Skocz do zawartości
kuba1985

Reaktor wapnia i magnezu - bez komputera i elektrody. Filtr fluidyzacyjny

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Proszę o opinie czy takie urządzenie jest bezpieczne i spełni swoją funkcję. Zamówiłem coś takiego zamiast użyć metody Balinga w jednym z wrocławskich sklepów. Urządzenie wygląda jak na foto, ma podwójną weryfikację na zasadzie bąbelkowej. Jedną przed wejściem do reaktora i druga w samym reaktorze. Osobny baniak z pompą czyli reaktor wapnia i podpięte pod to urządzenie tuba z zasypem który ma dozować magnez. Nie ma do tego komputera czy elektrody ponieważ wg. sprzedawcy jest to zbędny bajer i kontrola za zasadzie zaworów w butli i tych widocznych na zdjęciach jest wystarczająca. Ma to zapewnić powolne dozowanie na zasadzie kropelkowej, kontrolowane zaworami.

Foto całego zestawu poniżej, co myślicie o takim rozwiązaniu? Na razie nie odpalam, działa bez CO2 dzięki czemu ma pełnic funkcję filtra przepływowego/fluidyzacyjnego.

IMG_6707-2.JPG

IMG_6708-2.JPG

IMG_6709-2.JPG

IMG_6710-2.JPG

IMG_6711-2.JPG

IMG_6712-2.JPG

IMG_6713-2.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale co to ma na celu? Rozpuścić max wapnia i dostarczyć go do wody?  - nie rozumiem idei.


Mała szklanka słonej wody, na dnie skały, w toni ryby i jakieś stwory. :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
6 minut temu, Diabeł prawdziwy napisał:

ale co to ma na celu? Rozpuścić max wapnia i dostarczyć go do wody?  - nie rozumiem idei.

idei reaktora ?

5 godzin temu, kuba1985 napisał:

Witam,

Proszę o opinie czy takie urządzenie jest bezpieczne i spełni swoją funkcję. (...)

tak - o ile nauczysz się w praktyce jak to ustawić i od czasu do czasu skontrolujesz (testami) i skorygujesz dawkę odcieku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, silvia napisał:

nie rozumiem pakowania wapnia bez żadnej kontroli, bez umiaru. Po co?

 

tak - o ile nauczysz się w praktyce jak to ustawić i od czasu do czasu skontrolujesz (testami) i skorygujesz dawkę odcieku

 


Mała szklanka słonej wody, na dnie skały, w toni ryby i jakieś stwory. :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

dlaczego bez kontroli - po prostu kontrolujesz sam a nie za pomocą komputera

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@silvia napisz mi proszę jakie jest ryzyko, że dobrze ustawione urządzenie samo z siebie może się rozstroić i zacząć lać więcej wapnia i magnezu do zbiornika? Wg. opinii sklepu raz dobrze ustawione będzie poprawnie działać aż do skończenia się butli, w przypadku tej wielkości 6 miesiecy. Druga sprawa w czym pomaga korzystanie z niego bez CO2 jako  filtra przepływowego/fluidyzacyjnego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Urządzenie nie musi się rozregulować.

Wystarczy, ze zmieni ci się konsumpcja Ca, Mg i KH w akwarium i wpędzisz się w kłopoty.

Bez CO2 nie obniżysz pH i gruz koralowy nie zacznie się rozpuszczać. Wtedy woda z akwarium, o odczynie zasadowym będzie obmywać złoże. Złoże będzie wtedy działać jako siedlisko bakterii... również/głównie tych z cyklu cyklu azotowego, na którym najbardziej akwarystom zależy.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

może zacznij od początku - jakie i co masz/planujesz w zbiorniku i po co kupiłeś reaktor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Reaktor dostałem w rozliczeniu, zakładająć zbiornik miałem bardzo małe pojęcie o akwarystyce i został mi on wciśnięty jako niezbędnik w zamian za coś czego firma mi nie sprowadziła. Zastanawiam się nad sprzedażą lub wręcz przeciwnie i uruchomiem go w odpowiedniej chwili. Obecnie mam dobre paramety i zbiornik nie wymaga sumplementacji wapna czy magnezu. 90% korali to miękasy wiec sama podmianka daje mi poprawny poziom Mg i Ca. W przyszlości zapewne sprzedam dużo część obecnego życia i będę chciał zakupic trudniejsze i bardziej wymagajće korale ale nie wiem kiedy to będzie.

