Skocz do zawartości
katani

Katańska pięćsetka po wrocławsku

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Od jakiegoś czasu zaśmiecam tematy innych osób moimi pytaniami i chyba czas założyć swój, zbierać wiedzę w jednym miejscu, nie śmiecić po całym forum, nie odgrzebywać tematów sprzed 5 lat.

Po dotychczasowym studiowaniu forum wyklarowały mi się ogólne założenia zbiornika:

  • w zbiornikach słodkowodnych przez dwadzieścia parę lat (z przerwami) posiadania akwarium próbowałem różnych metod, od high tech (o ile można mówić o high tech w słodkim - w porównaniu do morskiego) po bliskie natury, od biotopowych przez roślinne po towarzyskie... I zawsze wracałem do natury. Ziemia ogrodowa pod piaskiem (a la DSB), jako źródło nawozu i siedlisko bakterii, ślimaków i innego życia to jak dla mnie gwarant ładnego, bezobsługowego i wolnego od wszelkich problemów zbiornika.
  • ... I takie ma być morskie --> naturalne. Zbiornik będzie miał DSB z refugium, 2 rodzaje glonów, spaghetti + Caulerpa prolifera, siporax/bioceramax/gruz koralowy/pokruszona skała (nie zdecydowałem jeszcze) jako złoże biologiczne.
  • Zbiornik LPS/SPS + ryby i bezkręgowce.
  • piasek na dnie. Wiem, że piasek to siedlisko zła, trzeba o niego dbać i może powodować problemy, Ale w moim skromnym mniemaniu akwarium bez piasku traci 3/4 swojego uroku.
  • Skała sucha Marco Rock's, jeszcze nie wiem ile. Zamierzam pojechać do sklepu, zrobić konstrukcję, zważyć, zapłacić i wrócić do domu. Ta skała nie jest ciężka, więc zakładam 30-50kg.
  • 1-2 grudki wysokiej jakości skały żywej do sumpa (do 3kg max) (premium skała od Jadwigimorskiej) jako import życia i dzienne schronienie dla nocnych stworków w refugium
  • zamierzam hodować i dozować fitoplankton

 

Zdążyłem się już zorientować, że łatwiej rozmawia się o sprzęcie jak wiadomo co będzie w akwarium.

Rzecz jasna rozumiem, że różne zwierzęta mają różną trudność utrzymania. Co za tym idzie akwarium zasiedlane będzie stopniowo przez długi czas.

Ryby:
Babka: Valenciennea puellaris x2
Wargacz: Halichoeres chrysus
Ślizg: Salarias fasciatus
pokolec Ctenochaetus striatus/strigosus
Wargacz doktorek: Labroides dimidiatus
Mandaryn Wspanialy: Synchiropus splendidus x 2
Chelmon rostratus
genicanthus lamarck
Zebrasoma flavescens - zoltek
Acanthurus japonicus
Pseudanthias squamipinnis 5szt

17 ryb

Bezkręgowce:
- Lysmata  kuekenthali krewetka na apistazje x 4
- Lysmata debelius x 2
- ślimaki - różne rodzaje: strombus, nassarius, turbo, trochus, tectus,
- Lysmata amboinensis Krewetka czyszcząca x 2
- Neopetrolisthes oshimai - krab porcelanowy
- Rozgwiazda piaskowa Archaster angulatus

Korale:
Miekkie:
Ricordea,

LPS:
Calaustrea 2 rodzaje,
Acanastrea 2-3 rodzaje,
Euphylia paradivisa,
Favia lub Favites,
turbinaria,
Duncanospammia axifuga,
Pavona,

SPS:
montipora talerzowa, czerwona, zielona,
montipora sunset, superman i inne "płożące" kolorowe monti,
proste odmiany acropor,
stylophora milka,
seriatopora hystrix,
 

Opis zbiornika:

