Skocz do zawartości
katani

Katańska pięćsetka po wrocławsku

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jakoś kolorowo...  Skąd selen Ci się wziął...;)

Co do po4 - nie jesteś pierwszy z tego typu wątpliwościami. Niby tu jest badany poziom fosforu, a testy (w tym hanka) mierzą fosforany, niby może być fosfor w jakichś organicznych postaciach... ale jednak trochę dziwne. U mnie też zawsze kilka punktów więcej wychodzi niż z hi736.

Ca, kh to celowo tak nisko trzymasz? W ile celujesz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dlatego ja robię tylko podstawowe testy i ich się trzymam :P 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, =Fresz= napisał:

Dlatego ja robię tylko podstawowe testy i ich się trzymam :P 

 

 

Ja jednakowoż uważam, że to dosyć użyteczne narzędzie.

2 godziny temu, Słony leszcz napisał:

Ca, kh to celowo tak nisko trzymasz? W ile celujesz?

Przeoczyłem pytanie.

Celuję w 7.5/420. Tylko co podkręcałem to dalej spadało. W ostatnią niedzielę podkręciłem KN na 240 i Ca na chyba 350. Mam nadzieję, że w niedzielnych testach będzie do góry.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, katani napisał:

Celuję w 7.5/420. Tylko co podkręcałem to dalej spadało. W ostatnią niedzielę podkręciłem KN na 240 i Ca na chyba 350. Mam nadzieję, że w niedzielnych testach będzie do góry.

Tak czytam te Twoje niedzielne raporty i już się właśnie zacząłem zastanawiać, bo praktycznie za każdym razem Ca poniżej 400, kh poniżej 7. Problem "wiecznie za mało" jest mi jakoś tam znany:-) Dużo sprawniej idzie kontrolowanie poziomu, jeśli po pomiarze oprócz korekty dziennej dawki, wyznaczysz sobie, ile trzeba płynu dolać, żeby podbić do założonego poziomu. I tę "ekstra" ilość albo sobie dzielisz na ileś dni i dodajesz do ustawień pompy (trzeba pamiętać żeby po tych kilku dniach zmniejszyć dawkę , ewentualnie znów pomiar zrobić), albo (tak jak ja) stopniowo podajesz z ręki. W ten sposób dużo szybciej ustabilizujesz dawkę, bo tylko kręcąc pompą to będziesz wiecznie gonił króliczka, to będzie za mało, to znów za dużo. Jeśli jeszcze nie używasz, to polecam kalkulator z reefhuba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Słony leszcz napisał:

Tak czytam te Twoje niedzielne raporty i już się właśnie zacząłem zastanawiać, bo praktycznie za każdym razem Ca poniżej 400, kh poniżej 7. Problem "wiecznie za mało" jest mi jakoś tam znany:-) Dużo sprawniej idzie kontrolowanie poziomu, jeśli po pomiarze oprócz korekty dziennej dawki, wyznaczysz sobie, ile trzeba płynu dolać, żeby podbić do założonego poziomu. I tę "ekstra" ilość albo sobie dzielisz na ileś dni i dodajesz do ustawień pompy (trzeba pamiętać żeby po tych kilku dniach zmniejszyć dawkę , ewentualnie znów pomiar zrobić), albo (tak jak ja) stopniowo podajesz z ręki. W ten sposób dużo szybciej ustabilizujesz dawkę, bo tylko kręcąc pompą to będziesz wiecznie gonił króliczka, to będzie za mało, to znów za dużo. Jeśli jeszcze nie używasz, to polecam kalkulator z reefhuba.

Używam kalkulatora. Ale po zmianie lampy podniosłem dozowanie ze 180 na 240ml. Myślę, że teraz już będzie więcej.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisze Słony, ICP mierzy fosfor w tym organiczny, który zawsze jest w zbiorniku bez względu na to co pokazują nasze testy. Stąd zawsze powtarzam, że domowe testy mają pokazywać zero. Jak pokazują zero to nie znaczy, że trzeba lać chemię dla podbicia jak niektórzy na forum wskazują. Taka sama zasada jest z azotem. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, norbi2222 napisał:

Tak jak pisze Słony, ICP mierzy fosfor w tym organiczny, który zawsze jest w zbiorniku bez względu na to co pokazują nasze testy. Stąd zawsze powtarzam, że domowe testy mają pokazywać zero. Jak pokazują zero to nie znaczy, że trzeba lać chemię dla podbicia jak niektórzy na forum wskazują. Taka sama zasada jest z azotem. 

Zgadzam się, jeśli sporo się karmi i ciągle jest zero, to znaczy że jest dobrze.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, katani napisał:

Zgadzam się, jeśli sporo się karmi i ciągle jest zero, to znaczy że jest dobrze.

