Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

skoro sprzedawca używa w swoich morskich tego piasku to dlaczego w aukcji jest to piach do Malawi i Tanganika i ani słowa o morskim

proponuję "pomieszać" ze 2 tyg. sam piach w solance i wysłać wodę do analizy - okaże się czy i co ewent. "przybyło" w wodzie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie widziałeś tych zbiorników ale jesteś przekonany że będzie Ok,No gratulacje co do piasku żywego jesli nie przesadzasz z grubością zasypania to nie powinno być jaj  z parametrami a zwłaszcza No3.i szybciej dojrzewa akwarium bo piasek ma swoje szczepy bakterii. Ale co tam każdy ma prawo...sądzić i robić co chce...

 

Powodzenia B)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co może być "nie OK"? Wyjaśnij mi proszę... Że podniesie mi pH? Co jeszcze może się stać?


MyReef 300 - 100x60x50h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

a np. to że jeśli ma ostre krawędzie (skąd pozyskują ten piach - mielona skała ?) to drobne życie będzie się kaleczyć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba Ty nam musisz na to pytanie odpowiedzieć, jak jak juz przetestujesz ten piach, bo tu chyba nie ma ludzi/nie przyznali się do stosowania go w akwarium morskim :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla czego nie dasz sobie powiedzieć oglądałeś filmik ,jeszcze raz Ci powtórzę :D wapienny piasek i skala wydala gazy wapienne + wapno wapienne a dwa nie to PH (twardość wody)

Może inaczej ten zaufany twój kolega może sam o tym nie wie i nie jest świadom że tak jest 

Pisze Ci to bo mój szwagier ma Mallawi od 7lat trochę wymieniamy się informacjami na takie tematy co się nadaje a co nie.co można łączyć w takich akwariach a co nie preparaty itp.

Ale posłuchaj własnego sumienia:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Nik@ napisał:

Chyba Ty nam musisz na to pytanie odpowiedzieć, jak jak juz przetestujesz ten piach, bo tu chyba nie ma ludzi/nie przyznali się do stosowania go w akwarium morskim :)

No to bede prekursorem w tej dziedzinie ;)

14 minut temu, Foto napisał:

Dla czego nie dasz sobie powiedzieć oglądałeś filmik ,jeszcze raz Ci powtórzę :D wapienny piasek i skala wydala gazy wapienne + wapno wapienne a dwa nie to PH (twardość wody)

Może inaczej ten zaufany twój kolega może sam o tym nie wie i nie jest świadom że tak jest 

Pisze Ci to bo mój szwagier ma Mallawi od 7lat trochę wymieniamy się informacjami na takie tematy co się nadaje a co nie.co można łączyć w takich akwariach a co nie preparaty itp.

Ale posłuchaj własnego sumienia:)

Sie zobaczy :) Wiele osob juz mi mowilo wiele rzeczy gdy startowalem ze slodkim i jakos to sie nie sprawdzilo... No ale moze sie myle... Jak nie sprawdze to sie nie dowiem...


MyReef 300 - 100x60x50h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może zaszła pomyłka bo suchy piasek też jest do morskiego

http://erybka.pl/product-pol-11611-Red-Sea-Reef-Base-Ocean-White-10-kg.html

Ale widzisz że nawet w opisie masz napisane gdzie jest zbierany czyli nie z jeziora Mallawi

Odczyn 
Miłośnicy akwarystyki wyróżniają aż 5 poziomów pH wody w zbiorniku:

 

  • pH poniżej 6,0 – woda bardzo kwaśna
  • pH równe 6,9 – 6,0 – woda kwaśna 
  • pH równe 7,0 – woda obojętna 
  • pH w granicach 7,1 – 8,0 – woda zasadowa 
  • pH wynoszące 8,1 – 9,0 – woda silnie zasadowa 



W Malawi woda jest lekko bądź silnie zasadowa, a wartość pH mieści się w granicach od blisko 7,6 do aż 8,8. 

Edytowane przez Foto (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego, co piszesz, to nie będziesz prekursorem, tylko nasladowcą swojego mentora od akwarystyki. Twierdzisz, że on z powodzeniem stosuje ten sam piach we własnym akwarium morskim, a Ty poszedłeś za jego poradą.

Jak długo działa akwarium morskie Twojego mentora i co konkretnie on w nim hoduje?

Ja pytam tylko ze zwykłej, ludzkiej  ciekawości. Nie mam na tyle wiedzy, żeby stwierdzić, czy to jest dobra droga, czy zła, chciałabym tylko się dowiedzieć, jak to działa.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, mihow1979 napisał:

 

2 godziny temu, mihow1979 napisał:

Nie widziałem tych zbiorników... Nie mam podstaw, aby temu Panu nie wierzyć... Skoro używa go w swoich akwariach morskich i zapewnia mnie, że jest nawet lepszy niż ten "super ze sklepów po 70zł za 5kg" to czemu nie?... Zobaczymy - jak się przejadę to moje...

Jak czytam tutaj na forum jakie jaja wychodzą na tych super żywych piaskach to odechciewa mi się wydawać tyle kasy na zwykły piasek...

