Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim, zadam amatorskie pytanie; co należy zrobić aby w sumpie (środkowa komora sumpa) nie zbierał się na dnie szary dytrytus??

Czy oznacza to, że odpieniacz nie daje rady lub jest źle ustawiony? Ustawiam pienidło na mokro ale szybko zachodzą szlamem ścianki/krawędzie kubka i wydaje się że pieniek nie ma siły sprawniej przepchnąć piany przez krawędz stożka Deltec SC 1456.

Powiem tylko że rozmawiamy o litrażu 585 obieg, odpieniacz Deltec SC 1456. Obiegówka jecoda chyba 6000 model,  lata na pełnych obrotach tak samo jak dwie RW4 wewnątrz baniakia. Zbiornik jesty wysoki na 75cm szer na 65 i dł na 87. Zbiornik działa od Listopada 2016.

Walczę z wysokim NO3 40

PO4 11

Mg 1500

Ca 425

Kh 8,1

Zasolenie 1.026-35

Obsada 1Hepathus, 1borsuk, 1 Chelmon, babka kopiąca, parka Ocelarisów, para piżamek, parka Pterapogonów, 5 chromisków, 1 salarias, i jeden wredny granatowo żółty chromis chrysiptera.

Krewetka boksująca, 2 krewety czyszczące, krabiszon rozbójnik alias Rumcajs, jeżowiec globulus i doktorek.

Żywej skały 40kg, trochę twardych, lps i miękasy. Oświetlenie led 130w evergreenlighting IT50

Sól Bluetreasure SPS

Bakterie Bacto reef balls ze 30 w siatce i dodaję po 7 przy każdej podmianie 70l

Dodatkowo zakupiłem Purigen 250ml i Nitro guard bio z Orca Lab 750ml (siedzą w filtrach przepływowych dopiero od 2 dni)

 

Proszę Was o wskazówki.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie wywala piany to jest ustawiony ten odpieniacz na suchą pianę, która siedzi długo w rurce reakcyjnej nim wpadnie do kubka, przez to że siedzi długo to się osadzają drobiny te największe na rurce oblepiając ją szczelnie coś tam będzie wywalał ale mało - ja tam mam bo dzięki temu mam pewność że nie przeleje, po prostu trzeba częściej czyścić ten szlam z rury tak z raz w tygodniu do wyczyszczenia. 

Odpieniacz to nie jest w 100% idealny filtr mechaniczny zawsze coś tam przejdzie bokiem, dla tego ludzie dają na spływie filtry mechaniczne - skarpety filtracyjne, ale one się szybko zapychają, filtry typu włóknina/wata perlonowa - trzeba wymieniać często bo też się zapycha - raczej  na nową a nie płukać. Skarpetę można przeczyścić pod wodą w kranie i znów do sumpa. Są też filtry roller-mat ale one są dość drogie - jest to takie coś co przewija powoli włókninę filtracyjną z rolki czystej na rolkę brudną, w między czasie przelewa się przez to woda i zostają na tym drobinki. Trzecia opcja to przy podmiance regularnie ściągać z dna ten osad :). Następna opcja cyrkulatory w sumpie będzie burza w sumpie to nic tam się nie osadzi, ale jest prawie pewne że to wszystko co powinno się osadzić ponownie wróci do baniaka, przeleci przez baniak i znów trafi do komory odpieniacza - jest szansa że odpieniacz to złapie.


Te bakterie w kuleczkach zupełnie u mnie nie chciały zaskoczyć - możesz kontrolnie wprowadzić jeszcze jedne bakterie i ograniczać dodawanie nowych kulek - w instrukcji jest że co 2 tygodnie nowe kulki - ale one się bardzo powoli rozpuszczały u mnie.

Postaraj się też wyczyścić z detrytusu wszystko co możesz, odpieniacz, sumpa, filtry zraszane i inne media, siporax do płukania - jak masz (tylko w solance płucz tej z podmiany) wszelkie gąbki gąbeczki duperele wszystko gdzie się mógł zgromadzić szlam - to jest krok 1 

krok dwa to zmiana bakterii i pożywek  rozumiem że fosforan to jest 1,1  a nie 11 - przy 11 to nie wiem czy by żyło cokolwiek. Ogólnie przy proporciach No3 do Po4 tak jak podajesz powinny zaskoczyć bakterie i ładnie zbijać No3 i Po4 bakterie z jakąś pożywką. U mnie śmigają bakterie z KZ  Bio Mate i Zeo Bak na pożywce ZeoStart 3  do tego podaje ZeoFood 7 (co 3 dni daję dawki z butelki) i jeszcze dla spokoju daję co 3 dni bakterie przeciw sinicom Cyano Cleen. 