  • 120 długość x 65 wysokość x 70 głębokość. 3 ściany opti, spód i tył float. Szkło 12mm. Wzmocnienia wzdłużne, bez poprzecznych (grubość szkła i wzmocnienia zarekomendowała eRybka). mam 193cm wzrostu, zrobiłem makietę i sięgnę wszędzie bez żadnej drabiny
  • Komin wewnętrzny - wymiary wewnętrzne komina 235mm x 105mm (takie zarekomendowała eRybka), z ciemnego szkła. Komin wewnętrzny ponieważ 122x75cm (max wymiar szafki po obudowaniu stelaża) jaki mam do dyspozycji. Komin zewnętrzny = cięcie wymiarów akwarium i całkowitego litrażu. Akwarium będzie szeroki i głębokie. Komin powinien zniknąć w tłoku.
  • 3 otwory - 45mm + 3x32mm - takie widzę w podobnych baniakach na forum. Przeloty zamierzam dać takie, żeby od góry można było rury tylko wetknąć i nie kleić. Ułatwi to czyszczenie komina. W kominie na spływie ssak lub inne rozwiązanie uniemożliwiające rybom, ślimakom i innym dużym zwierzakom wycieczki do sumpa. Również siatka na rewizji.
  • Sump 110x50x45 wg załączonego zdjęcia
  • Stelaż aluminiowy, z profili 40mm, najprawdopodobniej z eRybki, chyba że stolarz, który będzie robił szafkę zrobi podobny w podobnej cenie. wymiary 120x70x88h. Pod akwarium będzie 78,2hx66głx120cm szer do wykorzystania.
  • Stelaż obudowany szafką pod wzór mebli, które mam w domu
  • korona 20 cm wysokości, zachodząca 4 cm na szkło, 16cm netto nad granicę szkła wbudowane szyny do lamp

Opis sprzętu:

  • Odpieniacz Schuran Jetskim 150 na pompie Aquabee 2000 (zakupiony)
  • Pompa obiegowa jebao DCT 12000 (zakupiona)
  • Filtr przepływowy pojemność 5litrów na siporax/bioceramax/gruz koralowy/pokruszona skała (nie zdecydowałem jeszcze), rurze 120mm, DIY (zakupiony)
  • pompa do filtra Aqua nova 2500l (zakupiona)
  • Pompa dozująca 4 głowice do ballinga i fitoplanktonu, kiedyś pewnie zastąpiona reaktorem.
  • 2 lampy LED DIY po 240 mocy rzeczywistej każda sterowana softem od Magu (opis później)
  • 2 Cyrkulatory RW 15 lub te nowsze, Zobaczę jak Marcin z Jadwigi je przetestuje (Coral Box Quiet Pump QP-16 40W 16000 l/h)
  • Instalacja RO DI - filtr Aquarius 75 + DI, zabezpieczone zaworem czterodrożnym, zawór pływakowy w zbiorniku dolewki. Zbiornik dolewki będzie stał około 130 cm, ponad lustrem wody w sumpie. Będzie zaworek ograniczający spływ  + zawór pływakowy w sumpie. Do tego dwupunktowy miernik przepływowy TDS + drugi ręczny TDS http://sklep.osmoza.pl/miernik-tds-3-p-192.html (zakupione)
  • oświetlenie sumpa 2 lampy led 6500 20W każda. 14 godz dziennie, na przemian z oświetleniem głównym. Taka: http://allegro.pl/halogen-led-naswietlacz-reflektor-lampa-20w-i6389475588.html
  • piasek do sumpa kwarcowy 0,1-0,3mm. Do akwarium mam jeszcze kilka opcji, obserwuję akwaria innych i podejmę decyzję bliżej startu.

 

Sump

110x50x45h

Po rozterkach dotyczących wielkości sumpa zdecydowałem się na powyższy rozmiar. Wejdzie do szafki, z przodu zostanie 14-15 cm. z boku niecałe 10. Sump po zalaniu docelową ilością wody będzie mógł w razie awarii przyjąć prawie 100l dodatkowej wody, co daje pewien bufor bezpieczeństwa. 3 komory główne i 2 małe przelewowe. W środkowej komorze duże refugium ok. 48x50cm. 10 cm piasku i 19 cm wody nad piaskiem. DSB będzie miało powierzchnię ok. 1/4 powierzchni dna zbiornika, co wydaje się dobrą proporcją.

