Skocz do zawartości
Walker

Skała własnej roboty - fotorelacja

Rekomendowane odpowiedzi

Startowałem już kilka zbiorników  w tym na żywej skale na skale ceramicznej czy na suchej wiec przyszedł czas na coś nowego - skała "własnej roboty"

Przepisów w sieci jest naprawdę wiele i jest w czym przebierać. Przyznaję że ciężko się zdecydować na jakiś konkretny w takim gąszczu informacji. Niestety wszyscy też piszą tylko jak taką skałę przygotować do akwarium ale ciężko znaleźć jakieś informacje jak taka skała zachowuje się po roku czy dwóch w akwarium.  Zbierałem się do tego naprawdę długo, gadałem z morszczakami i "producentami skały"   zbierałem opinie i rady. W końcu decyzja zapadła - skała będzie "po amerykańsku" na bazie naturalnego pumeksu. Na zachodnich forach to dość popularne rozwiązanie wiec jest szansa że i u nas się uda ;). Niezbędne produkty udało się zorganizować od naszego rodzimego producenta  Coralfarm i tu szacun za podejście do tematu bo to nie są rzeczy ze standardowej oferty a nie dość że udało się wszystko bez problemu zorganizować to jeszcze dostałem kilka cennych rad jak oni robią swoją skałę dzięki czemu uniknąłem kilku błędów na starcie.

Składniki:

C:\Users\Marcin\AppData\Local\Temp\msohtPumeks naturalny

JiqxlD1loQE8zgryJ0jJWOWfA_4iphj8atl_n_53

 

C:\Users\Marcin\AppData\Local\Temp\msohtKruszone muszle

Hr2vgZ8UGWm50YJkTEyQHmgYxNvRuRi7Dwvp1xwp

 

C:\Users\Marcin\AppData\Local\Temp\msohtSól gruboziarnista

TiAShm24XXfMCpMi-o77ebuOPAQinDbIuxhk66ME

C:\Users\Marcin\AppData\Local\Temp\msoht

Cement portlandzki

 

G6Ja2emiltT30IuApMAu2kATs9JXfuBlRo1XvUo7

 

 

C:\Users\Marcin\AppData\Local\Temp\msohtWoda RO

 

 

 

F5KCslmYKOXTdGj21Jd5KcpuNdkg-6ikZIBk-vvP

 

 

 

i sporo czasu...

7cX-sIe1ewGqgqVG_hcocVl1sXUvOyWJXX4kNDOF

 

Jak to wszystko powstawało...

C:\Users\Marcin\AppData\Local\Temp\msohtC:\Users\Marcin\AppData\Local\Temp\msohtJako formy użyłem soli kuchennej (250kg)

MxoJw_nrItCen3H-jZT5ZO8jGCIgMDJx1sbJuZVf  

 

2v_rlsswKOlqohqnXR0VGoDpNDIeHzKSHSLpc0lJ

 

Pierwotnie chciałem robić gotowe elementy jednak okazało się to bardzo trudne do realizacji dlatego finalnie skończyło się na segmentach które zostały poklejone klejem do skały w docelowe konstrukcje.

Do zrobienia szkieletu konstrukcji użyłem rur/kształtek  pcv  (jak się później okazało nie było to konieczne)

 

RNCbm56eHFLL7pQHFCjrAS5KIgG76cKBvL-H_FMG

 

FXGb9x_kywxwEvSkiOv4dEHOwd8ro5wSZy-UIYZa

 

-oKC8Be_ivciaXq8EFwTtYXi6IlBqAU-8T1UMI1e

 

Mieszamy:

 

 

C1x-wHz73CFortnaiILavKAYf_m6CXyVmMcl6svY

 

ZC07FU31vjzM0FUPARUZYh-gVvpMD8yFiMw5l2G1

 

BNoxdMo0Kc8zZPj1cQZbA0ktMtnHNCYHEG7T_JMC

 

C:\Users\Marcin\AppData\Local\Temp\msohtI wypełniamy formę

MDA8RHkwZ8BfKdOZ44_O2xiW3g1DrZbZUo08SWl3

 

