Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem nowym użytkownikiem forum i nowym pasjonatem akwarystyki.

Kompletuje swoje pierwsze akwarium i proszę o opinie odnośnie sprzętu:

Kostka 60 l

filtr zewnetrzny : AQUA-NOVA NCF-600 160 zł

Pompa : JVP-102 5000l/h 42zł

filtr RO3 75GPD 100zł

Oświetlenie 24W (55cm) SYLVANIA AQUASTAR 10000K x 2 okolo 100 zł

Odpieniacz : Odpieniacz białek RS-4002 45zł

Obsada jaką planuje to ekipa czyszcząca, para błazenków z ukwiałem , miękkie korale i inne

Z góry dziękuje za wszystkie opinie i sugestie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ta jvp-102 to ci pralkę zrobi. Prawie 100x pojemność akwa, zazwyczaj 20-30x wystarczy, 50x to dla spsów.

Moim zdaniem za mocna.


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Filtr to kubełek - poczytaj dlaczego kubełki nie są polecane do morskich zbiorników

cyrkulator JVP - za mocny (poza tym te modele lubią startować w tył)

RO - OK (+ zasobnik z żywicą MB 20 lub MB40)

świetlówka 55cm - nie za długa ?

odpieniacz na kostkę lipową - ja bym nie kupił (miałem i wyrzuciłem) - to już lepiej byle Resun SK 300 czy Tunze 9001

dlatego że : trzeba często wymieniać kostki , i nie zbierze filmu bakteryjnego z pow. wody

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

sam zacząłem jakiś czas temu. Sprzęt zbierałem rok :) Od 2 miesięcy mam odpalone akwa. Na pewno zapomniałeś o grzałce ( 75W wystarczy ). Do filtra RO powinieneś dokupić DI. Chociaż ja na razie nie mam żadnego i kupuję wodę demineralizowaną lub jak jest okazja biorę od kogoś znajomego. Policz jeszcze piasek ( od razu napiszę że te worki 4,5/5kg w zupełności wystarczą ) i skałę ( ja mam kostkę 40x40x40 i 6kg było idealnie - oczywiście zależy od kształtu itp. ). Akwarium odpalałem na żywej skale i wodzie z działającego zbiornika ( ze sklepu akwarystycznego, po prostu kupiłem, 0,50zł/L ). Piasek też dodałem bardzo późno, bo ponad miesiąc po starcie. Pierwsze życie wrzuciłem po ponad 1,5m od startu. Nie wiem czy ma Ci kto doradzać ( nie to że ja się nadaję ), ale z takich podstaw nowicjuszy, pamiętaj lać regularnie bakterie ( co około 2 tygodnie, bo mi tego nikt nie powiedział ). Ja mam co prawda filtr fzn-3, i kolejnym błędem było trzymanie standardowych wkładów ( czyli gąbki ). Dopiero tydzień temu wyrzuciłem je ( odciąłem tylko wąski pasek na dno jako prefiltr mechaniczny, a w resztę poszedł siporax sera i chemipuren blue. ). Opisuję tu oczywiście moje doświadczenie z zakładaniem i startem morskiego i nie jest to aby żaden poradnik ;) Ale ja chciał bym dostać takie podpowiedzi na starcie. Pozdrawiam i zapraszam na mój profil, zobaczysz sobie jak moje teraz wygląda. Powodzenia.

35 minut temu, silvia napisał:

Filtr to kubełek - poczytaj dlaczego kubełki nie są polecane do morskich zbiorników

cyrkulator JVP - za mocny (poza tym te modele lubią startować w tył)

RO - OK (+ zasobnik z żywicą MB 20 lub MB40)

świetlówka 55cm - nie za długa ?

odpieniacz na kostkę lipową - ja bym nie kupił (miałem i wyrzuciłem) - to już lepiej byle Resun SK 300 czy Tunze 9001

dlatego że : trzeba często wymieniać kostki , i nie zbierze filmu bakteryjnego z pow. wody

 

Cześć Marek, pytanko, kupiłem Resuna i chciałem wpakować do fzn-3. co się okazało, to że siporax i woreczek chemipuren blue wypełnił całe 2 komory filtra. Więc zrezygnowałem z odpieniacza. Poczytałem trochę po wujku google, i są sprzeczne info - że odpieniacz to mus, lub że spokojnie można bez...Nie chcę ładować odpieniacza do akwa bo i tak mało tam miejsca. Myślisz że pozbyć się Resuna i ciągnąć bez odpieniacza?