Projekt:

Sump.jpg

Korona: z drewna na wzór szafki. Przednia deska ściągana, lub podnoszona do góry na siłownikach (zależy jak wyjdzie praktyczniej). Korona będzie miała 2 szyny na których będą na kółkach jeździć lampy. będzie je można przesunąć podczas prac i przestawiać wg uznania.

 

Chyba na razie tyle. Akwarium czeka na remont. Podejrzewam, że realnie zbiornik stanie najwcześniej w październiku.

Teraz pytania.

  1. Wzmocnienia akwarium. Jak najlepiej je zaplanować? Na samej górze czy kilka cm niżej? Widziałem, że niektórzy mająje w kształcie kołnierza dookoła. Inni niżej jako listwa.
  2. Nie dopytałem w eRybce ale chciałbym poznać wasze zdanie. Jaki powinien być wysoki komin? Na komin nachodzi grzebień. Nie wiem o ile grzebień spiętrza wodę, ale optymalnie chciałbym mieć lustro wody nie niżej, niż 4 cm od szczytu akwarium (tak aby zachodząca korona maskowała lustro i nie byłoby prześwitu. Mam takie rozwiązanie obecnie w słodkim i bardzo, ale to bardzo sobie chwalę.
  3. Dostałem wymiary komina z eRybki 235x105mm (wewnątrz). I informację, że otwory są w odległości 30mm od brzegu komina. Zrobiłem model i jakoś nie bardzo to wychodzi. Otwory są może symetrycznie do komina, ale bardzo blisko stelaża. Jasne tło na załączonym obrazku to wycięcie w szafce. Nie może być szersze do brzegów akwarium przez stelaż. Więc zrobiłem własny projekt ale z braku wiedzy praktycznej nie wiem czy tak może być. Zamieniłem również spływ z powrotem - łatwiej będzie podłączyć hydraulikę. To akurat na pierwszym rysunku moja błędna twórczość a nie rekomendacja fachowców.
  4. Czy dobrane otwory są OK do takiego zbiornika? 45 + 2x32mm to często spotykany zestaw w takich zbiornikach.

Erybka (jest pewna szansa, że ze względu na brak doświadczenia nie zrozumiałem dobrze co poeta (sprzedawca) miał na myśli:

otwory eRybka.jpg

Otwory po przeprojektowaniu:

otwory katani.jpg

 

I jeszcze projekt całości:

całość.jpg

 

Zapraszam do dyskusji.

 

 

 

 

 

 

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Toś się przygotował :) Na pierwszy rzut oka trudno coś wynaleźć .. a nie mam coś ;) : rozważ tylko czy wysokość 65cm będzie dla Ciebie ergonomiczna w pracach porządkowych bo najczęściej spotyka się akwaria 55-60 wysokie.

 

Edytowane przez Arturro (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do kilku punktów by się przyczepić można bo są "Nie przemyślane " do końca. Jak dowleke się do jakiegoś komputera do wpisze co i jak bo na tych pie.. . Smartfonach nie ogarniam długiego pisania bo mi tekst znika za horyzontem. :-)

Dariusz Barcikowski
Wysłane z Samsung Galaxy S 7 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, DarekB30 napisał:

Do kilku punktów by się przyczepić można bo są "Nie przemyślane " do końca.

Właśnie dlatego w końcu postanowiłem założyć własny temat i posłuchać zaleceń bardziej doświadczonych.

6 minut temu, DarekB30 napisał:

bo na tych pie.. . Smartfonach

tapatalka miałem może z pół godziny. Smartfony nadają się ciągle głównie do dzwonienia a nie pracy/przeglądania internetu. Można zerknąć na opinie o knajpie, znaleźć drogę czy coś w tym rodzaju ale nic bardziej skomplikowanego.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po co Ci miejsce z przodu sumpa? Zrób głębszy, ja żałuję, że nie wykorzystałem tych wolnych kilku cm, byłoby większe refugium. Po co 10 cm z boku? Może lepiej zrobić węższy (krótszy) sump, ale głębszy i z boku pomieścić pojemniki do ballinga albo zbiornik na dolewke?

Caulerpa prolifera potrzebuje min 25 cm poziomu wody. U mnie ma 20 i niestety liście się nie mieszczą, kładą się na powierzchni wody. Myślę że idealnie byłoby 30 cm dla niej.

