Skocz do zawartości
wolan91

Mikroskop do badania bakterii / fitoplanktonu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , zastanawiam się czy stosujecie u siebie mikroskopy np aby zbadać ryby jak są chore na jakieś zapalenie skóry itp albo np odchody  , oraz np do badania fitoplanktonu aby sprawdzić skład czy nie ma tam w 90 % glonów .

Jeśli stosujecie i ma to sens proszę o pomoc w doborze powiększenia oraz czy opłaca się z kamerą kupić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam elektroniczny mikroskop USB za 10 funtów. Raczej do zabawy, ale zrobiłem nim kilka zdjęć do różnych artykułów.

Mikroskop to nie wszystko. Po pierwsze mikroskop, który pozwoli Ci oglądać bakterie chorobotwórcze to droga rzecz. Po drugie, żeby mieć możliwość badania tych bakterii potrzebujesz zaplecze laboratoryjne i wiedzę na temat namnażania i wybarwiania bakterii.

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ba, wiedza i zaplecze oraz bakterie to jedno, ale nawet zwykłe glony czy inne mikroorganizmy, potrafią dostarczyć wielu problemów przy identyfikacji. Wymaga to wprawy i nabycia doświadczenia. Ale widoki często są nieziemskie :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Tester napisał:

Mam elektroniczny mikroskop USB za 10 funtów. Raczej do zabawy, ale zrobiłem nim kilka zdjęć do różnych artykułów.

Mikroskop to nie wszystko. Po pierwsze mikroskop, który pozwoli Ci oglądać bakterie chorobotwórcze to droga rzecz. Po drugie, żeby mieć możliwość badania tych bakterii potrzebujesz zaplecze laboratoryjne i wiedzę na temat namnażania i wybarwiania bakterii.

 

Zastanawiam się nad kupnem 40 x - 800 x  mikroskopu z kamerką USB  . Wydaje mi się że chociaż przy identyfikacji pasożytów było by to ułatwienie zwłaszcza że dane zdjęcie mógłbym publikować na forach z zapytaniem do speców , nie mówię tu już o frajdzie z oglądania tego wszystkiego ;D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli do zabawy to spoko. Z tym, że na wiele nie licz przy tym 800x

O ile dobrze to ten mikroskop nie ma powiekszenia "od -do" tylko 40x i 800x, tak więc użyteczne dla Ciebie będzie tylko to 40x

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pomysł przedni, ale czy jesteś w stanie rozpoznać larwy pasożytów i inne patogeny u ryb, lub środowisku morskim, to jesteś niezły kozak.

Najlepsi ichtiolodzy w Polsce tego nie potrafią i posiłkują się poza granicami. Szczególnie że o życiu w oceanach niewiele wiemy.


Mała szklanka słonej wody, na dnie skały, w toni ryby i jakieś stwory. :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Diabeł prawdziwy napisał:

pomysł przedni, ale czy jesteś w stanie rozpoznać larwy pasożytów i inne patogeny u ryb, lub środowisku morskim, to jesteś niezły kozak.

Najlepsi ichtiolodzy w Polsce tego nie potrafią i posiłkują się poza granicami. Szczególnie że o życiu w oceanach niewiele wiemy.

Jeśli np nie do identyfikacji to np do wykluczania pewnych pasożytów .

Tester , jaka według ciebie było by wystarczające powiększenie do obserwacji pasożytów / planktonu ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, wolan91 napisał:

Tester , jaka według ciebie było by wystarczające powiększenie do obserwacji pasożytów / planktonu ?

 

Ja bym to rozszerzył na pytanie: jakie jest powiększenie, i ile trzeba wydać na fajny mikroskop żeby oglądać akwarium/wodę w skali mikro.

Edit: chodzi mi raczej o fun i chęć zaspokojenia własnej ciekawości, niż głębokie studia na temat mikrożycia morskiego.

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, katani napisał:

Ja bym to rozszerzył na pytanie: jakie jest powiększenie, i ile trzeba wydać na fajny mikroskop żeby oglądać akwarium/wodę w skali mikro.

Edit: chodzi mi raczej o fun i chęć zaspokojenia własnej ciekawości, niż głębokie studia na temat mikrożycia morskiego.

