Skocz do zawartości
ILUZJONISTA

Plaga glonów

Rekomendowane odpowiedzi

Co tu pisać.... Popatrzcie na fotki i sami oceńcie...

 

8024947_20170423_112743.jpg

 

8024948_20170423_112751.jpg

 

8024986_20170423_112821.jpg

 

 

8024999_20170423_113343.jpg

Opis zbiornika:

112 litrów + samp 54 litry

około 15 kg żywej skały

dwa cyrkulatory Jebao SW-4 oraz Tunze 6015

Oświetlenie to Zetlight ZA2421 (28W) oraz 2x T5 niebieskie 24W - aktualnie białe skręcone na 10% a niebieskie na 50%

Odpieniacz Deltec SC 1455 - pieni na mokro

W sampie jest spaghetti oraz Caulerpa taxifolia (mała ilość)

Obiego to Jebao DC-3000 ustawiona na 4 biegu.

 

Parametry wody:

Ca - 410

NO2 - 0,25 - walczę z tym od dawna ale nie chce zejść do 0 (karmie jedna kostka na dwa dni)

Kh - 8,6

NO3 - ponad 4,0

PO4 - 0,06

Mg - 1430

Ph - 7,7

Temp 24,5

Zasolenie 1,024

Testy firmy Colombo

Sól Aquaforest Reef Salt

Żadna chemia nie jest lana. Zmniejszyłem świecenie, mało białego a niebieskie zmniejszyłem z 70% na 50%. Belka T5 świeci bez zmian.

Osada:

Para błazenków, salarias, hektori, dwie krewetki, 3x turbo, 1x pustelnik, 2x mitraxy + brzydal w sampie

Karale to miękkie i LPS-y

Dodam jeszcze że błazenki składają co chwilę ikrę. 

Pierwszego czerwca czeka mnie przeprowadzka i zwiększam zbiornik na 300 l. Ale to w innym temacie.

Proszę o pomoc jak ten zbiornik wyprostować. 

 

Myślę o zakupie Maspilia Globulus aby wyczyścił skały, co o tym myślicie?

 

Edytowane przez ILUZJONISTA (wyświetl historię edycji)

2cacc2e5b32ec2346ce6b46039b7f7acu1292a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brzydal w sumpie a apitacje na skałkach :ph34r: brawo Marcin:clowning słuchaj się szwagra w końcu :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, kocurzg napisał:

Brzydal w sumpie a apitacje na skałkach :ph34r: brawo Marcin:clowning słuchaj się szwagra w końcu :rolleyes:

Brzydal wpierniczył prawie wszystkie miękkie a różyczki się śmieją nadal. Więc wylądował w sampie


2cacc2e5b32ec2346ce6b46039b7f7acu1292a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie ma gwarancji, że jeżowiec Ci wszystko wykosi. Też mam dużo glonów, z tym że tylko zielone - w akwarium dwa różne jeżowce, kilka ślimaków, mitrax oraz pokolec, a glonów raz więcej, raz mniej, ale cały czas są...

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Jak długo masz to akwarium że NO,25 aż masz? Lejesz magnez na glony że taki wysoki? Raczej się tylko nadenerwujesz jak ci będzie strącał korale.

Edytowane przez laszek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, laszek napisał:

Jak długo masz to akwarium że NO,25 aż masz? Lejesz magnez na glony że taki wysoki?

Zbiornik ma nie cały rok nie licząc przeprowadzki za 54 litrów na 112. No2 mam od dawna i mimo ograniczenia karmienia nie schodzi do zera. Magnezu nie leje ale test zrobiony po podmianie 20% wody. Normalnie jest na poziomie około 1330-1380


2cacc2e5b32ec2346ce6b46039b7f7acu1292a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, ILUZJONISTA napisał:

Żadna chemia nie jest lana

Bakterie zacznij lać podmieniaj wodę.Skupił bym się w pierwszej kolejności na pozbyciu się azotyn inaczej walka z wiatrakami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Hmm NO2 to raczej w dojrzewającym.akwa jest. A mierzyłeś no2 przed i po podmianie np 20% wody. Nie ma opcji żeby było 0,25 przed i po podmianie. Musi być różnica. Sprawdź sobie jeszcze rodi. Ogólnie mało ryb nie przekarmiasz, może w sumpie.masz jakieś syfy które zbierały się dłuższy czas?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Witpol76 napisał:

Skupił bym się w pierwszej kolejności na pozbyciu się azotyn inaczej walka z wiatrakami.

Ciężko zlikwidować coś czego nie powinno być. Nie mam pomysłu skąd bierze się te NO2 na poziomie 0,25. Pożyczyłem test od kolegi i wyszedł tak samo.

9 minut temu, laszek napisał:

Hmm NO2 to raczej w dojrzewającym.akwa jest. A mierzyłeś no2 przed i po podmianie np 20% wody. Nie ma opcji żeby było 0,25 przed i po podmianie. Musi być różnica. Sprawdź sobie jeszcze rodi. Ogólnie mało ryb nie przekarmiasz, może w sumpie.masz jakieś syfy które zbierały się dłuższy czas?

