Skocz do zawartości
miki5

Problem z zasoleniem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich .

Mam takie pytanie odnosnie zasolenia a mianowicie od tygodnia  zaczalem stosowac ballinga AquaForest (Ca,Kh,Mg.Sbs)plus strongi i zaobserwowalem ze strasznie mi to podbija zasolenie ,wieczorem jest 1.025 a na drugi dzien znowu wieczorem jest 1.027 i wtedy musze zbijac woda Ro i tak w kolko.Czy jest na to sposob jakis czy to po prostu tak juz jest

Wody 600l razem z sumpem


2de347ef2799b7f035e13ba17af0b0e9u1636a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisz do Aquaforest, to może to wyjaśnią co robsz źle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stosuie tego samego balinga i strongi i nic takiego nie zaobserwowałem. A ile wody ci paruje na dobę i jak ja uzupełniasz?

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka


zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze okolo 2 l ale mam automatyczna dolewke RO 


2de347ef2799b7f035e13ba17af0b0e9u1636a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Czym mierzysz zasolenie. Dziwne bo w 600l żeby podnieść zasolenie z 1.025 na 1.027 to Tato ochę samej solanki trzeba by wlać. A sbs masz kupioną tą z af do ballinga?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, laszek napisał:

Czym mierzysz zasolenie. Dziwne bo w 600l żeby podnieść zasolenie z 1.025 na 1.027 to Tato ochsamej solanki trzeba by wlać. A sbs masz kupioną tą z af do ballinga?

Pomiar zasolenia mierze fraktometrem i jeszcze potwierdzam takim plastikowym pudelkiem ze strzalka (nie wiem jak to sie tam zwie) sbs (mineral salt) tez z AF wszystkiego leje po rowno tzn. 5mil.×6 razy ,Mg i Ca z jednego pojemnika


2de347ef2799b7f035e13ba17af0b0e9u1636a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

5ml x 6? Nie ma opcji żeby tak zasolenie skakało po ballingu. Gdzies indziej tkwi przyczyna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, laszek napisał:

5ml x 6? Nie ma opcji żeby tak zasolenie skakało po ballingu. Gdzies indziej tkwi przyczyna.

No wlasnie tez mi sie tak wydaje .Wczoraj wieczorem wyrownalem do 1.025 dzisiaj rano juz bylo 1.026 a wieczorem wroce bedzie znowu 1.027 i tak w kolko .Moze cos innego mi oddaje sol do baniaka nie wiem moze odlacze ballig na pare dni .No3 i Po4 tez wysokie juz zbijam 1.5 miesiaca i nic .


2de347ef2799b7f035e13ba17af0b0e9u1636a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez nie wierze zeby takie skoki powodowal balling. Uzywam tego samego i zadnych wahan zasolenia. Z czystej ciekawosci mozesz wpisac swoje dane do kalkulatora do ballinga i tam pokaze Ci jakie sa mozliwe zmiany zasolenia oraz ile trzeba dodac soli zeby podniesc zasolenie z 1.025 do 1.027

 


333375eadbb608d26a4bf0cc0be7a994u1584a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może to coś z czujnikiem dolewki, woda wyparowuje i nie jest dobrze uzupełniana RO - tj za mało dolewa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może refraktometr świruję od zmiany temperatury rano wieczorem, utrzymujesz taką samą temperaturę powietrza przy pomiarach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Refraktometr raczej kompensuje temperature. Możesz dla pewności skalibrowac rano i wieczoremmprzy kolejnym pomiarze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Refraktometry mają ATC  automatic temperature compensation - i jeśli są na twoim takie literki to znaczy że kompensuje,  kalibrację zazwyczaj robi się w temperaturze bazowej refraktometru - u mnie w grotechu jest to 20 stopni - i trzeba robić w takiej temperaturze w pomieszczeniu, u mnie najczęściej jest to zima bo w lecie mam za ciepło :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Ura napisał:

Refraktometry mają ATC  automatic temperature compensation - i jeśli są na twoim takie literki to znaczy że kompensuje,  kalibrację zazwyczaj robi się w temperaturze bazowej refraktometru - u mnie w grotechu jest to 20 stopni - i trzeba robić w takiej temperaturze w pomieszczeniu, u mnie najczęściej jest to zima bo w lecie mam za ciepło :) 

Czyli jeśli mamy lato albo mieszkamy w innym klimacie gdzie najniższa temperatura nie spada poniżej  20 stopni to refraktometru nie da się skalibrować?

Czekać do zimy? A co jeśli mieszkamy w klimacie gdzie temperatura nigdy nie spada do 20 stopni?

 


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czyli jeśli mamy lato albo mieszkamy w innym klimacie gdzie najniższa temperatura nie spada poniżej  20 stopni to refraktometru nie da się skalibrować?
Czekać do zimy? A co jeśli mieszkamy w klimacie gdzie temperatura nigdy nie spada do 20 stopni?
 

