Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

@raphael_ ja nie wątpię, że znasz ten zapaszek i ze jestes doswiadczonym akwarystą. Jedynie jako poczatkujaca jestem ciekawa, czy teraz po takim czasie prowadzenia zbiornika bez odpieniacza, kiedy woda pachnie przyjemnie, czy włożony teraz do akwarium odpieniacz zaparzylby po kilku dniach taką "pachnącą" kawę?

Proszę, nie traktuj mojego pytania jako atak czy złośliwość,  to tylko zwykłe pytanie zadane z czystej ciekawosci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc Przepraszam, może inaczej to odebrałem :)

I odpowiadam na to arcykiekawe pytanie nie podejmują się tego eksperymentu, znając już z góry wynik.

Tak, będzie "woń" czy przyjemna czy nie, zależy od zmysłu akwarysty i jego upodobań. Jak wiesz lub nie, u mnie za główną filtrację odpowiada Wata lub inaczej zwana Owata , jeżeli mam sytuację taką jak Ty przedstawiasz, to nadmiary pokarmu nie zostają zmiksowane przez "igłę" tylko w nie zmienionej postaci wyłapie ją wata, następnie wata zostaje usunięta zanim nastąpi rozkład nie spożytkowanego pokarmu, a który zostaje wyrzucony przelewem do sump-a akwarium. W sytuacji z odpieniaczaem nie zużytkowany pokarm nie jest w stu procentach transmitowany do kubka,  duża cześć ale w już postaci koktailu wraca do systemu, miedzy innymi trafiaja także inne mikrożycie które jest priorytetem w utrzymaniu  dobrej kondycji zbiornika,  i tutaj widzę największy minus, bo jaką mam pewność ze to wróci z powrotem do pompy odpieniacza,  a nie zalegnie gdzieś z zakamarkach zbiornika generując już zanieczyszczenia. Dlatego jeżeli miałbym załadować odpieniacz do mojego zbiornika, na pewno byłaby to konstrukcja jaką KZ zaleca przy metodzie ZEOvit, czyli na zwężce Venturiego, moim zdaniem taki oodpieniacz w dużej mierze jest mniej destrukcyjne dla mikrożycia żyjącego w zbiorniku. Niestety zapędy tylko pianotwórcze zapomniały już o tych dobrodziejstwach.

I wklejam urobek z 48h,  tak z ciekawości wypłukałem watę, i zaznaczam że nie notowałem ponad przeciętnego zapachu :)  Zdjęcie jeszcze z okresu dojrzewania, teraz jest tego znacznie mniej, z ciekawości powiem że pływają w nim kiełże, niestety .. ale czy u Ciebie w kubku także pływają?

 

@jarecki.g  Międzi innymi Ciebie miałem na myśli, chyba to Ja Cię sprowokowałem do napisania posta, to i dobrze,  nie komercyjne! zbiorniki takie jak Twój, Roberta, Jacka, Pawła, Marcina, Andrzeja, Maćka itd.. mógłbym jeszcze wymieniać..  powinny świecić na tutaj na  forum przykładem dla "młodszych posolonych"

 

DSC_0087.JPG

Edytowane przez raphael_ (wyświetl historię edycji)

"Trwaj tyl­ko w słońcu, bo nic piękne­go nie rośnie w ciemności"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie sobie moje przemyślenia zaznaczam ja mam odpieniacz :) 

Z tego co udało mi się wywnioskować z postów kolegów którzy jadą bez to to ,że bardzo ważna jest wymiana gazowa mówimy tu o w miarę stabilnym PH  dlatego uważam ,że bardzo istotne jest poinformować tych którzy chcą zacząć bez , że nie da się tego zrobić mieszkając w bloku przy sporej obsadzie domowników.

Zauważcie , że akwarium Jacka stoi w pomieszczeniu gdzie zaznaczam chyba ( bo nigdy nie byłem u kolegi ) nie ma intensywnego ruchu ludzkiego , pomieszczenie jest bardzo wietrzone ( tak gdzieś wyczytałem w którymś z postów ) więc jest szansa , że następuje w miarę wysoka wymiana gazowa.

