Skocz do zawartości
rysiu_new

[200l] Druga solniczka Rysia

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie! Minęło kilka dobrych lat, jak zlikwidowałem akwarium, jednak teraz wracam bogatszy o wiedzę zdobytą przy pierwszej solniczce i z pomocą kolegów z forum, postawiłem nowe akwarium :) Poprzedni wątek, mojego pierwszego akwarium znajduje się tu :

Czytałem z łezką w oku ;)

 

Obecne akwarium to:

* zbiornik główny 90x50x50

* sump 80x40x45, 3 komory plus dolewka

* odpieniacz Deltec SC-1351

* lampa Blau 6x39W (2xATI BluePlus, 2x DD Giesemann Aquablue+, DD Giesemann Aquapink, DD Giesemann Actinic)

* cyrkulacja 2*Jebao RW-4

* obieg Jebao DCS-4000 / na powrocie podwójny Locline

* 20kg skały (sucha Fiji Pukani)

* 7kg suchy pasek/żwir 1-1.5mm

* na start sól Tropic Marine

* dodałem bakterie Microbe-Lift Special Blend

Jak na razie, zbyt wiele do oglądania nie ma, więc jedno poglądowe zdjęcie wystarczy :)

 

Sukcesywnie będę aktualizował temat, prezentując i komentując wprowadzane zmiany.

[28 Maj 2017]

20170528_160745-2016x11342.jpg

 

[14 czerwiec 2017]

received_1463820376995031.jpeg

Akwarium dojrzewa "pełną gębą". Jako pierwsze pojawiły się okrzemki w połączeniu z dino, jednak szybko ustąpiły (kwestia 2-3 dni) i zostały zastąpione przez glony zielone.

[24 czerwiec 2017]

Dino i cyjano we wspólnym natarciu.

20170624_205611-1008x567.jpg

 

[4 listopad 2017]

Zbiornik wyszedł na prostą, a plagi cyjano, dino i innego syfu, powoli stają się wspomnieniem. Nastała za to era aiptasii, która przywlokłem ze szczepkami. Do walki przeciw różyczkom stanęły krewetki Wurdemani i brzydalek. Co będzie czas pokaże.

Obsadę stanowią dwa błazny, borsuk, salarias oraz brzydal. Do tego dwie krewetki Wurdemani, krewetka czyszcząca, ślimaki turbo, wężowidło i jeżowiec diadema. Koralowce jak widać na zdjęciu, pierwsze LPS odważyłem się wprowadzić dzisiaj.

 

20171104_204637-1612x907.thumb.jpg.51b981f7fd2dcbdca747cea9776e1a17.jpg20171104_204546-1612x907.thumb.jpg.f5b47df9cbdf91ea55bd27a7395ca068.jpg

 

[9 grudzień 2017]

Kolejny update. Wszystko jest prawie ok, tylko po piasku  sypnęło dino w połączeniu z cyjano, ale myślę, że to może przez ostatnią wymianę świetlówek, bo wymieniłem po dwie sztuki w odstępie dwóch tygodni. Udało mu się też dostać oryginalne nóżki do lampy, teraz jest jakiś 15cm nad taflą. Parametry ok, trochę życia przybyło, zmieniłem ustawienie pomp cyrkulacyjnych - jedna na bocznej ściance z przodu dmucha w trybie falowania, druga na przeciwległej szybie z tyłu ustawiona jest w tryb losowy. Juz prawie pokonałem też plagę Aiptasia. Reszta na zdjęciach. 

20171209_191926-907x1612.thumb.jpg.c049c0a66d29e073044f3036400e684f.jpg20171209_192008-1612x907.thumb.jpg.69b4b5fd7f5496ba7ed5060a7a2a635f.jpg

Edytowane przez rysiu_new (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wodę dałeś "żywą"? Akwa fajne. Dojdzie życie i będzie pięknie. Dobrze, że  czarne tło. Według mnie daje lepszy obraz szkiełka a jednocześnie osprzęt jest mniej widoczny.

Lampę masz położoną na akwarium? Nie za gorąco będzie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@pawellb woda jest świeża. Tło czarne, bo miałem przez jakiś czas w poprzednim akwarium niebieskie i nie wygląda to dobrze w moim odczuciu. Wiadomo, to kwestia gustu, ale mi się nie podoba. Czarne daje lepszą głębię. Lampa jak zauważyłeś jest położona na akwarium. Na obecną chwilę nie ma problemu z temperaturą. Jeśli się pojawi, mam już kupione zawiesia i lampa pójdzie wyżej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajna skała. Pukkani to wg mnie najciekawsza z suchych skał (kwestia gustu oczywiście). A jak lampa? Moja była dość głośna tzn. wiatraki były mega głośne ale przyrosty pod nią były całkowiem dobre.


The more you know, the less you don't know.