Walczyłem z cyjano chcąc podbić no3 i po4 poprzez obfite karmienie. Dzwiglo się tylko no3, po4 stoi i stało w miejscu, doszlo też do przekarmienia w wyniku którego jest na nowo cyjano. Odpuszczam z obfitym karmieniem, więc jak teraz mogę podbić po4 z totalnego zera? Mam kilka ładnych euphylli a one lubią po4 więc czy nadal jest dobrze jeśli pokazuje 0 skoro nie pompują się nawet w 50%, nie mowie ze są całkiem zamknięte ale to nie to.. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest niedziela, są testy.

No3 - 0, spadek z 2.

PO4 0.06, wzrost z 0.00. Cały czas próbuję dobrać dawkę NO3 i VSV. Oba mają wpływ na poziom NO3, PO4 i cyjano, o czym poniżej.

KH 6.5, wzrost z 6.1 i to mimo, że już lało się 240ml KH. Dzisiaj podniosłem z 240 na 250. Rośnie bardzo powoli, chcę dojechać do 7.5.

Ca - 390, stabilnie, mimo zwiększonego dawkowania. Podniosłem dawkowane z 330 na 340 dzisiaj.

pH - waha się między 7.9 a 8.4.

Zasolenie: 36.

W dniu 19.03.2021 o 23:26, Bart1996 napisał:

Walczyłem z cyjano chcąc podbić no3 i po4 poprzez obfite karmienie. Dzwiglo się tylko no3, po4 stoi i stało w miejscu, doszlo też do przekarmienia w wyniku którego jest na nowo cyjano. Odpuszczam z obfitym karmieniem, więc jak teraz mogę podbić po4 z totalnego zera? Mam kilka ładnych euphylli a one lubią po4 więc czy nadal jest dobrze jeśli pokazuje 0 skoro nie pompują się nawet w 50%, nie mowie ze są całkiem zamknięte ale to nie to.. 

U mnie Cyjano pojawia się tylko w sumpie, tylko w komorze refugium, tylko na glonach nitkowatych rosnących na tylnej i bocznych ściankach komory refugium.

I zauważyłem taką zależność, która mi w zasadzie bez testów pozwala określić poziom NO3:

- Cyjano zaczyna się pojawiać, jeśli przeleję NO3. Przeleję, znaczy, że testy wykrywają ok 5. To znaczy, że korale, bakterie i glony nie dają rady wciągnąć wszsytkiego i testy wykazują nadmiar.

- jeśli leję mało lub wcale NO3, to test pokazuje 0, znika cyjano do zera, glony nitkowate wstrzymują wzrost.

- powyższe skutkuje to też w dłuższym (2 tygodnie) terminie wzrostem PO4 z niewykrywalnego testami do ok 0.07 +-0.03 (pamiętam o błędzie pomiarowym hanki wynoszącym 0.04).

Obecnie daję 2ml NO3 co trzeci dzień i 2ml VSV codziennie. Dawka VSV wydaje się być prawidłowa, muszę dobrać jeszcze NO3.

trzy szybkie fotki z rana. LEDy nie pomagają w robieniu zdjęć, ale coś tam widać.

51058539441_a610ccb2bf_o 51058634502_717356bc4a_o 51058626342_bd6c6f0f4f_o

 

Jeszcze jedna fotka... Teraz dopiero zauważyłem. Euphylię woda przesunęła za blisko echinaty. za blisko = 4cm.

Euphylia attached by acanastrea echinata

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
W dniu 19.03.2021 o 18:21, katani napisał:

Ja jednakowoż uważam, że to dosyć użyteczne narzędzie.

Linki przez forum chyba są blokowane więc jak coś to podeślę na pw ;) 

Cytat

(...)sample acquisition and handling is an important part of getting accurate results. This is true regardless of whether it is my own testing or outside testing services (ICP or other). Leaving samples setting for extended periods of time can in some cases yield inaccurate results (...)

(...)A second insight is the fact that the sample that I am taking is “biologically” active and some of the elements that I am measuring can be “tied up” or consumed during storage time. This is important to know because it will help me to better understand my measurement results. I have only looked at 3 of these elements, Phosphorus, Iodine and Iron. What other ones can be effected is yet unclear (...)

 

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest niedziela, są testy.

No3 - 0, stabilnie,

PO4 0.06, stabilnie

KH 5.9. Spadek z 6.5. Już lało się 250. Liczyłem, że po poprzednim zwiększeniu dozowania podskoczy do około 7 a tu taka niespodzianka. Dzisiaj zwiększyłem na 280ml, dołożyłem 9 dawkę i rozłożyłem, żeby się lało bardziej równomiernie. Tym samym od zmiany lampy konsumpcja wzrosła o ponad 50%. Od 15 lutego...

