Skocz do zawartości
kilu

Moje 1300L rafy z okolicy Tarnowa

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, marcinsoroka napisał:

to ile ty masz tam KG skały?

Skał  jest teraz ok 160kg.

4 godziny temu, marcinsoroka napisał:

 

system podmiany wody super pomysł, na prawdę 12 litrów tygodniowo wystarczy?

...

12 litrów dziennie. :-) albo 15 Tak żebym tylko raz w tygodniu wymieszal cała beczkę a podmienić niech się sama. Wyjdzie 10procent tygodniowo.

4 godziny temu, marcinsoroka napisał:

strasznie boli jak wpuszczasz życie i go prawie "nie przybywa" ?

Teraz to jest odlot pomysł jak bolało przez 4 miesiące żyły w nim 4  kraby i 3 rybki :-) aaabyla jeszcze dolabella i diadema

1 godzinę temu, laszek napisał:

A może dolewkę mieć na czasówce OFF w trakcie dolewania tych 12 l?

Tak wstepnie myślałem. 

Edytowane przez kilu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Jeszcze opcja poszukać controlera coś na wzór np. Wentylatory-grzałka. Żeby podmiana odłączała Ci autodolewkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, laszek napisał:

Jeszcze opcja poszukać controlera coś na wzór np. Wentylatory-grzałka. Żeby podmiana odłączała Ci autodolewkę.

Mam takie cudo. Czasowy przełącznik ma dwa wyjścia. Napięcie jest na wyjściu A lub B. Jest też opcja zrobienia tego ma Profilux'ie ominie mnie kupienie drugiej dolewk ale szkoda mi gniazdek w listwie z profiluxa. No ale cóż coś za coś. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To się nazywa aktualizacja ;]

 

Jak się korale rozrosnąbędzie szał.

EDIT:

Dajesz fito? I jak tak to ile i kiedy zacząłem dawkować.

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, katani napisał:

To się nazywa aktualizacja ;]

 

Jak się korale rozrosnąbędzie szał.

EDIT:

Dajesz fito? I jak tak to ile i kiedy zacząłem dawkować.

Jak byś mnie nie wywołał to nie wiem kiedy bym się zebrał. Już od miesiąca się zbierałem do napisania czegoś. Fajnie jest czasem coś wrzucić bo widać przyrosty korali. Mus ze to robić częściej ; -)

Co do Fito to jak ja bym nie dodawał to był by wstyd. Leje 2x150 ml ok poludnia i wieczorem ale to też będę starał się zautomatyzowac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, kilu napisał:

12 litrów dziennie. :-) albo 15 Tak żebym tylko raz w tygodniu wymieszal cała beczkę a podmienić niech się sama. Wyjdzie 10procent tygodniowo.

a no to teraz wiadomo że wystarczy mikroelementów

moim zdaniem to jest bardzo proste do realizacji 

za pomocą gniazd sterowanych czasowo

przy odpowiedniej synchronizacji...


tu w sumie nie trzeba nic pisać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, kilu napisał:

Co do Fito to jak ja bym nie dodawał to był by wstyd. Leje 2x150 ml ok poludnia i wieczorem ale to też będę starał się zautomatyzowac.

Jak zautomatyzujesz to opisz jak. się zastanawiam czy zwykła pompa będzie OK. Ale przy takiej ilości to raczej nie powinno być problemu.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek
2 minuty temu, katani napisał:

Jak zautomatyzujesz to opisz jak. się zastanawiam czy zwykła pompa będzie OK. Ale przy takiej ilości to raczej nie powinno być problemu.

Ja używałem zwykłej dp4. Lałem 1.5l fito do pojemnika i podawał 10 razy dziennie. Fito przez kilka dni było cały czas zielone bez świecenia i napowietrzania. Teraz leje z 0.5l wieczorem z ręki. Co drugi dzień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba mam za mały fitoreaktor ;]


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, katani napisał:

Jak zautomatyzujesz to opisz jak. się zastanawiam czy zwykła pompa będzie OK. Ale przy takiej ilości to raczej nie powinno być problemu.

Jesli chodzi o dawkowanie  fito to raczej dopiero jak szafka będZie zamknięta i zrobię to na pomoca  perystaltycznej pewnie wtedy będę lal więcej już. Raczej będę miał przynajmniej z 5 litrów w szafce więc będę i święci i napowietrzal 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powoli zaczynam rozumieć, dlaczego @DarekB30pisał, że pompa na 4 głowice będzie mało.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, marcinsoroka napisał:

a no to teraz wiadomo że wystarczy mikroelementów

moim zdaniem to jest bardzo proste do realizacji 

za pomocą gniazd sterowanych czasowo

przy odpowiedniej synchronizacji...