Ale możesz przetestować bakterie jakiegoś innego producenta i zmniejszać ilość kulek a po jakimś czasie jak zaskoczy to wywalić kulki żelowe od Fauny. Jak długo masz kulki ? ja dawałem im 2 miesiące i słabo im szło. 

 

Jak bakterie zaskoczą nie będzie ci potrzebny Purigen ani nie znana mi zupełnie Orca. Martwi

Zasolenie 1.026-35 

Martwi mnie rozbierzność wyniku zasolenia i to znaczna 1.035 to już może czerwone albo bardziej - miałem przez chwilę przy zepsutym spławiku na początku przygody zmorskim takie wielkie zasolenie i wszystko zaczynało umierać powoli. Lepsze by było 1.025 albo 1.024  albo 1.026 :) - dla bakterii też.  

 

EDIT: żeby nie było że bajki plotę, odpieniacz jest super filtrem mechanicznym/fizycznym ale jak się wpakuje całą wodę ze spływu prosto do rury reakcyjnej odpieniacza - jak na filmiku na YouTube z akwarium z Izraela 30.000l  Eliego, a tak to wpada woda do komory odpieniacza, odpienaicz wciagnie 2.000l a przelewa się tamtędy np 6000l i cześć wody idzie dalej bez czyszczenia

Edytowane przez Ura (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja daję wate w zrobionym przez siebie koszyczku zaraz za  1 przegrodą w sumpie  za odpieniaczem wymieniam co 3-4 dni . Mozna dać też watę   na spływie do komina .pamietaj   aby  lekko przepłukać świeżą watę w wodzie RO bo mi bez opłukania  głupieje i przelewa odpieniacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W mojej opinii; kolejność nieprzypadkowa:

1. Wata na spływie.

2. odpowiednia moc pompy obiegowej dobranej do całego obiegu wody -realne x10.

3. Odpieniacz

4. W strefach "martwych" sumpa mała pompka cyrkulacyjna ustawiona na kilkuminutowe uruchomienie.

5.  bakterie o wydłużonym działaniu (np FM Bactio Reef Balls)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz nie nadaje sie do usuwania cząstek stałych z wody. Owszem, cos tam wyłapie, ale to nie jest jego zadanie. Do tego potrzbne jest coś na kształt sita - np wata.

Z drugiej strony detrytus w odpowiedniej jakości i ilości to dobrodziejstwo dla systemu, tak więc nie pozbywałbym sie go całkowicie.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, Tester napisał:

Odpieniacz nie nadaje sie do usuwania cząstek stałych z wody. Owszem, cos tam wyłapie, ale to nie jest jego zadanie. Do tego potrzbne jest coś na kształt sita - np wata.

Z drugiej strony detrytus w odpowiedniej jakości i ilości to dobrodziejstwo dla systemu, tak więc nie pozbywałbym sie go całkowicie.

Bartek, a możesz rozwinąć jakie jest zadanie odpieniacza?  Nie mogę zanaleść  żadnegoj sensownego uzasadnienia oprócz marketingowego bełkotu.


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serdeczne dzięki za Wasze odpowiedzi. Bartek słusznie zwrócił uwage na fakt, że odpieniacz nie wyłapie cięzkich cząstek...Zawsze koledzy akwaryści odradzali watę. Myślę że mogę spróbować nałożyć na cyrkulację i obwiązać recepturką może to zda egzamin.

Ura sugerujesz  zmianę bakterii? Też o tym myślałem, chociaż muszę przyznać, że używam Fm bactoballs od lutego i faktycznie u mnie zaskoczyły a ich objętość się zmniejsza w siatce. Inną sprawą jest wysokie No3 którego nie moge zwalczyć tymi bakteriami.

W tym wszystkim najciężej wydaje się znaleźć równowagę między biologią a samymi metodami jakie stosuję.

Poczekam na rezultat z Orca Lab Nitro guard bio cubes. Znajomy stosuje od miesiąca i faktycznie na testach No3 zeszło prawie do 0 przy jednoczesnym stosowaniu bacto balls FM. Inną kwestią jest namnażanie się na tych grzaneczkach (przypominają wyglądem grzanki :) ) bakterii nitryfikacyjnych. Co również może być pożyteczne dla całego systemu. W tej materii Bartek może więcej powiedzieć.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, peterbpl napisał:

Przepraszam, że się podpinam ale gdzie znajomy dostał ten preparat orca Lab Nitro.. bo słyszałem, że już tego w Polsce nie można dostać...