Po wyschnięciu prawie gotowa skała zgodnie z dostępnymi instrukcjami powinna moczyć się w RO przez ok  90 dni. Oczywiście niezbędna jest silna cyrkulacja i częste podmiany wody.

pUr_y60Du37ySuQVmpLgmA45Sh2c2WTTvzF67zT_

 

Ja ten czas przeliczyłem po europejsku i wyszło mi jakieś 45dni :)

 

 

 

Efekt końcowy jak dla mnie zadowalający :)

 

J1jgVoiZJaME1Zx8Z_pFuU8NJfaQKTA25Z67KoPt

 

4RGCh0QDkLdm496HCGJftmeTFqMWiShAXzTC4jPs

 

Co będzie dalej - czas pokaże :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki jest koszt kilograma takiej skały?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 minutę temu, aTomek napisał:

W jakim celu dodaje się sól gruboziarnistą?

przestrzenie - można dać poruszony lód .. ale trzeba działać szybko :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, silvia napisał:

przestrzenie - można dać poruszony lód .. ale trzeba działać szybko :) 

:)

Ale wtedy (z zastosowaniem lodu) nie trzeba tyle dni moczyć i podmienić wody. Dobrze kombinuję?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

trzeba choć nie wiem jak długo/dużo - cement też trzeba "wypłukać" - są filmiki na YT zerknij

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, maciej01 napisał:

Jaki jest koszt kilograma takiej skały?

Szczerze powiem że nie liczyłem kosztów, nawet nie wiem ile kg ma gotowa konstrukcja ale myślę że biorąc pod uwagę rzeczy potrzebne do produkcji (np, sól do formy itd) jest dość drogim rozwiązaniem w porównaniu z gotowymi produktami w sklepach 

1 minutę temu, silvia napisał:

czemu pumex a nie żwir koralowy ?

Pumeks jest bardziej porowaty i lżejszy od żwiru 

 

8 minut temu, silvia napisał:

przestrzenie - można dać poruszony lód .. ale trzeba działać szybko :) 

 

Schnięcia cementu nie przyspieszysz wiec opcja z lodem odpada 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

W sumie racja - gdzieś widziałem z lodem ... nieważne

a te "przeliczone" 45 dni ... mierzyłeś PH ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mierzyłem ph i po4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

to przeliczanie zbędne :P  testy pokażą kiedy się nada do zbiornika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jak jest dość drogim rozwiązaniem, to szkoda zachodu. Jedyne co  przemawia na plus, to to, że można sobie samemu zrobić kształty takie jak nam się podobają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, maciej01 napisał:

No to jak jest dość drogim rozwiązaniem, to szkoda zachodu. Jedyne co  przemawia na plus, to to, że można sobie samemu zrobić kształty takie jak nam się podobają.

Maciej nie każdy w akwarystyce szuka "drogi na skróty". Są tacy którym przyjemność sprawia samo to że można coś podłubać zrobić samemu, sprawdzić jakieś nowe rozwiązania.

To jest hobby więc nie ma sensu wszystkiego przeliczać na kasę.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nie przeliczam wszystkiego na kasę, sam robię DIY jak wiem, że mi to wyjdzie estetycznie i zda egzamin w codziennym użytkowaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heja,bardzo fajnie zrobiona skala,sam lata temu robilem wlasna ze zwirku,piasku i zywicy epoxy,ale takiej metody nie probowalem...

 


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajnie Ci to wyszło. Skała trafi do nowego czy do działającego systemu? Ciekawi mnie jak przebiegnie dojrzewanie od startu lub dojrzewanie w działającym systemie - czy wpłynie na parametry...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mieszając ile cementu dodałeś i w jakiej postaci bo tego nie dodałeś. I czy pumeks ogrodniczy nadaje się?

 

Edytowane przez ILUZJONISTA (wyświetl historię edycji)

2cacc2e5b32ec2346ce6b46039b7f7acu1292a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siema Marcin

Kiedy wodowanie 

Ciekawe jak wyjdą parametry 

Sprawdzałeś Kh ? 

