Skocz do zawartości
kuba1985

Absorbery a wkład kolumnowy. Aqua Forest czy Seachem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jestem na etapie zabezpieczania zbiornika przed nadmiernym wzrostem NO3, PO4 itd. Szukając na rynku absorberów i metod ich użytkowania całkowicie się zagubiłem. Jedni sprzedawcy twierdzą, że po co przepłacać i kupuje się najtańsze produkty i wrzuca do zbiornika w woreczkach i po sprawie. Druga część w tym pracownicy znanego Wrocławskiego sklepu sugerują użycie drogiego wkładu kolumnowego i drogich absorberów. Szukałem troszkę informacji w google i znam już zalety wkładów kolumnowych proszę tylko o sugestie czy konieczna jest inwestycja w sprzęt typu: AF 90 MEDIA REACTOR czy można znaleść coś tańszego. Druga sprawa jak bardzo różnią sie od siebie absorbery firmy Aqua Forest (wegięl Carbon, Phosphate minus) od Seachem (Phosgurad, matrix carbon, purigen). Jeżeli macie inne sugestie proszę pisać :-)

Edytowane przez kuba1985 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zaczął od tego czy w ogóle będziesz potrzebował tyle "chemi" w akwarium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuje najpierw okreslic:

1. Docelowy poziom NO3, PO4

2. Obecny poziom NO3,PO4

3. Mozliwy poziom NO3, PO4 (wynik awarii, przekarmienia, itp)

4. Skutkow przekroczenia zalozonego poziomu

a dopiero pozniej dobierac metode do rozwiania problemu. Jak na razie nie wiesz czy masz problem. :)

 

pozdrawiam

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@silvia zaraz poczytam :-) co do wyników to tak wyglądają od ostatnich tygodni na 1 dzień po podmianie:

Mg- 1500

Ca - 500

KH - 9,3

NO3 - 10

PO4 - 0.03

NH4 - <0.25

wykonywane na testach salifert. NO3, PO4 jeszcze 4 tygodnie temu było mniejsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile czasu baniak już funkcjonuje?

Wysłane z mojego GT-I9301I przy użyciu Tapatalka


Akwarium 120x50x50, ATI 8x54w dimm, Skimmer DIY, Tunze6025, JVP102, JebaoWP25, DSB-Refugium

Poprzedni baniak: http://nano-reef.pl/topic/44325-przesiadka-na-wiekszy-baniak/page__p__428249__hl__%2Bpierwsza+%2Brafa+%2Brumuna__fromsearch__1#entry428249

Pierwszy baniak: http://nano-reef.pl/topic/40486-50l-pierwsza-rafa-rumuna/

f885507dbdc1ce88adc3bf6fd57aba38u787a691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

założyłem go we wrześniu, stopniowo dodawałem życie obecnie wygląda to tak jak na foto. Mam 800l licząc z sumpem, 16 rybek i  doszła jeszcze jedna euphilia i sarcophyton większy których nie ma na foto.

IMG_6088.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuje robic testy przed a nie po podmianie wody.

Twoje wyniki jak narazie sa dobre. Moze odczekaj jeszcze troche z podjeciem decyzji. Zbijanie adsorberami NO3 lub PO4 zachwieje lepsza lub gorsza, ale rownowage.

Jesli masz odpieniacz to mozesz profilaktycznie dodawc codziennie np: 5 ml wodki. Z czasem i to nie bedzie potrzebne a z pewnoscia wyjdzie bezpieczniej i taniej.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

słyszałem o tej metodzie, ale czytałem gdzieś na forum post chłopaka któremu nagle pojawiło się cyjano i zwalał winę właśnie na wodke ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyjano pojawi się prędzej po VSV. Lej wódkę, dobra metoda.

Wysłane z mojego GT-I9301I przy użyciu Tapatalka


Akwarium 120x50x50, ATI 8x54w dimm, Skimmer DIY, Tunze6025, JVP102, JebaoWP25, DSB-Refugium

Poprzedni baniak: http://nano-reef.pl/topic/44325-przesiadka-na-wiekszy-baniak/page__p__428249__hl__%2Bpierwsza+%2Brafa+%2Brumuna__fromsearch__1#entry428249

Pierwszy baniak: http://nano-reef.pl/topic/40486-50l-pierwsza-rafa-rumuna/

f885507dbdc1ce88adc3bf6fd57aba38u787a691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy tej pojemności wody i tej ilości życia spokojnie możesz dac 15 ml vodki i co tydzień zwiększać o 5ml. Tylko pamiętaj żeby zrobić testy przed zwiększeniem dawki.