Co do akwarium kolegi Rafała ciężko mi wywnioskować chociaż wydaje mi się , że pomieszczenie w którym stoi akwarium jest duże , więc nie ma zagrożenia w postaci słabej wymiany gazowej.

Dla zobrazowania ktoś kto mieszka w bloku powiedzmy pokój jest 4 x 3 metry w pomieszczeniu znajduje się powiedzmy 5 osób na co dzień to w jaki sposób ma dojść do wymiany gazowej tak żeby utrzymać PH na wysokim stabilnym poziomie ? Wietrzyć mieszkanie zimą i mieć szron na ustach ? Pozbyć się kilku osobników z domu ? Nie wystarczy mieć odpieniacz :)  śmieszne nie ale prawdziwe. 

Żebyście mnie dobrze zrozumieli ja nie mam nic przeciwko metodzie bez , natomiast trzeba informować o wszystkich zagrożeniach i pamiętać , że nie każdy ma taki luksus , że akwarium może stać w osobnym wietrzonym pomieszczeniu.

Być może to co napisałem to głupoty ale dla zobrazowania pokój w którym stoi moje akwarium jest 5 x 6 może troszkę większy gdy przychodzi do nas rodzina powiedzmy na imieniny niech będzie , że moje :) w pomieszczeniu zasiada około 15 osób może troszkę więcej to uwierzcie mi na słowo PH potrafi w tym okresie spaść o 0,3 a czasami nawet więcej. Dlatego nie wyobrażam sobie , żeby w małym pomieszczeniu gdzie przebywa spora ilość osób można było jechać bez i mieć stabilne PH.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Mnie zawsze uczono w akwarystyce żeby był duży ruch tafli wody i to w zupełności wystarczy w wymianie gazowej/natlenieniu zbiornika. Przyznam się że prowadząc morskie akwarium jeszcze ani razu nie mierzyłem PH ;) i też jakoś specjalnie wentylowanych pomieszczeń nie mam, a mieszkam w bloku.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzysztof , staram się opierać na tym co sam sprawdziłem :)  


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z moich obserwacji - skończył mi się problem z fosforanami. Nie muszę mieć absorbenta a ryb nie mam mało. Teraz pytanie, jeśli fosforany nie trafiają do kubka to gdzie są ? Glonów zero, masy koralowej naprawdę mało - nie ma bezpośrednich "dużych" konsumentów, wiec co się stało ? Ja domniemam, że przyczyną jest bezpośrednio biologia która wcześniej była mocno "trzepana" wirnikiem igiełkowym. Teraz populacja biologiczna chyba jest na wysokim poziomie.

Prowadzę zbiornik obecnie na wódce (zamiennie na occie), po wyjęciu odpieniacza musiałem o 50% zmniejszyć dawkę podawaną bo szyby wchodzi w brąz w ciągu dnia. Dla mnie jest to bezpośredni dowód na to, że faktycznie odpieniacz wywala wszystko jak leci.

Wg mnie problem stanowią mocne odpieniacze, kiedyś używałem odpieniacza waipro który był na zwężce i w tym 200l baniaku nie miałem problemu z No3 (po4 nie mierzone, zakup Hanki w tamtych czasach był rarytasem), Krzysiek[mention=10308]krzlew[/mention] tez nigdy nie miał problemu z No3 i po4 a jego odpieniacz to deltec stara konstrukcja który w porównaniu do dzisiejszych kubków i odpieniania to po prostu sobie "pierdzi". Metoda KZ, tak jak Rafał pisał, tez na zwężkach - przypadek ?

Cały trend na igły zaczął się od BK, teraz wszyscy naśladują ale czy to jest dobry kierunek ? Wiadomo, że mając odpieniacz całą suplementację dobiera się do "konsumpcji" w tym również do tego co ląduje w kubku, finalnie mamy piękne akwaria ale lejemy sporo i walczymy z biologią. Bez odpieniacza lejemy mniej ale walki z biologią jest znacznie mniej.

