Skocz do zawartości
irek28

Automatyczna dolewka bezpośrednio z filtra ro???

Rekomendowane odpowiedzi

 

Witam czytam i czytam i nigdzie nie mogłem znaleść odpowiedzi na to pytanie. Czy istnieje system który wykonana dolewki bezpośrednio z filtra ro, czy jest to wykonalne a przede wszystkim czy nie jest kłopotliwy pod względem ewentualnej elektroniki , zawieszania się itp??!! Pacific Sun ma taka pompę sterująca razem z dolewką czy ktoś posiada ??? I jak to działa rzeczywiście ??

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy zamiast pompy zastosować elektrozawory do dolewki.

Dariusz Barcikowski
Wysłane z Samsung Galaxy S 7 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, irek28 napisał:

 

Witam czytam i czytam i nigdzie nie mogłem znaleść odpowiedzi na to pytanie. Czy istnieje system który wykonana dolewki bezpośrednio z filtra ro, czy jest to wykonalne a przede wszystkim czy nie jest kłopotliwy pod względem ewentualnej elektroniki , zawieszania się itp??!! Pacific Sun ma taka pompę sterująca razem z dolewką czy ktoś posiada ??? I jak to działa rzeczywiście ??

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

To słabo szukasz, jest mnóstwo takich projektów w sieci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Ałtorowi" tematu raczej chodzi o urządzenie sterujące elektrozaworem przed membrana a nie po. Proste podpięcie tego co powyżej z Aquario na linii czystej wody po membranie czy DI faktycznie doleje wodę ale przy zamkniętym pływaku odciek nadal będzie "produkował" wodę. Można oczywiście zrobić pętlę tak by pływak odcinał wodę zasilającą prefiltry ale to będzie trochę dodatkowych metrów wężyka. Tak jak napisał Darek - każdą dolewkę sterującą pompą wody można zmodyfikować do sterowania elektrozaworem. 


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Całość instalacji to  

Zawór odcinający   :

1-4-font-b-Auto-b-font-Shut-Off-4-Way-RO
 

Plus zawór pływakowy .

Najnowszy-System-Odwr%C3%B3conej-osmozy-


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Elektrozawór przed filtrem i problem rozwiązany. Przy montażu za filtrem dolewka zostanie odcięta, ale brudna woda wciąż będzie płynąć do ścieku - szkoda wody i pieniędzy. Wobec pływaka mam wątpliwości czy utrzyma na dłuższą metę ciśnienie - standardowe z wodociągu to 4 bary. Z drugiej strony spłuczka wytrzymuje..choć ryzyko dużo mniejsze :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten zawór montuję się przed filtrem .Są praktycznie w każdej osmozie "do kranu" , i dość często spotykane w morszczakach .Jedyny minus to zdarza się uszkodzenie zaworu który zaczyna popuszczać . 

https://reefhub.pl/filtr-odwroconej-osmozy-czesc-2/ 
 

Można zastosować zawór elektryczny , z bezpośrednim sterowaniem czujnikiem pływakowym ( poziomu ) . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.05.2017 o 15:08, Qlfon napisał:

"Ałtorowi" tematu raczej chodzi o urządzenie sterujące elektrozaworem przed membrana a nie po. Proste podpięcie tego co powyżej z Aquario na linii czystej wody po membranie czy DI faktycznie doleje wodę ale przy zamkniętym pływaku odciek nadal będzie "produkował" wodę. Można oczywiście zrobić pętlę tak by pływak odcinał wodę zasilającą prefiltry ale to będzie trochę dodatkowych metrów wężyka. Tak jak napisał Darek - każdą dolewkę sterującą pompą wody można zmodyfikować do sterowania elektrozaworem. 

