Skocz do zawartości
CzipuS

Czy to czas na restart ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

Piszę tu gdyż mam problem z moim akwarium od prawie 10 miesięcy

Zacznę od początku .....

Akwarium założone w lutym 2016r.

Jaki sprzęt i itp

- Akwarium 135x55x55

- 40 kg Żywej Skały

- sól TM Pro Reef

- Lampa Giesemann Aurora

- Odpieniacz Deltec SC 1456

- Maxspect Gyre XF-150

Cały czas chodzi reaktor z Rowa i Węglem

Plus reszta wiadomo. Parametry wody od Kwietnia 2016r są według mnie bardzo dobre. NO3 - 2 PO4-0 Mg - 1300 Ca - 430 KH - 7,3. TDS wskazuje 000-002

Pierwsze korale twarde jak i LPS trafiły do akwarium w kwietniu ub.roku. Wszystko było wręcz fenomenalnie rosło oko się cieszyło. Pewnego dnia stwierdziłem że dokupię skały do akwarium i dołożę jeszcze korali. Czytałem wiele opinii jaką kupić skałę, pytał dzwoniłem i kupiłem ok 15kg takiego czegoś : http://www.salarias.pl/pl/p/Sucha-skala-koralowa-naturalna-nr-A15-6%2C45kg/1317

W tym samym czasie zacząłem stosować balling Reeflowers. To dwie zmiany jakie pojawiły się a był to koniec czerwca 2016r. Po 1 miesiącu padło wszystko LPS SPS nooooo zostały miękasy.

Więc pomyślałem że może skała wywaliła jakiś syf choć parametry były dalej książkowe i akwarium pozostawiłem na 5 miesięcy bez korali. Robiłem systematyczne podmiany itp.balling nie chodził. Ok listopada podjąłem próbę z koralami SPS i LPS. i myślałem że ch.. mnie strzeli jak po 7-10 dni nie było za bardzo co zbierać. Wszystko poleciało SPS 7-10 dni LPS ok 30 dni. Zaznaczę że znów puściłem ten balling. Tak więc w styczniu z koralami było już krucho. (SPS, LPS). Natomiast miękkie chyba są w szczycie formy do rosną niesamowicie , zoa zaczynam traktować jak plagę tak szybko rośnie. Na koniec marca stwierdziłem że wywalam tą skałę i ten balling. Czekałem 2 miesiące robiłem podmiany wsadziłem więcej węgla itp. Dokładnie tydzień temu kupiłem na próbę Euphilie Stylophore i Seriatopore. Dziś widzę że stylophora już zaprzestaje polipować ....... pozostałe 2 narazie ok. Chyba nie jestem w stanie nic zrobić :( Myślę czy nie zrobić testów TritonLab co tam w tej wodzie się zagniździło :( Albo walnąć całkowity restaert wymiana skały wody itp.

Proszę o radę co zrobić jakie poczynić kroki aby akwarium nie było moim utrapieniem a przyjemnością.

Dziękuję i pozdrawiam

Edytowane przez CzipuS (wyświetl historię edycji)

d62e6560b55952492f224c1150f063b9u1239a1090.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem znawca, ale oddałbym faktycznie wode do laboratorium. Może jest jakiś pierwiastek albo związek chemiczny o którym nie masz pojęcia, ze może być w twojej wodzie..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A świetlówki kolega wymieniał? Co pół roku należy a moim bardzo skromnym zdaniem to najłatwiejsze wytłumaczenia poza jeszcze zasoleniem na granicy, jak się dołoży jakiś błąd pomiaru to też może być rozwiązanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od zużytych świetlówek nie będą padać w tak krótkim czasie LPS i SPS. Przyczyna jest inna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupilbym piwo i  zaprosil kolege z Forum, zeby zrobil testy swoimi testami.

Ciekawe jest tez, ze wielu z nas robi testy ale z wynikow nie wyciaga zadnych wnioskow: "PO4 = 0"  - to po co Rowa ?

Chyba podczas chlodzenia piwa wywalilbym ten caly "reaktor" i zrobil solidna podmiane wody.

Restart nic tu nie zmieni.

