Skocz do zawartości
Nik@

Operacja: powiększenie akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Miałam zrobić nowy temat, ale jakoś nie chce mi sie ;)

 

Zwodowałam przed chwilą odpieniacz Bubble magus Curve 9. Przez chwilę trochę przelewal, ale kilka obrotów rurą i zamykanie dopływu powietrza pomogło. Dziwne, po włączeniu odpieniacza  pachnie mi w sumpie meskimi perfumami i urobek tez tak pachnie. Koralowce jakiś dają radę. Z objawów dojrzewania: skromne ogniska okrzemek i pojawiają się czasem jakieś śladowe ilosci glonow włosowych, które za chwilę znikają po przejściu jakiegos turbosia. Dojrzewanie bardzo powolne i delikatne, dokładam życie po troszeczkę. Wygląda to na razie bardzo kiepsko, kilka korali przeniosłam z 360 w stanie agonalnym, poparzone przez aiptasie albo wydobyte gdzieś z dna, gdzie miały za mało światła. Zaryzykowalam, bo w 360 aiptasia już się tak rozpanoszyla, że nie ma gdzie przenosić korali. Poszły więc do nowego. Z rybami jeszcze czekam, trzeba wymienić piankę pod akwarium. 

V1qcbGn.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam akwarium 450 l i najtańsza piankę 2 mm pod panele nic się nie dzieje szyba 10 mm grubości ważne by płyta była gładka i całość dobrze wypoziomowana


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Nik@ a jednak jakieś tam fajne konstrukcje porobiłaś :clapping

Nie wiem czemu, ale mnie osobne skałki na piasku denerwują i przeszkadzają. Czy tylko ja tak mam?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest coś nie tak, bo pianka 5 czy 6 mm sprasowała się niemal na papier toaletowy 

23 minuty temu, Pawel_Q napisał:

@Nik@ a jednak jakieś tam fajne konstrukcje porobiłaś :clapping

Nie wiem czemu, ale mnie osobne skałki na piasku denerwują i przeszkadzają. Czy tylko ja tak mam?

Konstrukcje mnie kosztowały sporo nerwów i kilka razy rozwalałam i budowalam od nowa. Nadal nie jestem zadowolona, ale już łbem w ścianę nie walę.

Brakuje jeszcze jednej konstrukcji, ale z tego kleju kh mam dość wysokie, ciut ponad 10 więc muszę już uważać bardzo. W weekend będę kleić ostatnią konstrukcję  i tym razem porządnie wymoczę w rodi przed włożeniem.

Kilka skałek luzem niestety będzie.  Briareum, xenia, grzybki... uwielbiam te korale, ale one niestety nie mogą być na głównej konstrukcji, bo ją opanują. Ale ja bardzo chcę  je mieć, więc jakoś je muszę osobno posadzic.  

Tak wygląda zabudowa komina. Średnio pasuje do środkowej  konstrukcji na poprzednim zdjeciu, ale ją też już przerabialam i nie mam siły  kolejny raz. Mam nadzieję, że jak obrośnie w koralowce  (inne niż aiptasia!) to jakoś się to zgubi i już będzie aż tak ciężko wyglądać.  Za to jest dużo półek dla niefotek i z tyłu dom przewidziany dla babeczki inżynierki. Mam nadzieję, że jej się spodoba, bo budowalam to z myślą głównie o tej rybce 

 

leXE5z9.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam podkład pod panele np firmy”cezar” 2mm zagęszczony. U mnie przy 500l plus waga akwarium nic nie siadła. Po co dawać takie grube pianki i prosić się o kłopoty?

Nawet pod panele jeśli nie ma potrzeby to daje się jak najcieńsze.

Dasz gruby podkład to tam gdzie często chodzisz z czasem się ugniecie.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak siadła z jednej strony to znaczy że spełniła zadanie, zniwelowała różnicę poziomów, to znaczy że akwarium było źle wypoziomowane, albo w trakcie zalewania stelaż zaczął pracować i po prostu zmienił lekko geometrię - poddał się z którejś strony. 

Dla tego ja robię pomiar poziomu przed zalaniem, i po nalaniu 1/3 wody i po nalaniu 1/2 wody i po nalaniu całości :)

