Skocz do zawartości
xyz2017

DSB+Zeovit

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Zastanawiam się nad dołożeniem DSB do zbiornika z ZEOvitem. Ma ktoś takie połączenie, muszę coś zmieniać po uruchomieniu DSB czy na początku zostawić wszystkie dawki tak jak były wcześniej?

Pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem zwierzakiem w morszczyznie (niecały rok od założenia pierwszego zbiornika) szukam nowych rozwiązań. Ostatnio założyłem refugium i jestem bardzo zadowolony. Uważam ze DSB jest świetnym wzbogaceniem w życie całego zbiornika. ZEOvit mimo ze dobry to jednak chemia i nic więcej.. Planuje akwarium SPSowe. Mam czas bo myśle, ze będę zastanawiał się kilka tygodni zanim zacznę działać.

Jeśli przechodzić to płynnie, domyślam się ze dwie metody będą ze sobą konkurować, ale w DSB paletki tez się stosuje w ostatniej strefie. Najchętniej chciałbym zrobić DSB w drugiej komorze za odpieniaczem tak jak "Waldek123blau" tylko zamiast peletu dałbym złoże z ZEOvitem... to tylko przemyślenia


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co rozumiesz przez ZEOvit? Stosujesz tylko złoże zeolitowe czy cały system ZEOvit?

Refugium polega na uuwaniu nutrientów w postaci glonów i wzbogacaniu różnorodności zbiornika. DSB uzupełnia cykl rozkładu materii (szczególnie azotu) o strefę beztlenową i względnie beztlenową, w których bakterie usuwają i akumulują szkodliwe związki przemiany materii (np. redukcja azotu do gazu).

Pełna metoda ZEOvit usuwa nutrienty zanim się rozłożą do prostszych związków, więc np. przerywa cykl azotowy juz na początku.

Obie metody tak jakby nieco kłócą. Trzymając ZEOvit będziesz głodził DSB i refugium.

PS. skąd jesteś dokładnie?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prowadzę system na systemie Zeovit. Dopiero przecieram szlaki i sam się zastanawiam co będzie dobre a co nie.. co tydzień ulepszam wszystko w akwarium- to chyba największa frajda :)
Widzę ze będę musiał to przemyśleć i przeanalizować wszystkie za i przeciw..
Narazie mam refugium i glony dają radę. (Azotany były wysokie bo walczyłem z Derbesia)
Denerwuje mnie lanie tych wszystkich preparatów i powoli zaczynam dochodzić do wniosku ze co natura to natura... (DSB, refugium etc) to taka różnica pomiędzy naturalnymi cyckami a silikonem..niby Ok, ale wiesz ze to nie to.. po wczytaniu się głębiej w tematy o DSB refugium etc jestem coraz bardziej napalony na prawdziwe zamknięcie cyklu azotowego włącznie z całym życiem które tam powstaje, odniosłem wrażenie ze dzięki tym naturalnym metoda otrzymujemy super stabilność bez lania zbędnej chemii i cała masę dodatkowych substancji odżywczych w od stworzeń które zamieszkują te środowiska.

U nas DSB nie jest tak popularne, jestem ciekaw czy możliwości wybarwienia SPSow są zbliżone przy tych metodach?

Ps. Jestem z Jeleniej Góry


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tak będziesz musiał lać preparaty do akwarium. Będziesz miał spadki ca, mg, kh, a jakoś to trzeba uzupełnić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy prawidłowo działającym refugium i DSB obsługa morszczaka jest bardzo łatwa a na kh, mg i ca wystarczy ustawić reaktor wapnia i nie trzeba się bawić tym całym mieszaniem płynów do bailinga. Ja u siebie staram się jak najlepiej zautomatyzować obsługę przy zbiorniku z racji częstych wyjazdów 3-4 dniowych z domu.

Jeżeli  wybrałeś metodę Zeovit to zapomnij o DSB czy refugium. Te dwie rzeczy się wykluczają! Przy Zeovicie wykończysz refugium - makroglony nie dostaną pokarmu i uwolnią do wody to co wcześniej z niej wyciągneły - zamienią się w szkliste gluty PRZEMYSL jak chcesz prowadzić baniak!

Skoro napisałeś że z Refugium i DSB masz dobre wyniki to się tego trzymaj! Zmiany i eksperymenty w morszczyźnie raczej są nie wskazane ale zrobisz jak zechcesz!


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
. Ja u siebie staram się jak najlepiej zautomatyzować obsługę przy zbiorniku z racji częstych wyjazdów 3-4 dniowych z domu.



Dokładnie do tego dążę..tez muszę często wyjeżdżać na kilka dni i pod tym kontem analizuje wszystkie metody.. moim problemem jest to ze kieruje się Bardziej w stronę SPSow..


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
I tak będziesz musiał lać preparaty do akwarium. Będziesz miał spadki ca, mg, kh, a jakoś to trzeba uzupełnić.

Pisałem o innej chemii bakterie/pożywki itp.. w Zeo jest inny cykl azotowy i nie mamy darmowego naturalnego pokarmu w postaci dodatkowego życia z DSB/ refugium.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach


Skoro napisałeś że z Refugium i DSB masz dobre wyniki to się tego trzymaj! Zmiany i eksperymenty w morszczyźnie raczej są nie wskazane ale zrobisz jak zechcesz!

Mam tylko refugium...narazie glony jakoś sobie radzą, spływ do refugium jest przed złożem, ale nie wiem czy to ma jakiś wpływ..


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam DSB półtora roku aktualnie i powiem że w następnym akwarium też będzie. Obsługa akwarium z takim systemem to tylko przyjemność. Akwarium lekko przerobione a od założenia nie widziałem no3 większego niż 1, gdzie ta 1 wyskoczyła po przesłaniu odpieniacza. DSB mam nawet mniejsze niz powinno do wielkości mojego akwarium być, a jak widać zbija wszystko jak należy. 

Suplementacje jaka mam to standardowa, nie wynikajaca z tego że mam DSB czyli aminokwasy, witaminy, jod i żelazo, które wyciągają glony przy wzroście. Ale z tym żelazem to i tak u mnie ostrożnie bo za szybko rosną potem glony xD. 

Fito nie leje. Miałem na początku, ale po skończeniu się zapasów nie chciało mi się odpalać hodowli aż do dzisiaj. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Enddriu- co prowadzisz w zbiorniku jeśli można spytać. Zastanawiam się jak z SPSami jeśli będzie Ok to przewiduje przesiadkę zanim pójdę w tym kierunku.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie mam mixa lps i sps. Acry mam proste też i dają radę. A jak mówię akwarium jest pozostawione samo sobie praktycznie, bo mnie w domu częściej nie ma niż jestem. 

Kh podleje z łapy czasem, ale no3 i po4 w systemie nie ma od początku. Dlatego sporo karmie, czasem potrafi 6 kostek mrożonki w jeden dzień wlecieć do mojego 200+112.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.