Skocz do zawartości
wolan91

Balling Rozpuszczanie Ca + MG

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ,

Według aquaforestu powinienem rozpuścić 50 g Ca  w 1 L RO i najlepiej  jeszcze mieszając to razem z 10 g magnezu .

Jeśli w moim zbiorniku spada mi Ca 5ppm/dobę musiał bym dolewać 91 ml roztworu dziennie a to wg mnie dość sporo bo taki baniaczek 2 L  poleci w moment .

Czy możliwe rozpuszczenie większej ilości Ca  np 100 g ?  a raczej czy jest to bezpieczne dla dozownika ;)

A z tym  magnezem to  myślę że chyba raczej na pewno oddzielnie dodawać . no chyba ze zmieszany w 1 pojemniku z Ca sprawia ze nie osiada sie tam nic na dnie .

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrząc obiektywnie to, jeżeli chodzi o stężenie roztworu, ogranicza cię rozpuszczalność CaCl2 (* xH2O) w temp. pokojowej, a Mg nie trzeba podawać oddzielnie. Nic się nie wytrąca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawid,

na Twoj litraz lepsze bylyby 5 litrowe kanistry po destylowanej. :thumbup:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

A próbowałeś jakiegoś kalkulatora? Podaj @ to podeślę Tobie starszą wersję Aquacalculatora darmową ze wszystkimi opcjami. Ja w 360 lałem dużo więcej niż Ty ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ca można rozpuścić o wiele więcej niż 50g/1l. Nie da się natomiast rozpuścić więcej KH niż  84g/l. To 50g/1l wody jest podyktowane tym abyś wszystkie płyny lał po równo. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co znaczy moment ? Te 2 litra wystarczajaco na 22 dni .


zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Znalazłem informację że CaCL2 ma rozpuszczalność nawet 740 g/l tylko że przy rozpuszczeniu takiej ilości roztworu trzeba podawać zdecydowanie mniej niż roztworu NaHCO3.

przy pełnym nasyceniu CaCL2 tj 740 g/l na 1ml roztworu trzeba by podawać 13,35ml NaHCO3 - obliczenia własne. Pewnie byłby to gęsty roztwór a przy innej ilości soli trzeba korygować ilość obu roztworów (proporcje) jaką podajemy. Pan Balling (prof??) dał nam prosty przepis na podawanie płynów w równych ilościach stąd te 55,5g/l, wariacje na odpowiedzialność własną.

 

Tak trochę offtop chociaż też w kwestii ballinga. Sól bez NaCl rozpuszczamy 25g/l a wynika to z przyjęcia założenia że NaCl to ok 70% masy soli rozpuszczonych w wodzie morskiej. Zastanawia mnie że kiedy czytam artykuły w internecie, wszędzie trafiam na info że NaCl to 77,80% masy rozpuszczonych soli a więc 7,80% więcej niż w założeniach do obliczeń a to przekłada się na wynik wg założeń należny rozpuścić 25g a wg obliczeń przyjmując 77,8% 16,7g. Różnica to ponad 30% a więc nie mało i w dłuższym czasie mamy kumulację pierwiastków? Problem ogranicza się podmianami ale nie byłoby lepiej podawać tyle ile faktycznie potrzeba?

Z całym szacunkiem i uznaniem dla pracy p. H.W. Ballinga i innych osób ale czasy się zmieniają i chyba zawsze pionierskie rozwiązania podlegają weryfikacji i aktualizacji, może ktoś się nad tym zastanawiał?

Wyprzedzając niektóre komentarze - nie uważam że wiem lepiej, pytam bo coś mi się nie zgadza i może ktoś mądrzejszy coś wrzuci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Stani napisał:

Dawid,

na Twoj litraz lepsze bylyby 5 litrowe kanistry po destylowanej. :thumbup:

 

3 godziny temu, ibiza napisał:

Co znaczy moment ? Te 2 litra wystarczajaco na 22 dni .

ha ha ha  , chodzi mi o sytuacje ze muszę niedługo wyjechać na kontrakt i próbuję ograniczyć ingerencje mojej kobiety w akwarium a tym bardziej w chemie ;)

3 godziny temu, michalfa napisał:

A próbowałeś jakiegoś kalkulatora? Podaj @ to podeślę Tobie starszą wersję Aquacalculatora darmową ze wszystkimi opcjami. Ja w 360 lałem dużo więcej niż Ty ;)

Posiadam  kalkulator ballinga z reefhubu . akwarium na dzień dzisiejszy ma 400 l wody .  Alkality leje 50g/dobe i ciągle mało xD , udało mi się właśnie zjechać z wapniem do 465  oraz magnezem do 1380 i będe chciał już takie parametry zostawić dla "SPS"

5 godzin temu, Leel00 napisał:

Patrząc obiektywnie to, jeżeli chodzi o stężenie roztworu, ogranicza cię rozpuszczalność CaCl2 (* xH2O) w temp. pokojowej, a Mg nie trzeba podawać oddzielnie. Nic się nie wytrąca.

