Skocz do zawartości
BONSAIMANIA

bo to zła euphyllia była

Rekomendowane odpowiedzi

Mam w akwarium 30L euphyllię i atakuje mi ciągle caulastree . Stały od siebie w odległości około 10 cm . Zauważyłem pewnego dnia , że caulastrea ma ubytki w główkach i widać jej szkielet w kilku miejscach . Podejrzewałem , że to wina euphylli . Zacząłem obserwować sytuację i słusznie przypuszczałem . Euphylia wypuszczała długie macki w kierunku ofiary . Odstawiłem ją dalej od ofiary , a i tak wystawia jeszcze dłuższe i cieńsze macki ( około 20 cm ) i atakuje w jej kierunku . Mam dwie euphyllie i ta druga jest do rany przyłóż. Co ta Bidula jej zrobiła , że taki los ją spotyka ? Nadmienię też , że eupchylia jest podrostkiem ( około 6 cm średnicy ) , a caulastrea dużo większa . Rzuca się na nią cały czas jak Dawid na Goliata .

Edytowane przez BONSAIMANIA (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sa rozne odmiany euphylli. Takie, ktore wypuszczaja dlugie polipy i takie, ktore az tak tego nie robia. Zdjecie pomogloby ocenic jakie to odmiany. Wielkosc korala nie definiuje jego agresywnosci :)


333375eadbb608d26a4bf0cc0be7a994u1584a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heja,moja Euphyllia Parancora  nie atakuje innych korali ale za to Galaxea,choc to jeszcze szczepka juz teraz wyciaga polipy na 7 cm i nie chce nawet wiedziec co bedzie jak podrosnie...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój zły malec to euphyllia paraancora . Fotek nie udało mi się wstawić , telefon słabo współpracuje z mediami .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Moja malutka szczepka euphylli paraancora też potrafi od czasu do czasu wyciągnąć długie "macki". Ciekawe od czego jest to uzależnione bo nie dzieje się tak zawsze.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam tą euphyllię od ponad dwóch miesięcy i wcześniej tak się  nie zachowywała. Po wprowadzeniu do akwarium caulastrey około półtora miesiąca temu zaczęła wystawiać w jej kierunku macki . Były wtedy grubsze i max do 10 cm . Teraz wydłuża je nawet do ponad 20cm i są cienkie jak włos na końcu z parzącym kowadełkiem . Zamiata nimi w kierunku bezbronnej caulastrey .

Edytowane przez BONSAIMANIA (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Norbert,

to naprawde nie jest "normalne" zachowanie sie Euphylii. Prawdopodobnie wyczula, ze w 30 l bedzie jej troche za ciasno z jakimkolwiek sasiadem.

No i chcialbym Ci pogratulowac decyzji o zwiekszeniu litrazu :D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy wszystkie euphylie mogą się tak zachowywać? W zbiornikach na zdjęciach często widać euphylie blisko innych korali. Z tego co wyczytałem to glabrescens potrafi parzyć inne gatunki.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

glabrescens jest faktycznie mocno "jadowita", dzięki temu nadaje się idealnie do ograniczenia mocno ekspansywnych miękasów. 


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, pinki napisał:

dzięki temu nadaje się idealnie do ograniczenia mocno ekspansywnych miękasów. 

Ktoś ostatnio się pytał jak się pozbyć rhodactisów...


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Przemek79 napisał:

Zmień ustawienie cyrkulacji tak żeby polipy były falowane daleko od caulastea.

Niestety cyrkulacja jest ustawiona optymalnie i w jedynym miejscu gdzie nie wadzi nikomu . Mam dość sporo korali jak na taki litraż .

2 godziny temu, Stani napisał:

Norbert,

to naprawde nie jest "normalne" zachowanie sie Euphylii. Prawdopodobnie wyczula, ze w 30 l bedzie jej troche za ciasno z jakimkolwiek sasiadem.

No i chcialbym Ci pogratulowac decyzji o zwiekszeniu litrazu :D

Dziękuje , przymierzam się do 35 L ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kazdy koral zwalcza druga odmiane tylko jeden robi to w sposób agresywny a drugi w mniej agresywny .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy dwie glabrescens różnej odmiany barwnej bedą rownież się parzyły?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam różne glabrescens obok siebie, tak że dotykają się przez cały czas i nic się nie dzieje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
mam różne glabrescens obok siebie, tak że dotykają się przez cały czas i nic się nie dzieje


Super, dzięki za odpowiedź!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.