Ja kupiłem starego biotara (PZO) polskiego za 200 zł. Dokupiłem okazyjnie na allegro po ok 20-50 zł okulary i obiektywy (fakt, wyszło ponad 500 zł za szkło, z czyszczeniem), ale jeśli chodzi o jakość - kto na tym pracował, ten wie :) Fakt że do identyfikacji się średnio przydaje (5 lat studiów biologii niewiele tu pomogło) ale widoki - nieziemskie.

Sporo rzeczy wybarwić można metodami domowymi, tylko potrzeba sporej wiedzy - no ale w sieci jest wiele na ten temat :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Bresser Biolux NV  z lidla >200 zł, bywają na dzień dziecka czy święta. Obejrzałem lasonoga, trochę "nogi" asteriny,  jakieś wieloszczety, kolega ma ladny filmik z dafnią . Z okularem ciężko mi się używa, lepiej na kamerce. Bakterii nie widziałem i pewnie nie zobaczę, bo powiększenie na kamerce to 640, a ja x lat nie używałem mikroskopu.  Ponoć słodcy go kupują, by oglądać nicienie swoich rybek.

Edytowane przez koma (wyświetl historię edycji)

Nano reef -homar only + reefmax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, dale napisał:

Ja kupiłem starego biotara (PZO) polskiego za 200 zł.

Dale da się to jakoś podłączyć do kamerki/kompa?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak. Ma on nasadkę bino, więc możesz podłączyć kamerę zamiast jednego okularu, albo poszukać na allegro nawet  nasadki bino z dodatkowym wejściem na kamerę.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odkopuje i z gory uprzedzam, że się rozgadam :)

Wzielo mnie znów na szukanie mikroskopu. Szukam taniego sprzętu, poniżej 200 złotych i za te cenę chciałabym znaleźć coś możliwie najlepszego, z przystawką do smartfona.

@chwialek w swoim temacie podrzucił kilka pomysłów, niestety, chyba nikt mu nie odpisał

Cytat:

https://allegro.pl/oferta/prezent-mikroskop-mikroskopy-2xt-1200x-dvd-narzedz-8705619309

https://allegro.pl/oferta/mikroskop-bresser-national-geographic-40-640x-8180355665?bi_s=ads&bi_m=listing%3Adesktop%3Aqueryandcategory&bi_c=MTNlOTU1ODItZmE1ZC00NjY3LTljNGYtZDJjNDAxNDJlODcwAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=51191b88-ff55-4656-b8d6-5d5bf51f793a

https://allegro.pl/oferta/mikroskop-opticon-biolife-1024x-akcesoria-7972240412

https://allegro.pl/oferta/mikroskop-40x-1280x-smartfon-adapter-8577831957

W tym ostatnim podobnie jak w mikroskopie National jest muszla oczna dostosowana do położenia smartfona. I właśnie czy warto się bawić w tego typu sprzęty czy jedyną opcją jest zakup sprzętu z półki profesjonalnej? Oprócz tej opcji zamontowania smartfona widzę iż pojawiają się kamerki od 1-5MP montowane zamiast hmm okularu (części przez którą patrzymy).

Koniec cytatu.

 

Ja znalazłam jeszcze coś takiego:

https://www.astrozakupy.pl/bresser-mikroskop-biolux-student-national-geographic-40x-800x/2422/

Prosze o info od znawców, czy dobrze rozumiem, że te mikroskopy nie mają płynnej regulacji powiększenia?

Czy jest sens kupować mikroskop, który ma powiększenia: 40x, 80, 100x, 200x, 400x i 800x ?

Potrzebuje tego sprzętu do obserwacji mikro życia w wodzie i badania fitoplanktonu. Z tego, co czytałam na różnych wątkach i dyskusji na czatboxie dawno temu, to fitoplanktonu nie da się zobaczyć przy powiększeniu poniżej chyba 1200? A żeby zobaczyć organizmy tak maleńkie przy takim powiększeniu potrzebne są jakieś płyny, barwniki, dodatkowo soczewka Barlowa zniekształca obraz i trudno utrzymać obserwowany obiekt w polu widzenia, bo najmniejsze drganie powoduje, że obiekt ucieka.