Dariusz Barcikowski
Wysłane z Samsung Galaxy S 7 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no OK, wieczorem poczytam o tej metodzie. Testy zazwyczaj robie przed podminą ale ostatnio chciałem sprawdzić jak to wygląda na świeżo :-) @Stani podeśle pomiary jakoś w przyszłym tygodniu dla porównania i zobaczymy co wtedy powiesz :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie to ile leje się tej wódki bo ja wyczytałem że 0.1 ml a tu widzę że wychodzi ponad 1.5 ml na 100 litrów wody proszę o podpowiedź bo sam od dwóch dni stosuje wódkę bo nie mogę zbić parametrów a podobne jak u kolegi tylko kh dużo większe bo około 14 i podmiana co tydzień i nic nie spadają parametry 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za czasów gdy stosowałem Vodkę to dawka 2 ml na 500l w obiegu wyzerowała parametry . Obecnie dopieszczam parametry produktem ProBioF  , oczywiście każdy akwarysta ma swój wypróbowany patent  . Wiele zależy od obsady , odpieniacza etc. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, egon24 napisał:

Za czasów gdy stosowałem Vodkę to dawka 2 ml na 500l w obiegu wyzerowała parametry . Obecnie dopieszczam parametry produktem ProBioF  , oczywiście każdy akwarysta ma swój wypróbowany patent  . Wiele zależy od obsady , odpieniacza etc. 

Zacząłem lać ProBioF jakieś 2 tyg temu Po4 miałem 0,03 (mała hania) potem skoczyło do 0,07 parę dni temu było 0,10 wczoraj 0,12 i chyba skoczę po flache do sklepu a probio do śmietnika.

Wcześniej używałem akwesanu i było dobrze no3 1-2,5 Po4 0,00-0,03, mam też dsb i refugium, jakiś tydzień temu uruchomiłem AIO biopellets bo bałem się galopującego Po4 

Czy to normalne? Zaczynam się bać o korale


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, egon24 napisał:

ProBio F to proszek , jak mogłeś zacząć lać proszek ?

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka
 

Sorry końcówka S, ponoć na początku po tym się dźwiga a potem opada Po4 ?


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

lej jedno i drugie - nie przeszkadza a nawet wódeczka wspomaga (bakterie nie wielbłąd napić się muszą :D )  pallety mogą "zaskoczyć" po np. 3 tygodniach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, silvia napisał:

lej jedno i drugie - nie przeszkadza a nawet wódeczka wspomaga (bakterie nie wielbłąd napić się muszą :D )  pallety mogą "zaskoczyć" po np. 3 tygodniach

Wczoraj po zbadaniu po4-0.12 dowaliłem 2 szufle akwesanu przed chwilą hania wskazała na 0,05 :)


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie za szybko to zbijasz?


182l plus sump. Cykrkulacja 2x Jebao RW-4. Obieg Jebao DC-3000.Odpieniacz Dectec 1455. Skała 16kg. Siporax 4,5l . Sól Probiotic Reef Salt Aquaforest. Lampa 6x39w . Filtr przypływowy Boyu + Newa jet 1200 + biopellets xl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Moljzesz napisał:

Wczoraj po zbadaniu po4-0.12 dowaliłem 2 szufle akwesanu przed chwilą hania wskazała na 0,05 :)

Przyjacielu dwie szyfle akwesanu zbiły 0,07mg /l po4 w Twoim akwarium czyli w przeliczeniu na ilosc wody z Twojego akwarium zniknęło ok 20mg Po4. No to powiem Ci hit na po4 na skalę światową.

A tak bardziej poważnie, to hania Cię strasznie oszukuje.


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Damian07 napisał:

Przyjacielu dwie szyfle akwesanu zbiły 0,07mg /l po4 w Twoim akwarium czyli w przeliczeniu na ilosc wody z Twojego akwarium zniknęło ok 20mg Po4. No to powiem Ci hit na po4 na skalę światową.