 

 

Edytowane przez jar2789 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, Jacek56 napisał:

Bartek, a możesz rozwinąć jakie jest zadanie odpieniacza?  Nie mogę zanaleść  żadnegoj sensownego uzasadnienia oprócz marketingowego bełkotu.

Głównym zadaniem odpieniacza jest tworzyć pianę. Im wiecej bialek w wodzie, tym mniejsze napięcie powierzchniowe i tym większa piana. Dodatkowo, wiele aminokwasów i białek ma  polarne cząsteczki dzięki temu dzieki temu przyciąga zanieczyszczenia. Cytat z RH:

[...]Potraktujmy, więc sprawę bardziej obrazowo. Wyobraźmy sobie, że woda w akwarium to dywan, zabrudzony dywan, musimy go oczyścić, wyciągnąć z niego brud. Nie od dziś wiadomo i nie tylko w akwarystyce się stosuje „aktywną pianę”. Mamy ją w myjniach samochodowych, mamy ją do mycia szyb, mamy ją w zmywarkach do naczyń i mamy ją w środkach do prania dywanów. Piana dzięki swoim właściwościom przyciąga do swojej powierzchni wiele substancji, tzn. każdy pęcherzyk piany działa w ten sposób, ale potraktujmy pianę jako całość. Taka „aktywna piana” ma jeszcze jedną ważną zaletę – łatwo ją usunąć. Właśnie te obie cechy wykorzystuje się w odpieniaczach białek, jednak ze względu na brak możliwości użycia detergentów, pianę wytwarza się w inny sposób. W skrócie mówiąc – miesza się wodę z powietrzem – na wiele sposobów. [...]

W każdym razie, mieszanka wody z powietrzem trafia do korpusu odpieniacza, tam pęcherzyki powietrza „wyłapują” zanieczyszczenia z wody, im pęcherzyki mniejsze tym powierzchnia styku woda/powietrze większa, a co za tym idzie skuteczność „wyłapywania” wyższa. Następnie z zanieczyszczonych pęcherzyków powietrza tworzy się kożuch w górnej części korpusu odpieniacza, skąd jest wypychany do pojemnika na zanieczyszczenia, tak zwanego „kubka” odpieniacza. Stamtąd usuwa go już sam akwarysta, regularnie myjąc kubek. W ten sposób usuwamy właśnie wspomniane wcześniej białka, które to w sposób bezpośredni i pośredni działają negatywnie, na jakość wody. Niestety odpieniacz nie potrafi działać wybiórczo i oprócz rzeczy „złych” usuwa również dobre. Między innymi fito i zooplankton, mikroelementy, witaminy itp. niektóre bezpośrednio, a inne dlatego, że wiążą się na przykład z białkami i w ten sposób są usuwane. [...]

 

425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie się wydaje że ten detrytus to normalna rzecz. Raz w miesiącu przy podmianie odciągam też z sumpa, pomimo że mam watę na spływie oraz  w komorze za odpieniaczem. 


140x75x60,sump 240l ,obieg jecod DCP-10000,odpieniacz SKIMZ MONZTER, cyrkulacja 2x Maxpect Gyre XF 350  ,oświetlenie DIY 10x54W T5 + 9x10W LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Tester napisał:

Głównym zadaniem odpieniacza jest tworzyć pianę. Im wiecej bialek w wodzie, tym mniejsze napięcie powierzchniowe i tym większa piana. Dodatkowo, wiele aminokwasów i białek ma  polarne cząsteczki dzięki temu dzieki temu przyciąga zanieczyszczenia. Cytat z RH:

[...]Potraktujmy, więc sprawę bardziej obrazowo. Wyobraźmy sobie, że woda w akwarium to dywan, zabrudzony dywan, musimy go oczyścić, wyciągnąć z niego brud. Nie od dziś wiadomo i nie tylko w akwarystyce się stosuje „aktywną pianę”. Mamy ją w myjniach samochodowych, mamy ją do mycia szyb, mamy ją w zmywarkach do naczyń i mamy ją w środkach do prania dywanów. Piana dzięki swoim właściwościom przyciąga do swojej powierzchni wiele substancji, tzn. każdy pęcherzyk piany działa w ten sposób, ale potraktujmy pianę jako całość. Taka „aktywna piana” ma jeszcze jedną ważną zaletę – łatwo ją usunąć. Właśnie te obie cechy wykorzystuje się w odpieniaczach białek, jednak ze względu na brak możliwości użycia detergentów, pianę wytwarza się w inny sposób. W skrócie mówiąc – miesza się wodę z powietrzem – na wiele sposobów. [...]

