Skocz do zawartości
Ura

Płytka rafa z mangrowcem 250L

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

po namowach mojego kolegi z innego forum, specjalisty od kosteczki z Radomia r_33 :) postanowiłem się zarejestrować, czytam forum od 5 lat więc sporo, a morskim się interesuje do lat 90-tych kiedy to raczkowało w Polsce a ja łaziłem po sklepach jak zahipnotyzowany, postawiłem rok temu małą kostkę tak jak kolega r_33 ale po jakimś czasie nie dawałem rady z słabą filtracją i przesiadłem się na większy baniak, zamieszczam jego opis może się komuś przyda bo nietypowe akwarium.


Płytka rafa bez sumpa, z panelem, i bez szafki, sam stelaż aluminiowy malowany proszkowo, to dość nietypowe rozwiązanie, ale dzięki temu nie musze się schylać do sumpa by coś wyczyścić, akwa jest płytkie bo tylko 30 cm więc łatwo oświetlić i nie trzeba drabinki do grzebania.

Akwarium nastawione na LPS i ryby w średniej ilości do tego jeżowce krewetki i inne cudaki, w akwarium mam mangrowca czerwonego którego z trudem przestawiłem na słoną wodę (z chodowli słodkowodnej 4 padły jeden dał radę) 

Filtracja - 5 kg siporaxu w filtrze zraszanym, i do tego małe przepływowy na węgiel i na pochłaniacz fosforanów, do tego jeszcze jeden mały przepływowy filtr w rezerwie, obecnie jest tam pumeks z pod znaku konia morskiego zaszczepiony bakteriami, bo fajnie się na nim startowało akwarium jako wstępniak do filtracji. 

mocny odpieniacz bo BK mini 200 - używany sprzęt ale ładnie pracuje 

pompa RD silence 5000 obiegowa z by-passem na filtry 

Lampa led radio R30 generacja 3 kupiłem używaną :) nawet daje radę chociaż rogi niedoświetlone są - moc max 85% bo powyżej wyje jak stary odkurzacz

akwa 1.jpg

akwa2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy projekt takiego niskiego akwarium. Możesz dać kilka zbliżeń i podać dokładne wymiary akwarium, ile skały, piasku? Tylko ta maszynownia nie bardzo wygląda, pasuje na widoku. Pomyśl, żeby jakoś to zasłonić, zakryć.

Edytowane przez maciej01 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siemka,

Bardzo ciekawy zbiornik niski fajnie się to prezentuje a czy ta jedna lampa Ci wystarczą?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heja,piekny projekt tym bardziej ze jestem zwolennikiem niskich zbiornikow i dla mnie wszystko powyzej 40cm to nieporozumienie,no ale kazdy jest inny...Jestem tez zwolennikiem przewymiarowanego odpieniacza i jezeli jest panel to duzy jak u Ciebie...Wyglada na to ze dokladnie wszystko przemyslales a Twoj projekt bede sledzil z zaciekawieniem...Tez jak powyzej prosil bym o wymiary akwarium i panelu...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda ciekawie, jeszcze tylko zabudować dół i panel i będzie miodzio.


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maszynownia daje cały efekt, ani waż się jej zasłaniać :) bo go popsujesz. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, maciej01 napisał:

Ciekawy projekt takiego niskiego akwarium. Możesz dać kilka zbliżeń i podać dokładne wymiary akwarium, ile skały, piasku? Tylko ta maszynownia nie bardzo wygląda, pasuje na widoku. Pomyśl, żeby jakoś to zasłonić, zakryć.

