Skocz do zawartości
Marcin-JM

Jamnik słonowodny czyli moje 3 metry na Zeovicie

Rekomendowane odpowiedzi

6 godzin temu, laszek napisał:

Te cyrkulatory z tyłu chodzą jednostajną prędkością? Grzebierz coś w piasku czy metoda zeovit daje rade w utrzymaniu czystego piasku przy tak ładnej obsadzie?. Bardzo ładne akwarium.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka
 

Cyrkulacja w trybie rafowym czyli praca ciągła z losową mocą.

Piasek jest ładny i nigdy nie był odmulany myślę że to zasługa metody bo nawet w prawie pięcio letnim akwarium jest idealny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest moc,a powiedz mi,ta tylna szyba to sam glon wapienny czy jest tez brazowy osad?a co do piasku to ciekawa sprawa ze czysty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marcin życie w Twoim akwarium wygląda rewelacyjnie. Tylko trochę mnie drażni ta tylna szyba z tymi falownikami i glonami wapiennymi oraz zielono-brązowymi. Przy takiej dużej powierzchni tylnej szyby nie wygląda to za ciekawie - przynajmniej dla mnie. Chcąc nie chcąc patrząc na akwarium rzuca się to centralnie w oczy.Przy zakładaniu swojego akwarium  o długości 320cm rozwiązałem ten problem przyklejając tło 3d symulujące wnętrze oceanu. Za czystość tylnej szyby odpowiada automatyczny czyścik i po 13 miesiącach istnienia akwarium nie mam ani jednego glona wapiennego na tej szybie. Boczna szyba i owszem tam gdzie jest komin i czarne tło zarosła tymi glonami. Wcześniej miałem u siebie 5 różnych falowników i dwie płaskie turbiny ale strasznie szpeciły wygląd akwarium i zamieniłem je na 2 Waveboxy i dwa bardzo mocne dodatkowe falowniki. Teraz mam cyrkulację świetną i nic nie zasłania mi widoku. Może warto by pomyśleć o estetyce? No chyba że Ci nie przeszkadza. Nie napisałem tego postu aby broń Boże Cię krytykować tylko chcę zwrócić Twoją uwagę na kilka detali. Poza tym co napisałem Twoje akwarium bardzo mi się podoba.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylna szyba to 100% algi tylko w kilkunastu odcieniach od jasnego różu po ciemny fiolet. Tam gdzie ich warstwa jest gruba to są ciemniejsze i regularnie wszystkie pokolce uwielbiają je skubać + chromisy wycierają je tańcami godowymi.

I ja bardzo lubię algi a falowniki za rok czy dwa to nie będzie ich już widać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Marcin-JM napisał:

Tylna szyba to 100% algi tylko w kilkunastu odcieniach od jasnego różu po ciemny fiolet.

Nie przeszkadzają Ci te algi i 6 falowników na całej tylnej szybie? Zobacz jak ta szyba u mnie wygląda:

 


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ja mam odwrotnie. Przeszkadza mi taka niebieska :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to przepraszam za moje posty.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, waldek123blau napisał:

Nie przeszkadzają Ci te algi i 6 falowników na całej tylnej szybie? Zobacz jak ta szyba u mnie wygląda:

 

Ja mam podobnie. W życiu bym nie mógł mieć niebieskiej szyby. BTW strasznie marnuje się potencjal Twojego akwarium. Ale jak kto lubi. Pozdrawiam

Edytowane przez dziarabdg (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie no nie przepraszaj :) możemy się przecież różnić. Algi wapienne powstają w sposób naturalny i są żywą częścią ekosystemu mojego zbiornika. Pobierają z wody sporo i są wbrew pozorom bardzo delikatne. Gdy coś złego dzieje się w akwarium czy też żywotność świetlówek dobiega końca to szybko bieleją.