Jeśli chodzi o podmiane automatyczna to musi być raczej gniazdo sterowane najlepiej co do sekundy i coś jak dolewk automautomatyczna. Bo nigdy nie będziesz pewien czy obie pompy wylejate sama ilość wody. Po prostu zrobię to tak ze pompa wylewajaca stara wodę z sumpa sterowana czasową. A pompa uzupełniającą wodę świeża będzie na drugiej automatycznej dolewce. 

Najpierw  myślałem że zrobię to na tych mało wydajnych pokojach kempingowych na 12v ale jak zobaczyłem że tam jest ósma stalowa to mi trochę odeszlozobawy ze będzie oddawać metale ciężkie do wody. Jako że nie jest przystosowana do pracy w slonej wodzie

150815101715746624275.jpg

Najpierw  myślałem że zrobię to na tych mało wydajnych pokojach kempingowych na 12v ale jak zobaczyłem że tam jest ośka  stalowa to mi trochę odeszlo z obawy ze będzie oddawać metale ciężkie do wody. Jako że nie jest przystosowana do pracy w slonej wodzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale przecież większość pomp ma minimalne stany i maksymalne też

wtedy sprawa jest prosta bo to można załatwić pływakiem

ważne żeby dolewka automatyczna działała jakieś 20-21 h na dobę a podmianka była odizolowana o jakąś godzinę czasu w obie ze stron

w godzine spokojnie da się 12 litrów odlać i dolać poza tym można to załatwić przerzutnikami monostabilnymi

to jest dość proste do zrobienia pompki DC spokojnie wystarczą do odlania i dolania wody

poza tym mierząc czas łatwo ocenić że za każdym razem odleje mniej wiecej tyle samo

więc dolewka automatyczna zasolnej do podmianki/jest potem taka sama jak dolewka RODI

do poziomu i basta.... tylko działac mają w różnym czasie


tu w sumie nie trzeba nic pisać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak to miałem zorganizować mniej więcej. Myślisz że te pompki DC sa bezpieczne? W sensie że nie będą oddawać żadnych związków do wody? Wiem że wiele osób je stosuje do automatycznej dolewk. Przestraszyłem się tej stalowej ośki ktora widać na fotce. Mimo wszystko powinna być z jakiejs nierdzewna ale czego można się spodziewać za 30zl. Może lepiej zastosować zwykłą obiegówke dedykowana do morszczyzny tylko o małej wydajności?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja zrobiłbym to na pompce DC

pamiętasz reklamy okien + szyb bezołowiowych? ktoś powiedział że to szkodliwe i te bezołowiowe są droższe

a ktoś inny policzył że przy zawartościu ołowiu w szkle musiałbyś je lizać około 140 lat żeby to zaczeło mieć

mierzalny efekt na organizmie ludzkim (mierzalny to nie znaczy szkodliwy)

ile lat podziała pompka DC? 4-5? jaka jest szasna że badziewie za 30 zł przeżyje rozkład i ostateczny rozpad kiedy już będziesz miał te swoje 95 urodziny?

ja bym w skrajności nie popadał


tu w sumie nie trzeba nic pisać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I STAŁO SIĘ !!!

No cóż przez własną głupotę albo lenistwo dopadło i mnie ....

Co?

a no to :

 xXYtfqemTokDz7nKnZBqSCewWzV7iOug6pOCgyFfQVA1Bn_8r9xk59023zjTZBbtVf18KQlW-nXab-Pu2Cs5mxzNjuhSacwmtmhYkXPmlVG6-37tqymeJEBcBG54vENqGdlGNMUz0rVY4txj6oxdZDaCKUpHxh11HnYjrZxKHfgwC-PRuOiBqruQFeUwsf3h9HofJDb5uBmMTB45vNDztJcTDv5AsSMTjXiepelQVtt7Lkc13eow2zqEDJ0Rez6mY_5VF4yzaU6xu3S5moL1LnL0tM9xNB-TshawvOmyyp-lbvjsFjZiE8SkZWl8df3xUWYRg0oti8lzqI6lnTmWg8PIQCCzoz8iWw8FTHZUqVZldXqHUmARXCcVJ8pcI5G6-oudIpzZaHsRtt5Cs9wbZjODFVc5U-gICuGvjvQKdroIfAODBXwiB7BKKidUzWQhFrW0hWB1RapD6bby4fREq_d-RRehzXgt4yv-kqQ8QpPb7B6MK5PuveyjO07cZgbQPUgr8Nb8KkBySFWA5WuFUiM0l6UgRltffzpz8coyAPh6KAFuzTp6-T0yj2Magpra7kGQ3BdmF-2N6dVTpfljt7xXwTPRuM8VsUb7yKj8CoABKe0JilZ36gKuXbPJDQRH231kUqZwXEjPHIfJEp0skwMysBVqpw_F7LI=w1470-h980-no

 

Najpierw plaga okrzemków a teraz już chyba dino bo ma bąble i wykwity na piasku.