5a2103787c297b436c09ce400f180611u966a839.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@inn0vat1on Lampę kupiłem jako używaną, poprzedni właściciel wymienił wiatraki, ale fakt faktem, na szybszym biegu są dość głośne. Popracuję nad tym na pewno kiedyś.

Edytowane przez rysiu_new (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio założyłem do akwarium wykonaną przez siebie automatyczną dolewkę wody, którą chciałem Wam pokazać, bo koszty śmiesznie niskie i myślę nie ustępuje niczym firmowym urządzeniom. Zbudowana została w oparciu o moduł Arduino UNO (taki miałem pod ręką), modułu przekaźnika SSR i pływakowy czujnik poziomu wody. Wszystkie graty miałem pod ręką więc szkoda było, żeby leżały niewykorzystane. 

20170610_180711-907x1612.jpg

Jeszcze może nie wygląda pięknie, ale w najbliższym czasie dodam diody sygnalizacyjne i ładną naklejkę z opisami na przedni panel, więc estetyka powinna się poprawić.

20170610_180645-907x1612.jpg

Mocowanie do czujnika poziomu wody wykonałem z kawałka spienionego PCV.

Dolewka zaczyna przepompowywać wodę, kiedy z czujnika zostanie odczytany niski poziom przez 10 prób z rzędu, w jednosekundowych odstępach. Po uzupełnieniu, czyli odczytaniu stanu wysokiego z czujnika, pompa pracuje jeszcze dwie sekundy po czym jest wyłączana.

Drugi czujnik jest czujnikiem awaryjnym. Gdyby z jakiegoś powodu pierwszy pływak został zablokowany w dolnym położeniu (stan niski), to po zwarciu górnego kontaktrona pompa jest bezwarunkowo zatrzymywana. 

Planuje jeszcze dodać pływak w zbiorniku dolewki, żeby pompa nie była włączana przypadkiem "na sucho" oraz programowe zabezpieczenie, które zapobiegnie dolewaniu wody w razie pojawienia się nieszczelności.

Dolewka jak na razie sprawdza się bardzo dobrze, nie sprawia problemów. Poziom wody jest bardzo stabilny.

Koszt urządzenia nie przekroczył 120-150zł wliczając w to pompę Hydor 250l/h.

Pozdrawiam.

Edytowane przez rysiu_new (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie koleżanki i koledzy. Moje dojrzewające akwarium wygląda jak pobojowisko. Panoszy się dino na spółkę z cyjano i chciałem zapytać, co dalej z tym robić. Odsysać co się da i czekać?

20170624_205623-1008x567.jpg

20170624_205704-1008x567.jpg

20170624_205649-1008x567.jpg

Edytowane przez rysiu_new (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co procz skały jest w tym akwarium i ile swiecisz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prócz skały piasek :) świecę od 10-22 aktynika 2x39W ATI Blueplus, od 11-21 reszta, czyli w sumie 6x39W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zgas światło. Nie masz komu świecić, poza plagami, które potrafią się dostać do akwarium z powietrza. 

Plagi mają ciepło, mokro, pozywke i światło. Brak jakiejkolwiek konkurencji.  Idealne warunki do rozwoju. Zabierz im światło, powinny przystopować. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym z tym nic nie robił, ewentualnie zmniejszył czas świecenia. Młode akwarium i klasyczne dojrzewanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, maciej01 napisał:

Ja bym z tym nic nie robił, ewentualnie zmniejszył czas świecenia. Młode akwarium i klasyczne dojrzewanie.

Też właśnie myślałem, żeby zostawić to w spokoju. Gdybym przestał świecić całkowicie, czy po powrocie do normalnego oświetlenia wszystkie plagi nie zaczęły by się od nowa? Przecież dino nie potrzebuje chyba światła do przetrwania? Wydaje mi się, że tak właśnie by było, dlatego zostawię je w spokoju i co najwyżej będę odsysał gluty.

W pierwszym akwarium miałem skałę z działającego zbiornika i żywy piasek, dojrzewanie przebiegło praktycznie bezobjawowo. To, co dzieje się w obecnym baniaku to dla mnie przerażająca nowość ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wyłączysz całkowicie oświetlenie to potem jak je włączysz ponownie będziesz musiał zacząć świecić od 2-3 godzin i stopniowo zwiększać co kilka dni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postępy widoczne, chociaż długo zwlekałeś z aktualizacją i nie wiadomo co się działo w międzyczasie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, maciej01 napisał:

Postępy widoczne, chociaż długo zwlekałeś z aktualizacją i nie wiadomo co się działo w międzyczasie.

Wszystko sobie powoli żyło własnym życiem. Pomału wszystko doszło do siebie, dino i cyjano zniknęło, wszelkie zakwity ustąpił. Praktycznie bez mojej ingerencji. Dodawałam tylko MLSB i rzadko wkładałem łapy do akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium co raz lepiej wygląda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, aragorn1 napisał:

jak to teraz wygląda?

Cała aktualizacja, włącznie ze zdjęciami jest w pierwszym poscie ^

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.