Skocz do zawartości
rkokamil

Pierwsze Słone 360L Kraków

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów

Po ponad roku czytania forum oraz zdobywania wiedzy na temat akwarystyki morskiej, postanowiłem założyć własną solniczkę.

Konkrety:

Stelaż + szafka własnej roboty

Akwarium o wym 120x60x50 przód i lewy bok OPTI reszta FLOAT., Komin wewnętrzny z 3 otworami 2x32mm, 1x25mm

Sump o wym 100x50x50 z 3 przegrodami + przegroda na autodolewke

Odpieniacz : Delctec Sc 1351

Pompa obiegowa : Blau Reef Motion 3K DC

Cyrkulacja : 2x Blau Wave Motion 4000 Sterowalne

Ogrzewanie : AquaEl Comfort Zone Gold 300W

Oświetlenie : Lampa T5 ATI Sunpower 8x54 W

Autodolewka : Aqua Medic Refill System

Filtr RO+DI 75

Dodatkowo w Sumpie ; Węgiel aktywny Rowa Crystal Premium Carbon, oraz bakterie Fauna Marin Bacto Reef Balls, Siporax 4L, Wata

Testy : JBL

Sól : Red Sea Coral Pro 

Żywa skała 42 KG

Żywy piasek 20 Kg Nature's Ocean Bio-Activ Live Natural White

Akwarium zalane 1.04.2017,  żywa skała włożona 5.04.2017, Piasek dodany 26.04.2017

Z życia zauważyłem jedynie Asterine, oraz niestety jedną aiptasie.

Wyniki testów które dzisiaj zrobiłem :

Ph: 8,0

Nh4: 0

No2: 0,03

No3: 5

Po4: 0

Ca:420

Mg: 1380

KH:10

temperatura 24,5C

Zasolenie 1.025

 Po pierwszym tygodniu moczenia skały wyszły okrzemki ,jednak na drugi tydzień znikły i zostały zastąpione glonami.

Z dodaniem jakiegokolwiek życia jeszcze się wstrzymuje, narazie niech sobie spokojnie dojrzewa zbiornik (jeszcze nie zanikają glony nitkowate). Czas świecenia na ten moment to 7h. Problemy na początku były, nie ma co ukrywać,a to z regulacją obiegu wody, przelewającym odpieniaczem itd, na domiar złego wczoraj padła mi pompa cyrkulacyjna, jutro wysyłam na gwarancje.To tyle ze wstępu.

Czas na pytanie a mianowice temat zgłebiany wielokrotnie czyli  Aiptasia

Na ten moment nie chce lać chemi. Dodam że skałe mam już sklejoną dlatego nie moge wyjąć fragmentu skały z aiptasią. Co polecacie ?

Myślę ze wraz z kupnem ekipy czyszczącej można by było kupić 1-2 szt Krewetek Lysmata kuekenthali lub wurdemanni. Prosze o rady co o tym myślicie.Na koniec dodam że nie mam parcia na rzadkie gatunki, po prostu ma to być zbiornik rafowy naturalny z dobrze dobraną obsadą która ma cieszyć mnie i moją ukochaną.

Proszę o wyrozumiałość gdyż jest to mój pierwszy post.

http://imageshack.com/a/img922/62/GZ3UcR.jpg
http://imageshack.com/a/img923/6527/eGBMaV.jpg
http://imageshack.com/a/img922/486/r96ayq.jpg
http://imageshack.com/a/img922/4108/1s1yV3.jpg
http://imageshack.com/a/img922/7098/IG8jya.jpg
http://imageshack.com/a/img924/5876/ymyo6H.jpg
http://imageshack.com/a/img924/7006/gDEV2w.jpg
http://imageshack.com/a/img924/9564/NeKsKO.jpg
http://imageshack.com/a/img922/2455/GqcnAd.jpg
http://imageshack.com/a/img922/8963/8kl39M.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lysmata kuekenthali u mnie dała radę z aiptasią, wytępiła ją do zera. Na taki litraż to może lepiej kupić ich więcej, tak 3-4 sztuki, ale to też jest zależne ile tych aiptasi masz, będziesz miał w akwarium. Jak dla mnie to masz trochę słaby obieg i cyrkulację.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obieg masz za słaby, tak jak kolega wyżej pisał, no i te testy też wywal, salifert albo colombo

https://reefhub.pl/domowe-testy-akwarystyczne/


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, maciej01 napisał:

Lysmata kuekenthali u mnie dała radę z aiptasią, wytępiła ją do zera. Na taki litraż to może lepiej kupić ich więcej, tak 3-4 sztuki, ale to też jest zależne ile tych aiptasi masz, będziesz miał w akwarium. Jak dla mnie to masz trochę słaby obieg i cyrkulację.