Ca - 380, spadek z 390. Również podniosłem dawkowanie na 400ml.

pH - waha się między 7.9 a 8.4.

Zasolenie: 36.

Powoli oswajam się z natrętną myślą, że muszę odpalić reaktor.

Dzisiaj kilka fotek dla fanów LPS.

51078171471_8ec4329cf8_b.jpg 51008988975_941d52ed02_b.jpg Goniastea Dragon Soul Blastomussa welssi

 

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest poniedziałek, są testy.

No3 - 2, wzrost z 0,

PO4 0.05, stabilnie

KH 6,38, wzrost z 5.9.Tydzień temu zwiększyłem na 280ml, dzisiaj na 300.

Ca - 390, wzrost z 380 Również podniosłem dawkowanie z 400 na 430.

pH - waha się między 8.0-8.5

Ze zmian to z akwarium wybyła cała kolonia seriatopory. Pojechała do Gdańska. Myślałem, że ma 20x20 a po wyciągnięciu z akwarium okazało się że ma 30x25x20cm. Na jej miejsce poprzesadzam acropory, które w niektórych miejscach są zbyt gęsto i zaraz zaczną na siebie włazić. Poza tym w akwarium bez zmian. Wszystko rośnie, chrysus wyskakuje z akwarium (dzisiaj znów zbierałem go z podłogi), żółtek prosi o więcej jedzenia a kraby i krewetki zrzucają pancerzyki regularnie.

Niestety wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że czeka mnie zmiana soli. Nikt w Polsce nie ma w sprzedaży soli Brightwell Aquatics Neomarine. I chyba nie tylko w Polsce, bo patrzyłem w kilku sklepach, nawet za oceanem i nikt nie ma ich soli.

Zastanawiam się między Fauna Marin, Red sea salt, microbe lift premium reef salt.

Dzisiaj na początek nowego miesiąca FTS oraz kilka fotek spod niebieskiego światła wieczorkiem.

FTS 05.04.2021 51097213687_f3aea344db_b.jpg 51097922440_59cbc6e8f8_b.jpg 51097213717_776879a6d3_b.jpg 51097213792_e9fa8e51b6_b.jpg 51097659993_9e25bf4764_b.jpg 51097118946_d324576d65_b.jpg 51097199014_ace91397fc_b.jpg

 

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na wyskakujące ryby polecam lampkę Aquela Moonlight 1W. Mam ją już kilka lat i jest spokój ze skaczącymi rybami w nocy. Spłoszone wiedzą gdzie uciekać i nie skaczą.


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, katani napisał:

Niestety wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że czeka mnie zmiana soli. Nikt w Polsce nie ma w sprzedaży soli Brightwell Aquatics Neomarine. I chyba nie tylko w Polsce, bo patrzyłem w kilku sklepach, nawet za oceanem i nikt nie ma ich soli.

https://www.amazon.de/BRIGHTWELL-AQUATICS-abanmar150-neomarine-Aquarium-150-gallon/dp/B0044TG606


05749fb103997611a51b80b26a0bdd6du1932a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, katani napisał:

Zastanawiam się między Fauna Marin, Red sea salt,

Używałem RS niebieską i byłem zadowolony, teraz przerobiłem dwa kartony FM i też jestem zadowolony. Mam wrażenie, że FM trzeba odrobinę mniej niż RS  do osiągniecia oczekiwanego zasolenia, mimo, że RS jest bardzo wydajną solą. Jak skończy mi się FM to znowu przerobie ze dwa worki RS.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, Steron napisał:

Na wyskakujące ryby polecam lampkę Aquela Moonlight 1W. Mam ją już kilka lat i jest spokój ze skaczącymi rybami w nocy. Spłoszone wiedzą gdzie uciekać i nie skaczą.

Jakby mój skakał w nocy, to by już go nie było. W nocy wargacz śpi u mnie.

46 minut temu, lewy1355 napisał:

175 EUR to cena 3.5 razy taka jak była w sklepach. I dwa razy więcej niż dowolna inna sól. Cena z kosmosu.

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi to nieustannie kradną serce Twoje korale z rodziny Chalice - mega mi się podobają, ale jakoś nie mogę ich trafić w rozsądnej cenie. Fajnie to wygląda:thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć ponownie, mam "zielone światło" więc pytam tutaj o suplementację. 

Czy do podbicia NO3 używasz NaNO3? Zauważyłeś może u siebie jakieś negatywne skutki niskiego NO3? Może mniej pompujące się Lpsy albo zastopowanie wzrostu koralowców?  

Jakie inne preparaty używasz ? Czy gotowe produkty czy może używasz poszczególnych soli ? Czy starasz się utrzymywać wszystkie mikroelementy w przedziałach zalecanych w testach Icp. 

