Skocz do zawartości
Marcin-JM

Jamnik słonowodny czyli moje 3 metry na Zeovicie

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie serdecznie,

w życiu każdego akwarysty przychodzi czas idealny na restart zbiornika. Takim właśnie momentem było kilka dni długiego weekendu.

Akwarium o wymiarach 300x80x75h.

28 kwietnia : czyszczenie akwa

20170428_1.jpg

20170428_2.jpg

20170428_3.jpg

Do akwarium trafił piasek - aragonit od Korallen Zucht.

20170428_4.jpg

20170428_5.jpg

I jeszcze tego dnia ruszyło napełnianie RO.

 

29 kwietnia : akwarium napełnia się RO a ja zabrałem się za mycie sprzętu

20170429_1.jpg

20170429_2.jpg

20170429_3.jpg

 

30 kwietnia : tradycyjne odymianie sprzętu przed użyciem

20170430_1.jpg

dokończyłem sprzątanie sumpa

20170430_2.jpg

 

1 maja : święto pracy więc posoliłem wodę solą KZ (74 kg), zainstalowałem i uruchmiłem sprzęt

20170501_1.jpg

20170501_2.jpg

Jak już jesteśmy przy sprzęcie to w akwarium jest :

- odpieniacz Twistman OB-300-EXT

- Bio-Reaktor Twistman wersja 250 zasypany 17 litrami siporaxu, pracuje w trybie zraszania

- reaktor wapnia Twistman CR-550-200 z kolumną szlifującą a całość napędza pompa dozująca Milestone Doser R

- filtr zeovitowy Twistman ZEO-450-160

- filtr przepływowy na węgiel aktywny Twistman FP-400-100

- filtr Rollermat

- obieg napędzają dwie pompy Jebao 12000 l/h

 

2 maja do zbiornika trafiła skała 70 kg suchej i 50 kg żywej

20170502_1.jpg

3 maja woda się oczyściła i dodałem duże dawki startowe Zeobak, Sponge Power i Zeostart

20170503_1.jpg

20170503_2.jpg

5 maja pierwsze oznaki dojrzewania

20170505_1.jpg

od tego dnia zaczynam regularnie dozować zeostart, zeobak i sponge power

 

8 maja - dojrzewanie w pełni

20170508_1.jpg

20170508_2.jpg

 

9 maja przyszły nowe pleksy i mogłem ogarnąć lampy

nad akwarium wiszą dwie lampy PACIFIC SUN DIUNA T5 14x54W, w sumie 1512W

świetlówki Giesemann

20170509_1.jpg

20170509_2.jpg

 

11 maja całe akwarium zielone, do środka trafia 6 pompek cyrkulacyjnych Coral Box QP-16 po 16000 l/h każda, łączny nominalny ruch wody w akwa to 120.000 l/h

20170511_1.jpg

20170511_2.jpg

20170511_3.jpg

 

12 maja dojrzewanie ustępuje a do akwarium trafia Kevin sam w domu

20170512_1.jpg

20170512_2.jpg

 

13 maja pora na kolejne ryby, aklimatyzacja w asyście :)

20170513_1.jpg

20170513_2.jpg

 

14 maja - parametry idealne pora na testera

film ==> https://youtu.be/nGY5V9Ugow8

20170514_1.jpg

 

17-19 maja dochodzi sporo rybek i pierwsze koralowce

film ==> https://www.youtube.com/watch?v=YDTeN9ORloQ

20170519_1.jpg

20170519_2.jpg

20170519_3.jpg

 

między 19 a 23 maja dołożyłem kilkadziesiąt acropor i całość w 20 dniu działania wygląda tak :

film ==> https://www.youtube.com/watch?v=riI3hYyY9tM

film ==> https://www.youtube.com/watch?v=Ec5FA1aq6z0

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

11.jpg

12.jpg

13.jpg

14.jpg

15.jpg

16.jpg

17.jpg

18.jpg

19.jpg

20.jpg

21.jpg

22.jpg

 

i na koniec fota całości

23.jpg

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest rozmach i ogromny potencjał , gratuluję 


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie myślałeś o lampie LED ? tyle świetlówek i taki ogromny pobór prądu, sama ich wymiana kosztuje sporo.


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Bardzo fajna fotorelacja ;) szybko uporałeś się z dojrzewaniem. Dlaczego skałę położyłeś na podłożu?