Nie wytrąca się ale nie możliwe jest wtedy sterowanie magnezem , jest to o tyle kłopotliwe gdyż mam częściowo suchą skałę która mi sporo wciąga .

1 godzinę temu, Stefan85 napisał:

Tak trochę offtop chociaż też w kwestii ballinga. Sól bez NaCl rozpuszczamy 25g/l a wynika to z przyjęcia założenia że NaCl to ok 70% masy soli rozpuszczonych w wodzie morskiej. Zastanawia mnie że kiedy czytam artykuły w internecie, wszędzie trafiam na info że NaCl to 77,80% masy rozpuszczonych soli a więc 7,80% więcej niż w założeniach do obliczeń a to przekłada się na wynik wg założeń należny rozpuścić 25g a wg obliczeń przyjmując 77,8% 16,7g. Różnica to ponad 30% a więc nie mało i w dłuższym czasie mamy kumulację pierwiastków? Problem ogranicza się podmianami ale nie byłoby lepiej podawać tyle ile faktycznie potrzeba?

Z całym szacunkiem i uznaniem dla pracy p. H.W. Ballinga i innych osób ale czasy się zmieniają i chyba zawsze pionierskie rozwiązania podlegają weryfikacji i aktualizacji, może ktoś się nad tym zastanawiał?

Wyprzedzając niektóre komentarze - nie uważam że wiem lepiej, pytam bo coś mi się nie zgadza i może ktoś mądrzejszy coś wrzuci.

Z wywiadu jaki przeprowadziłem ostatnio wynika iż SBS wnosi do akwarium tylko glony , znajomy całkowicie zaprzestał stosowania tego ustrojstwa a akwarium ma cudowne ;)  Prawdopodobnie podmiany w zupelności wystarczą aby uchronić nas przed dysproporcją jonów NaCl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A propo rozpuszczania CA i MG.

Standardowo rozpuszczam dawkę 4 krotnie wiekszą niż zalecania. Ostatnio z ciekawości rozpuściłem 4400 g chlorku wapnia bezwodnego  i 1340 chlorku magnzeu sześciowodnego (wszystko razem tj proszek plus woda liczy  10 litrów)  - jest to 800 % standardowej dawki (jeśli dobrze policzyłem) . Odstawiłem szklankę i po 24 godzinach nic się nie wytrąciło. Czy ktoś podawał tak gęsty roztwór ? są tu jakieś ryzyka ?

 

Chętnie bym podawał coś takiego bo to wydłuża okresu kiedy muszę to uzupełniać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzyko jest jedno w razie awarii pompy dozujacej.

Też leje stężone Ca, co prawda dwukrotnie ale zawsze to mniej roboty. Jeżeli chodzi o sbs nie zaobserwowałem negatywnych skutków używania ale zamiast sbs używam mikro z FM.


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, zacięcie pompy to w zasadzie problem niezależnie, czy lejemy stężone czy zwykłe. Jak pisałem zrobiłem stężenie 800%, odstawiłem w kubku z ciekawości i nic się nie wytraca po kilku dniach, więc wygląda, że można lać. Roztwtór jest w dotyku taki lepki ale nie gęsty.  To dla mnie wielki plus bo można zrobić 10 litrów i jest tak jakbym miał 80 litrów.

Co do Kh to rozwiązanie jakie stosuję to 50 litrowy baniak ze szkła, wsypane zawsze za dużo sody oczyszczonej tak, ze leży na dnie. Dzięki temu rozwtór jest nasycony. Wężyk zabiera płyn nie z dna ale troszkę powyżej dna. Co jakiś czas pompka  cyrkulacyjna miesza płyn więc mam ciągle rozwtór wymieszany i nasycony, bo ciągle soda leży na dnie. Jeśli chcę dorobić to dosypuję za dużo (na oko)  sody i dolewam wody (ile mi pasuje). Minimum pracy z tym jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.