 

Wymiary akwarium to 120 x 90 x 30 - w tym wydzielone na panel 28 cm  więc zostaje taki powiększony kwadrat na akwarium, sporo dna do zagospodarowania, piasku wsypałem 25 kg suchego z ReefFlowers i dwa małe worki żywego piachu w sumie jest warstwa tak około 4 cm czasami mniej czasami więcej w zależności jak pompa cyrkulacyjna go ustawi, przydała by się babka kopiąca do tego piachu, teraz za mieszanie odpowiadają :

-rozgwiazda piaskowa x1

-strombus x2

-babylonia x1

-Nassarius x5 

 

8 godzin temu, Foto napisał:

Siemka,

Bardzo ciekawy zbiornik niski fajnie się to prezentuje a czy ta jedna lampa Ci wystarczą?

właśnie najlepszym rozwiązaniem by było dwie i zmniejszyć moc, ale wtedy pokrycie światłem było by idealne, teraz są zacienione rogi akwarium i to dość mocno, podobno nowsza wersja radiona ma lepsze soczewki, o większym pokryciu światłem, ale nie wiem bo nie widziałem nigdzie tych nowych, a są dość drogie więc się nie porywam na nie.

2 godziny temu, Iceberg napisał:

Heja,piekny projekt tym bardziej ze jestem zwolennikiem niskich zbiornikow i dla mnie wszystko powyzej 40cm to nieporozumienie,no ale kazdy jest inny...Jestem tez zwolennikiem przewymiarowanego odpieniacza i jezeli jest panel to duzy jak u Ciebie...Wyglada na to ze dokladnie wszystko przemyslales a Twoj projekt bede sledzil z zaciekawieniem...Tez jak powyzej prosil bym o wymiary akwarium i panelu...

Dziękuję, postaram się robić aktualki, i dodawać zdjęcia, ale teraz chciałem coś zrobić pod aktyniką i nie daje rady i ja i aparat :) nie mogę zrobić dobrego zdjęcia, pewnie są jakieś sposoby na foto w aktynice ale ja ich nie znam. Starałem się przemyśleć wszystko - nie przemyślałem jednego nie dałem bubble trapa między odpieniaczem a pompą, i na początku pełno małych bąbelków leciało do akwarium, ale teraz jest lepiej, nie mam ani jednej przegrody w panelu, w przyszłości jeszcze pewnie jakąś małą cyrkulację dodam do środka by się nie zbierał detrytus w panelu.

 

2 godziny temu, rysio2000 napisał:

Wygląda ciekawie, jeszcze tylko zabudować dół i panel i będzie miodzio.

a właśnie nie będę robił zabudowy dołu - z tym sam kłopot, kurz się zbiera przy szafce i pod szafką i w środku, a tak to automat robot mi tam wpada pod akwarium i wszystko odkurzone, dodatkowy minus u mnie to kocur którego mam, lubi sikać na płaskie :P a nie chce mieć osikanego akwarium :( a tak takie profile są dla niego totalnie nieatrakcyjne do sikania, miałem jeszcze przez chwilę myśl że mi elektrykę obsika i część przykręciłem dyblami do ściany, ale po zasilaczu od Radiona i dolewce zapał na wiercenie mi przeszedł.

 

Co do maszynowni to zostawiam tak jak jest bo dzięki temu wiem co się dzieje w sprzęcie, wystarczy zerknąć, nawet w nocy wiem czy kubek się nie przepełnia itp, mam w sypialni ten baniak.

47 minut temu, volf napisał:

Maszynownia daje cały efekt, ani waż się jej zasłaniać :) bo go popsujesz. 

Dokładnie nie zasłaniam, jak przyjdzie ktoś nie wtajemniczony to przynajmniej wie że to nie jest taka prosta zabawka , o takie tam rybki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj! 

Można powiedzieć że szkło pod kozaka w typie shallow reef tank i tak jest..gratuluję, sam o czymś takim grubo myślałem. 


Cytuj

 

100x50x50 bez sumpa,

oświetlenie 2x60W led DIY,

odpieniacz Deltec MCE 600,

cyrkulacja Jebao RW8 + Tunze 6025,

20kg real reef rock + 5kg live rock.