Karmienie ograniczone, w sampie syfu nie ma bo wszystko zjedzone przez drobne organizmy. Zielenina w sampie rośnie tak szybko, że muszę przycinać i wywalać. RODI po teście pokazuje 001. Poniżej masz test no2 przeprowadzony 5 minut temu. Widać lekkie zabarwienie na różowy więc jest 0,25 wg barwy. :(

8026533_20170423_131102.jpg

 

 


2cacc2e5b32ec2346ce6b46039b7f7acu1292a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heja,z tym NO2 to dziwna sprawa,w poprzednim akwarium bardzo dlugo mialem wykrywalny ten parametr i dopiero jak zastosowalem vodka method to sie wyzerowal a dlaczego tak sie stalo nie wiem do dzisiaj...Wiekszosc akwarystow NO2 sprawdza tylko na poczatku i nie zdziwil bym sie,gdyby sie okazalo ze wielu z nich tez ma wykrywalne azotyny.Kiedys mialem tez glony jak na drugim zdjeciu od gory i zmarnialy,zbielaly az w koncu zupelnie zniknely przy wodce...Teraz leje VSV i zadne glony nie rosna,nawet spaghetti w refugium zbielalo ze musialem wyrzucic...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, ILUZJONISTA napisał:

Ciężko zlikwidować coś czego nie powinno być. Nie mam pomysłu skąd bierze się te NO2 na poziomie 0,25. Pożyczyłem test od kolegi i wyszedł tak samo

Zapytam jeszcze raz czy dajesz bakterie i podmieniasz wodę jak nie to eureka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Witpol76 napisał:

Zapytam jeszcze raz czy dajesz bakterie i podmieniasz wodę jak nie to eureka

Lałem bakterie jakiś czas temu i nic to nie pomogło, wręcz zwiększyło ilość glonów to przestałem lać. Nie leje ich od prawie dwóch miesięcy


2cacc2e5b32ec2346ce6b46039b7f7acu1292a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, ILUZJONISTA napisał:

Lałem bakterie jakiś czas temu i nic to nie pomogło, wręcz zwiększyło ilość glonów to przestałem lać. Nie leje ich od prawie dwóch miesięcy

:clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, kocurzg napisał:

:clowning

No super wypowiedz faktycznie dużo pomogła. Jak masz tak pisać to nie pisz wcale...


2cacc2e5b32ec2346ce6b46039b7f7acu1292a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wróć do bakteri. Ja leje Aquaforest ProBio S. Wszystko opiera się o równowagę bakteryjną w zbiorniku. Jeden szczep rozkłada szczątki organiczne na azotyny, drugi azotyny rozkłada na azotany, a trzeci azotany na azot. Bakterie robią też konkurencję żywieniowa dla glonów i hamują ich rozwój przez ich zagłodzenie. Moim zdaniem brak Ci bakteri które rozkładają NO2, a raczej jest ich za mało. 


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o NO2 to koledzy wyżej już pisali.

A co do glonów zielonych to:

https://reefhub.pl/wspolczynnik-redfielda-zegnaj-cyjano/

Współczynnik Redfielda, poczytaj i spróbuj (z głową).

Ja też mam problem z zielonymi glonami od dawna i próbowałem już wszystkiego.

NO3- 0,1 do 0,25 Red Sea (dokładne na niskie wartości)

PO4- 0,00 Hanka

Musisz zachować stosunek 16:1 NO3 i PO4. Wartość powyżej 16- masz zielone glony.

Z danych które podałeś wychodzi ci wartość 102, czyli masz zielone glony.

Wczytaj się lekturę Bartka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dokładnie to samo, jest to bardzo denerwujące bo szpeci zbiornik, ja czyszcze szczoteczką w taki sposób żeby naruszyć glony, żeby nie gromadziły w sobie materii potrzebnej do budowy, najgorzej mam gdy porastają skały z ZOA, czyszczenie tych skałek zabiło już kilka szczepek, podrażniłem je szczoteczką i przestały polipować całkowicie, widać że zanikają, te które nie dotykałem ładnie rosną. Ja zwiększyłem bakterie co drugi dzień 2 krople ZEObak i zobaczymy co z tego wyjdzie, też mam NO3 i NO2 którego nie umiem się pozbyć. Przez jakiś czas nie miałem w ogóle glonów, pojawiły się gdy karmiłem przez miesiąc po 2 kostki mrożonek dziennie. Ale ja mam system przeciążony ewidentnie. W nowym zbiorniku mam skałke ze starego na której są glony zielone, tam leje bakterie w dużej ilości i zobaczymy co się będzie działo za miesiąc.