Niestety jak się nie pilnuje, to tak jest ...

Dolewka - TDS: 017

Masakra czemu tego wcześniej nie sprawdziłem, chyba membrana już wyrąbana, bo żywice nie dawno wymieniałem.

W sumie jak sprawdzałem to przed DI TDS podawał 187 to na pewno albo prefiltry wyrąbane albo już membrana padła.

Wymieniłem więc komplet. Syf kiła i mogiła , filtry całe brązowe aż dziwie się że to pijemy wszyscy na co dzien. Po tym zabiegu TDS przed di 014 :-D po 000.

Wiec tak jak powinno być.

W sumpie już jeży na siporaxie 4 woreczki Sera Silicate Clear.

Szkoda że dopiero teraz. Zobaczymy co będzie dalej.

Narazie nic więcej nie ingeruję, dolałem partie bakterii, dodałem kulki z Fauna Marin Bacto Reef bals. Zobaczymy

Najgorsze, że dopatrzyłem się ze jedna Acropora ma na polipach glona brązowego:

 gIrhfaw9ErrGk2ktQ2gWlddPMJclO42KfIhBCh2FUyLADLbgDQ3Lq86cuj-XAmrwaYMbHapz9naG1PIRorDLetgAAClCVgcQtCmU1v6vOv102akARfIyDOWqE6fvJg72901pbuZaMnXfAuPMNHDHrCvhFsTHTAWMyqv2h9iWLSkrqIOrXvSv1P1iQrhWKcy56EjKDRKjnvkHz2WI2oZ3U8zo2jQJCrabiUxa7s-GMIiJu5YAf-L4RmV7AclsF7iitsrFGJb8GblIybb5LPMkU2ogIYJ5fgp2yJxDTYDkJ0od0a8gLoqxkVQDdEKzkSTNKMdFi0D_Zp6otHlVkllpxrwuSTk8J_uEk8IWHgztCH4zNYgOtB8YQSoCz_7YNfWz9C_XzY-iybG6knuVqRpLs8bqA2jteNWTAW58onfwfpfNIoVSNYwA2Ps-xtlOV2P6-X4hCOIr-BEbfYKTjWydA5RTiLmPyUI9R5cuXBlb_Ol1zigrKCeUmh7wqM4LR89nFPnRboiccvyPgnGSXzgOVUZiLVbk405sfTDSIoi3yLI37_xc_ctf3PGwjO3B5qxTEojkb1MfiOH44Py3BXa40hKTc0IOcV5Js9tZf51_WCieo2gcvv26Pv6V4uSAjpBPnBHvGSKSYPDXEZ10SM23SqRojUnXF17Xw8E=w995-h662-no

Co o tym myślicie?

Macie jakieś sugestie. Dodam, że na skale nie ma nic tylko wykwity na piachu i nie naturalnie dużo pyłu w wodzie.

Niestety wykwit bąbelkuje i pomniejsza się w nocy czyli wskazuje to na dino.

Edytowane przez kilu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rośnie coś? Nie rośnie?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak 

Tragedia goni tragedię i pogania katastrofę aż odechciewa się pisać posty w wątku.

Skoki kh załatwimy mi wszystkie SPSy. 

Do tego pomogła głupota własna bo na początku z chęci pozbycia się Dino przykrecilem światło.

Niestety 80 procent korali wylądowała w koszu. 

Cóż  to było w tamtym roku. 

Teraz zaczynam wszystko od nowa. Był a okazja zeb y poprawic troche obieg wody w baniaku w celu zniwelowania martwych stref zrezygnowałem z części skały. 

Oczywiste  gość który robił fronty do odbudowy nie wyrobił się do końca roku a miał dwa miesiące  i będa dopiero za tydzień. 

Z dobrych wieści 

Już znów jestem optymistą, 

W baniaku nie ma plag Dino

Wszystko wygląda ładnie chociaż jak nic przeżywa końcówkę ponownego dojrzewania.

Fotki wstawie jak będą fronty bo teraz mam młyn z robotą.

Dzięki że pytasz bo pewnie wątku nie ruszylbym jeszcze jakiś czas. Pewnie ze wstydu bo przecież "ciężko  położyć duży baniak". Widzisz kilka nie forunnych decyzji u mamy efekt. Za to nauka zostaje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Można by powiedzieć taki sprzęt a i tak "klops". Jak widać każde akwarium można położyć ;) trzymam kciuki za szybki powrót na dobrą drogę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie sądze że przykręcone światło zabiło Twoje SPSy, no chyba że to trwało kilka miesięcy.