Przepraszam, że taki brudny sump pokazuje, ale z tyłu widac, ze mimo 20 cm poziomu wody liście caulerpy zwisaja przez przegrode. Zwisa jakieś 5 - 7 cm liścia

e4BuoMg.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra jak mam się czepiać to będę się "czepiał". Doświadczony to nie jestem ale parę punktów mnie osobiście "kłuje" po oczach.

Opis zbiornika:

120 długość x 65 wysokość x 70 głębokość. 3 ściany opti, spód i tył float. Szkło 12mm. Wzmocnienia wzdłużne, bez poprzecznych (grubość szkła i wzmocnienia zarekomendowała eRybka). mam 193cm wzrostu, zrobiłem makietę i sięgnę wszędzie bez żadnej drabiny - zrób 5 cm niższe, 60h, Ty wysokości 5 cm w akwarium nie odczujesz za to twój portfel odczuje i to bardzo, przy 60 cm wysokości wystarczy szyba 10mm co przekłada się na realne i nie małe pieniądze 
Komin wewnętrzny - wymiary wewnętrzne komina 235mm x 105mm (takie zarekomendowała eRybka), z ciemnego szkła. Komin wewnętrzny ponieważ 122x75cm (max wymiar szafki po obudowaniu stelaża) jaki mam do dyspozycji. Komin zewnętrzny = cięcie wymiarów akwarium i całkowitego litrażu. Akwarium będzie szeroki i głębokie. Komin powinien zniknąć w tłoku. - podawałeś im wydajność pompy którą planujesz zastosować?, chyba nie bo komin jest ciut za mały, albo inaczej długość grzebienia jest za krótka do tej wydajności pompy przy tym wymiarze komina będziesz musiał wyłamać co drugi ząb z grzebienia inaczej woda będzie się przelewała wierzchem przez grzebień, co tym samym powoduje że grzebień nie ma racji bytu :D U siebie mam komin 150x300 mm ( co daje długość grzebienia 450mm, wysokość zębów w grzebieniu to 30mm a pompa i tak spiętrza wodę przy tej wydajności na grzebieniu wodę na 20mm) 
3 otwory - 45mm + 3x32mm - takie widzę w podobnych baniakach na forum. Przeloty zamierzam dać takie, żeby od góry można było rury tylko wetknąć i nie kleić. Ułatwi to czyszczenie komina. W kominie na spływie ssak lub inne rozwiązanie uniemożliwiające rybom, ślimakom i innym dużym zwierzakom wycieczki do sumpa. Również siatka na rewizji. - przeloty w kominie, podajesz rozumiem wymiary otworów w szkle? zrób tak 1x45mm (powrót wody ) i 2x60mm (spływ i rewizja) ja u siebie na spływie dałem hydraulikę 32 mm zamiast 40 i nie mogę wykrzesać pełnej mocy z pompy, jak chcę ustawić żeby było idealnie cicho to nie może pracować z pełną mocą pompa
Sump 110x50x45 wg załączonego zdjęcia - a czy według załączonego zdjęcia nie możesz wsunąć sumpa bokiem szafki? wtedy wejdzie maksymalnie na całą powierzcnię, po co Ci wolne miejsce wokół sumpa, na kurz i brud z rozchlapanej wody?
Stelaż aluminiowy, z profili 40mm, najprawdopodobniej z eRybki, chyba że stolarz, który będzie robił szafkę zrobi podobny w podobnej cenie. wymiary 120x70x88h. Pod akwarium będzie 78,2hx66głx120cm szer do wykorzystania. przy tych profilach i  tej długości 1200 mm połóż pod akwarium blat kuchenny 40 mm bo się ugnie na środku
Stelaż obudowany szafką pod wzór mebli, które mam w domu
korona 20 cm wysokości, zachodząca 4 cm na szkło, 16cm netto nad granicę szkła wbudowane szyny do lamp - korona powinna zachodzić na akwarium do wysokości komima ( bez grzebienia) nie będzie widać światła i tafli wody - średnio 5-6 cm , 20 cm całej wysokości jest ok) 
Opis sprzętu:

