Skocz do zawartości
Gianni

Reefmaster led - modyfikacja oryginalnego oświetlenia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich posiadaczy Reefmasterów w wersji led. Jak wygląda oryginalne oświetlenie ledowe w reefmasterze każdy z użytkowników dobrze wie - białe połączone z aktyniką jest zbyt białe, sama aktynika zbyt ciemna. Generalnie światło nie oddaje koloru korali i tak np. goniopora która w zbiornikach innych kolegów jest  różowo-czerwona w reefmasterze led jest brązowa a caulastrea niebieska jest sino szara. Od pewnego czasu na forum pojawiają się pomysły zamiany jednego modułu białego led na moduł aktyniczny lub dodania dodatkowej świetlówki aquael leddy actinic 6W. Nikt jednak nie pisze jak to wygląda w rzeczywistości i jaki ma wpływ na wzrost korali w waszych zbiornikach. Proszę pochwalcie się modyfikacjami waszego oświetlenia bo są to informacje które obecnym i przyszłym posiadaczom reefmastera  led na pewno się przydadzą. Pozdrawiam.

Właśnie znalazłem coś na temat efektu dołożenia leddy tube actinic 6W. Czy może się jeszcze wypowiedzieć ktoś jaki jest efekt zamiany jednego z oryginalnych modułów marine na moduł actinic?

 

Edytowane przez Gianni (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego

Podpowiem tylko, że aktualnie jest w sprzedaży nowszy model Actinic 6W (właśnie kilka dni temu uległ awarii mój "stary" model i w ramach gwarancji AquaEl przysłał nowy model.

Ma inne diody - wg. mnie mocniejsze. Zbiornik teraz dużo bardziej "niebieski" a korale fluo ładniej świecą.

Co do wzrostu z i bez nie wypowiem się, bo mam za młode akwarium.

Ogólnie naprawdę dużo daje włożenie tej 6W lampy do oryginalnego zestawu.

Edytowane przez keikan (wyświetl historię edycji)

53a07a25181b861a64954654b6350a49u1416a1269.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem dzisiaj leddy tube actinic 6W. Nie wiem jaki model mi przyślą ale liczę na to, że będzie lepiej. Mam pytanie jak ją zamocowałeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdzie to można kupić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to są uchwyty do rur kablowych lub hydraulicznych, sklepy elektryczne, sklepy hydrauliczne, castoramy, leroy, obi, psb, brico etc.

 

 


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
10 minut temu, Gianni napisał:

A gdzie to można kupić?

Dokładnie jak kolega napisał :) uchwyt montażowy - weź "rurkę" ze sobą i rozmiar dopasujesz 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolego - oryginalny uchwyt aquael dedykowany do tych lamp to koszt 6 - 8 PLN. Nie ma wiercenia pokrywy. Wystarczy DOBRY klej - ja użyłem kropelki w żelu, docisnałem chwilę i zostawiłem tak na całą noc. Rano wpiąłem lampę i trzyma się już pół roku ;)


53a07a25181b861a64954654b6350a49u1416a1269.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napiszę w tym temacie. Wie ktoś jak odłączyć nocne oświetlenie w reef masterze ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, tak jak planowałem wcześniej postanowiłem  zrobić coś z oświetleniem ledowym Reefmastera przy założeniu, że nie będę ingerował w elektronikę. Na pierwszy rzut postanowiłem dodać leddy tube actinic 6W. Zamontowałem ją za pośrednictwem zakupionych dodatkowo dedykowanych zaczepów, które wkleiłem w przedniej części pokrywy za pomocą kleju na gorąco. Efekt... jest lepiej...ale nie dużo. Różnicę widać przy włączonym świetle aktynicznym a w szczególności fajnie wygląda włączona wieczorem sama leddy tube actinic. Podkreśla kolorystykę korali (szczególnie tych fluo) i tworzy się jakby poświata i głębia, coś jakby płetwonurek w głębinie morskiej świecił reflektorem w skałę ;). Ponieważ efekt nie był do końca zadowalający postanowiłem zakupić w sklepie Aquaela oryginalną belkę ledową Actinic do Reefmastera i zamienić ją z zamontowaną oryginalnie w przedniej części pokrywy belką ledową Marine. Efekt... jest lepiej, bardziej niebiesko ...ale do ideału wiele brakuje. Na chwilę obecną patrząc od frontu zbiornika na pokrywę oświetlenie zamontowane jest w następnej kolejności:

1. Leddy Tube Actinic 6W,

2. Oryginalna belka ledowa Reefmastera Actinic 12W,

3. Oryginalna belka ledowa  Reefmaster Actinic 12W,

4. Oryginalna belka ledowa Reefmaster Marine 12W

Pytanie, czy było warto ... na pewno tak, bo jest dużo, dużo lepiej. Pytanie kolejne ..  co można zrobić jeszcze? Nie znam odpowiedzi ale jeżeli któryś z kolegów coś przećwiczył to chętnie się dowiem (podejrzewam, że nie tylko ja ;)

Jeżeli chodzi o korale to w tym oświetleniu mają się bardzo dobrze i odnotowuję znaczne przyrosty (zaznaczam, że mam same miękasy i LPS - y)

Nie wiem czy jest sens robić zdjęcia, bo mój telefon ani aparat nie odda rzeczywistego charakteru zbiornika. Pozdrawiam i czekam na wasze pomysły modyfikacyjne mając nadzieję, że wspólnie uda nam się osiągnąć efekt WOW!