Co do walki z dino to tez borykałem się kilka miesięcy, zacieniałem baniak na 72h, znikało ale po rozkręceniu lamp (systematycznym) znowu wracało, tak 3x, pomogła jedna rzecz którą polecił mi znajomy, zwykła rowphos (dałem 250g na 1000L), po 2 tyg dino zaczęło się cofać. Z kąd wiem że to Rowa zadziałała? Z tąd że po 3 miesiącach jak przestała działać dino zaczęło wracać, zzmieniłem rowę i znowu mam spokój.

Moja rada, nie rób już gwałtownych ruchów, nie lej nic, wrzuć rowę, podmiana raz na miesiąc, ustaw balinga i czekaj, przy tym litrażu, oświetleniu i reszcie musi to chodzić :)


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, kilu napisał:

Dzięki że pytasz bo pewnie wątku nie ruszylbym jeszcze jakiś czas. Pewnie ze wstydu bo przecież "ciężko  położyć duży baniak". Widzisz kilka nie forunnych decyzji u mamy efekt. Za to nauka zostaje.

@snocho kiedys pisał że wcale nie tak ciężko położyć ale za to bardzo ciężko go naprostować. 

już w pierwszym poście to pisałem ;) tak samo o skale i cyrkulacji.

Trzymam kciuki i powodzenia!

 

Edytowane przez Coltrane (wyświetl historię edycji)

dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przykro słyszeć. Szkoda wielka. Ale życzę powodzenia i wytrwałości.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za słowa wsparcia.

Co do Dino to od początku pojawienia w zasadzie się ciało bo od razu zapodalem sera silicate clear. Do tego odsysanie itp. Od początku wiedziałem że przyczyną Dino było zbyt późne  wymienienie wiatrów w RO. Więc wiedziałem że sera powinna pomóc.  Mam nadzieje ze już będzie ok.

Skalę przedstawiłem bardziej w celach profilaktycznych bo odsysajac widziałem gdzie są słabe punkty.

@grzegorz.k masz rację że korale nie padły przez zaciemnienie.  Padły przez wachanie KH. Rozregulowal się mi reaktor i nie mogłem sobie z tym poradzić. 

Mój reaktor sam zasysa wodę i pompa ps3000 z aquamedica nie sprawdzała sie bo podczas postoju wodę zastał odpieniacz sam. Teraz mam Aqua trend r doser z płynną regulacją. Super rozwiązanie. Myslalem ze aqua medic będzie  ok bo udał o sie cały system ustawić we wrZeśniu jak jeszcze niebylo za wiele sps ale jak musiałem zwiększyć  podawanie nie szło tego ustawić i kilka wahniec KH z 7 do 9 położylo SPSy. Kryzys juz za mna mam nadzieje. Nowy rok nowy początek : -)

Ale przez myśl przeszło czy nie założyć konta na Malawi.pl ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siemka wszystkim.

Dzisiaj znalazłem chwile czasu bo dzieciaki u Teściowej i postanowiłem zapodać jakieś fotki.

W końcu stolarz skończył fronty po 3 miesięcznym poślizgu MASAKRA.

No cóż mi aż tak nie zależało.

Aktualnie to tak wygląda:

żDSC01906.JPG DSC01930.JPG

Żonka zaproponowała mi idealne miejsce na stoliczek kawowy 

Teraz to jest moja miejscówka z dożywotnią rezerwacją ;-D

Widok z mojego biura pod palmą z widokiem na rafe ...

DSC01924.JPG  DSC01927.JPG

DSC01902.JPG DSC01925.JPG 

Co do aktualności

Walczymy dzielnie z No3 które trochę podskoczyło po "katastrofie"

W tej chwili w granicy 10.

Pozostałe parametry w normie, ale mając podejrzenia, że nowy test na KH jest walnięty nie jestem pewien czy jest tak jak podaje.

Jako, że po katastrofie pożegnałem się ze wszystkimi twardymi powoli postanowiłem zacząc odbudowę obsady.

Do baniaka trafiła

Dunka 

DSC01896.JPG

Physogyra lichtensteini

DSC01899.JPG

oraz dwie malutkie szczepeczki acropory na próbę i kilka innych mniejszych szczepek.

DSC01898.JPG

 

Jak widać skała zmieniła trochę układ przez co jest znacznie lepszy przepływ.

Babki wykopały sobie jamę i na noc się w niej zamykają 

Nie wnikam co w niej robią ;-)

DSC01916.JPG

Delikatnie zmienił się też setup oraz miałem chwilę, żeby ogarnąć trochę plątaninę przedłużaczy.

Teraz wszystkim steruję z jednego miejsca, no ale to następnym razem.

Pozdrawiam wszystkich, Mam nadzieję, że to już koniec problemów i zaczynamy  iść w dobrą stronę

 

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.