Ogólnie co jest w Twojej "apteczce" do utrzymania parametrów wody? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Starazolin napisał:

Mi to nieustannie kradną serce Twoje korale z rodziny Chalice - mega mi się podobają, ale jakoś nie mogę ich trafić w rozsądnej cenie. Fajnie to wygląda:thumbup:

Na razie ich ne łamię, ale pewnie kiedyś będę.

22 minuty temu, Syrius177 napisał:

Cześć ponownie, mam "zielone światło" więc pytam tutaj o suplementację. 

Czy do podbicia NO3 używasz NaNO3? Zauważyłeś może u siebie jakieś negatywne skutki niskiego NO3? Może mniej pompujące się Lpsy albo zastopowanie wzrostu koralowców?  

Jakie inne preparaty używasz ? Czy gotowe produkty czy może używasz poszczególnych soli ? Czy starasz się utrzymywać wszystkie mikroelementy w przedziałach zalecanych w testach Icp. 

Ogólnie co jest w Twojej "apteczce" do utrzymania parametrów wody? 

Nie zauważyłem niskiego poziomu nutrientów, ponieważ to, co pokazują testy, to nie jest to co rzeczywiście jest dostępne w akwarium.

Obecnie całe karmienie i dozowanie wygląda tak:

Karmienie ryb:

3 kostki niepłukane dziennie na raz wieczorem, 2 x w tygodniu glony nori, jakieś pół listka mniej więcej.

Karmienie korali:

kupa rybia w dużej ilości, fito easy reefs booster 2x 3ml rano  i wieczorem

Suplementacja korali:

KH 300ml

Ca - 430 ml.

podmianka co tydzień 20l, chociaż zastanawiam sie nad podwojeniem.

Co drugi dzień, 4 krople płynu lugola, 6 kropli micro e od AF, 4 krople stront AF, 1ml potasu K ATI, 3 ml Fe od AF.

Mikrobiologia:

VSV 1,5ml dziennie, Nitrate plus Colombo 1,5ml co drugi dzień.

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 6.04.2021 o 15:01, katani napisał:

Karmienie korali:

kupa rybia w dużej ilości, fito easy reefs booster 2x 3ml rano  i wieczorem

Dzięki za cały spis. A czy to fito reefs booster nie można zastąpić fitoplanktonem ze sklepów akwarystycznych lub od jakiegoś hodowcy? To jest chyba to samo lub zbliżony skład. Masz z fito hodowanym jakieś doświadczenia w Twoim zbiorniku ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, Syrius177 napisał:

Dzięki za cały spis. A czy to fito reefs booster nie można zastąpić fitoplanktonem ze sklepów akwarystycznych lub od jakiegoś hodowcy? To jest chyba to samo lub zbliżony skład. Masz z fito hodowanym jakieś doświadczenia w Twoim zbiorniku ?

ja próbowałem u siebie hodować i mi średnio szło, dlatego kupuję koncentrat. Ale tak na pewno można samemu hodować lub kupować od kogoś.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 6.04.2021 o 15:01, katani napisał:

Co drugi dzień, 4 krople płynu lugola, 6 kropli micro e od AF, 4 krople stront AF, 1ml potasu K ATI, 3 ml Fe od AF.

W podanych specyfikach nie ma Molibdenu, jeśli się nie mylę. Czy nie dozujesz tego pierwiastka? Wg MarinLab norma  jest w przedziale 0,0045 - 0,0120mg/l czyli jak by nie patrzeć więcej niż zero. Czyli może wystarcza Ci może Molibdenu z samych podmianek.. Po koralach nie widać jego braku. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak mam być szczery to nie wiem, jakie są oznaki braku molibdenu. I ile go trzeba dozować. I pewnie jakby cokolwiek działo się z koralami to podejrzewałbym z 50 różnych rzeczy a nie brak molibdenu. Podejrzewam, że z jedzeniem dla ryb, solą dodatkami jest on dostarczany w odpowiedniej ilości.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Syrius177 napisał:

W podanych specyfikach nie ma Molibdenu, jeśli się nie mylę. Czy nie dozujesz tego pierwiastka? Wg MarinLab norma  jest w przedziale 0,0045 - 0,0120mg/l czyli jak by nie patrzeć więcej niż zero. Czyli może wystarcza Ci może Molibdenu z samych podmianek.. Po koralach nie widać jego braku. 

Marketing działa dobrze, można się od nich uczyć;).

Tak jak pisze Michał, tego typu pierwiastki dostarczane są z jedzeniem i podmianami. Lanie czegokolwiek niż potas, jod i stront (zakładając dużą obsadę twardych i regularne podmiany), jest bezsensowne.

Mimo, że testy w moim zbiorniku wykazują "0" żelaza to ja nie suplementuje tego pierwiastka. Zwierzakom wystarcza to co dostaje się z podmianami i jedzeniem.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.