Co do cyrkulacji to planuje jeszcze dołożyć jedną pompę.Narazie czekam  na rozwój wydarzeń na tą chwile jest jeden polip aiptasi.

 

21 minut temu, Moljzesz napisał:

Obieg masz za słaby, tak jak kolega wyżej pisał, no i te testy też wywal, salifert albo colombo

https://reefhub.pl/domowe-testy-akwarystyczne/

Niestety testy JBL kupiłem przed trafieniem na ten artykuł. No cóż na pewno przed wprowadzeniem życia trzeba zainwestować w lepsze testy. Odnośnie obiegu to sprzedawca stwierdził że wystarczy u mnie taka pompa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, rkokamil napisał:

Co do cyrkulacji to planuje jeszcze dołożyć jedną pompę.Narazie czekam  na rozwój wydarzeń na tą chwile jest jeden polip aiptasi.

 

Niestety testy JBL kupiłem przed trafieniem na ten artykuł. No cóż na pewno przed wprowadzeniem życia trzeba zainwestować w lepsze testy. Odnośnie obiegu to sprzedawca stwierdził że wystarczy u mnie taka pompa. 

Nie wiem czy już zalałeś ale póki możesz to ją wymień na mocniejszą, ja bym wziął 6500L/H czyli dwa razy mocniejszą..

Jbl się nie nadają do morszczyzny to wiadomo już od bardzo dawna.

Pozdrawiam i powodzenia


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, rkokamil napisał:

Narazie czekam  na rozwój wydarzeń na tą chwile jest jeden polip aiptasi.

 

Nie czekaj. Usuń.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Leel00 napisał:

Nie czekaj. Usuń.

mechanicznie nie dam rady. Za bardzo jest schowana. Pozostaje nadzieja w krewetkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, rkokamil napisał:

mechanicznie nie dam rady. Za bardzo jest schowana. Pozostaje nadzieja w krewetkach.

jeśli jest jedna to kup sobie klej do korali i ją zaklej. sprawdzony patent - czasem po  2 podejściach ale działa :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, rycho321 napisał:

jeśli jest jedna to kup sobie klej do korali i ją zaklej. sprawdzony patent - czasem po  2 podejściach ale działa :)

ooo bardzo dziekuje za rade  dziś sprawdze ten patent :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajne akwarium. Podoba mi się dużo przestrzeni między skałą, będzie mnóstwo kryjówek dla zwierząt. Odpaliłem akwarium tuż przede mną więc z przyjemnością będę obserwował :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siema

Masz jeszcze kratę pod skałą ? 

Jak tak to puki jeszcze system dochodzi wywal ją ;) - sam się prosisz o kłopoty 

gDEV2w.jpg

Nie musisz tyle palić światłem spokojnie wystarczy samo niebieskie 2-3 tygodnie 

Pozdr. 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Przemek79 napisał:

Fajne akwarium. Podoba mi się dużo przestrzeni między skałą, będzie mnóstwo kryjówek dla zwierząt. Odpaliłem akwarium tuż przede mną więc z przyjemnością będę obserwował :)

Bardzo mi miło;) również bede twoje postępy obserwować, twoje ułozenie skały jest świetne :)

 

3 godziny temu, AnT napisał:

Siema

Masz jeszcze kratę pod skałą ? 

Jak tak to puki jeszcze system dochodzi wywal ją ;) - sam się prosisz o kłopoty 

gDEV2w.jpg

Nie musisz tyle palić światłem spokojnie wystarczy samo niebieskie 2-3 tygodnie 

Pozdr. 

mam ponieważ skała leży na kratce a nie na szkle o to mi chodziło.

rozwiń swoją myśl.Chodzi ci o odkładające się złogi dedtrytusu ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:clapping

pogadamy za parę miesięcy o no3 i po4 :blink: 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, rkokamil napisał:

Chodzi ci o odkładające się złogi dedtrytusu ?

 

Podejrzewam, że tak. Co chciałeś osiągnąć tą kratką? Zminimalizowanie punktowego nacisku na szkło? Skała jest dużo bardziej miękka niż szyba. W zamiast tego będziesz miał złogi detrytusu.. Jak już to może np. pleksi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Leel00 napisał:

Podejrzewam, że tak. Co chciałeś osiągnąć tą kratką? Zminimalizowanie punktowego nacisku na szkło? Skała jest dużo bardziej miękka niż szyba. W zamiast tego będziesz miał złogi detrytusu.. Jak już to może np. pleksi?