W każdym razie, mieszanka wody z powietrzem trafia do korpusu odpieniacza, tam pęcherzyki powietrza „wyłapują” zanieczyszczenia z wody, im pęcherzyki mniejsze tym powierzchnia styku woda/powietrze większa, a co za tym idzie skuteczność „wyłapywania” wyższa. Następnie z zanieczyszczonych pęcherzyków powietrza tworzy się kożuch w górnej części korpusu odpieniacza, skąd jest wypychany do pojemnika na zanieczyszczenia, tak zwanego „kubka” odpieniacza. Stamtąd usuwa go już sam akwarysta, regularnie myjąc kubek. W ten sposób usuwamy właśnie wspomniane wcześniej białka, które to w sposób bezpośredni i pośredni działają negatywnie, na jakość wody. Niestety odpieniacz nie potrafi działać wybiórczo i oprócz rzeczy „złych” usuwa również dobre. Między innymi fito i zooplankton, mikroelementy, witaminy itp. niektóre bezpośrednio, a inne dlatego, że wiążą się na przykład z białkami i w ten sposób są usuwane. [...]

 

Dokładnie wytwornica drogiej piany i nic więcej.  Nie wiem czy przebrnąłąleś przez ten artykuł sprzed 7 lat. http://www.advancedaquarist.com/2010/1/aafeature  

Wnioski jakie płyną z tego opracowania to, że odpieniacz odpieniacz tylko 20-30% zanieczysczen choć i do końca tego nie wykazano ( ze względu na zachodzące procesy biologiczne) , a wywala całą resztę przydatnych i niezbednych składników, tak jak wspomniałeś.  Teraz należy sobie zadać pytanie czy  dla tych 20-30% warto wydawać kasę na taką droga wytwornicę bąbelków i czy jest ona niezbędna do prowadzenia akwarium morskiego. To już każdy sam sobie odpowie.  Jedno jest pewne, jest to całkowicie zbędne urządzenie przynajmniej dla mnie. ;)

 

 

Edytowane przez Jacek56 (wyświetl historię edycji)

Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Wylaczylem kiedys odpieniacz na ok 3 dni - walka z sinicami. Korale sie pozwijaly wiec wlaczylem. Niestety za pozno. Wiekszosc padla. Szczescie w niezczesciu ze to startujacy zbiornik i bardziej eksperymentalny do nauki wiec wiele tych korali nie mam. Jak dla mnie bez pienidla nie ma akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Stefan85 napisał:

Wylaczylem kiedys odpieniacz na ok 3 dni - walka z sinicami. Korale sie pozwijaly wiec wlaczylem. Niestety za pozno. Wiekszosc padla. Szczescie w niezczesciu ze to startujacy zbiornik i bardziej eksperymentalny do nauki wiec wiele tych korali nie mam. Jak dla mnie bez pienidla nie ma akwarium.

Zastanawiałeś się dlaczego miałeś sinice ?


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacku masz rację, w dojrzałym, ustabilizowanym, zbiorniku, w którym świadomy akwarysta wie na ile może sobie "pozwolić" odpieniacz jest zbędny. Jednak poziom wiedzy i doświadczenia większości z nas jest zbyt mały aby takie akwarium w dłuższym czasie prowadzić bez wpadek...A więc na wszelki wypadek ja stosuję i innym mniej doświadczonym radzę stosować jak to nazwałeś wytwornicę bąbelków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, dadario napisał:

Jacku masz rację, w dojrzałym, ustabilizowanym, zbiorniku, w którym świadomy akwarysta wie na ile może sobie "pozwolić" odpieniacz jest zbędny. Jednak poziom wiedzy i doświadczenia większości z nas jest zbyt mały aby takie akwarium w dłuższym czasie prowadzić bez wpadek...A więc na wszelki wypadek ja stosuję i innym mniej doświadczonym radzę stosować jak to nazwałeś wytwornicę bąbelków.