Szybciej znikają gdy potraktuje się szczoteczką bo osłabiają się sploty i nie magazynują w sobie tego całego dziadostwa. Czasem mam takie kępy że mogę je swobodnie odrywać palcami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początku zmniejsz karmienie 0,5 kostki co 2-3 dzień 1 kostka

Podmiana wody musi być systematyczna

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temat - może ktoś powie, jak wyjść z zaklętego kręgu. Ja też walczę z glonami, NO3 cały czas zerowe, PO4 w granicach 0,03-0,04 (obydwa testy Colombo). Chciałem podbić NO3 do poziomu wykrywalności i zacząć lać wódkę/VSV, zacząłem więc dozować NaNO3. Pomimo tego NO3 dalej niewykrywalne, z początku byłem nawet zadowolony, glonów raczej nie przybywało, acropory, które stały w miejscu jak zaklęte, ruszyły z kopyta, ale...No właśnie - po 3 czy 4 miesiącach z dnia na dzień gloniszcza dostały kopa, NO3 dalej zerowe. Nie wiem, czy dobrze rozumuję, ale chyba azotany, które dostarczam do akwarium powodują wzrost glonów, a im więcej tych glonów, tym więcej NO3 wyciągają z wody i tym dalej do osiągnięcia celu, czyli uzyskania nutrientów na poziomie wykrywalności ...Czyż nie? Jeśli tak, to właśnie tu kółko się zamyka. A może jednak spróbować wódki czy VSV przy poziomach NO3 i PO4 o jakich pisałem na początku?

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No zobaczymy jak to u mnie będzie... Na razie leje bakterie COLOMBO i też całe oświetlenie wymieniłem. Teraz nad moim 112 litrowym zbiornikiem zainstalowałem Maxspect R420R 180W :D

3 godziny temu, Fireblade napisał:

Na początku zmniejsz karmienie 0,5 kostki co 2-3 dzień 1 kostka

Podmiana wody musi być systematyczna

Dostają jedna kostkę co dwa lub trzy dni. 

Podmiany robię co trzy tygodnie 10%


2cacc2e5b32ec2346ce6b46039b7f7acu1292a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, ILUZJONISTA napisał:

 

Dostają jedna kostkę co dwa lub trzy dni. 

 

A na ile ryb?


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

baszurek, wystarczy doczytać. Wszystko jest napisane w pierwszym poście. W sumie mam cztery ryby + dwie krewetki, 


2cacc2e5b32ec2346ce6b46039b7f7acu1292a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od 20 dni leje bakterie COLOMBO BACTO Start w ilości 20ml, 2x w tygodniu. Zmian nadal nie ma. Karmię teraz 1 kostka dziennie bo do obsady doszła para Pterapogon kauderni oraz Maspilia globulus. Parametry wody jak w pierwszym poście, nic się nie zmieniło. Zoa zanika a inne korale pompują się bez problemu. Jakieś dwa tygodnie temu wymieniłem oświetlenie na Maxspect Razor R420R 180W.

Ustawienie oświetlenia:

1 - 8:00 - A: 0% - B: 0%

2-  9:00 - A: 20% - B: 35%

3 - 10:00 - A: 30% - B: 60%

4 - 20:00 - A: 30% - B: 60%

5 - 21:00 - A: 20%  - B: 35%

6 - 22:00 - A: 0% - B: 0%

Co proponujecie, wymienić bakterie na inne czy dalej cierpliwie lać i czekać?

Poniżej fotki jak to wygląda:

 

8215736_20170514_185031.jpg

8215740_20170514_185014.jpg

Co do Szklanych Róż to od razu napiszę iż próbowałem prawie wszystkich naturalnych metod. Były krewetki co nic nie robiły i brzydal który wpierniczał miękkie i LPS-y. Teraz czas na Berghia verrucicornis, czas pokaże czy one dadzą radę.

Edytowane przez ILUZJONISTA (wyświetl historię edycji)

2cacc2e5b32ec2346ce6b46039b7f7acu1292a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8215740_20170514_185014.jpg
Co do Szklanych Róż to od razu napiszę iż próbowałem prawie wszystkich naturalnych metod. Były krewetki co nic nie robiły i brzydal który wpierniczał miękkie i LPS-y. Teraz czas na Berghia verrucicornis, czas pokaże czy one dadzą radę.


Piękne okazy takiej skaly szukam. Nie chcesz odsprzedac tego kawalka lub wymienić się na kawalek bez aiptazji?

Dariusz Barcikowski
Wysłane z Samsung Galaxy S 7 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma problemu, mam tego dużo :) Zapraszam. Niemcy - Detmold. Będzie się Tobie chciało przyjechać? :D:clowning. Dziś czytałem Twój wątek o akwarium, doradź coś z produktów AF jak możesz bo ostatnio rozmawiałem z pewnym Panem który pracował w Whitecorals i nie ukrywam na produkty firmy AF w mojej okolicy. 


2cacc2e5b32ec2346ce6b46039b7f7acu1292a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.