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz rozmach...jak dla mnie szybko życie dodałeś, ale myślę że wiesz co robisz...w każdym razie powodzenia ;-) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siemka,

No bracie jest moc i siła,pytanie jakie używałes  bakterie że to tak szybko Ci odpalilo?

Piasek jest rewelka też taki chyba kupię (żwirek)mega

Edytowane przez Foto
Ps.juz znalazłem (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pięknie :)
więc wszystkie cukierasy ze sklepu lecą do Ciebie ?
Macie moze na sklepie szczepke takiej akropory ? (tej zółto zielonej)
20.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium zostało napełnione tylko świeżą solanką, czy był dodatek z działających zbiorników?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ta sucha skała była wcześniej jakoś przygotowana czy prosto ze sklepu i siup do wody ?

bo po 20stu dniach od zalania już ryby i (twarde) korale ... filtracja ładna ale gdzie cykl azotowy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wow mega szybko wprowadziłeś korale i ryby. Pewnie wynika to  dużego doświadczenia. Zresztą dojrzewanie to był jakiś huragan.

Ponieważ stoję przed startem pierwszej solniczki mam kilka pytań praktycznych:

1. Mógłbyś opisac jak włączałeś światło w trakcie dojrzewania? Ile codziennie i co ile zwiększałeś moc, czy od razu pełna moc?

2. Pisałeś o zasiedlaniu rybkami i koralami. Kiedy wprowadzałeś inne bezkręgowce, jakie ślimaki, wężowidła, wieloszczety, krewetki, kraby itp. Czy po prostu liczysz, że coś wlezie ze skały?

3. Jaki dałeś piasek? Wygląda na dosyć gruboziarnisty. Piasek żywy czy suchy? I czy przewidujesz do tego piasku jakieś koparki w postaci babek, rozgwiazd (ślimaki pewnie i tak trafią)?

4. Jak ci się sprawdza rollermat? Co ile wymieniałeś rolki w twoim akwarium.

5. Jaką suchą skałę dałeś i jak ją przygotowywałeś?

Chyba tyle na razie.

Taki jamnik prezenuje się rewelacyjnie.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, katani napisał:

Wow mega szybko wprowadziłeś korale i ryby. Pewnie wynika to  dużego doświadczenia. Zresztą dojrzewanie to był jakiś huragan.

@katani z tym huraganem to bez przesady można szybciej, kolega @Marcin-JM  się po prostu nigdzie nie spieszył  ;-) 

poczytaj i będzie wszystko jasne ;-) 

https://www.korallen-zucht.de/cms/files/zeo_guidepolnisch_1_1.pdf 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, DarekB30 napisał:

@katani z tym huraganem to bez przesady można szybciej, kolega @Marcin-JM  się po prostu nigdzie nie spieszył  ;-) 

Nie chodzi o to, żeby było szybko, tylko żeby było dobrze ;-)

Mi się też nie będzie śpieszyć. Dlatego zadaję pytania praktyczne :)

O zeovicie już dużo czytałem, ale chętnie przejrzę powyższy link.

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piasek (żwirek) "aragonit od Korallen Zucht 

18 minut temu, katani napisał:

 

3. Jaki dałeś piasek? Wygląda na dosyć gruboziarnisty. Piasek żywy czy suchy? 

Suchy^_^ Ale jest fajny też go kupię 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, silvia napisał:

Ta sucha skała była wcześniej jakoś przygotowana czy prosto ze sklepu i siup do wody ?

bo po 20stu dniach od zalania już ryby i (twarde) korale ... filtracja ładna ale gdzie cykl azotowy ?

Jaki cykl azotowy? W metodzie ZEO nie występuje coś takiego w klasycznym znaczeniu - ucina się to zaraz na początku. Złoże Zoelitu pochłania związki Amoniaku nie dopuszczając tym samym do przekształcenia w No3 i PO4... 
Dlatego zakładanie zbiornika trwa dużo szybciej i można sobie "nieco" wcześniej pozwolic na wprowadzenie życia do tanka.


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A faktycznie, przeczytałem pierwszy post jeszcze raz i jest tam piasek. Przeoczyłem to.