 

Dnia 14.05.2017 o 16:23, chmieles2 napisał:

Elektrozawór przed filtrem i problem rozwiązany. Przy montażu za filtrem dolewka zostanie odcięta, ale brudna woda wciąż będzie płynąć do ścieku - szkoda wody i pieniędzy. Wobec pływaka mam wątpliwości czy utrzyma na dłuższą metę ciśnienie - standardowe z wodociągu to 4 bary. Z drugiej strony spłuczka wytrzymuje..choć ryzyko dużo mniejsze :) 

Bzdury piszecie panowie za przeproszeniem, zawór czterodrożny i żaden odciek nigdzie nie ucieka. Tak jak kolega wyżej pisał i wkleił foto. Ja tak mam i licznik stoi ( chyba że akurat wody dolewa do akwa)


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy komuś taki układ z zaworem czterodrożnym uległ awarii ? Czy macie jakieś zabezpieczenie w przypadku awarii takiego układu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.05.2017 o 16:23, chmieles2 napisał:

Elektrozawór przed filtrem i problem rozwiązany. Przy montażu za filtrem dolewka zostanie odcięta, ale brudna woda wciąż będzie płynąć do ścieku - szkoda wody i pieniędzy. Wobec pływaka mam wątpliwości czy utrzyma na dłuższą metę ciśnienie - standardowe z wodociągu to 4 bary. Z drugiej strony spłuczka wytrzymuje..choć ryzyko dużo mniejsze :) 

U mnie taki pływak zatrzymuje ciśnienie z pompki około 7 Barów. Woda z zaworu czterodrożnego po zatrzymaniu pompy nie płynie.


 

Akwarium: 540 L + 100 L sump

Cyrkulacja: 2x Glamorca GP-03

Obieg: Jebao DCP10000

Odpieniacz: Twistman OB-200-EXT

Oświetlenie: 4 x Maxspect Mazarra P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest kilka wątków gdzie z różnych przyczyn były awarie różnych systemów. Każda elektronika może zawieść. Każda mechanika się zepsuć. Dolewka na filtrze RO, podpięta na stałe do systemu, bez mechanicznego, ręcznego zaworu, to proszenie się o kłopoty i wodę na mieszkaniu.

Zawór może się zawiesić, czujnik uszkodzić, elektronika też ma swoje fochy...

No ale kto bogatemu zabroni.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to mam jeszcze pytanie lub 2. Czy ten pływak do taka dolewka grawitacyjna (cały zestaw) czy można kupić osobno pływak bez uchwytu ? Czy w przypadku całkowitego zalania dolewki grawitacyjnej wodą z akwarium (przy podmiane) nic jej nie będzie?

Czy można zamontować węzyk do dolewki na wylocie wody ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, SzymonH napisał:

Czy komuś taki układ z zaworem czterodrożnym uległ awarii ?

Tak uszkodził mi się sam zawór czterodrożny.

Efekt był taki że cały czas sączył się ściek z osmozy.

Osmozę mam podłączoną zgodnie z ostatnim schematem w podanym już wyżej artykule https://reefhub.pl/filtr-odwroconej-osmozy-czesc-2/ 


Pozdrawiam

Robert "Hełmofon"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Z elektrozaworami i sterownikami elektronicznymi jest tak ze czasem sie psuja. Do niedawna sam mialem na czasowce elektrozawor przed ro i 2x dziennie dolewala mi sie woda. Mialem do czasu az sterownik sie popsuł i wlaczal dolewke ale jej nie wylaczal. Za poerwszym razem uznalem to za wypadek. Za drugim razem tj nastepnego dnia czasowka trafila do kosza a dolewka jest teraz na plywaku z leroya za 8zl te drozsze sie nie zamykaly pod niskim cisnieniem. Z ro 75gpd przzez noc nie nalalo mo sie az tyle wody zeby sie przelalo chocia zorientowalem sie w ostatniej chwili, za to wlalo sie wystarczajaco duzo wody zeby zasolenie spadło  do ok 1015. Ryzyko to zalanie mieszkania ale tez śmierć obsady.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wyżej , zawsze coś może pójść nie tak .Ale zawsze możemy się na to przygotować .Można zastosować w/w schemat z zaworem czterodrożnym i dodać zawór kulowy sterowany elektrycznie (12V ) z czujnikiem pływakowym  lub inny sterowany włącznikiem pływakowym  . Podwójne zabezpieczenie to już ciężko żeby szlak trafił .