Przepraszam Tyymek3 że się wrzuciłem w temat, ale pewnie i Tobie się przyda info.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
8 minut temu, outta82 napisał:

Cześć Marek, pytanko, kupiłem Resuna i chciałem wpakować do fzn-3. co się okazało, to że siporax i woreczek chemipuren blue wypełnił całe 2 komory filtra. Więc zrezygnowałem z odpieniacza. Poczytałem trochę po wujku google, i są sprzeczne info - że odpieniacz to mus, lub że spokojnie można bez...Nie chcę ładować odpieniacza do akwa bo i tak mało tam miejsca. Myślisz że pozbyć się Resuna i ciągnąć bez odpieniacza?

Przepraszam Tyymek3 że się wrzuciłem w temat, ale pewnie i Tobie się przyda info.

Pozdrawiam

można dać mniej siporaxu :) albo drugą kaskadę

czy można bez odpieniacza ? to indywidualna "sprawa" danego zbiornika jakości skały i obsady - ja wole z odpieniaczem choćby po to żeby napowietrzał wodę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, outta82 napisał:

Cześć,

sam zacząłem jakiś czas temu. Sprzęt zbierałem rok :) Od 2 miesięcy mam odpalone akwa. Na pewno zapomniałeś o grzałce ( 75W wystarczy ). Do filtra RO powinieneś dokupić DI. Chociaż ja na razie nie mam żadnego i kupuję wodę demineralizowaną lub jak jest okazja biorę od kogoś znajomego. Policz jeszcze piasek ( od razu napiszę że te worki 4,5/5kg w zupełności wystarczą ) i skałę ( ja mam kostkę 40x40x40 i 6kg było idealnie - oczywiście zależy od kształtu itp. ). Akwarium odpalałem na żywej skale i wodzie z działającego zbiornika ( ze sklepu akwarystycznego, po prostu kupiłem, 0,50zł/L ). Piasek też dodałem bardzo późno, bo ponad miesiąc po starcie. Pierwsze życie wrzuciłem po ponad 1,5m od startu. Nie wiem czy ma Ci kto doradzać ( nie to że ja się nadaję ), ale z takich podstaw nowicjuszy, pamiętaj lać regularnie bakterie ( co około 2 tygodnie, bo mi tego nikt nie powiedział ). Ja mam co prawda filtr fzn-3, i kolejnym błędem było trzymanie standardowych wkładów ( czyli gąbki ). Dopiero tydzień temu wyrzuciłem je ( odciąłem tylko wąski pasek na dno jako prefiltr mechaniczny, a w resztę poszedł siporax sera i chemipuren blue. ). Opisuję tu oczywiście moje doświadczenie z zakładaniem i startem morskiego i nie jest to aby żaden poradnik ;) Ale ja chciał bym dostać takie podpowiedzi na starcie. Pozdrawiam i zapraszam na mój profil, zobaczysz sobie jak moje teraz wygląda. Powodzenia.

Cześć Marek, pytanko, kupiłem Resuna i chciałem wpakować do fzn-3. co się okazało, to że siporax i woreczek chemipuren blue wypełnił całe 2 komory filtra. Więc zrezygnowałem z odpieniacza. Poczytałem trochę po wujku google, i są sprzeczne info - że odpieniacz to mus, lub że spokojnie można bez...Nie chcę ładować odpieniacza do akwa bo i tak mało tam miejsca. Myślisz że pozbyć się Resuna i ciągnąć bez odpieniacza?

Przepraszam Tyymek3 że się wrzuciłem w temat, ale pewnie i Tobie się przyda info.

Pozdrawiam

jasne nie ma sprawy

Odnośnie w tym temacie pompe zmienie.

Filtr zewnetrzny mysle zeby kupic i sie tego trzymam.

Co do swietlowki to jeszcze zobacze poniewaz moj tata ma w piwnicy ten "daszek" od tego wiec sie zobaczy.

O co chodzi ze odpieniacz nie zbierze filmu bakteryjnego z pow. wody jak tam kolega napisał i czy oplaca sie go kupic na akwarium do 60 l?????

RO - OK (+ zasobnik z żywicą MB 20 lub MB40)

O co chodzi z zasobnikiem z zywica co  to daje itp ??????

I o co chodzi z tym DI

Z gory dziekuje wam

 

I ile kilo by trzeba bylo kupic  skaly zywej i suchej ???

Cos jeszcze jest potrzebne czy tyle wystarczy zeby wystartowac

 

Edytowane przez tyymek3 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

mam propozycję - zacznij czytać dział dla początkujących - znajdziesz tam odp. na wszystkie Twoje pytania

akwarium morskie to nie "szklanka z gupikami" i żeby uniknąć bardzo nieprzyjemnych niespodzianek trzeba znać choćby podstawy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiesz na to bo nie moge znalezc ????????

O co chodzi z zasobnikiem z zywica co  to daje itp ??????

I o co chodzi z tym DI

I ile kilo by trzeba bylo kupic  skaly zywej i suchej ???