Stąd pytanie, co ciekawego można zobaczyć w powiększeniu 800x i czy żeby to zobaczyć potrzeba jakichs wyciągów z moczu nietoperza czy innych magicznych specyfików? Czy może nie na sensu brać tego 800 max, może lepiej do 640?  Czy za cenę do 200 złotych da się znaleźć coś fajniejszego? Czy plynna regulacja powiększenia występuje w takich tańszych mikroskopach i czy jest to w ogóle przydatne? 

Głównie chodziło mi o badanie mojego fito, czy nie jest czymś zanieczyszczone, co zaszkodzi w akwarium. Ostatnio było kilka tematów, w tym mój, o opalizujących smugach, glutach czy nitkach w fitoplanktonie. Chciałabym więc sprzęt, który pozwoli zrobić zdjęcie czy filmik i wysłać to komuś, kto się zna i będzie potrafił stwierdzić, czy fitoplankton jest bezpieczny i można go lać.

Długo szukałam fito będącego mieszanka różnych kultur. Akurat były tylko monokultury nannochloropsis. Kupilam w sklepie, założyłam hodowlę, ale byly jakieś ciągnące smugi, jakby gluty, nie chciało mi to rosnąć, wylałam. 

Potem kupiłam znów te monokulture u kolegi z forum i tam tez były dziwne, opalizujące struktury, zachowywało się to, jak lakier perłowy. Nie dało się tego rozmieszac. Lalam to do akwarium, nic złego się nie działo, a ten kolega mówił, że u niego te struktury są od zawsze. On tym fito cały czas karmi zbiornik. Niektórzy się wypowiadali, że nannochloropsis tak ma. Niezbyt długo utrzymałam te hodowlę, po miesiącu zaczęło mi to padać, zlikwidowałam.

Ja tęsknilam ciągle za mieszanką roznych kultur. Kiedyś miałam taką mieszankę i ciągnęłam hodowlę bez problemu ze dwa lata, lub nawet dłużej i nigdy problemu nie było. Gorgonie rosły. Szczęście trwało do czasu, aż te hodowlę zakaziłam wrotkiem i pech chciał, że nie miałam w lodowce "zdrowego" zapasu. Zwykle robiłam takie zapasy na wypadek, gdyby hodowla padła, raz na miesiąc wymieniałam, ale jak było trzeba, to akurat zapasu nie miałam.

Udało się w końcu mieszankę kupić u Seba w seafarm, pięknie rośnie, żadnych glutow gołym okiem nie widać, mam rezerwę "oryginalu" w lodówce ;)

Chciałabym sobie teraz sprawdzić pod mikroskopem, czy moje fito rośnie prawidłowo, czy nie ma glutow, porównałabym sobie swoja hodowlę do fito z rezerwy od Seba. 

Tylko jakim sprzętem?  Czy te 800x wystarczy, zeby zobaczyć niepożądane struktury w fito? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Nik@ ja co ci mogę podsunąć co najwyżej teleskopy.pl, choć za 2 stówy to chyba nie zwojujesz za wiele.

Co do powiększenia - prawie żaden (chyba) mikroskop nie ma płynnej regulacji powiększenia (zoomu). Powiększenie mikroskopu to ogniskowa obiektywu x ogniskowa okularu, a to są konkretne wartości.

"Wyciąg z moczu" to jest olejek imersyjny, i jak chcesz konkretnie obserwować fito, to bez tego raczej trudno. Ale generalnie polega to na tym, że kapiesz kroplę pomiędzy szkiełko i soczewkę obiektywu, i już:-)

Co do zdjęć - są przystawki, które montujesz zamiast okularu, teraz to chyba już wszystkie hd. No ale wiadomo - kolejna kasa niestety.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Słony leszcz napisał:

@Nik@

Co do zdjęć - są przystawki, które montujesz zamiast okularu, teraz to chyba już wszystkie hd. No ale wiadomo - kolejna kasa niestety.

Ten delikwent z mojego linku ma te przystawkę w cenie 

https://www.astrozakupy.pl/bresser-mikroskop-biolux-student-national-geographic-40x-800x/2422/

Brać?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Nik@ napisał:

Brać?

Kurde, ja to żaden ekspert. Sam się w brodę drapię, bo bym chciał, a nie wiem co warto.