Co do falowników to owszem nie wyglądają dobrze ale same waveboxy nie wygenerują takiej cyrkulacji jakiej wymagają moje acropory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie algi wapienne oblepiły sumpa bo tam świecę nad refugium i boczną szybę w akwarium docelowym. Co do cyrkulacji to do tej pory chodzi na 50% mocy bo na razie jeszcze nie mam akropor po za tumidą, zieloną i stalową. Ale pomalutku dokładam szczepki akropor.

Moje szkiełko dopiero się kształtuje i do docelowej obsady jeszcze daleko. Jadę na reaktorze wapnia i tak muszę co jakiś czas go podkręcać bo coraz częściej wzrasta mi zapotrzebowanie

A szczególnie magnez ma duże powodzenie.

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nominalny przepływ wody u mnie to 6x16000 z cyrkulacji i 2x12000 z obiegu. Razem 120.000 l/h. Załóżmy że w praktyce dają 50% nominału. Patrząc po koralach to im pasuje.

33 minuty temu, dziarabdg napisał:

Ja mam podobnie. W życiu bym nie mógł mieć niebieskiej szyby. BTW strasznie marnuje się potencjal Twojego akwarium. Ale jak kto lubi. Pozdrawiam

Potencjał marnuje się ze względu na brak czasu ale też nie mam na niego ciśnienia. Baniak żyje sobie swoim życiem a ja czasem coś dołożę np. we wtorek dojdzie ze 20 acrporek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę że to nie o Twój tylko o mój niby zmarnowany potencjał dziarabdgowi chodziło

A jak tam u Ciebie wygląda sprawa z głośnością? te wszystkie pompy i wiatraki na akwarium muszą coś z siebie wydawać!


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to może źle zrozumiałem. Moja żona uwielbia wykorzystany na maxa potencjał cieplny tego akwarium (w szczególności zimą). :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz na jak długo Ci wystarcza wkład ROLLMAT-a? Czy to prawda że 3 miesiące na jednym można jechać? Przymierzam się do kupienia tylko trochę się obawiam że refugium odetnę od żarełka w postaci detrytusu.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Mi też się podoba naturalnie zarośnięta szyba glonami wapiennymi. U siebie też czyszczę tylko 2 strony i jest baja ;) Marcin zbiorniczek jak zarośnie będzie super.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi tez sie podoba glon wapienny,ale u mnie w moim 10 miesiecznym akwarium jeszcze sie nie doczekalem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Marcin jak często musisz czyścić cyrkulatory?

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla mnie bomba.Czarne tlo i czarne cyrkulatory ze tez nie wpadlem na to zeby tam umiescic cyrkulatory.Tez mam 75wys akwarium i prosze napisz na jakiej wysokosci masz cyrkulatory.Na tylnej szybie lepiej wygladaja cyrkulatory niz na bocznych przezroczystych szczegolnie w takim jamniku.Nie kusilo zeby 80wys patrzac na szerokosc boku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 19.05.2018 o 23:08, waldek123blau napisał:

Napisz na jak długo Ci wystarcza wkład ROLLMAT-a? Czy to prawda że 3 miesiące na jednym można jechać? Przymierzam się do kupienia tylko trochę się obawiam że refugium odetnę od żarełka w postaci detrytusu.

Myślę że dłużej niż 3 miesiące.

13 godzin temu, fresz33 napisał:

Mi też się podoba naturalnie zarośnięta szyba glonami wapiennymi. U siebie też czyszczę tylko 2 strony i jest baja ;) Marcin zbiorniczek jak zarośnie będzie super.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
 

Dzięki :)

12 godzin temu, kapa napisał:

mi tez sie podoba glon wapienny,ale u mnie w moim 10 miesiecznym akwarium jeszcze sie nie doczekalem

algi uwielbiają światło i parametry dla sps

10 godzin temu, laszek napisał:

Marcin jak często musisz czyścić cyrkulatory?

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka
 

Czyściłem tylko raz jak do tej pory - po 10 miesiącach.