Teraz nie ma już jak wymienić tej pianki przecież już masz korale piach skałkę hmm chcesz to wszystko wyjąć i znów zalewać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie trzeba wszystko wyjąć :( wolę teraz wymienic, niż ryzykować, że dno pęknie. Nie moglsbym spac spokojnie. Wydaje mi się że pianka wszystkiego nie wybrała i jest naprężenie szkła. Poziom niby był, ale z czasem po zalaniu drzwiczki szafki siadły, zdaje się, że stelaż się ugiął.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek
jak siadła z jednej strony to znaczy że spełniła zadanie, zniwelowała różnicę poziomów, to znaczy że akwarium było źle wypoziomowane, albo w trakcie zalewania stelaż zaczął pracować i po prostu zmienił lekko geometrię - poddał się z którejś strony. 
Dla tego ja robię pomiar poziomu przed zalaniem, i po nalaniu 1/3 wody i po nalaniu 1/2 wody i po nalaniu całości [emoji4]
Teraz nie ma już jak wymienić tej pianki przecież już masz korale piach skałkę hmm chcesz to wszystko wyjąć i znów zalewać?
Rozumiem Nikę, jak sam budowałem szafke to też nie mogłem spać spokojnie, a poziomica była częściej w ręce niż łyżka czy widelec. Poziomowanie też sprawdzałem po 1/4, 1/2, 3/4, pełne. Mimo podkładów, 12 nóżek poziom jest ale podłoga dała się we znaki. Czyli przód akwarium jest niżej 2-3mm. Jak próbowałem regulować nóżki to znowu tył uciekał a przód był mega wysoko. Więc zostawiłem sprawdzając codziennie czy nic nie postępuje. Dno mam 2 częściowe więc sobie darowałem.

Co do konstrukcji. Nika zawsze będzie to jakieś "mogłam tak albo tak". Zaczniesz obsadzać koralowcami, zaczną rosnąć to niezadowolenie zacznie mijać. Później przyjdzie czas z zabawą cyrkulatorami. Będziesz przerabiać nieraz :) Także głowa do góry, kubek kawy i naprzód !!!

p.s. stolarzem nie jestem, ale jak żona powiedziała że jest pewna tego co zrobiłem. To poszedłem ubezpieczyć mieszkanie :) Zaufanie to podstawa, ale pewność pozwala spać spokojnie.

Pozdrawiam

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @laszek

Konstrukcje te, co są już mi się nawet podobają. Mniej więcej taki efekt chciałam osiągnąć, niedużo skały, dużo plaży i miejsca do pływania slalomem dla ryb, groty pełne dla babek, grube łuki dla pokolców pod którymi będą mogły w nocy odpoczywac no i półki dla korali też są. Myślę, że jak już będzie pełne oświetlenie i wiecej korali, to będzie mniej więcej tak, jak chciałam.  Została mi do zrobienia jedna konstrukcja mocno ażurowa dla ukwiałow i może znów kilka grot dla ryb się uda wygospodarować. Zależy mi na tym, żeby ryby nie miały się cały czas w zasięgu wzroku, żeby miały szansę się schować przed sobą i mieć wrażenie, że teren jest wystarczająco duży dla wszystkich.

Mierze poziomica w te i wewte i wychodzi mi, że jeden słupek przedni stracił pion, pochylił się. To by tłumaczylo, dlaczego na rogach jest sprasowana pianka, z czego z tyłu na papier, a z przodu nad tym słupki em jest 2 mm i drzwi siadają. Piankę już kupiłam grubą, 1.2 cm, mam też worek 300l na wode, plus beczkę 120.

Znów z ratunkiem przyjdzie mi @Shellik, żeby ogarnąć wymianę tej pianki, ale będzie jeszcze jedna osoba potrzebna do podniesienia akwarium.  

Znów więc Was proszę o pomoc... znajdzie ktoś z Was godzinę wolną, żeby wpaść do Knurowa? Jeszcze nie wiem, jaki to będzie dzień, ale zależy mi w miarę szybko. Wolę zmienić te piankę, nawet, jeśli niepotrzebnie, niż za 2 miesiące płakać, że stało się najgorsze, mogłam coś na to poradzić, a nic nie zrobiłam. Prawo Murphy'ego u mnie zawsze działa bez zarzutu, wiec lepiej losu nie kusić. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tam postępy? Ryby trafiają do nowego akwarium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie. Tydzień temu z pomoca @Shellik został wymieniony podklad i podkrecilam śrubki ale nadal coś nie pasuje i już nie wiem co jest nie tak. Akwarium niby pozoom trzyma, a szafka jakaś rozjechana . Czekam, co się będzie działo. W międzyczasie wyplukałam i dosypalam resztę piachu, kleje ostatnia konstrukcje  (co skleje, to się rozsypuje i teraz robię chyba piąte podejscie) i próbuje tez skleić siatkę ochronną. Kupiłam plastikowe profile i żyłkę, niby dlugosc profili wymierzona dobrze, sle ramka nie pasowała, trzeba było rozerwać, przyciąć i kleić na nowo. To jest niemożliwe, wydawalo sie, ze wymierzylam dobrze. Może już z tej wściekłości się pomyliłam, ale dwa razy mierzyłam miarką i kolejny raz po przecięciu części.  Luzem było ok, po sklejniu za szerokie.   W międzyczasie jedna z rybek, która zamowilam i oplacilam w sklepie postanowiła wyskoczyć i się ususzyc na podłodze. A zanim zapłaciłam  była tam ze trzy tygodnie. Jakby ktoś urok rzucił.  A to był przepiękny wargatek, serce się kraje :(

Jakby wolał  skończyć na podłodze, niż zamieszkać u mnie :(

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłaś żyłkę czy siatkę z żyłki? Możesz dać link co dokładnie kupiłaś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może ze stelażem coś jest nie tak skoro jest krzywo. Nie wygina się? Sprawdzalas profile? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłam żyłkę. 0,4 mm grubości, przezroczysta. Będę sama tkać siatkę ;)

