Skocz do zawartości
slaw

Sól Reef Crystals - węglan wapnia

Rekomendowane odpowiedzi

Mam prośbę do specjalistów chemików. Proszę powiedzcie co mogę robić źle.

Dotychczas stosowałem sól IO i nie miałem żadnych problemów. Postanowiłem jednak przejść na trochę bogatszą sól RC.

Próbowałem dwukrotnie rozpuścić w wodzie RODI i dwa razy wydzielił się węglan wapnia. RODI było podgrzane do 25st. Wewnątrz zbiornika do podmiany jest cyrkulator także woda cały czas była mieszana.

Sól sypię powoli tak aby w miarę na bieżąco się rozpuszczała. Po godzinie woda jest kryształowa, jednak po kilku godzinach zaczyna robić się mętna. Na kablach, grzałce pompie cyrkulacyjnej pojawia się biały osad.

Wróciłem do soli IO i nic takiego się nie dzieje.

Czy ja robię jakiś błąd czy sól jest do du.. ? Może ktoś się już spotkał z takim zjawiskiem?

 


150x60x65 + SUMP, 8x54W T5, WhiteSkim 250, DCT12000, Gyre XF250 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

stawiam że ten worek / partia jest wadliwa - miałem RC rozpuszczała się szybko i żadnych osadów nie było

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopiszę się do wątku. U mnie połowa wiaderka wszystko było ok, ale od połowy, dokładnie tak samo, jak u Ciebie, tak jakby w wiaderku były dwie rożne sole (?) Gdzie kupiłeś tę sól (daj PW), żeby nie robić niezdrowych sensacji...

Edytowane przez pooh (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednak nie tylko mnie to spotkało :( 

Nie wydaję mi się żeby to była wina sklepu. Może jakaś wadliwa partia się trafiła. Sprzedawcy nie mają na to wpływu.

Spróbuję poeksperymentować jeszcze i najwyżej zareklamuje sól. Szkoda tylko że 5kg szlag trafił.

 


150x60x65 + SUMP, 8x54W T5, WhiteSkim 250, DCT12000, Gyre XF250 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Trąbi się o tym żeby sól mieszać bo są różne frakcje składników wchodzących w skład soli i mogą opadać na dno...Czyli im bliżej dna pojemnika tym któregoś składnika więcej.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, fresz33 napisał:

Trąbi się o tym żeby sól mieszać bo są różne frakcje składników wchodzących w skład soli i mogą opadać na dno...Czyli im bliżej dna pojemnika tym któregoś składnika więcej.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Nie no bez jaj. Mieszanie soli to zadanie producenta nie użytkownika nie popadajmy w paranoje. Jeszcze tego brakowało żebym miał swoja betoniarkę w domu ;)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Walker się pewnie zdziwi [emoji14]

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze staram sie wymieszać sól przed użyciem. Może tym razem nie wystarczająco...
Zrobiłem maly test. 0,5 litra solanki, 20 min i 12h po przygotowaniu.

385e028f71e2f17157dcbeaa9c62bacc.jpg

def0cc7b2762675185b43dcac34be50c.jpg

Spróbuje jeszcze raz wymieszać sól i zrobić porównanie. Tylko nie wiem czy nie za późno. Polowa opakowania już poszła.


150x60x65 + SUMP, 8x54W T5, WhiteSkim 250, DCT12000, Gyre XF250 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Walker się pewnie zdziwi [emoji14]

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka





Nie zdziwi. Walker za stary lis żeby go coś jeszcze zdziwiło

Jednak jeśli producent nie umieszcza takiej informacji w instrukcji użytkowania należy się spodziewać że produkt jest gotowy do użycia a nie że mam machać wiarem 25kg bo betoniarki nie zrobiły swojej roboty albo sól "ustała się" na sklepowej półce.
;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, slaw napisał:

Zawsze staram sie wymieszać sól przed użyciem. Może tym razem nie wystarczająco...
Zrobiłem maly test. 0,5 litra solanki, 20 min i 12h po przygotowaniu.

385e028f71e2f17157dcbeaa9c62bacc.jpg

def0cc7b2762675185b43dcac34be50c.jpg

Spróbuje jeszcze raz wymieszać sól i zrobić porównanie. Tylko nie wiem czy nie za późno. Polowa opakowania już poszła.
 

Dokładnie, jak u mnie :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile godzin mieszasz tą świeżą solankę zanim wlejesz do akwarium? Używam innej soli, ale rozrabiam sól i w ciągu max 1 godziny ta nowa solanka jest w akwarium. Nieraz trafi się, ale bardzo rzadko, że nową solankę mam przygotowaną kilka godzin przed podmianą i wtedy widać delikatne zmętnienie ale i tak wlewam do akwarium. Woda w akwarium zawsze jest klarowna, nawet po dolaniu nowej świeżej mętnej solanki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam jakiejś żelaznej zasady. Zwykle rozrabiam solankę wieczorkiem, a rano podmianka. Albo na odwrót.
Ale w tym wypadku juz po godzinie widac że coś nie tak z woda. W małej ilości jak pól litra zmętnienie jest niezauważalne. Ale jak robię 70ltr, bardzo szybko widać że cos jest nie halo. Wraz z upływającym czasem jest tylko gorzej.
Jeszcze raz wymieszałem sól, tym razem machałem wiadrem przez dobrych kilka minut. Dalej to samo [emoji20]


150x60x65 + SUMP, 8x54W T5, WhiteSkim 250, DCT12000, Gyre XF250 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mierzyłeś KH lub/i Ca zaraz po wyklarowaniu/rozmieszaniu? Może jest sporo za wysokie?
Co do mieszania soli w wiadrze - po setkach kilometrów na samochodzie mieszaniny nierównorodne rozwarstwiają się. CaCl2 jest większe objętościowo w stosunku do NaHCO3 i może go być więcej na wierzchu wiadra. To tylko takie moje poranne dywagacje, ale może coś w tym jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

No tak jak pisałem wcześniej o rozwarstwianiu co potwierdzi test Testera [emoji14] i z tego co pamiętam na poprzednim jego teście niektóre sole tak się właśnie zachowywały. Trzeba poszukać na RH ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.