Sól i ewentualne dodatki do wody - Colombo :)

Link do bańki;

http://nano-reef.pl/topic/77781-banka-huberta-250-low-tech/page__st__20#entry791962

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie za dużo tego piasku? Chociaż na zdjęciu na tyle nie wygląda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, maciej01 napisał:

Nie za dużo tego piasku? Chociaż na zdjęciu na tyle nie wygląda.

zrobiłem dokładny pomiar piachu i nie ma więcej jak 3 cm :) więc nie jest tak tragicznie źle ale przy małej cyrkulacji jaka jest dobra dla LPS trzeba uważać bo ma tendencję do zamulania się i trzeba ręcznie przekopać raz na jakiś czas piasek  np plastikową kartą umocowaną na kiju z rurki hydrauliki PCV :) takie wiosło, i czasami robie takie przekopywanie piachu - z racji braku babki w akwarium :( 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu ktos tu na forum wstawił link do podobnego plytkiego akwarium, w którym skała wystawala ponad powierzchnię wody i rosły mangrowce. Super to wyglądało.

 

Edit: znalazlam ten temat

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może informacja się przyda. Mangrowce często zamierają po okresie wzrostu. Potem więdną. Wyczytałem na forach zachodnich że rozwiązaniem jest spryskiwanie ich liści wodą słodką. Można też je przecierać. W naturalnych warunkach tą rolę pełni deszcz. Ponoć to jest jednym z kluczy do sukcesu (no i bagienko w baniaku).


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wspaniały projekt!

@dale moze zrobić dolewkę w formie dyszy spryskiwacza szyb samochodowych ukierunkowanego na liscie mangrowca

Edytowane przez Coltrane (wyświetl historię edycji)

dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zakupiłam nasiona mangrowca :)

Też czytalam, zeby codziennie liście pryskac deszczówką lub rodi, bo roślinka wydala przez liście nadmiar soli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rodi bym nie polecał - może być zbyt czyste, ale z drugiej strony.... trzeba by sprawdzić w praktyce Bo koncepcja dolewki w formie deszczu - pomysł niebanalny.

Co do lampy, ja bym zamienił  albo na jednego maxpecta eternal - doświetli łądnie całość, albo pokombinował nad 4 belkami led - a drzewko środkiem puścił :) 

Bo obecnie, ledy go spalą.

Nika, gdzie dorwałaś nasiona? Są jeszcze może?

Edytowane przez dale (wyświetl historię edycji)

125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Nik@ napisał:

Jakiś czas temu ktos tu na forum wstawił link do podobnego plytkiego akwarium, w którym skała wystawala ponad powierzchnię wody i rosły mangrowce. Super to wyglądało.

 

Edit: znalazlam ten temat

 

Tak w sumie trochę się inspirowałem tym zbiornikiem, ale nie chciałem by mi skały wystawały :) szkoda skały bo i tak nie mam takich wielkich krabów a wolę się skupić na koralach które to można do skały przymocować.

 

1 godzinę temu, dale napisał:

Może informacja się przyda. Mangrowce często zamierają po okresie wzrostu. Potem więdną. Wyczytałem na forach zachodnich że rozwiązaniem jest spryskiwanie ich liści wodą słodką. Można też je przecierać. W naturalnych warunkach tą rolę pełni deszcz. Ponoć to jest jednym z kluczy do sukcesu (no i bagienko w baniaku).

Racja Mangrowce wymagają codziennego spryskiwania wodą - ja pryskam obficie rano i wieczorem RODI - muszą oczyścić liście z solanki, bo te rośliny pobierają wodę słoną i filtrują sobie na słodką a nadmiar soli wydalają przez aparaty szparkowe w liściach, RODI super myje nawet szyby bo nim myje szyby z zewnątrz, to i liście umyje. Bagienka wcale nie musi być - po prostu im mniej fosforanów i azotanów tym będzie wolniej rósł, ale co to komu szkodzi.

Mangrowce i tak same z siebie bardzo wolno rosną, u mnie po około 4 miesiącach wypuścił pierwszą parę nowych liści.

