Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Wreszcie zdecydowałem się pokazać zbiorniki. Miałem to zrobić jak wszystko będzie na tip-top, ale pewnie jeszcze trochę zejdzie.

Do rzeczy.

Akwaria to 160x60x50h i 105x60x55h połączone filtracją. To znaczy są tak przygotowane, że mogą pracować na dwa sumpy lub jak obecnie na jednym. Co daje około 900l w systemie.

Filtracja. Około 10l siporaxu i jeden mały odpieniacz DIY od Sebastka na pompie Tunze. Jeszcze przed miesiącem chodziły dwa takie. Nie takie same ale oba na pompach Tunze. Do tego Węgiel i czasem wata. Filtry na media przygotowane ale na razie zbędne. Podłączony jest pod obieg Algaescrubber mały i mało wydajny :)

Obieg. Pompa Jebao 12000 rozdzielona głównie na duży zbiornik. Na mniejszy z LPSami tylko ciurka co daje czas dla koralowców i ryb aby się najeść.

Oświetlenie. Nad większym wisi lampa ATI 8x80W sterowalna a nad drugim samoróbka 8x39W.

Cyrkulacja. W dużym ze względu na to że akwaria stoją w piwnicy pompy Jebao 2x15000, 1x8000, Vortech mały. W mniejszym ze względu na obsadę jest 1x2500Tunze, 1x4500Tunze skręcona prawie do minimum i wbudowany w komin wavebox ze sterowaniem i pracuje tylko przy zapalonym całym świetle.

Obsada. Plan jest taki aby na jednej wodzie na jednych podmianach i przy dozowaniu do jednego zbiornika utrzymać w dużym akwarium SPSy z szybkimi rybami a w drugim miękkie i LPSy oraz trudne, delikatne, wolno pływające ryby i zwierzęta które w normalnym rafowym akwarium miały by małe szanse.

Historia zbiorników.

Akwarium większe założone zostało z myślą o sps-ach i tak pokleiłem skałę. Zalane we wrześniu 2016r. na mieszance żywej skały, suchej i sztucznej suchej . Suchy piasek i mieszanka żywej wody i świeżej solanki. Tak pracowało bez filtracji jakiś czas tylko z cyrkulacją i oświetleniem. Potem w listopadzie dołożyłem filtracje z działającego zbiornika i koralowce wszystkie razem wraz z resztą życia z poprzedniego akwarium. 18.12.2016r odpaliłem obok drugi zbiornik który fajnie spasował z nowym. Stara skała z poprzedniego akwarium, świeża solanka i żywy piasek z poprzedniego akwarium, przepłukany i dołożone opakowanie świeżego żywego piasku. Znowu praca bez filtracji ale z odpieniaczem wewnętrznym. 1 stycznia włączyłem w jeden obieg który wcześniej przygotowałem. W tym czasie padły mi wentylatory w lampie, było cyjano i raz lepiej raz gorzej. Dużo grzebania, miedzy innymi musiałem przetrzymać życie z dwóch zbiorników. Z jednego na kilka dni aby od nowa odpalić zbiornik w innym miejscu a z drugiego przetrzymać i podleczyć proste spsy ponieważ padła tam duża lampa i nie było innego wyjścia. Tak, że spokoju w tych akwariach nie było i jeszcze chwilę nie będzie ponieważ właśnie dołożyłem konstrukcje, która sam zrobiłem jako zabudowę ściany bocznej i czeka jeszcze jedna która ma mi pozwolić trzymać kolejne zwierzęta. Do tego dochodzą powoli kolejne zwierzęta a miejsca jest sporo.

Parametry. Za utrzymanie parametrów dbają pompy dozujące 3x Baling i 4xGroTech ABCM.  Zasolenie i główne parametry stałe co cieszy. NO3 i PO4 cały czas niewykrywalne, do tego stopnia że wyjąłem jeden odpieniacz i zmniejszyłem obieg. Podmiany w zasadzie zacząłem robić od miesiąca. Karmie dużo ryb 24sztuki.

Tyle pisania a zdjęć nie będzie. Nie ma co na razie pokazywać i brak czasu. Tylko film poglądowy.

 Chelmon w LPSowym akwarium jest tylko na chwilę do wyczyszczenia zbiornika z aptazji i innych pasożytów, niestety gustuje też w koralach i rurówkach. Taki urok tego zbiornika.