Takie pytanko może trochę off topic ale dosyć istotne:

Ile kropel mieści jeden ml? Wszędzie czytam - jedzonko AF dla korali tyle kropel, bakterii x kropel, itd. To teraz ile kropel ma buteleczka powiedzmy 10ml :D  

EDIT: odnośnie tego piasku: czy to jest piasek aragonitowy czy zeolitowy? I cy się nadaje do kopiących rybek?

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1ml to ok 20 kropli.

 


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny jamnik :)

też daję bakterie do KZ i pożywkę i parę dodatków, bardzo fajnie działają nawet na zbiornikach bez zeolitu - ja go nie mam, tylko klasyczny siporax i trochę zaszczepionego pumexu na start i ładnie poleciało dojrzewanie, dodawałem też na początku bakterie EqoEvoluzione bio alganex, by mi nie wysypało glonów i też dało radę, pojawiło się tylko okrzemki i dino na chwilę na piachu.

ps .eh muszę ten Boron uregulować :) co mi go odlałeś z dużej butli.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, fal napisał:

Jest rozmach i ogromny potencjał , gratuluję 

Dziękuję :)

7 godzin temu, Pirotechnic napisał:

Nie myślałeś o lampie LED ? tyle świetlówek i taki ogromny pobór prądu, sama ich wymiana kosztuje sporo.

LED to dla mnie najgorszy rodzaj światła. Nie podoba mi się wizualnie, nie znoszę blików.

7 godzin temu, fresz33 napisał:

Bardzo fajna fotorelacja ;) szybko uporałeś się z dojrzewaniem. Dlaczego skałę położyłeś na podłożu?

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
 

Dzięki. Skałę zawsze układam na piasku, zrobiłem w ten sposób kilkadziesiąt zbiorników i zawsze bez problemu.

6 godzin temu, dadario napisał:

Masz rozmach...jak dla mnie szybko życie dodałeś, ale myślę że wiesz co robisz...w każdym razie powodzenia ;-) 

To metoda zeovitowa. Nie dodanie ryb i korali w odpowiednim momencie może spowodować zaburzenie cyklu.

6 godzin temu, t2mek2 napisał:

pięknie :)
więc wszystkie cukierasy ze sklepu lecą do Ciebie ?
Macie moze na sklepie szczepke takiej akropory ? (tej zółto zielonej)
20.jpg

Muszę poszukać, pewnie znajdę.

5 godzin temu, elespero napisał:

Cudo :)

Będę bacznie obserwował :)

Zapraszam i dziękuję.

5 godzin temu, minio_p napisał:

Akwarium zostało napełnione tylko świeżą solanką, czy był dodatek z działających zbiorników?

100% świeża solanka

3 godziny temu, silvia napisał:

Ta sucha skała była wcześniej jakoś przygotowana czy prosto ze sklepu i siup do wody ?

bo po 20stu dniach od zalania już ryby i (twarde) korale ... filtracja ładna ale gdzie cykl azotowy ?

Skała z półki do akwa, bez płukania itd

3 godziny temu, katani napisał:

Wow mega szybko wprowadziłeś korale i ryby. Pewnie wynika to  dużego doświadczenia. Zresztą dojrzewanie to był jakiś huragan.

Ponieważ stoję przed startem pierwszej solniczki mam kilka pytań praktycznych:

1. Mógłbyś opisac jak włączałeś światło w trakcie dojrzewania? Ile codziennie i co ile zwiększałeś moc, czy od razu pełna moc?

2. Pisałeś o zasiedlaniu rybkami i koralami. Kiedy wprowadzałeś inne bezkręgowce, jakie ślimaki, wężowidła, wieloszczety, krewetki, kraby itp. Czy po prostu liczysz, że coś wlezie ze skały?

3. Jaki dałeś piasek? Wygląda na dosyć gruboziarnisty. Piasek żywy czy suchy? I czy przewidujesz do tego piasku jakieś koparki w postaci babek, rozgwiazd (ślimaki pewnie i tak trafią)?

4. Jak ci się sprawdza rollermat? Co ile wymieniałeś rolki w twoim akwarium.

5. Jaką suchą skałę dałeś i jak ją przygotowywałeś?

Chyba tyle na razie.

Taki jamnik prezenuje się rewelacyjnie.

1. Od razu docelowe ustawienia, nowe rurki. Zaczynam dzień od 1h na 4x54W aktynika, później 10h świecą wszystkie i znów na koniec dnia 4 aktyniki przez godzinę.