Pozwolę sobie niezgodzić z Twoją opinią. Wystarczy poczytać wątek, gdzie akwarium jest prowadzone przy pomocy 1 lub 2 filtrów kaskadowych. Nie wspominając o akwarium Raphaela, mistrzostwo świata. Od samego początku bez odpieniacza. Wszystko tam o dziwo rośnie, zero plag i właściciel zadowolony. Wiedza jest wystarczy poczytać i poszperać na forach, tylko komu się chce? Niewielu, reszta tłucze te same pytania.

Jeżeli uważasz, że odpieniacz uratuje Cię od wpadek, nie wiem jakich , to jesteś w błędzie. Wkleiłem link do opracowania z 2010 gdzie badają różne odpieniacze i to co odpieniają. Warto przeczytać do jakich wniosków dochodzą. 

Największym zagrożeniem dla akwarium jest sam akwarysta, podoba mi się to stwierdzenie, w 100% prawdziwe.

Edytowane przez Jacek56 (wyświetl historię edycji)

Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Jacek56 napisał:

Zastanawiałeś się dlaczego miałeś sinice ?

Jacek,  kolega wyraźnie powiedział, powodem było wyłączenie odpieniacza na trzy dni i walka z pozawijanymi koralami, więc potencjalnie, albo brak odpieniacza albo walka... tutaj kolega nie sprecyzował jaka to walka, a są różne kategorie.  Rozumiem że po włączeniu skimmera sinice  już nigdy się nie pojawiły, a korale eksplodowały kolorami, jeżeli można to byłbym wdzięczny do linka z tym akwarium.

4 godziny temu, Stefan85 napisał:

Wylaczylem kiedys odpieniacz na ok 3 dni - walka z sinicami. Korale sie pozwijaly wiec wlaczylem. Niestety za pozno. Wiekszosc padla. Szczescie w niezczesciu ze to startujacy zbiornik i bardziej eksperymentalny do nauki wiec wiele tych korali nie mam. Jak dla mnie bez pienidla nie ma akwarium.

Czyli u mnie ryby są silikonowe  a korale to atrapy ;) Zerknij w mój wątek, chociaż dużo zdjęć zdjęła  aktualna polityka  photobucket-a, to jednak ostatnie aktualizacje są z innego hostingu więc coś tam widać, w akwarium nigdy nie pracował odpieniacz, a korale jakby szczęśliwe, nawet w pełni kolorowe, nawet te teoretycznie najtrudniejsze w utrzymaniu rosną i wybarwiają się znakomicie.

Na temat braku skimmera byłoby długo pisać,  jednak niezaprzeczalną prawdą podpartą wspomnianymi przej Jacka eksperymentami, skuteczność jego to ok 20-30% w filtracji, a ile jest jego wkład w destrukcję mikrożycia -biologii, gdzie dobrze rozwinięta biologia to niemal 100% mocy przeróbczej, w przypadku gdzie pracuje odpieniacz biologi bardzo ciężko jest rozwinąć skrzydła, dlatego tak dużo jest problemów z parametrami,  ew. wpadki - wypadki, w czym pomoże odpieniacz..?  zapraszam do dyskusji każdego kto jest mi to w stanie merytorycznie wytłumaczyć, bo tak samo jak @Jacek56 nurtuje mnie to pytanie od lat,  i nikt nie jest mi to w stanie wytłumaczyć, jedynie co słyszę to to , że musi być, bo tak ma być  i koniec. Odpieniacz został wymyślony gdy akwarystyka morska ograniczała się do kilku prostych rybek i korali, opierała się tylko i wyłącznie za żywej skale a jedyną suplementacją była woda wapienna,  nikt w ów czasach nawet nie pomyślał o hodowaniu trudnych korali, wiedza na temat biologi była poniżej raczkowania.

@dadario Wręcz przeciwnie, niestabilny system szybciej się rozwinie gdy nic nie będzie po drodze niszczyło dobrodziejstw, które są potrzebne w rozwoju mikrożycia tak potrzebnego do pełnej stabilizacji systemu.  Dlaczego?  pomimo dużych "blenderów" teoretycznie tak idealnie trzymających  w ryzach filtrację mechaniczno - chemiczną,  w tym natleniając wodę i trzymając odpowiednie PH,  mimo tego występują problemy  i trzeba wspomagać się różnymi preparatami. Dlaczego?  np. w moim przypadku obciążony system nie notuje żadnych wskaźników powyżej zera bez żadnych wspomagaczy,  gdzie inni przy mniejszej obsadzie mają problemy z utrzymaniem podstawowych parametrów z ich wykorzystaniem.

