Skocz do zawartości
rysiu_new

Powrót po latach - 200L

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie! Po latach udaje mi się wrócić do akwarystyki morskiej (poprzednie konto na nano-reef.pl rysiu, nie mam do niego dostępu). Planuję zbiornik o wymiarach 90x50x50, ~200l wody, do tego sump więc w obiegu krążyć będzie jakieś 240-250l. Na pewno "trochę", od czasu gdy zlikwidowałem zbiornik, w akwarystyce się pozmieniało, dlatego chciałbym prosić zorientowanych w temacie o ewentualną poprawkę moich planów. 

Po kolei więc:

  • zbiornik 90x50x50, komin na środku tylnej ściany o wymiarach  20x10x45h, trzy otwory pod śrubunki (kupiony)
  • sump o wymiarach około 80x40x45h
  • oświetlenie Blau 6x39W (kupione)
  • odpieniacz Deltec SC1351 (kupiony)
  • pompa obiegowa Jebao DCS-4000 (kupiona)
  • pompy cyrkulacyjne Jebao RW4 (kupione)
  • podłoże suchy piasek
  • skała w ilości 20kg
  • obsada jaką planuję to kilka niewielkich ryb, na pewno dwa błazny dla dzieci :) , głównie miękkie i lps, może mniej wymagające SPS

Czy ktoś mógłby zweryfikować moje plany? Być może w podobnych pieniądzach można dokonać lepszych wyborów. Z góry dziękuję. Wszystkich pozdrawiam.

Edytowane przez rysiu_new
Aktualizacja (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz sobie nowe pompy Jebao Dcp no. 5000 lub 6500, bardzo fajne, sterowane i ciche.

Wysłane z mojego XT1650 przy użyciu Tapatalka


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedź, właśnie też na nie zwróciłem uwagę, ale nie wiedziałem co to :) skoro mówisz, że godne zainteresowania, na pewno rozważę zamiast tego AquaBee

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulatory Blau, to jest praktycznie to samo co Jebao RW4, które są tańsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompa aquabee up 2000/1 zużywa bardzo mało prądu dlatego też ją wybrałem ale po czasie stwierdzam, że na ten litraż jest zdecydowanie za mała. Szybko traci na wydajności i po miesiącu od mycia ledwo ta woda z niej ciurka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem właśnie lata temu tego AquaBee UP2000/1 i byłem z niego bardzo zadowolony, nie zauważałem jakiegoś znaczącego spadku wydajności. Dziękuję za wszystkie odpowiedzi, wszystko sobie jeszcze raz rozpatrzę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dzięki za podpowiedź, właśnie też na nie zwróciłem uwagę, ale nie wiedziałem co to [emoji4] skoro mówisz, że godne zainteresowania, na pewno rozważę zamiast tego AquaBee

Mam u siebie w zbiorniku 250l w obiegu i jest ustawiona na 40% co wg wskazania sterownika jest 12w, te aquabee ciągną chyba 33w jak dobrze pamiętam.

Wysłane z mojego XT1650 przy użyciu Tapatalka


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aquabee jest w dwóch wersjach. Różnią się wysokością podnoszenia. Jedna bierze 33W a druga 18W. Być może ta mocniejsza nie traci tak na wydajności. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak,jak Gothmog pisał,na obieg kup sobie którąś ze sterowalnych Jebao - bardzo fajne pompy,w dobrej cenie,ja w kostce 65×50×55h mam Jebao DCT-4000 -praktycznie niesłyszalna[emoji4]. Jeśli chodzi o cyrkulację,też możesz spokojnie kupić Jebao RW-4,będzie chyba trochę taniej i w porównaniu do Blau ma większe przerwy pomiędzy żeberkami obudowy,będzie mniej tracicić na wydajności w przypadku zarastania glonami czy też nawet algami wapiennymi. Odpieniek możesz kupić np. Delteca,do takiego litrażu można trafić używkę,chyba ktoś ostatnio wystawiał SC 1351 na gwarancji za 500zł. Oświetlenie - jeśli nie będziesz się porywał na TOTM-a z acroporami,spokojnie możesz pomyśleć o ledach,tańsze w eksloatacji (mniejsze zużycie energii i odpada koszt wymiany świetlówek) oraz plus w postaci płynnego sterowania. I jeszcze jedna uwaga,co do komina - jeśli myślisz o wewnętrznym,to zrób w rogu,bo inaczej,przy głęokości 50 cm sam je spłycasz o 10 cm,ponadto przy kominie umieszczonym na środku długiego boku,z obydwu stron komina powstają martwe strefy i bardzo ciężko tam ustawic cyrkulację (wiem coś o tym[emoji6]).