 

Chyba nic istotnego nie zapomniałem w opisie. Opinie i dobre podpowiedzi co do prowadzenia mile widziane :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bardzo fajnie ułożona skała w sps 'owym,super projekt,co do chelmona to mój na tej samej misji wrąbał trachyfilie i uszkodził favitesa.

pozdr.Jarek


akwa 200*70*70 giessemann 3*150 HQI 6*80 T5,tunze mulicontroler 2*6100 +JVP+aqel circulator,calk reactor,obieg DELTEC HLP 8070,odpieniacz DELTEC AP702

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nareszcie założyłeś wątek , będzie można śledzić na bieżąco co się dzieje w zbiornikach . A rozwiązanie ciekawe . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Jarek GRZESZCZAK napisał:

bardzo fajnie ułożona skała w sps 'owym,super projekt,co do chelmona to mój na tej samej misji wrąbał trachyfilie i uszkodził favitesa.

pozdr.Jarek

Ten też ma nie jedno na sumieniu. Od jutra wraca znowu do spsiaka.

2 godziny temu, egon24 napisał:

Nareszcie założyłeś wątek , będzie można śledzić na bieżąco co się dzieje w zbiornikach . A rozwiązanie ciekawe . 

Jak się trochę ustabilizuje i ruszy to Cie poproszę z telefonem :) A na razie jeszcze myślę nad tym ozonem.

16 minut temu, grzegorz.k napisał:

miodzio :)

A co to za "cuda"pionowo pływają?

No wreszcie ktoś zauważył :) Są kapitalne. Całe to akwarium ma być dla takich dziwaków. Gdzieś wyczytałem fajne określenie że to tacy autyści. Jest w zbiorniku już Synchiropus sycorax i była parka Diademichthys lineatus, niestety samiczka gdzieś przepadła ale myślę że mogła wpłynąć w waveboxa lub do sumpa gdzie samca już raz znalazłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiś update?

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka


182l plus sump. Cykrkulacja 2x Jebao RW-4. Obieg Jebao DC-3000.Odpieniacz Dectec 1455. Skała 16kg. Siporax 4,5l . Sól Probiotic Reef Salt Aquaforest. Lampa 6x39w . Filtr przypływowy Boyu + Newa jet 1200 + biopellets xl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tylko zlapie chwile na pewno.

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka


182l plus sump. Cykrkulacja 2x Jebao RW-4. Obieg Jebao DC-3000.Odpieniacz Dectec 1455. Skała 16kg. Siporax 4,5l . Sól Probiotic Reef Salt Aquaforest. Lampa 6x39w . Filtr przypływowy Boyu + Newa jet 1200 + biopellets xl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajna taka piwnica, a zasolenie i parametry wyżylowane pewnie pod spsy. 

Z jednego obiegu przy zerowych wartościach lpsy sobie dają nieźle radę.  

 


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik SPS bajka.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 grzeniu muszę przyjechać w odwiedziny bo widzę że kosmos, normalnie trzeba to na żywo zobaczyć ;)


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzesiek ja chce tylko 1cm. I nie dam Ci życ jak to urośnie i mi nienuskubiesz kawałeczka :-)

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka


182l plus sump. Cykrkulacja 2x Jebao RW-4. Obieg Jebao DC-3000.Odpieniacz Dectec 1455. Skała 16kg. Siporax 4,5l . Sól Probiotic Reef Salt Aquaforest. Lampa 6x39w . Filtr przypływowy Boyu + Newa jet 1200 + biopellets xl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, katani napisał:

Zbiornik SPS bajka.

Dziękuje. Myślę że będzie lepiej bo jest jeszcze sporo miejsca i powtarzających się korali.

2 minuty temu, JaRRoT napisał:

 grzeniu muszę przyjechać w odwiedziny bo widzę że kosmos, normalnie trzeba to na żywo zobaczyć ;)

Wiesz gdzie mieszkam. Jak będziesz chciał to coś znajdziesz dla siebie.

6 minut temu, bober6662 napisał:

Fajna taka piwnica, a zasolenie i parametry wyżylowane pewnie pod spsy. 

Z jednego obiegu przy zerowych wartościach lpsy sobie dają nieźle radę.  