Osobiście w zbiorniku na wodę do podmian mam przelew do ścieku , ( dolewki i podmiany miały być sterowane mikro komputerem ) i to już dwa razy mi podłogę uratowało .
 

Co do usterek zaworu czterodrożnego , miałem kilka informacji że zaczynają delikatnie przepuszczać , ale zawsze kończy sie to kapaniem wody z odcieku .

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to chyba będzie dolewka grawitacyjna i zawór elektro NO przy zaworze głównym, podlaczony do zmodyfikowanej elektrodolewki z ebtechu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz, a dasz głowę i pokryjesz koszty remontu, jak coś nawali? :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba każdy jest świadomy ryzyka. Już samo posiadanie akwarium to ryzyko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szymku, rozmawiamy konkretnie, czy filozofujemy? Jeżeli czynnik A zawiera pewną wartość ryzyka i czynnik B zawiera swoją porcję możliwych i jakims stopniu prawdopodobnych zdarzeń, to ich suma będzie dawała większą wartość ryzyka. 

Proste?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiamy tak..... luźno.. Jak to w życiu. Nie ma idealnych rozwiązań. Nie każdemu się chce i ma zdrowie do biegania z wiadrami RO do zbiornika na podmiane i ze świeżą solanką do akwarium. Zawsze można zamontować kilka zabezpieczeń i ryzyko maleje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szymku, a kto Ci każe biegać :) ? Robisz sobie dolewkę ze zbiornika, do zbiornika puszczasz rurkę z filtra i to podpinasz pod dolewkę elektroniczną z zaworem odcinającym. Raz na tydzień czy kilka dni, w Twojej obecności, włączasz system uzupełniania wody, woda sobie leci, choćby i pół dnia, czy cały, Ty w tym czasie jesteś w pobliżu, by zareagować  jak by nie zadziałał zawór.

Jeden instruktor strzelania powiedział mi kiedyś że najlepszy bezpiecznik w broni, to ten między uszami - każdy go ma :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłączę się do tematu.

Ja zamierzam zrobić system bez elektroniki. Jakoś bardziej ufam mechanicznym rozwiązaniom.

Filtr RO+DI z zaworem czterodrożnym i automatyczną dolewką z zaworem pływakowym. Jak będę w domu to będę włączał osmozę do napełnienia zbiornika dolewki i później zakręcał zawór do osmozy. Ze zbiornika dolewki woda będzie szła też przez zawór pływakowy do sumpa. Zbiornik dolewki będzie wyżej niż sump, więc woda będzie spływać grawitacyjnie. pod malutkim ciśnieniem.Zbiornik dolewki około 60 l powinien spokojnie starczać na 2 tygodnie.

Teraz mi paruje 5l tygodniowo, przy 3 razy większej powierzchni i bardziej ruchliwej parowanie nie powinno być większe jak 20l/tydzień z powierzchni 120x70cm.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.05.2017 o 21:03, dale napisał:

Szymku, a kto Ci każe biegać :) ? Robisz sobie dolewkę ze zbiornika, do zbiornika puszczasz rurkę z filtra i to podpinasz pod dolewkę elektroniczną z zaworem odcinającym. Raz na tydzień czy kilka dni, w Twojej obecności, włączasz system uzupełniania wody, woda sobie leci, choćby i pół dnia, czy cały, Ty w tym czasie jesteś w pobliżu, by zareagować  jak by nie zadziałał zawór.

Jeden instruktor strzelania powiedział mi kiedyś że najlepszy bezpiecznik w broni, to ten między uszami - każdy go ma :)

Panie mi dolewka elektroniczna zalała mieszkanie a zasolenie drastycznie spadło także nie upieraj się przy swojej racji. Od kąd mam grawitacyjną dolewkę jest oki

Co do zalewania mieszkania ostatnio strzelił mi korpus na DI zalało kuchnię i przelało się do pokoju panele spuchły.

Po za tym zawsze syczałeś na arduino itp a tu nagle wynosisz elektronikę ponad zwykły, prosty mechanizm ? Taki sam masz w spłuczce w kiblu , tam też masz automatyczną dolewkę elektroniczną ?


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.