Pewnie w takich miejscach są specjalne komory do kalibracji refraktometru [emoji1]

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

U mnie w refraktometrze nie jest zaznaczone że muszę vo kalibrować w 20 stopniach. Robie to przy każdym pomiarze i nie widzę jakiś niedokładności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Roman.P napisał:

Czyli jeśli mamy lato albo mieszkamy w innym klimacie gdzie najniższa temperatura nie spada poniżej  20 stopni to refraktometru nie da się skalibrować?

Czekać do zimy? A co jeśli mieszkamy w klimacie gdzie temperatura nigdy nie spada do 20 stopni?

 

Trzeba by zapytać speców z grotecha, tak mam napisane w instrukcji, też mnie to zdziwiło w sumie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro watek, rozwinął się w tym kierunku, to powiedzcie jaka powinna być temperatura płynu kalibracyjnego, i czy to ma znaczenie, mój był kalibrowany przy 25 stopniach, ale wydaje mi się, że powinno się go skalibrować w temperaturze w której będzie używany wtedy chyba będzie najbardziej miarodajnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek
10 minut temu, boo12 napisał:

Skoro watek, rozwinął się w tym kierunku, to powiedzcie jaka powinna być temperatura płynu kalibracyjnego, i czy to ma znaczenie, mój był kalibrowany przy 25 stopniach, ale wydaje mi się, że powinno się go skalibrować w temperaturze w której będzie używany wtedy chyba będzie najbardziej miarodajnie?

Rafraktometr wyjmuję z szafki oraz płyn. I kalibruję. Nie mierzę temperatury bo nie jest to konieczne (refraktometr Arka).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ehh jak dotad myslalem ze jest kompensacja temperatury otoczenia i odczynnika.

ATC to Automatic Temperature Compensation, ale tylko temperatury otoczenia. I ta kompensacja ma widełki, wskazania refraktometru ATC na mrozie albo na pustyni nie będą właściwe. ale wynik jest podawany zawsze dla temperatury odczynnika 25, do kompensacji są tabele ale trzeba to robić manualnie, albo mierzyć i kalibrować przy 25 stopniach.

 jesli to pomylilem to prosze mi wytlumaczcie :)

Edytowane przez tihs (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie, ten z linku jest cyfrowy. I on ma w środku czujnik temperatury i plytkę drukowaną, która pamięta tą tabelkę kompensacji.

Analogowy mierzy dokładnie tylko w okolicach temperatury, dla jakiej był zaprojektowany - ta informacja jest na pudełku albo w instrukcji i nie da się tej wartości zmieniać płynem.

Im większy odchył temperatury próbki tym większa różnica w wynikach, przy 5 stopniach to już 1ppm. Jak mówisz, jeśli refraktometr jest zrobiony dla akwarystów to zaprojektowali go do 25 stopni, a badajac wode 25,5 czy 26 odchyl jest minimalny i do naszych potrzeb ok.

automatyczna kompensacja powoduje że możesz go wyjąć z szafki i od razu mierzyć, ale i płyn kalibracyjny i woda powinna miec jak najblizej 25st

 

Cytuj

Automatic temperature compensation (ATC) compensates for a few degrees of difference between the ambient temperature and the calibrated temperature of the refractometer. Larger temperature variations will give an error of approximately 1.0ppt in the salinity reading.

ATC does not adjust the PPT reading of a refractometer to the temperature of the aquarium!

cytat z Refractometer salinity test

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Czyli, żeby nie popadać w paranoje. Wiadomo w lecie nikt próbki nie będzie schładzał. Poprostu refraktometr i np płyn kalibracyjny trzymać.obok siebie :) nie po to kupujemy refraktometry, żeby 1h go kalibrować. Trzeba wziąść pod uwagę że np przy temp. 27+ może być małe zakłamanie i nie należy panikować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, jezeli masz tego swiadomość to jak z cala reszta splawików, według takiej tabelki dodajesz różnicę i masz wynik. refraktometr kalibrujesz płynem w takiej temperaturze, do jakiej jest zaprojektowany, i to jest podane w instrukcji. Oczywiście można płynem z lodówki, albo wcale. Wszystko to kwestia jakiej dokładności pomiaru oczekujesz.

 

Idealnie skalibrowany refraktometr 20 stopniowy, bedzie zaniżał pomiar solanki o temperaturze 27 stopni o 3ppm, jeśli dołożysz do tego jakiś tam błąd pomiaru w termometrze, niedokładną kalibrację płynem z szafki i Twój błąd odczytu, to zmierzone 1.025 może być okolicach 1.03, a to już spora różnica.

Jesli refraktometr jest zrobiony do 25 stopni, i kalibrujesz go plynem 25 i mierzysz wode o temp 25 to odchył z wszystkimi błędami będzie +/- 0.001 w zależności jakie masz oko :blink:

Edytowane przez tihs (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Refraktometry są raczej na 25 stopni kalibrowane. Ale ktoś mi powoe w jakiej temperaturze płyn kalibracyjny do refraktomtrów z Saliferta?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.