Tak wiem - zaraz ktoś napisze, że gadam bzdury... Zobaczymy!

Jakie jaja wychodzą "na tych super żywych piaskach"? Napisz wprost, że chcesz jak najtaniej założyć akwarium. Nie słuchasz innych, bo i tak wiesz swoje.

Edytowane przez maciej01 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisalem wczesniej ze nie chce jak najtaniej tylko rozsadnie. Kolega znowu wmawia mi cos czego nie napisalem. 

Podobnie bylo z podlozami aktywnymi do slodkiego. Kazano mi kupic bo to jedyna sluszna droga. A ja kupilem worek ziemi ogrodowej za 5zl i worek piasku za 5zl i rosliny wylazily z baniaka. Potem zrobilem baniak na aktywnym za 300zl i byl restart bo mnie zjadly glony...

Tak to jest z tymi komercyjnymi wynalazkami...

8 godzin temu, Nik@ napisał:

Z tego, co piszesz, to nie będziesz prekursorem, tylko nasladowcą swojego mentora od akwarystyki. Twierdzisz, że on z powodzeniem stosuje ten sam piach we własnym akwarium morskim, a Ty poszedłeś za jego poradą.

Jak długo działa akwarium morskie Twojego mentora i co konkretnie on w nim hoduje?

Ja pytam tylko ze zwykłej, ludzkiej  ciekawości. Nie mam na tyle wiedzy, żeby stwierdzić, czy to jest dobra droga, czy zła, chciałabym tylko się dowiedzieć, jak to działa.

 

No wlasnie tez chetnie sprawdze jak to dziala. Skoro u niego dziala to dlaczego nie sprobowac? Ja nie uruchamiam zbiornika 1000L tylko 50. Jak sie nie uda to trudno. I tutaj nie chodzi o oszczednosci - a raczej o zdroworozsadkowe podejscie do tematu. 

Skałe sucha tez kupie najtansza jaka udalo mi sie znalezc. Z tego co ostatnio czytam wiekszosc osob odchodzi od zywej skaly ktora jest uwazana za jedyna sluszna droge.

Edytowane przez mihow1979 (wyświetl historię edycji)

MyReef 300 - 100x60x50h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakich argumentów trzeba by użyć byś zrozumiał że złą idziesz drogą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy to zla droga to wyjdzie w praniu...

Rozumiem ze Ty uzywales tego piasku i wiesz ze sie nie nadaje?


MyReef 300 - 100x60x50h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co...:D nie używałem, bo dam Ci przykład wodą z Bałtyku nie zaleje akwarium słodkowodne,rybki z morza czerwonego nie pływają w akwarium Mallawi ,rafa koralowa się nie nadaje do slodkowodnego. Piasek z Mallawi nie do słonego. Czy teraz jakieś wnioski:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czlowiek twierdzi ze u niego parametry wody sa w porzadku i nie odbiegaja od norm. Ja naprawde nie mam powodow aby mu nie wierzyc... 

W tym co piszesz jest duzo racji ale juz w paru miejscach w sieci spotkalem sie z przypadkiem gdzie ktos stosuje piach z Malawi do morskiego...


MyReef 300 - 100x60x50h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

W zasadzie jeżeli jest to piasek wapienny... Na aukcjach często kiedyś widziałem opisy "do malawi i morskiego". CaCO3 jest ok ale skład wody morskiej a wody słodkiej nawet tej bardzo twardej jest inny i piasek pewnie ma w składzie również inne pierwiastki śladowe w obu środowiskach bo czysty węglan wapnia to na pewno nigdy nie jest nawet syntetyczny. Pytanie czy nie ma czegoś szkodliwego dla morszczaka. Dla doświadczonego akwarysty ciekawostka do przetestowania, dla świeżaka może to być początek końca pasji. Plagi i śmierć obsady potrafią naprawdę zniechęcić.

 

Kim jest ten Twój guru? jakie ma doświadczenie? Komuś kogo dobrze znasz możesz zaufać ale jeżeli nie bardzo to odradzam. Jeżeli jest to sprzedawca absolutnie nie wierz w nic co mówi.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiscie piasek kupilem na wlasna odpowiedzialnosc. Jezeli cos pojdzie nie tak to do nikogo nie bede mial pretensji. 

Akwarium przez pierwsze 1.5 miesiaca bedzie bez zycia. Wtedy bede sprawdzal co sie dzieje. 


MyReef 300 - 100x60x50h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Po 1.5 miesiąca przy starcie na suchej skale i suchym piasku bez życia będziesz miał perfekt czyściutkie akwarium. Ew. problemy pojawią się kiedy wpuścisz życie, materia organiczna rozkręci bakterie i glony. Jeżeli po 3 miesiącach od wpuszczenia życia akwarium będzie czyste - test zakończony powodzeniem. Jeżeli po ok pół roku nadal będą cię prześladować plagi myślę że albo to jakiś Twój błąd albo wina materiału - piasku albo skały albo obu na raz albo coś jeszcze.