Odpieniacz Schuran Jetskim 150 na pompie Aquabee 2000 (zakupiony) - słabo znam ten sprzęt ale obawiam sie że go wymienisz po uruchomieniu akwarium i wpuszczeniu całej obsady
Pompa obiegowa jebao DCT 12000 (zakupiona)
Filtr przepływowy pojemność 5litrów na siporax/bioceramax/gruz koralowy/pokruszona skała (nie zdecydowałem jeszcze), rurze 120mm, DIY (zakupiony) - nie zapakujesz do rury o średnicy 120 mm 5 litrów siporaxu, chyba że filtr ma metr wysokości :D
pompa do filtra Aqua nova 2500l (zakupiona)
Pompa dozująca 4 głowice do ballinga i fitoplanktonu, kiedyś pewnie zastąpiona reaktorem. - poszukaj lepiej 6 kanałowej ATI - później podziękujesz za to że masz 6 a nie 4 kanały do dozowania:D
2 lampy LED DIY po 240 mocy rzeczywistej każda sterowana softem od Magu (opis później) - na ledach się nie znam chociaż sam niedawno skłądałem taką lampę, kolega Magu z z kolegą Silvia mnie prowadzili za rękę
2 Cyrkulatory RW 15 lub te nowsze, Zobaczę jak Marcin z Jadwigi je przetestuje (Coral Box Quiet Pump QP-16 40W 16000 l/h)
Instalacja RO DI - filtr Aquarius 75 + DI, zabezpieczone zaworem czterodrożnym, zawór pływakowy w zbiorniku dolewki. Zbiornik dolewki będzie stał około 130 cm, ponad lustrem wody w sumpie. Będzie zaworek ograniczający spływ  + zawór pływakowy w sumpie. Do tego dwupunktowy miernik przepływowy TDS + drugi ręczny TDS http://sklep.osmoza.pl/miernik-tds-3-p-192.html (zakupione) - strasznie to sobie skomplikowałeś, nie da się prościej ? np zbiornik na podmianę i dolewkę w jednym z przelewem grawitacyjnym do sumpa w pobliży sumpa albo jako integralna jego część?
 

Sump

110x50x45h

Po rozterkach dotyczących wielkości sumpa zdecydowałem się na powyższy rozmiar. Wejdzie do szafki, z przodu zostanie 14-15 cm. z boku niecałe 10. Sump po zalaniu docelową ilością wody będzie mógł w razie awarii przyjąć prawie 100l dodatkowej wody, co daje pewien bufor bezpieczeństwa. 3 komory główne i 2 małe przelewowe. W środkowej komorze duże refugium ok. 48x50cm. 10 cm piasku i 19 cm wody nad piaskiem. DSB będzie miało powierzchnię ok. 1/4 powierzchni dna zbiornika, co wydaje się dobrą proporcją. - zrób maxymalnie największy jaki wejdzie do szafki i wsuń go bokiem :D

Wzmocnienia dookoła akwarium 1 cm od krawędzi, oczywiscie bez komina, komin 5 cm niższy od akwarium, sumpa też bym poprzerabiał po swojemu :D

57 minut temu, Nik@ napisał:

Przepraszam, że taki brudny sump pokazuje, ale z tyłu widac, ze mimo 20 cm poziomu wody liście caulerpy zwisaja przez przegrode. Zwisa jakieś 5 - 7 cm liścia

e4BuoMg.jpg

 

No wiesz, powinnaś się wstydzić taki brudny sump pokazywać :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wstyd mi strasznie :( zwłaszcza za te rude kocie kudly na pierwszym planie. I za tę plamę z solanki na zmarnowanej powierzchni podłogi sumpa :bangheadmialabym ze 4 cm więcej do zagospodarowania w sumpie, a tak tylko zacieki i kurz zmywam raz na czas.

Zdjęcie zrobione przed datą okazjonalnej, nieplanowanej chęci czyszczenia podłogi ;)

Edit: przekrzywiony termometr już poprawilam, teraz wisi prawie pionowo:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siemka @katani

Przygotowany jak na maturę :D świetnie to brzmi oby Ci się udało jak najszybszej zalać. 