@Tester

Czyli naśladujemy naturę?  Ale nigdzie nie mogę dopatrzyć nurkując na rafach urobku z pienidła, prawda jest także ze akwarystyka ewoluuje, ale trudno to przełknąć ludziom z branży biznesowej, i akwarystów starszej szkoły, skimmer jest świetną maszynką znosząca złote jajka, pewno także by pienił w słodkiej wodzie gdyby gęstość wody na to pozwoliła.    Jeżeli będziesz kiedyś w okolicach Białki Tarz. to zapraszam, merytorycznie porozmawiamy na ten temat, jako bazę możemy obrać  mój zbiornik,  kondycję zwierząt  i prostotę prowadzenia, jako autora tak szacownego blogu powinno to zainteresować ;) 

 

By nie spamować w temacie :

Moim zdaniem trzeba przyjrzeć się opcji cyrkulacja - obieg, moim zdaniem to pierwsze ogniwo o strategicznym znaczeniu,  są to płuca całego systemu, jeżeli to będzie w porządku  możesz szukać innych przyczyn,  ta pompa obiegowa ma tylko na tabliczce te parametry, podziel to przez dwa i będziesz miał realny obieg,  detytrus w sumpie zawsze będzie się pojawiał, po prostu trzeba go usuwać przy podmianie i tyle.

Zalecam także zmianę tytułu tematu, tak dla potomności.

 

 

 

edit.

Jacek uprzedziłeś mój post, wiesz że się  zawsze z Tobą nie zgadzam w mojej kwestii, ale mimo tego dzięki, miedzy innymi też to zasługa Twojej bezcennej wiedzy w wielu kluczowych sprawach :)

Edytowane przez raphael_ (wyświetl historię edycji)

"Trwaj tyl­ko w słońcu, bo nic piękne­go nie rośnie w ciemności"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak co by nie pisać, najładniejsze rafowe akwaria są z odpieniaczami, a wasze przykłady to tylko wyjątki od reguły. Pisząc, że odpieniacz zbędny sami nie potraficie podać konkretnych powodów to dlaczego, a chcecie, aby ktoś podawał uzasadnienie naukowe,  że jest potrzebny. To samo można napisać o grzałce czy lampie, kto Wam mówi że to potrzebne? Są koral które tego nie potrzebują itd, itd. 


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja też mam zbiornik bez odpieniacza i nie zamierzam go kiedykolwiek montować ;) zbędna zabawka za duże pieniądze.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie powiedziałbym, że odpieniacz nasladuje naturę. Owszem podobne procesy (odpienianie) mogą zachodzić w naturze, ale nie wydaje mi się zeby miały, tak jak pisał @Jacek56 wydajność 20-30%. Zresztą wcześniej czy później taka piana i tak bedzie zmyta przez deszcze do wody.

Odpieniacz nie tylko pełni funkcję filtra. Wspomaga również wymianę gazową. Wystarczy wylączyć odpieniacz na kilka dni, żeby zobaczyć reakcję KH w akwarium. Wspomaga cykl azotowy przez stabilizowanie procesów RedOx. 

Owszem, da się prowadzić akwarium bez odpieniacza. Ale ta filtracja w jakiejś musi być. Jak nie w odpieniaczu to w refugium, DSB, skale czy piasku. Poza tym, co innego odłączyć odpieniacz w dojrzałym i stabilnym systemie, a co innego startować bez odpieniacza. Ostatecznie można miec odporne korale typu ksenia, cladiella, sarco etc, że rzeczywiście system sobie jakoś poradzi. Tak jak pisałem wiele razy - wszystko zalezy od ambicji. 

@fresz33 - Po pierwsze, pokaż akwarium. Po drugie, patrz akapit wyżej. 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Damian07 napisał:

Jednak co by nie pisać, najładniejsze rafowe akwaria są z odpieniaczami, ...

Można prosić o ich wskazanie? Piszę to, bo obecnie, oczywiście jak dla mnie, najładniejsze akwaria właśnie mają obaj Panowie... i @RobertK - Robert jednak faktycznie ma odpieniacz :)

 

2 godziny temu, Damian07 napisał:

... a wasze przykłady to tylko wyjątki od reguły. ...

Pozwolę sobie zauważyć, że to nie tylko te dwa systemy, jest ich znacznie więcej, tyle że nie tu... zresztą były już tak prowadzone z powodzeniem systemy z wymagającymi sps dość dawno temu.