Przy odbiorze skały doradzono mi zeby postawic ją na kratce i bez zastanowienia się tak zrobiłem.Teraz skała sklejona piach wsypany i weź tu teraz coś zrób...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może druga osoba do pomocy i się da się?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprobuje, spodziewam sie ze takie mieszanie pewnie wydłuży dojrzewanie, naszczeście kratka nie jest na całej powierzchni akwarium a tylko na środku tam gdzie najwiecej skały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę, by wydłużyło. Pewnie jeszcze nie ma czego "ruszyć" i "podnieść", jeżeli chodzi o pokłady syfu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

udało się kratka wyjęta. Dziękuje za spostrzeżenia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do kratki to tez forumowicz Pirotechnic miał z nią problem i tez podobnie jak u Ciebie polecili mi dać ja w sklepie akwarystycznym z tym ze jednym z największych i najbardziej znanych w Polsce :-/ Cale szczęście ze zrobiłeś to od razu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 4.05.2017 o 23:45, Moljzesz napisał:

Obieg masz za słaby, tak jak kolega wyżej pisał, no i te testy też wywal, salifert albo colombo

A powiedzcie mi dlaczego obieg za słaby? Mam Reefpacka i się na tym nie znam, ale chciałbym wiedzieć. A to dlatego, że staram się zdobywać wiedzę o akwarystyce morskiej z różnych źródeł i kiedyś przeczytałem tak: Jeden gość napisał - cyt. " Wymienianie 4000 l albo jeszcze większej ilości wody na godzinę pomiędzy 500 l. akwarium a mieszczącym 100 l. zbiornikiem filtracyjnym jest absolutnie bezsensowne. " A dalej - cyt." W przypadku podanych rozmiarów zbiorników absolutnie wystarczająca będzie wymiana wody efektywnie na poziomie 200 l. na godzinę." A z kolei drugi gość napisał: cyt. " 800 - litrowe akwarium nie wymaga stosowania pompy o wydajności 8000 l/h, która połączy je ze zbiornikiem filtracyjnym. Takie rekordowe próby to czyste marnotrastwo cennej energii." 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, Marek Gr napisał:

A powiedzcie mi dlaczego obieg za słaby? Mam Reefpacka i się na tym nie znam, ale chciałbym wiedzieć. A to dlatego, że staram się zdobywać wiedzę o akwarystyce morskiej z różnych źródeł i kiedyś przeczytałem tak: Jeden gość napisał - cyt. " Wymienianie 4000 l albo jeszcze większej ilości wody na godzinę pomiędzy 500 l. akwarium a mieszczącym 100 l. zbiornikiem filtracyjnym jest absolutnie bezsensowne. " A dalej - cyt." W przypadku podanych rozmiarów zbiorników absolutnie wystarczająca będzie wymiana wody efektywnie na poziomie 200 l. na godzinę." A z kolei drugi gość napisał: cyt. " 800 - litrowe akwarium nie wymaga stosowania pompy o wydajności 8000 l/h, która połączy je ze zbiornikiem filtracyjnym. Takie rekordowe próby to czyste marnotrastwo cennej energii." 

Powinieneś mieć pi razy drzwi 3600L/h (nie wiem kogo tam cytujesz ale lepiej pokaż jego akwarium) zazwyczaj stosuje się litraż x10, oczywiście może być różnie bo jak sumpa będziesz miał w piwnicy to potrzeba większej mocy. Ale lepiej jest wziąć większą/mocniejszą pompę żeby nie musiała pracować na maksymalnych obrotach, co też pozwoli ją uciszyć a zarazem pożre mniej prądu. 3000L/H to ja miałem w 180L ale zmieniłem na 6500L/H idzie sobie na 40% jest cicho a pobiera 16 W i napędza przy okazji filtr przepływowy.


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no Ty akurat możesz mieć co chcesz. Chodzi o to, że kolega kupił pompę taką a nie inną i chce ją zastosować a Wy od razu, że źle. A może akurat dobrze, a reszta jest przerostem i niepotrzebnym wydawaniem pieniędzy. A co do gości, których zacytowałem to pokazanie ich akwariów będzie trudne. No ale jeżeli chodzi o pierwszego to mogę ci pokazać korala, którego nazwano jego nazwiskiem, a ten drugi jest doktorem w te klocki, no ale jeszcze jego nazwiskiem nie nazwano żadnego korala.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obieg może być mniejszy, ale zasada jest taka, że powinien być 10 razy pojemność akwarium. Ktoś to wymyślił, przetestował i chyba lepiej trzymać się tego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No popatrz, a kto to wymyślił skoro największe autorytety w dziedzinie akwarystyki morskiej mówią co innego. Nie no ja się nie znam i zakładając sump zapewne dałbym większą pompę niż potrzeba. Ale takie doradzanie typu to wywal, to się nie nadaje, to za słabe, a nie znając meritum jest trochę kiepskie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.