Mam pytanie jesli nie zamówiłeś jeszcze akwarium  przemysl temat nad kominem zewnecznym bocznym taki jak ja mam więcej miejsca ,lepsza cyrkulacja,łatwiej skalę będzie  ułożyć itp,myślę że ma więcej zalet jak wad.

No chyba że nie masz miejsca lub Ci się to nie podoba to zrozumiałe 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mimo ze Schuran tam sie zmiesci, to zrobilbym szerokosc nieco wieksza, zeby w razie biedy i Bubble King mogl popracowac.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@DarekB30 o właśnie tego typu komentarze mi chodziło.

Brat ma akwarium 64cm wysokie i super to wygląda. De facto przy 60cm, odejmując 5 od góry, i 1 lub 1,2cm z dołu (grubość szkła) to zostaje 54cm szłupa wody. Minus 1-2 cm piasku nawet 52. Przy 65 to jest 57 cm. Chcąc ustawiać skałę do wysokości 30 cm od dna zostaje nad skałą 22 lub 27 cm wody. I tu już te 5 cm robi różnicę.

Ale na pewno poproszę o wycenę. Na kalkulatorze Mycioka różnica szkła między 12 a 10 i obniżenie do 60 powoduje zmianę ceny z 1900 na 1300 więc jest to bardzo istotny argument za obniżeniem.

Wydajności pompy nie podawałem. Mój błąd, nie pomyślałem o tym. Czyli komin do poprawki.

Z wielkością tych otworów to mnie zastrzeliłeś. Nie mam tu kompletnie zdania. 60mm wydaje mi się ogromne. Takie otwory to dają ludzie w dwa i więcej razy większych zbiornikach. nie żebym chciał oszczędzać - chcę zrobić, żeby było dobrze - ale taka hydraulika będzie 2x droższa. Chętnie posłucham opinii innych w tej sprawie.

Jesli zaprojektować szafkę ze ściąganym lewym bokiem, przestawić sofę to dałoby radę wstawić sumpa na całą szerokość - 120cm. Wtedy możnaby dać również dodatkowy wspornik z przodu na środku stelaża. 

13 godzin temu, DarekB30 napisał:

korona powinna zachodzić na akwarium do wysokości komima ( bez grzebienia) nie będzie widać światła i tafli wody - średnio 5-6 cm , 20 cm całej wysokości jest ok) 

Jeśli komin ma być 5 cm niżej niż akwarium a grzebień nieco spiętrza to jak zmienię z 4 obecnych na 5 cm to powinno być OK. wtedy korona będzie wychodzi 15 cm nad akwarium i ok. 19-20 nad taflę wody. Powinno zabezpieczyć rybki przed wyskoczeniem.

Z górą szafki to może być tak, że będę miał dostęp do litej deski dębowej grubość 4-5cm. jeden kawałek. Inna sprawa że decydując się na większy sump można dać podporę na środku z przodu i nie trzeba będzie kombinować.

Ten Schuran jest rekomendowany do akwariów do 1000l @Stani może coś więcej może powie. Ten mój odkupiłem od gościa, który odkupił go od Staniego. Działał dobrze w 700l. Po zmianie akwarium na 300l musiał zmienić odpieniacz na mniejszy - deltec 1351. Schuran był za mocny. na 300l. 

Odnośnie filtra to go przemierzyłem. 70cm wysoki  na rure 120x4mm. Czyli pojemność wewnętrzna tego walca to prawie 7 litrów. powinno być dość.

Pompa dozująca - z ciekawości co można jeszcze podawać, że 6 kanałów może być użyteczne?

Filtr RO jest wzięty wg schematu z Reefhub.pl

@Nik@ Ale masz rurówek tam!!! Refugium pełną gębą.

@Staniten szchuran podoba mi się, bo pompa na tej rurce odstaje i można ją w zasadzie dowolnie obracać. A na szerokośc jest wąski na 20 cm więce komora 30 cm powinna być dobra.

Dzięki za dotychczasowe uwagi i czekam na nowe.

 

 

 

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przerobiłem projekt sumpa. Wydłużyłem go na pełną długość szafki bo w sumie faktycznie te kilka cm to za mało, żeby coś tam wsadzić, za to w sam raz, żeby się tam bałagan robił. Zrobiłem nieco szerszą komorę odpieniacza i jeszcze większe refugium. Do tego poszerzyłem przelew między komorą odpieniacza a refugium z 35 na 45 mm. 

