Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam działający od kilku miesięcy filtr glonowy podłączony w obiegu z głównym akwarium.

Glony jakie w nim rosną to caulerpa taxifolia. Narobiło się tych glonów sporo pomimo systematycznego przerzedzania. Do dolnych części filtra nie dociera światło i glony rosną głownie w górnej warstwie wody. Sporo się odłożyło na nich detrytusu jak zaglądnę w głąb glonów. Od dołu glony nie rosną na głębokość około 10-15cm - są tam tylko same łodygi i białe rozpuszczające się liście.

Zastanawiam się czy przy podmianie wody nie zrestartować tego filtra. Wywalił bym większość glonów i posadził bym od nowa sadzonki aby się rozwijały.

Jak myślicie czy taki zabieg wpłynie na stabilność parametrów. Czy wy odmładzacie w ten sposób swoje zarośnięte filtry glonowe?

Wydaje mi się że taki filtr słabo działa bo to co urośnie na górze to na dole rozpuści się i odda do wody więc bilans wyjdzie na 0. Co wy na to?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakie parametry w akwarium ?

Powiedz jeszcze jakie oświetlenie zastosowałeś do glonów - może za mało światła ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja co parę tygodni wywalam ponad połowę glonów jakie mam. Ostatnio skoczyło mi przy tej akcji NO3 z niewykrywalnego poziomu do 2,5 na jeden dzień. Myślę, że powinieneś zrobić porządną przecinkę zwłaszcza, że widziałem w innych tematach, że masz problemy z utrzymaniem parametrów a jak sam piszesz glony te zbierają syf. Proponował bym też osobiście wymianę glonów z caulerpy na chaetomorphę (spaghetti) - ten glon się nie rozpuszcza co znaczy, że nie oddaje z powrotem do systemu pobranych nutrientów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te glony rosną na DSB, czy na kawałkach skał, cienkiej warstwie piasku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, że glony rosną na DSB. Jak rosną na cienkiej warstwie piasku to bez większych obaw możesz je przyciąć, powyrywać bez większych konsekwencji dla zbiornika. Może wystąpić krótkotrwały wzrost no3, po4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz głęboki zbiornik, rozważ zrobienie DSB - grubej warstwy filtrującej.

Pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.