Obecnie cieszy mnie efekt jaki uzyskałem :-)

Uruchomiłem reaktor bez CO2 ponieważ sprzedawcy w sklepie poinformowali mi że sprzedają z każdym zbiornikiem coś takiego jak http://aadg.pl/filtr-fluidyzacyjny-fr-fl-1500.html i każdy reaktor może służyć także jak taki filtr. Wg. ich opisu wystarczy odłączyć CO2 a zasypy które tam mam się nie popsują i nie będę wchodziły w reakcję. Co więcej miał to być olbrzymi plus, nie wspominali o możliwości zwiększenia PH czy innych problemach o których piszę @katani

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

wciśnięto Ci coś co jest zupełnie zbędne (przynajmniej na obecną chwilę) - ten sam efekt jak teraz uzyskasz podłączając jakiś filtr "kubełkowy" za .. 150-250zł

innymi słowy masz baaaaaaaardzo drogi pojemnik na żwir koralowy , węgiel, siporax i co tam chciałbyś jeszcze włożyć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dalej dziwi mnie ta idea. Lać coś po to by lać?. bez kontroli. pompować ile wlezie ?

 


Mała szklanka słonej wody, na dnie skały, w toni ryby i jakieś stwory. :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 minuty temu, Diabeł prawdziwy napisał:

dalej dziwi mnie ta idea. Lać coś po to by lać?. bez kontroli. pompować ile wlezie ?

 

mnie "dziwi" raczej podejście sprzedawcy który zorientował się że klient się nie zna i można mu wcisnąć cokolwiek

bez CO2 to jest zwykły filtr przepływowy (żwir zamiast siporaxu) który można sobie zrobić samemu za ułamek kosztów lub kupić gotowy - za rozsądne pieniądze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Hej,
Reaktor dostałem w rozliczeniu, zakładająć zbiornik miałem bardzo małe pojęcie o akwarystyce i został mi on wciśnięty jako niezbędnik w zamian za coś czego firma mi nie sprowadziła.

Uruchomiłem reaktor bez CO2 ponieważ sprzedawcy w sklepie poinformowali mi że sprzedają z każdym zbiornikiem coś takiego jak [mention=27522]katani[/mention]


Nie widzę na tapatalku skąd jesteś ale czytając te Twoja wypowiedź domyślam się że zaopatrujesz się w pewnej "znanej" firmie z Wrocławia.


Dariusz Barcikowski
Wysłane z Samsung Galaxy S 7 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, kuba1985 napisał:

Reaktor dostałem w rozliczeniu, zakładająć zbiornik miałem bardzo małe pojęcie o akwarystyce

Kuba jesteś z Kątów. Przyznaj się w którym sklepie robiłeś zakupy. Jeśli we Wrocławiu to mam pewne podejrzenia.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@katani obecnie kupuje w internecie, od ludzi z forum czy olx-a oraz u Trzmiela. Początki w tym ten reaktor zakupione były od Argus. Za reaktor z pompą, butla, zasypami itd zapłaciłem 1500zł. Tak jak pisałem nie byłem pewien czy jest to dobre rozwiązanie zwłaszcza w tym momencie dlatego je wyłączyłem i tak jak pisze @silvia korzystam z tego jako filtra przepływowego/fluidyzacyjnego. Liczę, że pomimo ceny będzie działała prawidłowo z pozytywnymi skutkami dla akwarium, a za kilka miesięcy zamienię go w reaktor kontrolowany na zasadzie kropelkowej. Na uczciwości sprzedawcy niestety przejechałem się już kilkukrotnie, szkoda czasu aby o tym pisać.