33 minuty temu, Nik@ napisał:

Właśnie zakupiłam nasiona mangrowca :)

Też czytalam, zeby codziennie liście pryskac deszczówką lub rodi, bo roślinka wydala przez liście nadmiar soli


Kupiłaś na allegro sadzonki - w sumie nasiono sadzonki, bo one tak się rozmnażają, czy w sklepie morskim z Kielc ? jak z allegro mangrowce czerwone, to bardzo powoli przestawiaj je na słoną wodę, najpierw nastaw je na kranówce a następnie stopniowo zmieniaj wodę na taką z kranu i zmieszaną z jakąś stara słoną wodą z podmianki :) , i tak przez 3 miesiące i będą przestawione, dodatkowo oświetlaj bardzo mocnym światłem - halogenem albo mocnym LED, one uwielbiają światło.  Ja popełniłem ten błąd że wsadziłem je odrazu do zasolenia 1,026 SG - no i 4 sztuki mi uschły - stożek wzrostu uschnięty, korzenie żywe, ale je spisałem na straty - pewnie korzenie i tak by zamarły. Liście najlepiej by nic ich nie dotykało, i lampa nie paliła (jak jest za nisko) - w sumie liść w mangrowcu to skarb - bardzo wolno rośnie a jak uschną to cała roślina zamrze. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłam z allegro czerwone mangrowce rhizophora mucronata. Dzieki za informacje,  napisze do człowieka, żeby się upewnić, w jakiej wodzie je trzymał.  Może na początku lepiej je dac do światła dziennego? Wystawiłabym je przy oknie w jakims pojemniku, tylko nie wiem, czy woda się zanadto nie nagrzeje. Nigdzie nie doczytałam, jaki zakres temperatury wody one tolerują.

 

A co do tego akwarium z linku, to zastanawiam się, co to za krabiszony. Ładne i duże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodaję nowe fotki obiecywane z jednej i z drugiej strony, jeszcze muszę dodać od strony cyrkulacji ale mi nie wyszła totalnie, staram się jak mogę - fotki telefonem, i obrabiane w PS - zdjęcie sporo z niebieskiego, dla tego ściany zielone w pokoju.

Pseudolepis, piękna ryba, tak wiem do 250L zdecydowanie za mało - tak z 500L by się przydało, hasa aż miło - on ma misję, poskubania aipitasii ale nie bardzo mu ta misja wychodzi, woli normalne jedzenie, kto wie jak mnie wciągnie mocno akwarystyka to może mu postawie zbiornik 500L z SPS :) tak dla odmiany od miękkich i LPS.

Mangrowiec ma się dobrze mimo że w przesyłce uszkodzili mu pocztowcy pierwsze liście - hodowca wysłał mi listem poleconym sadzonki w kopercie owinięte mokrą gazetą, takim zupełnie płaskim listem 

str1.jpg

str2.jpg

3 minuty temu, Nik@ napisał:

Kupiłam z allegro czerwone mangrowce rhizophora mucronata. Dzieki za informacje,  napisze do człowieka, żeby się upewnić, w jakiej wodzie je trzymał.  Może na początku lepiej je dac do światła dziennego? Wystawiłabym je przy oknie w jakims pojemniku, tylko nie wiem, czy woda się zanadto nie nagrzeje. Nigdzie nie doczytałam, jaki zakres temperatury wody one tolerują.

 

A co do tego akwarium z linku, to zastanawiam się, co to za krabiszony. Ładne i duże.

 

To ten sam facet - ma monopol na mangrowce czerwone na allegro - bo te z Kielc to inny gatunek i przyzwyczajone do słodkiego, ale bardzo drogie.

Pan z Allegro trzyma je w słodkim, konwersowałem z nim mailowo - najlepiej dać silne oświetlenie, słońce może być za słabe, przynajmniej się przystosują do światła w akwarium, byle nie za nisko ta lampa bo się spalą liście.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wpuść babkę bo ci się zrobi dsb, nie ładnie to wygląda ten piach(okrzemki ?)