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani ma rację jak No3 i PO4 zerowe to nie masz co liczyć na lpsy. Po co ten węgiel się cały czas tam kręci? Zwyczajnie wyjałowiłes system i tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dzięki za informację

Odpowiem że zasolenie jest ok 1,025

Świetlówki wymienione są w terminie

Rowa i węgiel kręcą się zawsze od roku (co 30 dni wymiana) .....  kurde mówiono mi że to nie szkodzi a niech jest cały czas .... 

Testy wody oczywiście dla potwierdzenia wykonane u Oliviera z Tatarskiej.

Moja myśl była taka że skałę którą dokupiłem to jakiś tuf wapienny który mógł wywalić syf do wody jakieś metale ciężkie itp albo coś było w balingu :(

Pozdrawiam

 


d62e6560b55952492f224c1150f063b9u1239a1090.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobnie, jak włączyłem drugie akwa 120l. do obiegu. W nowym baniaczku doszło trochę suchej skały + skała żywa z działajacego zbiornika. Po kilku dniach piekny sarko, ogromny lobo, ksenia, pseudogorgonia i briareum diabli wzięli. Jaki z tego wniosek? Ano chyba taki, że wrzucając nową suchą skałę zachwiałem parametry w akwa i sypnęło mi się ponowne dojrzewanie. Co ciekawe, LPS-y i SPS-y miały się całkiem niezle. Tylko dwie acry diabli wzięli. Teraz - po ustapieniu glonów mam problem z okrzemkami, ale to chyba przez własną głupotę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każda zmiana w ustabilizowanym zbiorniku może doprowadzić do załamania się systemu i tak było pewnie w twoim przypadku. Co do węgla to niech się kręci napewno nie wpłynie to negatywnie na Twój zbiornik. Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Co do węgla to niech się kręci napewno nie wpłynie to negatywnie na Twój zbiornik. Pozdrawiam 


A możesz napisać czym kierujesz się pisząc takie rzeczy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Tak na logikę - skoro były systematyczne podmiany (i baling) to jak można wyjałowić wodę ? trzeba by chyba sporo przesadzić z ilością węgla

i dalej na logikę - zamiast robić restart chyba warto wcześniej za "stówkę" zrobić testy w laboratorium żeby dowiedzieć się co jest nie tak ?

(no chyba że to zbiornik 30l)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzajmy z tymi testami laboratoryjnymi,zwykłe saliferta wystarczą lub udanie się do sklepu jak to kolega uczynił.Czy jak włożyłeś korale to miałeś przyrosty czy nie bo jeśli nie to po co ten balling,same podmiany początkowo by wystarczyły.


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zaczynam dochodzić do wniosku że w ustabilizowanych zbiornikach lepiej się opłaca kupić tylko test KH i No3, a raz w miesiącu wysłać wodę do badania ICP.  Mamy wtedy obraz nie tylko 3 czy 5 pierwiastków a kilku dziesięciu. Po za tym nie raz przejechałem się na wynikach testów na MG czy CA czy Po4 salifierta i małej Hanki.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam !

Tak oczywiście korale rosły bez wyjątku to zdjęcie stylophory wykonane w połowie kwietnia 2016r a kolejne 9 czerwiec 2016r. 24 czerwca dołożyłem skałę oraz zacząłem stosować balling Reeflowers.

1.jpg

1.jpg

 


d62e6560b55952492f224c1150f063b9u1239a1090.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jutro wysyłam wodę z akwarium i RO na testy. Zaraz jak otrzymam wkleję tu wyniki. Może będzie jaśniejszy temat. 

Oczywiście jak ma ktoś jakieś informacje które mogą pomóc to proszę pisać.  Pozdrawiam 


d62e6560b55952492f224c1150f063b9u1239a1090.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te 15kg suchej skały dałeś na raz do działającego akwa? Jeżeli tak to się nie dziwię że korale poleciały. Tak jak przypuszczałeś masz zachwiany system i na bank wtórne dojrzewanie i możesz tylko lać bakterie i czekać aż zbiornik dojrzeje. Zaprzestał bym jeszcze lania jakichkolwiek preparatów do wody wzbogacających wodę w substancje odżywcze dla plag.