IMG_6667-2.JPG

Edytowane przez kuba1985 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kuba1985 tak myślałem, że chodzi o Argus.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@katani czyżby złe wspomnienia z tym sklepem ? @silvia i co z tym moim reaktorem działającym chwilowo jako filtr przepływowy/fluidyzacyjny, będzie to wszystko smigac tak jak trzeba?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A co to znaczy "jak trzeba" ? :) nie mam pojęcia - zależy od przepływu i jak często będziesz to czyścił - traktuj to "coś" jak filtr kubełkowy i tyle - czas pokaże czy się sprawdzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest nie możliwe ,ilu oni oszukali ludzi ,nie znam tej firmy ale wszędzie się słyszy o mega wałach ,taki reaktor jest warty  300 zł 

Calciumreaktor nie może służyć jako filtr, w chwili dobicia gazu cała organika na wkładzie zdechnie i go zasyfi .można sterować reaktorem bez kompa ale potrzebny jest precyzyjny zawór igiełkowy i nie jest to łatwe dla początkującego .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

no trochę więcej niż 300zł - zwłaszcza z butlą (samo body tak , ale dolicz choćby pompę)

co nie zmienia faktu że wcisnęli to "coś" zamiast innego zamówionego sprzętu - czy zamiast zamówionego .. nie wiem .. TV wziąłby ktoś w zamian odkurzacz czy toster ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, kuba1985 napisał:

@katani czyżby złe wspomnienia z tym sklepem ? @silvia i co z tym moim reaktorem działającym chwilowo jako filtr przepływowy/fluidyzacyjny, będzie to wszystko smigac tak jak trzeba?

Kuba nie. Ale forum śledzę od września jako zarejestrowany, a trochę dłużej jako niezarejestrowany użytkownik. I co parę tygodni pojawia się ktoś, kto mówi, że w "profesjonalnej firmie we Wrocławiu" zakupił zestaw i coś jest nie tak. I co rusz się okazuje, że chodzi o tą samą firmę. Co ciekawe mam do tej firmy z 800m z domu a jeszcze tam nie byłem. A ostatnio w piątek po weekendzie majowym objechałem Kakadu w Młynie, Trzmiela, Belio i Ikolę.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, katani napisał:

Kuba nie. Ale forum śledzę od września jako zarejestrowany, a trochę dłużej jako niezarejestrowany użytkownik. I co parę tygodni pojawia się ktoś, kto mówi, że w "profesjonalnej firmie we Wrocławiu" zakupił zestaw i coś jest nie tak. I co rusz się okazuje, że chodzi o tą samą firmę. Co ciekawe mam do tej firmy z 800m z domu a jeszcze tam nie byłem. A ostatnio w piątek po weekendzie majowym objechałem Kakadu w Młynie, Trzmiela, Belio i Ikolę.

Jak masz tak blisko to idź tam, udawaj zainteresowanego klienta i zdaj relację co Ci chcieli wcisnąć i za ile. Ja jak bym miał tak blisko to bym poszedł z samej ciekawości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przejść to się na pewno przejdę prędzej czy później. Poza tym słaby ze mnie krętacz ;]

Jak mi ktoś zaczyna bajki opowiadać, albo czuję, że ktoś ze mnie durnia próbuje robić to się szybko wkurzam. W którąś sobotę się przejdę.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

wystarczy zadzwonić lub napisać @ ... kiedyś dzwoniłem z pytaniem o refmaxa  - mogą sprowadzić bo nie maja (choć był w ofercie) - kosztował by (gdybym zamówił) - kilka ładnych stówek więcej niż w większości innych sklepów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.