9 godzin temu, sosna napisał:

dla mnie bomba.Czarne tlo i czarne cyrkulatory ze tez nie wpadlem na to zeby tam umiescic cyrkulatory.Tez mam 75wys akwarium i prosze napisz na jakiej wysokosci masz cyrkulatory.Na tylnej szybie lepiej wygladaja cyrkulatory niz na bocznych przezroczystych szczegolnie w takim jamniku.Nie kusilo zeby 80wys patrzac na szerokosc boku?

Cyrkulatory są na 3 poziomach od 40 do 55 cm (tak około bo nie mierzyłem). Po zamontowaniu korony wysokość wyszła ponad 85cm więc jak dla mnie to już i tak za dużo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
9 godzin temu, Marcin-JM napisał:
20 godzin temu, laszek napisał:

 

Czyściłem tylko raz jak do tej pory - po 10 miesiącach.

Też muszę wyczyścić cyrkulator bo jest cały fioletowo-różowy od alg. Czym najlepiej wyczyścić? Ocet?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, fresz33 napisał:

Też muszę wyczyścić cyrkulator bo jest cały fioletowo-różowy od alg. Czym najlepiej wyczyścić? Ocet?

Ja używam kwasku cytrynowego. rozrabiam, zostawiam na godzinę i czyszczę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 20.05.2018 o 13:30, sosna napisał:

dla mnie bomba.Czarne tlo

A dla mnie akwarium z czarnym tłem wygląda nie naturalnie i ponuro. Na rafie nie znajdziesz czarnego koloru przynajmniej nie na takiej głębokości. Sam miałem tła i niebieskie i czarne:- w pierwszym akwarium było niebieskie tło,- w drugim i trzecim akwarium za namową Przemka z Akwarium Szczecin zrobiłem czarne tła i wreszcie w czwartym projekcie wróciłem do niebieskiego tła tylko trochę bardziej wypasionego w fotkę 3d oceanu.

Dzięki temu że my ludzie mamy różne gusty estetyczne jest taka fajna różnorodność i oglądanie innych szkiełek nie jest nudne!


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, waldek123blau napisał:
W dniu 20.05.2018 o 13:30, sosna napisał:

dla mnie bomba.Czarne tlo

A dla mnie akwarium z czarnym tłem wygląda nie naturalnie i ponuro. Na rafie nie znajdziesz czarnego koloru przynajmniej nie na takiej głębokości.

Natury nie oszukamy:-)też mam niebieskie i uważam ze jest jaśniejsze akwarium:-)

Ale też trzeba uszaniwac inną decyzję:-)u ciebie waldku wyglada właśnie naturalnie,choć absolutnie nie krytykuje kolegi,bo ma bomba akwarium:-)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, @Beti napisał:

Ale też trzeba uszaniwac inną decyzję:-)

Beti ależ uszanowałem i nawet przeprosiłem za swoje posty zobacz w sobotę o godz. 22.17 a nawet 2 posty wyżej napisałem: " Dzięki temu że my ludzie mamy różne gusty estetyczne jest taka fajna różnorodność i oglądanie innych szkiełek nie jest nudne! "

Ja nie potępiam autora tylko opisałem swój pogląd i gust.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, waldek123blau napisał:

Beti ależ uszanowałem i nawet przeprosiłem za swoje posty zobacz w sobotę o godz. 22.17 a nawet 2 posty wyżej napisałem: " Dzięki temu że my ludzie mamy różne gusty estetyczne jest taka fajna różnorodność i oglądanie innych szkiełek nie jest nudne! "

Ja nie potępiam autora tylko opisałem swój pogląd i gust.

Eee źle to odebrałeś:D absolutnie nie do Ciebie jakies pretensje,tylko ogółem że kazdy robi jak tam chce:-)w sensie że dobrze ze każdy na forum to docenia i szanuje i to jest fajne;-)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.