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie będzie jakiegoś zdjęcia poglądowego lub filmu na Youtube to ciężko powiedzieć co o tym sądzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.10.2017 o 13:48, Gianni napisał:

Witajcie, tak jak planowałem wcześniej postanowiłem  zrobić coś z oświetleniem ledowym Reefmastera przy założeniu, że nie będę ingerował w elektronikę. Na pierwszy rzut postanowiłem dodać leddy tube actinic 6W. Zamontowałem ją za pośrednictwem zakupionych dodatkowo dedykowanych zaczepów, które wkleiłem w przedniej części pokrywy za pomocą kleju na gorąco. Efekt... jest lepiej...ale nie dużo. Różnicę widać przy włączonym świetle aktynicznym a w szczególności fajnie wygląda włączona wieczorem sama leddy tube actinic. Podkreśla kolorystykę korali (szczególnie tych fluo) i tworzy się jakby poświata i głębia, coś jakby płetwonurek w głębinie morskiej świecił reflektorem w skałę ;). Ponieważ efekt nie był do końca zadowalający postanowiłem zakupić w sklepie Aquaela oryginalną belkę ledową Actinic do Reefmastera i zamienić ją z zamontowaną oryginalnie w przedniej części pokrywy belką ledową Marine. Efekt... jest lepiej, bardziej niebiesko ...ale do ideału wiele brakuje. Na chwilę obecną patrząc od frontu zbiornika na pokrywę oświetlenie zamontowane jest w następnej kolejności:

1. Leddy Tube Actinic 6W,

2. Oryginalna belka ledowa Reefmastera Actinic 12W,

3. Oryginalna belka ledowa  Reefmaster Actinic 12W,

4. Oryginalna belka ledowa Reefmaster Marine 12W

Pytanie, czy było warto ... na pewno tak, bo jest dużo, dużo lepiej. Pytanie kolejne ..  co można zrobić jeszcze? Nie znam odpowiedzi ale jeżeli któryś z kolegów coś przećwiczył to chętnie się dowiem (podejrzewam, że nie tylko ja ;)

To w końcu widać różnicę czy nie bardzo?

Zwiększyłeś moc oświetlenia o ok. 16% - coś tam powinno pomóc.

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisałem powyżej, po dołożeniu leddy tube actinic 6W jest lepiej ale nie dużo. Dodatkowa zamiana Marine 12W na Actinic 12W spowodowała znaczną zmianę na lepsze ale do ideału jeszcze trochę brakuje.

 

 

Edytowane przez Gianni (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie, pod jakim hasłem szukać tą oryginalną belkę Reefmaster Actinic 12W ?

Także chciałbym ją wymienić jednak nie mogę znaleźć jej w sklepie Aquaela. Różne są ale nie znalazłem żadnego modułu 12W ?

Dzięki za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek
44 minuty temu, Sting napisał:

A ja mam pytanie, pod jakim hasłem szukać tą oryginalną belkę Reefmaster Actinic 12W ?

Także chciałbym ją wymienić jednak nie mogę znaleźć jej w sklepie Aquaela. Różne są ale nie znalazłem żadnego modułu 12W ?

Dzięki za pomoc.

A to nie jest czasem 6w?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Sting napisał:

A ja mam pytanie, pod jakim hasłem szukać tą oryginalną belkę Reefmaster Actinic 12W ?

Także chciałbym ją wymienić jednak nie mogę znaleźć jej w sklepie Aquaela. Różne są ale nie znalazłem żadnego modułu 12W ?

Dzięki za pomoc.

http://www.aquael.pl/produkty/akwarystyka/oswietlenie/243-leddy-tube-retro-fit#dane-techniczne to są te 10W.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki ale to raczej nie te ponieważ autor tekstu napisał "Dodatkowa zamiana Marine 12W na Actinic 12W "

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, maciej01 napisał:

Najwidoczniej pomylił się. Na stronie Aquael jest napisane, że zestaw ma 30W oświetlenie, to wychodzi 3 takie moduły 10W. http://www.aquael.com.pl/produkty/akwarystyka/kompletne-zestawy-akwariowe-szafki/238-reef-master-lt

dzięki za czujność, pewnie masz rację, że chodzi o ten właśnie moduł. Ale widzę, że musieli coś zmienić ponieważ jak kupowałem reefmax led rok temu to były inne moduły - u mnie tak jak powyżej moduły mają właśnie  3x12W :) a nie 3x10W. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na to wychodzi, że starsze modele reefmaster LED miały moduły 12W, a obecnie produkowane 10W. Może można zamontować te nowe 10W?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.