A tak bardziej poważnie, to hania Cię strasznie oszukuje.

Wiem wiem powinienem kupić nowe fioletowe testy ;)

Też mi się to wydaje dziwne, choć niektórzy sypią jedną łyżeczkę na 1000L, ja dałem wczoraj dwie na 300L. Spokojnie dawałem i po 4 szufle ;)

Zrobię wieczorem ponownie pomiary zobaczymy co wyjdzie, choć robiłem standardową podmiankę..

Miałem lepsze kolorki i nie wiem czy to Po4 które nie wiadomo już czym mierzyć, czy dlatego że zrezygnowałem z sbs na rzecz ultra trace FM.


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie akwesan działa podobnie. 1 łyżeczka na sto litrów w moim przypadku zbiło bardzo szybko azotany i fosforany ale więcej już nie będę sypał ponieważ na następny dzień po wsypaniu korale miękkie pozamykane i to trwa do 2 tygodni po podaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Moljzesz napisał:

Wiem wiem powinienem kupić nowe fioletowe testy ;)

Też mi się to wydaje dziwne, choć niektórzy sypią jedną łyżeczkę na 1000L, ja dałem wczoraj dwie na 300L. Spokojnie dawałem i po 4 szufle ;)

Zrobię wieczorem ponownie pomiary zobaczymy co wyjdzie, choć robiłem standardową podmiankę..

Miałem lepsze kolorki i nie wiem czy to Po4 które nie wiadomo już czym mierzyć, czy dlatego że zrezygnowałem z sbs na rzecz ultra trace FM.

Ja grzecznie napisałem, że nie mozliwe te pomiary. Więc nie musisz od razu atakowac i rzucać jakis aluzji o fioletowych testach. Nie bardzo rozumiem jak zmierzyć fosforany testem na Ca,kh czy Mg. Napisałeś coś co się mija z prawdą więc zareagowałem i podpowiedziałem żebyś sprawdził system pomiaru, a nie pisał czegoś co się kupy nie trzyma. Piszesz tak jakby probioS zawierał czyste fosforany. Naprawde trzeba się zastanowić troszke zanim się chlapnie coś co nie bardzo jest możliwe. Ostatnio strasznie chemia nam w naszym kraju się zmieniła, pojawiają się na rynku koncentraty związków chemicznych, pojawiają się koncentraty soli,  nawet potrafimy zrobić roztwory podwôjnie nasycone. No i bakterie ktore przez noc zjadają wiecej fosforanôw niż Rowaphos. To przełom, na skalę światową już zaczyna się robić. Rozumiem niechęć i hejt na AF, ale niech te historie choc trochę są realnie.

Edytowane przez Damian07 (wyświetl historię edycji)

stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Damian07 napisał:

Ja grzecznie napisałem, że nie mozliwe te pomiry. Więc nie musisz od razu atakowac i rzucać jakis aluzji o fioletowych testach. Nie bardzo rozumiem jak zmierzyć fosforany testem na Ca,kh czy Mg. Napisałeś coś co się mija z prawdą więc zareagowałem i podpowiedziałem żebyś sprawdził system pomiaru, a nie pisał czegoś co się kupy nie trzyma. Piszesz tak jakby probioS zawierał czyste fosforany. Naprawde trzeba się zastanowić troszke zanim się chlapnie coś co nie bardzo jest możliwe. Ostatnio strasznie chemia nam w naszym kraju się zmieniła, pojawiają się na rynku koncentraty związków chemicznych, pojawiają się koncentraty soli,  nawet potrafimy zrobić roztwory podwôjnie nasycone. No i bakterie ktore przez noc zjadają wiecej fosforanôw niż Rowaphos. To przełom, na skalę światową już zaczyna się robić. Rozumiem niechęć i hejt na AF, ale niech te historie choc trochę są realnie.

Gdzie był ten atak bo nie zauważyłem?  Nie macie testu na po4?

Sporo ludzi pisało że parametry idą w górę na początku a potem spadają przy ProBio 

 

I czemu wszystko odbierasz jako hejt?  


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.