Miałem w terrarium kiedyś zrobione tak : silniczek do spryskiwaczy od łady( tylko wiadomo trzeba kupić nowy) do tego chyba z gardeny takie spryskiwacze całością sterował prosty analogowy sterownik, nie wiem czy znajdę schemat, załączał oprysk kilka razy na dzień po 1 sek., miałem tak trzy lata a kolejne parę lat działa u innego właściciela.


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Babka do tak niskiego, odkrytego akwarium raczej się nie nadaje, wyskoczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
37 minut temu, Nik@ napisał:

Babka do tak niskiego, odkrytego akwarium raczej się nie nadaje, wyskoczy.

Chyba że się połączy w parkę z jakąś krewetką pistoletową. Będzie o niebo spokojniejsza i nie w głowie jej będą "wyskoki". Będą się wzajemnie pilnowały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Moljzesz napisał:

Wpuść babkę bo ci się zrobi dsb, nie ładnie to wygląda ten piach(okrzemki ?)

Miałem w terrarium kiedyś zrobione tak : silniczek do spryskiwaczy od łady( tylko wiadomo trzeba kupić nowy) do tego chyba z gardeny takie spryskiwacze całością sterował prosty analogowy sterownik, nie wiem czy znajdę schemat, załączał oprysk kilka razy na dzień po 1 sek., miałem tak trzy lata a kolejne parę lat działa u innego właściciela.

 

Te zdjęcia takie marne, z telefonu iPhone 6 - totalnie sobie nie radzi z LED i wychodzi takie ziarno kolorowe na piasku i niebiesko wszędzie na zdjęciu, muszę popróbować innym aparatem, miałem na samym początku okrzemki, później było dino, ale opuściło jakiś miesiąc temu, zostały mikro resztki w piasku.

 

Godzinę temu, P1otr napisał:

Chyba że się połączy w parkę z jakąś krewetką pistoletową. Będzie o niebo spokojniejsza i nie w głowie jej będą "wyskoki". Będą się wzajemnie pilnowały.

 

Miałem babeczkę Leptocephalus z myślą że się zaprzyjaźni z moją dziką krewetką pistoletową którą czasami słyszę w skale, ale sprzedano mi jakąś chorą albo bardzo zestresowaną sztukę, nic nie jadła nie kopała siedziała tylko w kącie i chudła, aż pewnego razu wyskoczyła ze zbiornika - rano kot przyniósł ją w prezencie w formie chipsa :( szkoda babeczki, ciekawe czy da się tak zaprzyjaźnić dziką krewetkę z babką czy trzeba szukać dobranej pary symbiotycznej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zarąbiste masz to akwarium;)


IMG_6499.thumb.JPG.f2b8bb71553cbb14e9886a7a0f6407c6.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, P1otr napisał:

Chyba że się połączy w parkę z jakąś krewetką pistoletową. Będzie o niebo spokojniejsza i nie w głowie jej będą "wyskoki". Będą się wzajemnie pilnowały.

Tyle, że babki symbiotyczne nie kopią, a chodziło o koparkę. Ja bym nigdy żadnej babki, ślizg a czy wargacza nie dała do otwartego akwarium.

A gdzie kupiłeś tego ustnika? Też poluje na niego :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, Nik@ napisał:

Tyle, że babki symbiotyczne nie kopią, a chodziło o koparkę. Ja bym nigdy żadnej babki, ślizg a czy wargacza nie dała do otwartego akwarium.

A gdzie kupiłeś tego ustnika? Też poluje na niego :)

No i co z tego że nie kopią? Krewetka pistoletowa za to ma większą moc przerobową niż ma 10 babek na raz. ;) U mnie mały Randalli przemodelowuje codziennie podłoże nie do poznania. A co dopiero Bellulus potrafi. Ten to dopiero koparko-spychacz. Chodzi mi o to że sama pistoletowa jest nieśmiała. Sama babka też nie bardzo widzę to w jasnych kolorach, ale w duecie... owszem, babka kopać nie będzie, ale za to krewetka będzie taszczyć i przekopywać piach w całym akwarium. Jeśli są w parze to zupełnie inna bajka. 

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.