Stelaż poziomicą pomierzyłam, cały zewnętrzny szkielet niby trzyma pion, są lekkie ugięcia w poziomie być może nadal te nóżki są niewłaściwie ustawione, ale samo akwarium trzyma pion i poziom.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Nik@ napisał:

Kupiłam żyłkę. 0,4 mm grubości, przezroczysta. Będę sama tkać siatkę ;)

Będzie Ci się chciało:)? Nie prościej poszukać gdzieś, kupić gotowej siatki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ale ile radości jak się coś zrobi samemu ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi by się nie chciało, bo to żmudna dłubanina.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No żmudna, ale nigdzie nie znalazłem gotowej siatki, która byłaby zrobiona z przezroczystej, cienkiej żyłki o oczkach około 1 cm.

Oprócz tych  do red sea, ale na moje akwarium to koszt z dostawa niemal 400 zl

Sama sobie zrobię za około 60 zeta. Za różnice mam już 2-4 rybek ;)

Gdyby komuś w Polsce sle chciało produkować takie siatki... przejrzałem siatki na krety, dla kotów (żeby nie dla kasy z balkonu), rybackie sieci, ochronne przed ptakami na drzewka i krzewy, budowlane, dekoracyjne do bukietow i kuźwa nic nie pasuje. 

Albo za drobne, albo za duże oka, albo zielony, dość gruby plastik, albo metalowe, albo włókno szklane, albo zbyt delikatne i wiotkie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się czy żyłka nie "skruszeje" pod wpływem wody morskiej i temperatury od lamp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, chwialek napisał:

Obawiam się czy żyłka nie "skruszeje" pod wpływem wody morskiej i temperatury od lamp.

Pod wpływem wody morskiej to nie - jakoś wędkarze łowią w morzu. Bardziej może szkodzić temperatura ale sam wożę w samochodzie od wiosny do późnej jesieni wędkę i czasami w drodze z pracy do domu wyskoczę na chwilę na ryby i nic się złego nie dzieje a temperatura w aucie zaparkowanym kilka godzin na słońcu jest znacznie wyższa niż od lampy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zatem różne żyłki się trafiaja :) po mojej nie ma śladu - a używałem jej do wiązania koralików siporaxu w sumpie. Wrażenie bezcenne wiem co mnie czeka i jakoś mi się to nie uśmiecha. Ale to nie siatka nad wodą a żyłka 24h/dobę ponad rok w wodzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plastikowy profil się nie sprawdził do tkania siatki, zbyt plastyczny, wyginał się, więc na szybko kupiłam jakąś siatkę ogrodniczą za dychę, bo jutro odbieram dwie skoczne rybki i muszą pójść do nowego. Są to dwie ramki z kątownikow pcv i do nich przymocowana siatka na taśmę dwustronna do klejenia wykładzin. Tak to wygląda. Nie jest to piękne, ale tymczasowo musi wystarczyć.

OB7T5dD.jpg

7V4XApg.jpg

A pierwszymi likatorami będą ecsenius midas i cirrhilabrus exquisitus :) piekne rybcie!

Jak będzie ok, to w niedziele dołączy forum nich mały hepcia i borsuk, które mieszkają czasowo u młodej w akwarium. 

Jeśli nic złego się nie wydarzy (odpukać w niemalowanego koguta w pelni) i uda sie tate namowic na zainstalowanie wieszaka na lampy, to w kolejny weekend przeniosę ryby z 360.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Nik@ napisał:

 

Jeśli nic złego się nie wydarzy (odpukać w niemalowanego koguta w pelni) i uda sie tate namowic na zainstalowanie wieszaka na lampy, to w kolejny weekend przeniosę ryby z 360.

A czym będziesz świecić? Ja tydzień temu zamontowałem lampę przed postawieniem zbiornika. Po wierceniu sporo pyłu i okruchów leci w dół.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Pawel_Q napisał:

A czym będziesz świecić? Ja tydzień temu zamontowałem lampę przed postawieniem zbiornika. Po wierceniu sporo pyłu i okruchów leci w dół.

Chinka 165W led, ktora teraz oswietla kawałek nowego akwa plus 210W diy led, którą mam w 360l. To tak bedzie na razie, może kiedyś odłożę  na fajniejsze lampy. Ta chinka jest całkiem fajna, koralowce wydaja sie zadowolone, tylko ona lniestety nie ma sterowania automatycznego, jedynie potencjometry. Ale na razie musi wystarczyć to, co mam.

Żeby pył nie dostał się,  gdzie nie trzeba okleje akwarium folią na czas wiercenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze możesz odpalić odkurzacz i wciągać kurz bezpośrednio przy wiertle. Tylko do tego jest potrzebna druga osoba. Jeden wierci, a drugi trzyma odkurzacz i wężem/rurą wciąga kurz bezpośrednio przy wiertle. Zawsze wtedy jest mniej kurzawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.