Cos jeszcze jest potrzebne czy tyle wystarczy zeby wystartowac

  Jestes bardziej obeznany, moglbys pomoc ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej podpatrz sobie na forum tematy o akwariach z podobnym litrażem, na pierwszej stronie zawsze jest opis sprzętu, będzie Ci łatwiej. Niestety, ale jak zdążyłem zauważyć to hobby wymaga cierpliwości i trochę nauki własnej ( czytania, doinformowywania się samemu ).

1) "Filtr zewnetrzny mysle zeby kupic i sie tego trzymam." - nikt nie mówi że nie ma być filtr zewnętrzny, ale zauważ, że pewnie 90% filtrów zew. to sprawdzone konstrukcje właśnie fzn(1,2 lub3 ). Z jakiegoś powodu tak jest :) Wyciągnij wnioski ;)

2) Odnośnie tego odpieniacza to sam nie wiem, nie chcę Ci źle doradzić. Ja na razie się wstrzymam ( ale odpieniacz będzie leżał w szafie w razie zauważę że jednak sensowne jest użycie, zainstaluję ).

3) " I o co chodzi z tym DI " - odwrócona osmoza, woda po przejściu prze RO nie jest jeszcze wystarczająco "czysta", dzięki DI masz wodę prawię idealną ( pozbawioną różnych zanieczyszczeń, związków itp. )

4) Skałę najlepiej wybierz w sklepie ( jeśli masz możliwość ) - poszukasz sobie ciekawych kształtów, wielkości, porowatości itd. - jeśli nie masz wyboru, część sklepów ma ponumerowane skałki i możesz zamawiać na podstawie tego co widzisz w necie. Ile? Naprawdę zależy co chcesz "zbudować". Przeciętnie 6-7kg powinno z zupełności wystarczyć ( od razu dokup klej do skały, bo na pewno będziesz chciał sobie co nieco pokleić, jakieś półki, bramę lub coś podobnego :) )

Nie obraź się, ale poczytaj jeszcze trochę zanim wystartujesz. Nawet same opisy raf podobnych litrażowo do Twojej, poczytaj o dojrzewaniu, plagach itp.

Pozdrawiam

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wszystkim bede czytal i w sobote niedziele pojade do sklepu z akwarystyka morska i sie popytam jak zalozyc co potrzebne itp a z tym filtrem zew nie zrozumialem za bardzo co to fzn 1 ,2 , 3 jakbyscie mi mogli podpowiedziec co to jest

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, tyymek3 napisał:

Dzieki wszystkim bede czytal i w sobote niedziele pojade do sklepu z akwarystyka morska i sie popytam jak zalozyc co potrzebne itp a z tym filtrem zew nie zrozumialem za bardzo co to fzn 1 ,2 , 3 jakbyscie mi mogli podpowiedziec co to jest

 

najpopularniejszy filtr zewnętrzny do małych akwa morskich - http://www.ceneo.pl/11379089

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

outta82 myslisz ze lepiej kupic ten niz tamten kubeł ??????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź dał Ci Marek ( "Silvia" ) - " Filtr to kubełek - poczytaj dlaczego kubełki nie są polecane do morskich zbiorników " - po prostu poczytaj.

Za to sprawdzoną i polecaną konstrukcję właśnie do małych morskich ma Aquael Versamax, do Twojego polecam fzn-3 ( taki jak w moim ).

Tak, uważam że zdecydowanie lepiej kaskadę zamiast kubła.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wam za wszystko dzieki silvia ze pomogles z tymi swietlowkami itp tobie tez outta. Mysle ze ten co ty mowisz filtr ten kubelek sie bardziej oplaci i go kupie a za tamte pieniadze ktore mialem odlozone na ten "kubelek" dorzuce i kupię resuna 300 myslicie ze to dobry bylby pomysl ???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, tyymek3 napisał:

Dzieki wam za wszystko dzieki silvia ze pomogles z tymi swietlowkami itp tobie tez outta. Mysle ze ten co ty mowisz filtr ten kubelek sie bardziej oplaci i go kupie a za tamte pieniadze ktore mialem odlozone na ten "kubelek" dorzuce i kupię resuna 300 myslicie ze to dobry bylby pomysl ???

Pewnie że tak ;)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, outta82 napisał:

Pewnie że tak ;)

 

Dzieki jeszcze raz !!!!

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka spostrzeżeń o sprzęcie:

1. Kaskada FZN-3: Bardzo fajny sprzęt, cichy i dużej mocy. Proponuję od razu pozbyć się gąbki i włożyć siporax lub matrixa.

2. Resun SK-300: stosunkowo tani i dobry. U mnie wyrzuca całkiem spory syf mimo minimalnej obsady (6 krewetek, Gobiodon, krab i ślimaki). Na początku strasznie był głośny ale się dotarł :) Ciężko wyregulować. Jeżeli masz kasę kup coś lepszego, rozowjowego.

Poczytaj:

 

Edytowane przez natan2012 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.