Skocz do zawartości
Konradek

Jak szybko rosną koralowce?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, pytanie jak w temacie. Czy możecie opisać tutaj jak szybko przyrastają Wam koralowce w akwariach? Ile cm SPS na miesiąc, jak wiele główek LPS itp.?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba nikt się takiego pytania nie spodziewał, rosną kilka- kilkanascie mm w rok

 

 


Mała szklanka słonej wody, na dnie skały, w toni ryby i jakieś stwory. :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

różnie to bywa . czasami nie rosną wcale a czasami rosną po kilka cm w ciągu miesiąca. Pierwsza fotka zrobiona 19 października 2016. Druga 28 kwietnia 2017. 96446a6bb951ebac.jpg

e3fb9ed6b49b50d5.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szutarek, świetne porównanie, widać półroczne przyrosty wielu korali. Co do milimetrów na rok to bym się nie zgodził Diable Prawdziwy. Odkąd wsadziłem Milkę do akwa (około dwóch miesięcy) przyrosła ponad centymetr na każdym końcu. Ciekawią mnie obserwacje innych osób. Może ma ktoś jakieś dane, linki, artykuły o tym jak szybko rosną w naturze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem napisać że większość tych korali między czasie była kilkukrotnie cięta :D. Dodam jeszcze fotkę z 4 lutego 2017c97032ba84e44266.jpg

Edytowane przez szutarek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, Diabeł prawdziwy napisał:

chyba nikt się takiego pytania nie spodziewał, rosną kilka- kilkanascie mm w rok

 

 

no nie przesadzajmy że w ciągu roku,raczej w ciągu miesiąca te przyrosty


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To przycinaj czasem korale :ice: 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie można ujednolicać że wszystkie sps czy lps rosną tak samo szybko. Pomijając parametry wody i jakość światła każdy koral jest inny. Dla przykładu mam 2 stylopory, rosną na tej samej wysokości obok siebie. Zielona rośnie powoli natomiast milka rośnie jak szalona. Podobnie sytuacja ma się z caulasterą, fluo dzieli się znacznie wolniej niż pistacjowa. Jest też zależność między szybośkością wzrostu sps a ich kolorami. CA i MG w górnej granicy to szybszy wzrost, w dolnej granicy lepsze kolory ale mniejsze przyrosty.

Edytowane przez pinki (wyświetl historię edycji)

acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale w sumie ciekawe pytanie??? A jak u Was forumowicze jest na przykład z zoanthusami???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednej strony ciekawe pytanie z drugiej  cóż pisać możemy do woli (parametry,światło,chemia itp ) 

Dlaczego ? 

U każdego i tak będzie rosło inaczej - chyba tyle w tym temacie (możecie nawet sobie włosy z głowy wyrywać i na mnie też pojechać :evil: ) 

czy to sps.lps,np,miekie ,zoa ,korkowce itp 

Pozdrawiam 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie o to chodzi, że u każdego rosną inaczej, dlatego właśnie postawiłem to pytanie. Chciałbym mieć jakiś punkt odniesienia jak szybko rosną korale z poszczególnych gatunków, odmian itp. Wiedząc, że u kogoś milka rośnie 5 centymetrów na miesiąc a u mnie 1 centymetr to mniej więcej mam obraz w jakim stanie jest mój system, że można zrobić coś lepiej itp. Niektórzy piszą, że caulastrea dzieli się jak szalona ale co to znaczy? 1, 2 czy 5 główek na miesiąc?

Pytanie jest dość ogólne ale fajne byłyby takie przykłady jak wstawił Szutarek78. Myślę, że temat do dyskusji jest ciekawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Sygen napisał:

no nie przesadzajmy że w ciągu roku,raczej w ciągu miesiąca te przyrosty

OK ale ja myslę że kilka cm w rok to jak maja naprawdę dobre warunki, bo wystarczy kilka wahnięć w parametrach i zwalniają lub przestają rosnąć.

A  u osób zaczynających tę przygodę ?


Mała szklanka słonej wody, na dnie skały, w toni ryby i jakieś stwory. :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jedziemy , na pierwszy plan montipora tależowa. Pierwsze zdjęcie z dnia 06-01-2017, następna fota z dzisiaj 29-05-2017.

06-01-2017.jpg

29-05-2017.jpg


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.5.2017 o 11:44, Konradek napisał:

 Może ma ktoś jakieś dane, linki, artykuły o tym jak szybko rosną w naturze?

Na tym filmie masz półroczne przyrosty w naturalnej hodowli (tak od 1.35)

 


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, że takiego tempa wzrostu się nie spodziewałem. Rosną bardzo szybko, nijak to się ma do warunków akwariowych :)

Czy ktoś jeszcze pochwali się jakimiś zdjęciami albo chociaż danymi liczbowymi jak to u niego jest w zbiorniku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwiecien- lipiec. Ale różne idą w różnym tempie. Acropora stała w miejscu przez pół roku, a gdy podniosłem lampę o 15cm w gore, skoczyła 1cm w 2 tyg....30902fca1e9d8db7b18d7d2b87db5a99.jpg314d7176786c37211494cb13639c7e1d.jpg

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, aragorn1 napisał:

Ja bym powiedział ,że średnio powiększają się o 100% przez rok

czyli jak jest główka caulastrea to za rok będą 2 główki?;)


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

średnio tzn ,że np jakiś talerzowy sps po roku przyrośnie o 30%, a np. ukwiał podzieli się przez ten czas dwa razy. Caulastrea u mnie na rok powiększa się o minimum 100%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Wszystko zależy od wielu parametrów: światła, wody, suplementacji itd. U mnie np. dunka kupiona w styczniu z 2 główkami na tą chwilę ma ich 8 więc nie można powiedzieć że urosła o 100% w rok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Watpie zeby chodzilo o jedna konkretna odpowiedz. Wiadomo ze akwarium to nie natura poza tym nie kazdy umie zapewnic najlepsze warunki koralowcom chociaz niektorym wydaje sie ze potrafia. Dla mnie np info o przyrostach u was to informacja czy jestem ok jakiejs sredniej czy mam lepsze warunki czy gorsze. tak hipotetycznie niektorzy ciesza sie bo po roku korale przyrosly o 1cm a czasem to oznacza ze koral prawie zdycha i powodow do radosci tak na prawde brak. Ale zeby to wiedziec trzeba miec jakis punkt odniesienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś zauwazylem ze kupuje szczepki i przez kilka miesiecy nic nie rosnie ,nic z tym nie robilem a na ta chwile ,musze co chwile przestawiac w inne miejsca bo sie parza, koralowce dziela sie na potege ,twarde tozrostaja sie w szybkim tepie ,wszystkie slimaki rozowe z glonow wapiennych ,mnostwo rorowek i innych wieloszczetow ,chodz mam rybe co caly dzien wyjada zycie ze skał. Kiedys dostalem kilka ampulek reef bostera i wlalem jedno razowo,mozliwe ze to pomoglo. Na ta chwile grzyby dziela sie raz /dwa na miesiac twarde rosna ok 5/10mm na miesiac.

5 godzin temu, Sygen napisał:

czyli jak jest główka caulastrea to za rok będą 2 główki?;)

Kupiem jedna glowke po 6tygodniach podzielilo na dwie na ta chwile dzieli sie kolejna gowka ok.9tygodni. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.