Sump.jpg

Ciągle szukam więcej informacji na temat otworów w szkle. Wydaje mi się, że 60mm pod spływ i rewizję to bardzo dużo.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Standardowo używane w naszym hobby przeloty przez szkło firmy VDL
http://www.twistman.eu/pl/p/ASZ-Przelot-przez-szklo-srubunek-VDL-40-mm-KWKZGZ/108
Dla rury fi40 otwór pod przelot min 55 mm itd. Do poczytania.
Jak rozwizales temat podmiany wody ? Pamiętaj o podstawce pod odpieniacz ;-)

Dariusz Barcikowski
Wysłane z Samsung Galaxy S 7 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, DarekB30 napisał:

Standardowo używane w naszym hobby przeloty przez szkło firmy VDL
http://www.twistman.eu/pl/p/ASZ-Przelot-przez-szklo-srubunek-VDL-40-mm-KWKZGZ/108
Dla rury fi40 otwór pod przelot min 55 mm itd. Do poczytania.
Jak rozwizales temat podmiany wody ? Pamiętaj o podstawce pod odpieniacz ;-)

Dariusz Barcikowski
Wysłane z Samsung Galaxy S 7 przy użyciu Tapatalka
 

Czy przelot fi 40 to potem trzeba całą hydraulikę 40mm?

O podstawce pamiętam, bo ten odpieniacz ma rekomendowane zanurzenie 20-25. Zastanawiam się co lepiej - podstawka, czy kleić szybę i wypłycić całą komorę.

Podmiany ręcznie, nie chcę doprowadzać hydrauliki do salonu.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem lepsza podstawka, wygodniej będzie czyścić.
Przelot nie determinuje średnicy hydrauliki, ale to trochę bez sensu dawać szerszy i droższy przelot A później redukować średnicę.
Na reefcentral jest kalkulator dł grzebienia I średnicy hydrauliki sprawdź sobie będziesz mądrzejszy.
Ja w swoim 110x50x45 mam 2x32 I 25 na powrocie a dużo czytałem głosów że spokojnie wystarczy 25 i 20mm na powrót.
Pamiętaj że musisz to tak wyliczyć żeby wszystko grało, po niego komu szeroka rura jak grzebień za krótki itp

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, big daddy napisał:

Na reefcentral jest kalkulator dł grzebienia I średnicy hydrauliki sprawdź sobie będziesz mądrzejszy.

Jak masz gdzieś pod ręką zapodaj link, Jak nie to poszukam.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, big daddy napisał:

http://reefcentral.com/calc/drain.php
Musisz tylko przeliczyć jednostki.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka
 

Już sobie znalazłem ale dzięki. Tylko dziwne rzeczy wychodzą ;]

Jak dam 12000 przeliczone na galony (jakieś 3000) to wychodzi:

Gallons per Hour = 3000

Drain and Overflow sizes are calculated as

Recommended minimum drain pipe diameter = 2.26 inches
Recommended minimum linear overflow size = 45 inches

O ile 57mm rury spustowej można zrozumieć, to grzebień 114 cm jest co najmniej podejrzany

Nie widziałem jeszcze takiego akwarium, żeby był tak duży przelew. A co dopiero w naprawnę dużych zbiornikach? (+1k litrów)

Jeśli DCT 12000 ma max 12000 litrów/h, podnoszenie będzie 1,5m, + opory hydrauliki, + pewnie te 12000 to nie jest 12000... tylko jakieś 10. To licząc powiedzmy połowę jako rzeczywisty przepływ to wychodzi:

Gallons per Hour = 1600

Drain and Overflow sizes are calculated as

Recommended minimum drain pipe diameter = 1.65 inches = 42mm = tyle co pisał @DarekB30
Recommended minimum linear overflow size = 24 inches = 60cm = Ciągle bardzo dużo...

Teraz jeśli wod na grzebieniu spiętrza się o 3 mm to jest inny przepływ niż jak się spiętrza o 15mm.