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok tylko weź pod uwagę że to było ..... 10 miesięcy temu ...... i nie mam żadnych plag itp ......


d62e6560b55952492f224c1150f063b9u1239a1090.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Suchą warto pare tyg pomoczyć w RO zanim wrzucisz do akwa. Poszerzając obieg o dodatkowe 120l nie mialam żadnego problemu z odmokniętą suchą. Testy w labie nie zaszkodzą ...taniej wyjdą niż kolejny koral do akwa więc nie ma co się też tak przed nimi bronić

Co do węgla - ja też trzymam cały czas i nie zamierzam tego zmieniac - ostatnio patrze a cos zoa jakby mniej kolorowe, takie wąsy pokręcone mają, aiptasie same poznikały wtf?

Po paru dniach przeliczyłam ukwialy w tych dodatkowych akwa 2x60l i okazuje sie że 1 quadri brak (a jako jedyny łaził bez ustanku). Śledztwo wykazało że najprawdopodobniej wlazł do komina, tam do spływu i gdzieś w rurce się rozpuścił - i teraz skojarzenie że jakby woda lekko szczypała, podrażniała rękę itp

Ale wszystko żyje ma sie dobrze, tylko zoa ciut mniej atrakcyjne. Po większej podmiance i to wrócilo do normy a ciekawa jestem czy bez węgla nie zastalabym ktoregos ranka trupków

Edit: znaczy sie wcale nie jestem ciekawa... Tak tylko sie mowi :p

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwa razy sobie gola strzeliłeś..

Dokupiłeś skały suchej w związku z tym zbiornik ponownie wszedł w proces do dojrzewania , stąd parametry , które rozłożyły Ci większość życia ( Też to przerobiłem..Dokładka suchej , ponowne dojrzewanie: Xenie wypyliło dosłownie, sarco położyło głowę, sps-y w początkowej fazie wyglądały najlepiej, ale po 2 tygodniach nie zostało nic, najlepiej to zniosła eupchyllia parancora , to jest chyba największy twardziel w baniaku)

Drugi gol to to , że wyjąłeś tą nową skałę ze zbiornika , bo niby po co ja już zbiornik zrestartowany.

Tego procesu już nie odwrócisz, a zanim coś zrobisz w baniaku zapytaj wpierw starszych kolegów "swojego czasu byłem mistrzem chyb a restartów 3 w jednym roku sobie zrobiłem i to z różnych powodów, wiec zanim znów wsadzisz łapy to zapytaj...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież pyta...


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dołożyłem skały w czerwcu ... ur. żadnych wahań parametrów które mierzymy nie było. Dobra dojrzewanie, to co trwa prawie rok ? Między czasie podniany itp żadnych plag nic. Czemu wyciaglem skałę która dołożyłem ? Bo myślałem że ona robi problem. 8 miesięcy była w akwarium i SPS i LPS jak leciały tak lecą. Czy nie wydaje wam się iż 8 miesięcy ze skala dołożoną to wystarczająco długo aby akwarium działało poprawnie ? 


d62e6560b55952492f224c1150f063b9u1239a1090.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trudno coś więcej powiedzieć. Zrób te testy i daj zdjęcie zbiornika aktualne. Nie masz wachań ph i kh w zbiorniku? Parametry w stopce aktualne? Ogólnie twardziele wstawia się do akwarium ze stabilnymi parametrami i glonami wapiennymi na szybach wielkości monet. To pewnie wiesz.  Mierzyłeś miedź? Jeźeli było jakieś świństwo to węgiel by go wciągnął. Jeżeli wymieniasz go co miesiąc to nic nie oddaje do wody.


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam !

Mam testy wody. Muszę stwierdzić że różnią się od tego co pokazuje salifert :(

Co o tym sądzicie ? 1 Próbka Woda Słona 2. Woda RO

 

1.jpg


d62e6560b55952492f224c1150f063b9u1239a1090.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do bardziej doświadczonych kolegów: Czy żywica nie powinna usuwać krzemu? Jeśli tak, to żywicę masz do wymiany.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.