Cena spoko, marka też w miarę ok.Choć gatunków fito pewnie pod tym nie rozróżnisz. Masz dzieciaki, to tak czy inaczej nie będzie kasa w błoto - krwinki i komórki cebuli będzie widać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.olx.pl/oferta/mikroskop-CID751-IDCiZiE.html#eaa48c5b59

ten wg cyferek daje silniejsze powiększenie - nie ma muszli ale jest wykonany z odlewu metalowego co raczej wpływa na jego trwałość i precyzyjność ustawień... Lecz sam pozostałem bez odpowiedzi - a celowałem w kwotę do 1000zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie patrzcie na cyferki. W sprzęcie za 1000zl i tak najsłabszym ogniwem będzie optyka. I owszem mnożąc okular przez obiektyw uzyskamy wysokie powiększenia na papierze ale obraz będzie bezużyteczny. Pryzmatów nie wymieniacie ale zawsze można kupić dobrej jakości obiektyw i okulary. 

Upewnijcie się że kondensator ma przesłonę bo dodatkowo możecie regulować głębię ostrości.

Własne światło (też regulowane) to plus.

Stół powinien mieć możliwosc ruchu w obu osiach.

Praktyczne powiększenie do codziennej pracy to z reguły około 400x. Oczywiście można bawić się w oglądanie obiektów w 2000krotnym powiększeniu, ale to już nawet nie kwestia jakości szkieł a fizyki.

U siebie oglądałem bakterie z microblift. Wyraźnie widziałem ich kształty ale organelli juz nie byłem w stanie dojrzeć.

Mam natomiast piękne zdjęcia komórek parzydełkowych z włókien mesenterialnych (powiększenie zdaje się 1200x

Przed i po wystrzeleniu

20200316_215211.jpg

20200316_214832.jpg


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@chwialek jak masz budżet do tysiąc może po negocjuj tego

 https://www.olx.pl/oferta/mikroskop-bresser-researcher-trino-40x-1000x-CID767-IDElNQ0.html#c94d54a913;promoted

Ma miejsce na kamerę i normalnie możesz patrzeć. Ostrość łatwiej ustawia się poprzez okulary a nie monitor/wyświetlacz :) 

Poza tym że masz fajny budżet to ten mikroskop z Twojego linku jest dobry.

@Nik@

Co do mikroskopu który podajesz... Popatrz na tego którego w linku zamieścił Chwialek. Precyzja przy mikroskopach jest mega istotna.

Dobry mikroskop ma dwa pokrętła do ustawienia ostrości, jedną ustawiasz z grubsza, drugą o dużooooooo mniejszym skoku już dokładniej. Jest to na tyle dokładne że możesz ustawić ostrość w kropli wody na to co pływa przy powierzchni albo leży na dnie :) Ten mikroskop Nationala ma tylko jedno pokrętło. Przy większych powiększeniach coś Cię trafi.

 

Zwrocie uwagę że ceny używanych, dobrych mikroskopów się nie zmieniają na przestrzeni czasu :) nawet te które pamiętają lata 70 dalej są w cenie. Czyli jak Wam się znudzi będzie można je odsprzedać bez strat. Jakoś nie widzę takiej opcji przy nowych zabawkach w stylu Nationala.

Jeszcze jedna sprawa, taka która mnie zaskoczyła niemiło. Upewnijcie się że Wasz telefon ma możliwość manualnego focusa... Mój głupi Xiaomi nie ma, więc używanie go do mikroskopów jest nierealne.


ch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://allegro.pl/oferta/103-mikroskop-pzo-biolar-baza-pod-rozbudowe-9134101103

Tu masz fajną ofertę - ja taki mam, zmieniłem oświetlenie na ledowe - z wyborem kolorów, dobrałem trochę szkła i sobie chwalę :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja niestety już zamówiłam ten z mojego linka, ale z zakupu przez internet można przeciez zrezygnować w ciągu 14 dni.

Nie będę teraz szastać hajsem, bo w dobie pandemii nie wiadomo, co będzie jutro... Przetestuje, czy da się coś zobaczyć i pstryknąć fotę lub zrobić film moim glupim Xiaomi. Jak będzie do pupy, to oddam ten sprzet. 

W slodkim akwarium zaryzykowałam z chińskim filtrem za około 150 Zeta, o dziwo jakoś się sprawdza, dość cichy i nic się jeszcze nie polamalo, a już z rok czasu pracuje. Czasem po czyszczeniu trochę przeciekal, wystarczyło poprawić koszyki i olejem posmarować uszczelkę.