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wziąłem sobie do serca wasze rady i faktycznie, po porównaniach podobru mocy/wydajności/możliwości wybrałem na obieg pompę Jebao DCT-4000, a na cyrkulacyjne dwie Jebao RW-4. Pozostaje mi już tylko poszukać odpieniacza, póżniej zamówić sump pod niego, szafkę i wszystko w sumie mam. Jak wszystko do kupy poskładam to zaprezentuję jak udało mi się wystartować.

Pytanie tylko za 100pkt. Jaka ilość suchego pisaku na to akwarium, żeby uzyskać warstwę powiedzmy te 3cm, 20kg? Skały będzie tak jak pisałem 20-25kg żywa mieszana z suchą, pod nią nie będę sypał piasku, będzie bezpośrednio na dnie zbiornika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja do zbiornika 65x49x50 kipiłem 4 paczki po 4 kg suchego po wsypaniu 8kg czyli dwóch paczek zrobiło się 4 cm gdubosci podłoża. Dwie paczki oddałem i z zbiornika odłowiłem ze 2kg piachu. W moim temacie nowe od podstaw widać warstwę piachu po wysłaniu 8kg i po odłowieniu ok 2kg. Myślę że 12kg wystarczy.

Edytowane przez MichałAsia (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, MichałAsia napisał:

Ja do zbiornika 65x49x50 kipiłem 4 paczki po 4 kg suchego po wsypaniu 8kg czyli dwóch paczek zrobiło się 4 cm gdubosci podłoża. Dwie paczki oddałem i z zbiornika odłowiłem ze 2kg piachu. W moim temacie nowe od podstaw widać warstwę piachu po wysłaniu 8kg i po odłowieniu ok 2kg. Myślę że 12kg wystarczy.

Dziękuje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.04.2017 o 09:03, rysiu_new napisał:

Wziąłem sobie do serca wasze rady i faktycznie, po porównaniach podobru mocy/wydajności/możliwości wybrałem na obieg pompę Jebao DCT-4000, a na cyrkulacyjne dwie Jebao RW-4. Pozostaje mi już tylko poszukać odpieniacza, póżniej zamówić sump pod niego, szafkę i wszystko w sumie mam. Jak wszystko do kupy poskładam to zaprezentuję jak udało mi się wystartować.

Pytanie tylko za 100pkt. Jaka ilość suchego pisaku na to akwarium, żeby uzyskać warstwę powiedzmy te 3cm, 20kg? Skały będzie tak jak pisałem 20-25kg żywa mieszana z suchą, pod nią nie będę sypał piasku, będzie bezpośrednio na dnie zbiornika.

Zamiast tej DCT-4000 wziąłbym DCP-5000, pisze w opisie że wkleja ją się w instalację ale można ją podłączyć przez silikonowy wąż też i ma sterowanie co 1% - ułatwia ustawienie przepływu tak, żeby nie siorbało (nie trzeba mieć zaworu bramowego). Obczaj tez cyrkulację Coral Box Quiet Pump QP-5  (są w JadwigaMorska.pl), podobno fajniejsze od RW-4 bo nie słychać pulsowania przy trybie falowania.


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, Gothmog napisał:

Zamiast tej DCT-4000 wziąłbym DCP-5000, pisze w opisie że wkleja ją się w instalację ale można ją podłączyć przez silikonowy wąż też i ma sterowanie co 1% - ułatwia ustawienie przepływu tak, żeby nie siorbało (nie trzeba mieć zaworu bramowego). Obczaj tez cyrkulację Coral Box Quiet Pump QP-5  (są w JadwigaMorska.pl), podobno fajniejsze od RW-4 bo nie słychać pulsowania przy trybie falowania.