 

Najgorszy scenariusz to skała lub piasek nasiąknięte czymś toksycznym. Padnie wszystko co wpuścisz a potem pełny restart z wywaleniem do kosza skały i piachu - stracony czas i kasa.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od tego człowieka kupuję już od 2 lat nawozy (które zresztą sam produkuje), akcesoria, piasek do słodkiego oraz wiele innych rzeczy. I jeszcze się nigdy nie zawiodłem.

Oczywiście proponował mi inny piasek, droższy do morskiego, ale stwierdził, że nie ma sensu pakować kasy skoro można to zrobić taniej i skoro sam tego piasku używa i jest wszystko w porządku. A przecież mógł mi sprzedać piasek droższy i więcej zarobić...

No zobaczymy - nie sądzę, aby ten piasek był zanieczyszczony jakimś syfem bo skończyłoby się zerwaniem stosunków handlowych i popsuciem reputacji :)


MyReef 300 - 100x60x50h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mihow1979 ale Ty dalej nie kumasz czy udajesz:D nie chodzi o zanieczyszczenia tylko o PH które będzie wydalał z siebie. nie rozumiesz że PH 8.8 Jest za wysokie do morskiego.

Inaczej czy tak na prawdę nie dasz więcej za ten piasek czy robisz show na foru:P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cytat z korespondencji z tym Panem:

"Piasek nie oddziałuje na morska wodę w jakim zauważalnym stopniu. W morskim Ca mamy na poziomach ponad 390-430 mg/l. W Malawi max do 100. PH w morskim nie rusza, bo na wstępie mamy powyżej 8 co wynika z użytej soli. Woda jest gęsta i mocno zasolona z wysokim kh. Nie zauważyłem u siebie na testach wzrostu Ca i pH pomiędzy tygodniowymi podmianami."

Edytowane przez mihow1979 (wyświetl historię edycji)

MyReef 300 - 100x60x50h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ph na szczęście można latwo mierzyć na bieżąco.

Jeśli kolega bardzo chce spróbować, to niech próbuje. Kto wie, moze odkryje dla nas tani piach, ktory rzeczywiscie sie nadaje do morszczaka? 

Przez dłuższy czas nie wkladalabym tam jednak żadnych zwierząt i posłała wcześniej wode na badanie spektrometrem (ponoc nie chodzi o kasę).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Kwasy i zasady nie sa wieczne. Start na sucho wiec mozna wrzucic garac zarcia. Gnicie bakterie i glony szybko ustala ph jak powinno byc. Jakis czas temu na youtube ogladalem filmika "akwarium morskie. Wszystko nie tak" mozliwe ze tytul byl troche inny ale mniej wiecej taki. W kazdym razie w ramach eksperymentu ktos odpalil morszczaka na piachu i skale z malawi i o dziwo wszystko po kilku mies bylo nie do odroznienia ws ogolnie przyjetej drogi. Jak znajde ten filmik to podlinkuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stefanie - widziałem ten film. Ja nie umiem ubrać w odpowiednie słowa zasad lub mechanizmów chemicznych, które zachodzą w wodzie morskiej. Nie znam się po prostu na tym. Ten człowiek od którego kupiłem piasek ma naprawdę ogromną wiedzę jeżeli chodzi o akwarystykę - nie sądzę, aby sprzedał mi bubla...

O ile mi ten piach może podnieść pH? z 8.2 do 8.5 max? Z 8 do 8.4? Gdyby było powyżej 8.5 to można się martwić, ale nie sądzę, aby to miało tak ogromny wpływ na akwarium jako ogół... Ile to ja się naczytałem i nasłuchałem na forach o wachaniach pH po podłączeniu CO2 w roślinnym, oj oj oj... To dopiero było... Gaz w dzień, czy w nocy? Nie puszczaj gazu całą dobę bo zagazujesz obsadę itd itd... Kupiłem butlę, puściłem gaz prawie na max i jakoś nic mi nie zdechło do dzisiaj... A na pewno nie z powodu przyduchy...

A skąd wiecie, czy w tych piaskach po 70zł za 5kg albo droższych nie ma jakiegoś syfu? Przecież to jest piach wyciągany z morza... Czy każda partia jest taka sama? Wątpię... Sprawę można spieprzyć pilnując wszystkiego tak samo jak nie dbając wogóle...


MyReef 300 - 100x60x50h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
25 minut temu, mihow1979 napisał:

(...)

A skąd wiecie, czy w tych piaskach po 70zł za 5kg albo droższych nie ma jakiegoś syfu? Przecież to jest piach wyciągany z morza... Czy każda partia jest taka sama? Wątpię... Sprawę można spieprzyć pilnując wszystkiego tak samo jak nie dbając wogóle...

właśnie wyciągany z morza (oceanu i wybranych miejsc ... a nie z byle jakiego ujścia portu) a ten piasek nie wiemy skąd jest - jeżeli to zmielona skała wapienna która widziała ocean ostatni raz dziesiątki tysięcy lat temu .. to miała duuuużo czasu żeby naciągnąć nie wiadomo czego - piasek jest bielutki - sam z siebie ? czy oczyszczany chemicznie (też nie wiemy)

nie twierdze że się nie nadaje a że trzeba go najpierw wypróbować (testami)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.