No zobaczymy, jak sprzet dojdzie, to na pewno dam w tym temacie recenzje. 

Z lampami Chinkami miałam pół szczęścia, ta starsza bez sterowania pracuje ze dwa czy trzy lata bez zarzutu, nowsza ze sterowaniem coś padła. Może da się naprawić, podejrzewam, że ryby nachlapaly wody do środka i coś się tam zwarlo.

Pokolce i wargacze bardzo chlapią :)

 

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nika, spoko, taka kasa nie majątek, a na niskich powiększeniach da się pracować. Jak przyjdzie, daj znać, podpowiem jeden patent który Ci pomoże :) W mikroskopach, przy dużych powiększeniach, problemem jest tzw. głębia ostrości i prawidłowe ustawienie wyżej wymieninej ostrośc. Jak również prawidłowy preparat. A to wymaga doświadczenia i zapoznania się z zasadami (ale wiedza jest w sieci). Przystawka też się przyda - wygodniejszy monitor niż okular pewnie będzie. Poszukaj sobie tylko kijka do selfie z wbydowanym pilotem bluetooth - do zoomu i "strzału" - bo przypuszczam że będzie to na tyle wrażliwe na dotknięcia, że się przyda. 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyszlo, niestety zabaweczka dla dzieci. Cześć, która nazywają rewolwer jest krzywo przymocowana, plastikowy stoliczek sie ugina, niestabilny. Uchwyt na telefon to porażka,  wąski, stawia duży opor przy rozciąganiu, bałam się, że wyłamie ramiona, kiedy prólwałam wcisnąć telefon. 

Zrobienie fotki to katorga, Xiaomi mi9 ma 3 aparaty, musiałam kombinować który do czego, trudno trafić w środek okularu, bo uchwyt źle trzymał telefon, obiektyw aparatu nie przylegał do otworu przystawki. Przy zwiększeniu 800x nawet coś tam widać, choć faktycznie trudno jest ustawić ostrość, czasem pomagało lekkie ucisniecie stoliczka palcem.

Tandetka. Jak uda się oddać, to oddam 

 

Pierwsza fota przy powiększeniu x800 druga chyba x40. W rzeczywistości było widac wyraźniej, choć nie była to "żyleta", aparat miał problem zlapac ostrość.

bsm7xP5.jpg

SK5Rasd.jpg

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Nik@

Ja też ostatnio szukałem mikroskopu w rozsądnej cenie. Zgodnie z moim researchem trudno jest kupić coś, co by jako tako działało w cenie poniżej 300 zł. Jest jednak jedna opcja w tej cenie +/- 20 zł trzeba poszukać. To jest ten sam mikroskop sprzedawany pod różnymi markami (np. MBL, Delta Evolution 100 i Opta-Tech lub Brersser lub inne). To ewidentnie widać, że to są te same mikroskopy z innymi logami. Kupiłem jeden z nich Bresser Biolux NV. Jak dla człowieka, który się na tym zupełnie nie zna i stawia pierwsze kroki jest to fajna zabawka. Poniżej wstawiam Temat z mikroskopami, który może być przydatny dla morszczaków - weryfikowałem pobieżnie informacje tam zawarte i myślę, że można się śmiało na nim opierać - forumowicz jest na tyle na ile mogłem to sprawdzić kompetentny.

https://forum.biolog.pl/kupujesz-mikroskop-nowy-albo-uzywany-lektura-obowiazkowa-t48822.html

Jeżeli chodzi Ci o jakieś bliższe szczegóły (wady/zalety itp.) chętnie służę pomocą. Tak jak pisałem mam Brasser BioluxNV - ale myślę,  że wszystkie z tej grupy będą miały podobne cechy

 

Edytowane przez tomaszkrupa (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety, ale konkretnej pomocy w wyborze chyba warto było szukać na forum, gdzie tym strikte żyją :) ja właśnie zabieram się do szukania info. Czy kupię cos taniej (max 200), dzięki czemu zobaczę bakterie- pzo same drogie akurat :( czytałam że najlepsze ale coz, no i do bakterii minimum 1200 musi przybliżać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.