2. Ślimaki i krewetki dałem 10 dnia a reszta czeka na dodanie.

3. Aragonit od KZ granulacja 3-5mm. Babeczka jest.

4. Rollermat super, pierwsza rolka idzie w miesiąc a później tak średnio co 3 miesiące.

5. Sucha skała z Fiji od Waltha Smitha. Prosto z półki do akwa nawet nie opłukana.

3 godziny temu, katani napisał:

Nie chodzi o to, żeby było szybko, tylko żeby było dobrze ;-)

Mi się też nie będzie śpieszyć. Dlatego zadaję pytania praktyczne :)

O zeovicie już dużo czytałem, ale chętnie przejrzę powyższy link.

 

Ta metoda wymaga konkretnych działań. Jak czegoś nie dasz to będą mniejsze lub większe problemy.

Aragonit KZ używam od kilku lat, babeczki doskonale go przekopują.

1 godzinę temu, Ura napisał:

Bardzo fajny jamnik :)

też daję bakterie do KZ i pożywkę i parę dodatków, bardzo fajnie działają nawet na zbiornikach bez zeolitu - ja go nie mam, tylko klasyczny siporax i trochę zaszczepionego pumexu na start i ładnie poleciało dojrzewanie, dodawałem też na początku bakterie EqoEvoluzione bio alganex, by mi nie wysypało glonów i też dało radę, pojawiło się tylko okrzemki i dino na chwilę na piachu.

ps .eh muszę ten Boron uregulować :) co mi go odlałeś z dużej butli.

 

Super. Pewnie by poszło i bez alganexu. A Bor na spokojnie, nawet klepnąłem to na zapłacone bo mi tak wisiało to zamówienie :)

To jeszcze filmiki z 11, 15, 18 i 19 dnia.

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymiary akwarium robią wrażenie, taka mini rafa. Do komina w razie "W" to masz utrudniony dostęp przy takich wymiarach akwarium. Co zrobisz jak wskoczy tam jakaś ryba?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No trzeba mieć doświadczenie  i odwagę iść tą metodą,Ale da się ja jednak zdecyduję się na tą metodę tradycyjna.

Choć bardzo mnie kusi twoją  metodą.. tylko pytanie czego by nie  spaprać od razu ma samym początku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, maciej01 napisał:

Wymiary akwarium robią wrażenie, taka mini rafa. Do komina w razie "W" to masz utrudniony dostęp przy takich wymiarach akwarium. Co zrobisz jak wskoczy tam jakaś ryba?

W razie "W" to trzeba kilku cyrkowych sztuczek - kładziesz się na akwa (na łatach) i ręką można dosięgnąć.

14 minut temu, Foto napisał:

No trzeba mieć doświadczenie  i odwagę iść tą metodą,Ale da się ja jednak zdecyduję się na tą metodę tradycyjna.

Choć bardzo mnie kusi twoją  metodą.. tylko pytanie czego by nie  spaprać od razu ma samym początku?

Jeśli nie masz doświadczenia to zdecydowanie trzymaj się metod tradycyjnych.

Zeovit dedykowany jest pod SPS aczkolwiek przy kilku modyfikacjach doskonale nadaje się do LPS i miękkich.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Marcin-JM napisał:

Aragonit KZ używam od kilku lat, babeczki doskonale go przekopują.

Czy piasek aragonitowy jest związany i zalecany do akwariów opartych na metodzie Zeovit, czy również można stosować w innych? Do tej pory planowałem ReeFlowers pearl white sand, który ma 1-1,5mm.

Tak czy inaczej akwarium prezentuje się bardzo ładnie, rozmiar jak najbardziej godny, niestety nie mam tyle miejsca... chyba, że pozbyłbym się sofy ;]

Dodane do obserwowanych. Życzę powodzenia.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten piasek można używać w dowolnej metodzie. Korzystnie wpływa na akwarium, nie zbiera detrytusu. Piasek RF niestety u mnie się nie sprawdził, po kilku miesiącach pokrył się glonami nitkowatymi, a na początku było nieźle.

Dzięki, akwarium będzie ładne za kilka miesięcy jak wszystko ładnie urośnie.

Jeszcze dużo pracy, przyjemnej pracy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.