 

EDIT: poczytałem na reefcentral o tym kalkulatorze i moje rozumowanie jest chyba prawidłowe. Ludzie piszą, że głównym czynnikiem ograniczającym jest właśnie otwór spływu.

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaś nie piszę co Cię ogranicza, tyko o tym żebyś sobie wyliczył jaki długi potrzebujesz grzebień i rząd wielości jeśli chodzi o hydraulike, czy 32 wystarczy czy może koniecznie 40.

Potem możesz decydować jakie wybierzesz rozwiązanie.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hey,

Zrobiłem małe śledztwo na temat stosowanych wielkości kominów i tu co mi wychodzi:
DarekB30 ma komin wewnętrzny 30x15, pompa 12000
Twistman ma komin zewnętrzny, przelew 37cm, pompa 10000

kilku osób pytałem na prv więc nie będę wymieniał bo nie wiem czy sobie życzą, ale mają wypasione jak na mój gust akwaria.

Akwarium a. komin wewnętrzny 15x20, ok 360l, pompa 9k,
Akwarium b. komin zewnętrzny, przelew 35cm, ok 450l, pompa 8k,
Akwarium c. komin wewnętrzny, 15x15, ok 520l, pompa 12k
Akwarium d. komin zewnętrzny, przelew 62cm, 500l, pompa 10k
Akwarium e. komin wewnętrzny, 27x15, akwarium 500l, pompa 7k - jeszcze niezalane

Wg kalkulatora reecentral dla 2000 galonów to 76cm.

Więc albo wszyscy mają za mało, albo kalkulator jest do d...

Zdecydowałem, że przeloty będą 45 +2x60 jesli będzie opcja klasyczna lub 4x45 jeśli zdecyduję się na beananimal.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaliczkowałem stelaż w eRybce. Powinien być za miesiąc, potem do meblarza, więc szafka będzie gotowa na koniec września. Jak będzie już stać w salonie to pójdzie zaliczka na sump i zbiornik.

Byłem ostatnio w sklepie akwarystycznym gdzie była kostka 75 szeroka i 70 wysoka i decyzja o rozmiarze 120x70x65h jest prawidłowa. Z każdej strony taki kawał szyby dobrze wygląda.

Komin będzie wewnętrzny.

 

Dzisiaj przyjeżdża kupiec po moje słodkowodne. Zostanę bez akwarium pierwszy raz od ponad 10 lat.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

70cm głębokości piękna sprawa. Sam wziąłem kosztem wysokości i nie załuję. I tak nie sięgnę ręką wszędzie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z sumpen dobrze się zastanowić jeśli będzie pompa do prochów to żeby nie zabrakło miejsca na bańki. Ja popełniłem ten błąd i zamieszczę max 1.5 l butelki a co z resztą rzeczy które powinny się tam znaleźć.

Wysłane z mojego SM-J510FN przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15 cm będzie z przodu. to dość miejsca. poza tym nad sumpem będzie 33 cm miejsca. Zawsze można tam coś postawić albo podwiesić pod "sufitem"

 

Akwarium słodkie pojechało do nowego domu. Pusto tak jakoś teraz. Nic nie pływa, nic się nie rusza.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W poniedziałek zaczyna się remont a ja zamawiam kolejne rzeczy do baniaka.

Dzisiaj zamówiłem diody na aliexpress. Wszystkie są 3W.

Lampa będzie miała taki układ.

kanał 1 (będzie służył dodatkowo jako nocne)

UV 405-415 4 szt

UV 420-430 4 szt

 

kanał 2

Blue 470-475 16 szt


kanały  3 i 4

Royal blue 445-450 48 szt

 

kanał 5

białe 6,5k 8 szt

Białe 10-15k 8 szt

białe 20k 8 szt.

 

kanał 6

Orange 600-610 4 szt

Green 510-520 4 szt.

104 diody razem. podzielone na 6 kanałów.

Zastanawiam się też nad zasilaczem:

https://www.aliexpress.com/snapshot/0.html?spm=a2g0s.9042647.6.2.Fr54Ug&orderId=85582352722187&productId=32801295228

 

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.07.2017 o 12:50, laszek napisał:

70cm głębokości piękna sprawa.

Potwierdzam;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.