Pompa obiegowa już zamówiona, cyrkulacyjne też. Przewidziałem w kominie otwór na rewizję, mam też kupiony zawór na odpływ, więc nie będzie raczej problemu z siorbaniem czy innymi pluskami. Poprzednie akwarium trochę mnie nauczyło ;) Kupiona też jest lampa 6x39W T5 i odpieniacz Deltec SC1351, różne opinie czytałem, ale kupiłem za 400zł, więc chyba nie przepłaciłem :)

Edytowane przez rysiu_new (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to uchyl rąbka tajemnicy - jaka obiegówka, jaka cyrkulacja i jaka lampa? Odpieniacz kupiłeś w cenie bardzo dobrej [emoji4]. A z tym siorbaniem i pluskaniem ciagle ktoś pisze, temat naprawdę chyba wydumany [emoji14]. Ja u siebie zrobiłem typowe rozwiązanie - rewizja ścięta pod kątem 45 stopni, zawór na spływie zdławiony na tyle, żeby przez rewizję się lekko pezelewało. Spokój i cisza. Jest jeszcze lepsze rozwiązanie, genialne w swej prostocie - poziom w kominie ciut poniżej rewizji, a wylot rewizji powyżej poziomu wody w sumpie - spełni swoje zadanie i nie ma prawa hałasować [emoji4].

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.04.2017 o 08:28, baszurek napisał:

No to uchyl rąbka tajemnicy - jaka obiegówka, jaka cyrkulacja i jaka lampa? Odpieniacz kupiłeś w cenie bardzo dobrej [emoji4]. A z tym siorbaniem i pluskaniem ciagle ktoś pisze, temat naprawdę chyba wydumany [emoji14]. Ja u siebie zrobiłem typowe rozwiązanie - rewizja ścięta pod kątem 45 stopni, zawór na spływie zdławiony na tyle, żeby przez rewizję się lekko pezelewało. Spokój i cisza. Jest jeszcze lepsze rozwiązanie, genialne w swej prostocie - poziom w kominie ciut poniżej rewizji, a wylot rewizji powyżej poziomu wody w sumpie - spełni swoje zadanie i nie ma prawa hałasować [emoji4].

baszurek nadaje mobilnie...

Wreszcie mam chwilę czasu, żeby odpisać.  Stanęło na pompie obiegowej Jebao/Jecod DCS-4000, cyrkulacyjne 2x Jebao/Jecod RW4, lampa T5 6x39W Blau Lumina (świetlówki 2x ATI BluePlus, 2x DD Giesemann Aquablue+, DD Giesemann Aquapink, DD Giesemann Actinic), odpieniacz jak pisałem wcześniej Deltec SC-1351.  Start odbędzie się na suchej skale Fiji Pukani i Fiji Shelfs. Dziękuję Wszystkim za pomoc i sugestie. Następny post pojawi się chyba w dziale "Nasze akwaria", gdzie postaram się na bieżąco prezentować swój nowy zbiornik, bo jedyne na co już czekam, to akwarium i sump.

 

Edit:

Żeby zapewnić dodatkową cyrkulację przy kominie, bo akwarium już zamówione z kominem na środku, zastosuję na wylocie podwójny locline skierowany właśnie na boki, w strefy obok komina. 

Edytowane przez rysiu_new (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam na środku komin i podwójny locline i powiem Ci że wadą podwójnego jest słaba wydajność, chyba jest dużo strat na przepływie, mam DST3000 jebao. Drugi minus że podwójny robi cień na ścianie kominowej gdzieś na wysokości 20cm. No ale już nic z tym nie zrobimy :)

Edytowane przez MichałAsia (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem właśnie tego locline. Hydraulika powinna u mnie wyjść tak, że na powrocie będzie tylko jedno  kolanko, co nie jest bez znaczenia, więc może źle nie będzie, choć powrót będzie na rurce  20mm. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium już stoi :clapping wszystkim dziękuję za cenne uwagi i wskazówki. Rynek zmienił się diametralnie od czasu gdy zlikwidowałem akwarium i Wasze podpowiedzi pozwoliły mi na pewno uniknąć nieodpowiednich wyborów ^_^

received_1439137769463292.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na ile kilogramów skały i piasku zdecydowałeś się?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, maciej01 napisał:

Na ile kilogramów skały i piasku zdecydowałeś się?

Skała w całości sucha, 20kg Fiji Pukani, pasek suchy Reeflowers chyba 7kg opakowanie jak dobrze pamiętam, ale muszę dosypać, pójdzie jeszcze jedno takie samo. Na start dodałem Microbe-Lift Special Blend.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie masz wystarczającą warstwę piasku, przynajmniej tak wygląda na zdjęciu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest za mało, w niektórych miejscach jest goła szyba. Po bokach komina za skałą i pod skałą w "grocie". 

Edytowane przez rysiu_new (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja bym z piasku w ogóle zrezygnował, ciężko jest ustawić pompy, pojawia się cyjano...

 Gdyby teraz zakładał akwarium dałbym jakąś białą podkładkę, a na dno kupiłbym np. montipory raindbow albo briareum, dużo fajniej będzie to wyglądało. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.