Fajny pomysł 

Pozdr.


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mnie ciekawi jak wyjdzie test na krzemiany.


Od 05.01.2014 nowe: 100x50x45, sump 112 l, 6 x T5 39W Dozownik EBTECH ze sterowaniem bluetooth, pompy Tunze 6025, 6045.

c9007dcceed49c71m.jpg26a1ff863e576da5m.jpg6d058997d459df13m.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marcin fajnie to wyszlo. Mam tez kilka pytan:

Mozesz rozwinac - zorganizowac od rodzimego producenta - gdybym np ja sie zglosil to tez bym mial mozliwosc zakupu skladnikow? (Pytam bo za wyjatkiem soli, cementu I rurek w budowlanym tego nie kupie).

Co Cie sklonilo do "zabawy" ciekawosc, czy chec zbudowania wlasnych ksztaltow?

Po jakim czasie polaczone skladniki stanowia jedna calosc? Mam na mysli jak szybko konstrukcja/skala zastyga?

Pozdr

Krzysiek


Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakieś dwa lata temu myślałem nad zrobieniem skały w dokładnie identyczny sposób.Jest nawet kilka filmów na YT pokazujących tą metodę.Koniec końców zrezygnowałem bo zastanawiała mnie jedna sprawa.Co z porami i kanałami w pumeksie czy grysie koralowym?Wszystkie te otwory wypełni z każdej strony cement.Czyli  wychodzi na to że skała z samego cementu też była by dobra, ale myślę że na to rozwiązanie nikt by się nie zdecydował.Jedyna różnica była by w wadze skały mieszanej i cementowej.Jednak chodzi nam chyba bardziej o porowatość,a przy okazji spada waga skały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, chwialek napisał:

Bardzo fajnie Ci to wyszło. Skała trafi do nowego czy do działającego systemu? Ciekawi mnie jak przebiegnie dojrzewanie od startu lub dojrzewanie w działającym systemie - czy wpłynie na parametry...

1 godzinę temu, AnT napisał:

Siema Marcin

Kiedy wodowanie 

Ciekawe jak wyjdą parametry 

Sprawdzałeś Kh ? 

Fajny pomysł 

Pozdr.

 

Panowie zdjęcia z "placu budowy" są z początku stycznia - akwarium już dawno dojrzało glony się wycofały parametry stabilne i teraz (po 4 miesiącach) jestem na etapie poszukiwań koralowców ale o tym już w innym temacie ;) 

 

2 godziny temu, ILUZJONISTA napisał:

A mieszając ile cementu dodałeś i w jakiej postaci bo tego nie dodałeś. I czy pumeks ogrodniczy nadaje się?

 

 

Z cementem trzymałem się zasady im mniej tym lepiej - miał być tylko spoiwem a nie elementem konstrukcji.  Co do pumeksu ogrodniczego myślę że był by ok

 

48 minut temu, dzym napisał:

Marcin fajnie to wyszlo. Mam tez kilka pytan:

Mozesz rozwinac - zorganizowac od rodzimego producenta - gdybym np ja sie zglosil to tez bym mial mozliwosc zakupu skladnikow? (Pytam bo za wyjatkiem soli, cementu I rurek w budowlanym tego nie kupie).

Co Cie sklonilo do "zabawy" ciekawosc, czy chec zbudowania wlasnych ksztaltow?

Po jakim czasie polaczone skladniki stanowia jedna calosc? Mam na mysli jak szybko konstrukcja/skala zastyga?

Pozdr

Krzysiek

 

Krzysztof, nie bardzo rozumem pierwszego pytania? Dlaczego mieli by sprzedać mi a Tobie już nie? 

Do tej zabawy skłoniło mnie tak naprawdę jedno i drugie ale przede wszystkim chciałem zrobić przestrzenną ażurową konstrukcję i chyba się udało :)

Jeśli chodzi o łączenie to procedura wyglądała tak że wieczorem robiłem formę zalewałem "materiałem" i rano była gotowa skała, i  tak do wyczerpania składników :) 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To gdzie fotki akwa ;)

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będzie w temacie o akwa ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.