2 godziny temu, Damian07 napisał:

...Pisząc, że odpieniacz zbędny sami nie potraficie podać konkretnych powodów to dlaczego, a chcecie, aby ktoś podawał uzasadnienie naukowe,  że jest potrzebny. To samo można napisać o grzałce czy lampie, kto Wam mówi że to potrzebne? Są koral które tego nie potrzebują itd, itd. 

Daleko idący wniosek, jak ktoś ma ochotę to "wujek google" na bank pomoże, żeby ułatwić wkleję "co nieco":

@Ironista: "To musi działać, bo działa od miliardów lat. I dlatego wyłączając odpieniacz za jakiś czas będziecie mogli zrezygnować nawet z tak cudownej pożywki jak ten magiczny Jackowy proszek, który ostatnio robi karierę. Dlaczego.
Otóż cała ta materia organiczna, czyli ten syf z pożywienia (choćby te płatki) obumarłe żyjątka i tak dalej, czyli białka, tłuszcze, cukry, aminokwasy, kwasy organiczne itd tworzą nic innego jak DOC (Dissolved Organic Carbon), a ten z kolei służy bakteriom do wzrostu i rozmnażania. Dlatego dajemy pożywki w początkowym stadium działania zbiornika, żeby bakterie się szybciej mnożyły, później dajemy znowu, bo odpieniacz nam naturalne żarcie dla bakterii wybija. Jak wyłączymy ustrojstwo to mamy wystarczającą ilość DOC żeby żyły i się rozmnażały.

Czyli reasumując, odpieniacz może iść won, byle by:
- nie przerybiać
- nie przekarmiać
- zadbać o cyrkulacje i dobry obieg (żeby się syfek unosił a nie zbijał i gromadził) - i mamy z głowy fosforany
- zadbać o dobrą masę koralową, która bogata w zooksantele (glony jakby nie patrzył), chętnie wchłonie nieco azotu - i mamy z głowy azotany.

W moim przypadku dwa pierwsze punkty wykluczają baniak bez odpieniacza, ale tak jak wasze z taką masą koralową, rozsądną obsadą i karmieniem spokojnie dadzą radę."
 
29 minut temu, Tester napisał:

...

Odpieniacz nie tylko pełni funkcję filtra. Wspomaga również wymianę gazową. Wystarczy wylączyć odpieniacz na kilka dni, żeby zobaczyć reakcję KH w akwarium. Wspomaga cykl azotowy przez stabilizowanie procesów RedOx...

Widzisz Bartek, jakiś czas temu włączałem i wyłączałem odpieniacz (czasokres po kilka miesiący), efekt - skok PH raptem o 0,1 (!) i zupełnie bez wpływu na poziom KH. Nie tylko moim zdaniem, największa wymiana gazowa następuje pomiędzy taflą wody, a powietrzem i tu szczególnie dobrze jest zaplanować odpowiednio sump/panel oprócz oczywistej sprawy, jaką jest cyrkulacja, warunek - pomieszczenie, w którym stoi baniak musi mieć zapewnioną dobrą wentylację.

36 minut temu, Tester napisał:

...

Owszem, da się prowadzić akwarium bez odpieniacza. Ale ta filtracja w jakiejś musi być. Jak nie w odpieniaczu to w refugium, DSB, skale czy piasku. Poza tym, co innego odłączyć odpieniacz w dojrzałym i stabilnym systemie, a co innego startować bez odpieniacza. Ostatecznie można miec odporne korale typu ksenia, cladiella, sarco etc, że rzeczywiście system sobie jakoś poradzi. Tak jak pisałem wiele razy - wszystko zalezy od ambicji. ...

Bartek, obserwujesz wątek Rafała?

 
 
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 minuty temu, Tester napisał:

@fresz33 - Po pierwsze, pokaż akwarium. Po drugie, patrz akapit wyżej. 

Pierwsze dwa zdjęcia to zbiornik przed przesiadką na 200l. Mniejszy zbiornik prowadzony był na filtrze KUBEŁKOWYM wypełnionym tylko siporaxem i na małej kaskadzie wypełnionej tylko watoliną, ZERO absorberów chemii i innych cudów na kijku. Parametry Po4 0,03 No3 około 2. 