 

Dzięki. Faktycznie woda bliska zeru. Ratuje mnie to że z mniejszego akwarium wymiana jest niewielka i korale tam są bardziej karmione. Teraz dojdzie nowa cyrkulacja - dodatkowy zbiornik 160l ze skałą i pompa obiegową z loclainami podłączone będzie do małego akwarium. Powinno być więcej planktonu pod LPSy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś podczas wizyty u Grzegorza udało się zrobić fotki. Które wrzucam bo znając życie byśmy się nie doczekali ;-) ja wstawiam foty a Grzegorz coś skrobnie poniżej ?d27b1b6812cb2df13fbc0e70634c85da.jpged6bdff7f90ab105b52ad4b79bd6aeaf.jpg

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka

Dziś podczas wizyty u Grzegorza udało się zrobić fotki. Które wrzucam bo znając życie byśmy się nie doczekali ;-) ja wstawiam foty a Grzegorz coś skrobnie poniżej ?d27b1b6812cb2df13fbc0e70634c85da.jpged6bdff7f90ab105b52ad4b79bd6aeaf.jpg

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka


.eadee420afd5f710d27ce68e2fa98391.jpg

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka


182l plus sump. Cykrkulacja 2x Jebao RW-4. Obieg Jebao DC-3000.Odpieniacz Dectec 1455. Skała 16kg. Siporax 4,5l . Sól Probiotic Reef Salt Aquaforest. Lampa 6x39w . Filtr przypływowy Boyu + Newa jet 1200 + biopellets xl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zdjęcia :) 

Tak jak pisałem dołożyłem do systemu dodatkowy zbiornik 160l z 40kg skały. Zamontowałem w nim pompę obiegową która robi za cyrkulacje w zbiorniku górnym. Wszystkie cztery akwaria są ze sobą połączone i każde można osobno odłączyć lub stworzyć dwa niezależne systemy. Akwaria czekają na kolejnych mieszkańców.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dzięki za zdjęcia [emoji4] 
Tak jak pisałem dołożyłem do systemu dodatkowy zbiornik 160l z 40kg skały. Zamontowałem w nim pompę obiegową która robi za cyrkulacje w zbiorniku górnym. Wszystkie cztery akwaria są ze sobą połączone i każde można osobno odłączyć lub stworzyć dwa niezależne systemy. Akwaria czekają na kolejnych mieszkańców.
W twoich sumpach jest więcej wody niż w moim obiegu :-)

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka


182l plus sump. Cykrkulacja 2x Jebao RW-4. Obieg Jebao DC-3000.Odpieniacz Dectec 1455. Skała 16kg. Siporax 4,5l . Sól Probiotic Reef Salt Aquaforest. Lampa 6x39w . Filtr przypływowy Boyu + Newa jet 1200 + biopellets xl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I trochę poglądowo przy niebieskim. Mandaryn Sycorax może ktoś wie gdzie dokupić samice? Iglicznie niebieskopręgie i znowu brak samic. Gorgasia oczekiwana, zobaczymy jak będzie.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Co to za strzykwa filtrująca?

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest bajka tylko musze Ci przyjechać zdjęcia zrobić :-)

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka


182l plus sump. Cykrkulacja 2x Jebao RW-4. Obieg Jebao DC-3000.Odpieniacz Dectec 1455. Skała 16kg. Siporax 4,5l . Sól Probiotic Reef Salt Aquaforest. Lampa 6x39w . Filtr przypływowy Boyu + Newa jet 1200 + biopellets xl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka


182l plus sump. Cykrkulacja 2x Jebao RW-4. Obieg Jebao DC-3000.Odpieniacz Dectec 1455. Skała 16kg. Siporax 4,5l . Sól Probiotic Reef Salt Aquaforest. Lampa 6x39w . Filtr przypływowy Boyu + Newa jet 1200 + biopellets xl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z wizytą u Grzesia :-)94b174220a4b8a1fde52e3101547bf1e.jpg54fd15392f69fa3c5c31f940904cfe0b.jpg09a1f9c32bea0a4e9a09ec86c11e16b7.jpg522edd5cd27b2d53faadf9ac0e420078.jpg336b5f01e588fa21f2fce542117ca3ef.jpgac83555e443e7d46985d7894dbc48bf3.jpg194cd43d31da248d0a3405ba3121dae0.jpgc26e9f515ab3a614991a546610d85be9.jpgb398b11d2b5ecf38e183c89032796eff.jpg2058e8f274e256fe2836a6be0a485410.jpg60815bb45064c9268e195c7577c3c402.jpg

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka


182l plus sump. Cykrkulacja 2x Jebao RW-4. Obieg Jebao DC-3000.Odpieniacz Dectec 1455. Skała 16kg. Siporax 4,5l . Sól Probiotic Reef Salt Aquaforest. Lampa 6x39w . Filtr przypływowy Boyu + Newa jet 1200 + biopellets xl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.