Aktualny zbiornik ma dopiero miesiąc czasu i jest na żywej skale ze starego plus sucha Marco rocks co widać po prawej stronie na zdjęciu i UWAGA nie ma ani grama glonu...Bakterie prodibio biodigest dałem TYLKO na starcie i nie zamierzam dalej dodawać. Mam sump w którym mam tylko przegrodę na pompę obiegową, żywą skałę/gruz zwał jak zwał no i podstawę filtracji mechanicznej czyli watolina/włóknina zwał jak zwał. I tu podobne parametry po miesiącu, a nawet Po4 Salifertem nie wykrywalny. Ballinga od samego początku dozuje automat a z ręki dodaję tylko witaminy i aminokwasy. Koralowce karmię co drugi dzień fitoplanktonem w żelu i raz w tygodniu prodibio reef booster, rybki natomiast RAZ dziennie 2 kostkami mrożonego solowca i NIC więcej. Nie wiem skąd u ludzi tyle problemów z dojrzewaniem i później prowadzeniem zbiornika...... Aha światło u mnie to lampa DIY na diodach power led 3w (royal blue, white i uv).

Żeby nie było nie na temat to detrytus u mnie właśnie zbiera watolina.

 

 

e00ee80c12a75a3bb3bc927cd187c0a9.jpg

92c52548214a9362a26481d37080aa05.jpg

cKUMMNe.jpg

rQz7j0w.jpg

Cd2foq2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

temat o dytrytusie a trzepiemy pianę w odpieniaczu :D 

@peterbpl, moim zdaniem super sprawa jak ci się dytrytus zbiera tylko w tej jednej komorze - możesz z łatwością go usuwać ze zbiornika podczas podmian wody. Ja pomimo tego, że używam skarpety na spływie mam dytrytus który zbiera się w miejscach mniejszej cyrkulacji w zbiorku głównym i tam go muszę wybierać.

Moim zdaniem, nie przeskoczysz dytrytusa - on będzie zawsze gdzieś zalegał  - idealnie jak tyko w miejscu gdzie łatwo można go usunąć.

 


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, jarecki.g napisał:

Bartek, obserwujesz wątek Rafała?

@jarecki.g - Jarku, ale to nic nie zmienia w ogólnym układzie. Piekny zbiornik - fakt (poza tym ze 90% zdjęc mi się nie wyswietla) ale tak jak mowilem, jakaś filtracja musi być. I jest. Albo minimalizujemy podaż zanieczyszczeń (skromna obsada) albo maksymalizujemy filtrację (probiotyka, Zeo, odpieniacz). Cudów nie ma. Żeby wyrzucić odpieniacz trzeba zmienić odpowiednio system, aby dał sobie bez niego radę. Sam wielokrotnie pisałem tu czy na RH, że era przewymiarowanych odpieniaczy minęła, ale kosztem tego, że zamieniamy je na coś innego np na metody probiotyczne.

Poza tym nikt nie twierdzi ze odpieniacz to absolutny cud techniki pozbawiony wad. Jeśli usuwasz odpieniacz z systemu to jego negatywne działanie przestaje oddziaływać na system, ale jednocześnie tracisz zalety jego posiadania. Jeśli akwarysta potrafi zrobić tak, że pozytywy braku odpieniacza są wieksze niż nagatywy - to uzyskujemy takie akwarium jak Rafała. 

Zapytam Cię inaczej... Wyobraź sobie, że nagle wszyscy wyjmuja odpieniacze ze zbiorników. Co się według Ciebie stanie?


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja odpowiem :P zgłupieją bo nie będą wiedzieli co się dzieje heh odpieniacz wywala z pianą "wszystko" to co także dodajemy do zbiornika łącznie z bakteriami. Więc bez odpieniacza nie trzeba tego "wszystkiego" dodawać tak samo dużo albo wcale jak z odpieniaczem. To tak pisane w wielkim skrócie.

Edit.

Nikt nie komentuje mojego zbiornika że tak szybko od startu dałem rybki, koralowce, że bez odpieniacza? :P 

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co tu komentować. Ryb za duzo nie masz a biomasa korali jest spora. Masz też piasek ktory kolosanie zwieksza powierzchnię dla bakterii. Jakoś sie kręci.

W RB kiepsko widac, więco kolorach SPSów sie nie wypowiadam. Czy to cyjano na piasku na pierwszej i drugiej fotce?

W swojej wypowiedzi wspomniałeś tylko jedną stronę monety, więc pytam o drugą . Co się w takim razie stanie z tymi substancjami nieporządanymi, które zaczną się kumulować, a których nieobecny odpieniacz nie będzie usuwał? (bo chyba przyznasz ze taki odpieniacz jakaś dobrą robotę robi)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.