Czy ta metoda jest dla wszyskich ? Nie ! Jak każda inna, czy KZ jest dla wszystkich ? Ile baniaków klękło (okolice 2006 ?) na KZ ? Jeżeli ktoś wybiera metodę prowadzenia, to musi się jej trzymać i jej "zasad".

Wyciągnięcie odpieniacza wiąże się z tym, że musimy zastąpić filtrację " mechaniczną" w postaci skarpety, waty itp i to należy wymieniać - ja to robię co 2/3 dni, w KZ Cza trzepać kamykami 2xdziennie, odpienaicz trzeba czyścić i do tego ten smród kilkudniowy. Probiotyka "sklepowa" daje nam obowiązek codziennego kropienia pożywki i bakterii i tych przykładów można mnożyć.

Co do pH, to dla mnie sprawa dyskusyjna - czy w przypadku tych gości to właśnie nie odpieniacz ładuje nam co2 do baniaka ?

Osobiście uważam, że należy zaczynać z odpieniaczem, wybacza błędy i jednocześnie przyspiesza czyszczenie zbiornika na etapie dojrzewania - tu za przykład podaje Rafała, zbiornik dojrzewał wg mnie dłużej ale jak zaskoczył to od razu petarda ;)


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, kiflu napisał:

Prowadzę zbiornik obecnie na wódce (zamiennie na occie), po wyjęciu odpieniacza musiałem o 50% zmniejszyć dawkę

To ile dajesz jej jak zmniejszyłeś o połowę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Był czas, że podawałem 15ml/1000L - po transferach ze skałą, dokładnym odkurzeniu baniaka po 5 latach funkcjonowania zatrzymałem się na 12ml/1000L a teraz  podaje 6ml.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja próba wyłączenia odpieniacza zakończyła się po 24h, tak jak wcześniej wspomniał fal skoki pH był za duże z 8.1 do 7.73. Dodam że baniak jest obsługiwany przez reaktor a obsada to 95% same SPSy. Okna jak to w lecie pootwierane (baniak stoi w salonie około 25 m2) więc w zimie byłoby bardzo ciężko. To tyle w temacie testów na pozbycie się odpieniacza.

Edytowane przez Efendi (wyświetl historię edycji)

145x70x65H, sump 200L, BK 250, RRR 25kg, 2xVortech MP40, ATI 10x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jak takie "skoki" wpływają na życie w zbiorniku? ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mały cyt:

PH wody morskiej to wartość 8,2 , która ze względu na różną zawartość CO2 w wodzie akwariowej będzie różna w dzień i w nocy – w nocy będzie spadać. Jest to proces naturalny i nie należy się tym zbytnio przejmować. Nawet, jeśli w ciągu dnia pH wody spada poniżej 8 to nie jest to powód do paniki. Dopiero stała tendencja od pH poniżej 7,7 powinna nas niepokoić. Jak zwykle wartość zbliżona do występującej w naturze powinna być naszym celem, ale przede wszystkim musimy określić jakie są wahania dobowe i w jakim okresie czasu mamy obniżone pH wody. Dopiero wtedy zastanówmy się nad przyczynami niższej wartości i ewentualnymi krokami w celu jej podniesienia. Bardzo ważne, aby były to środki długotrwałe, ponieważ skoki pH w krótkim czasie mogą przynieść więcej szkód niż niższe, ale trwałe pH w akwarium. Dostępne są dobre bufory i postępując zgodnie z instrukcją uzyskamy właściwy efekt. Zbytnie i długotrwałe odchylenia od normy będą skutkować gorszą kalcyfikacją szkieletów koralowców oraz glonów wapiennych. Jednocześnie mogą przyrastać glony niższego rzędu co z kolei wpłynie na wygląd akwarium.


145x70x65H, sump 200L, BK 250, RRR 25kg, 2xVortech MP40, ATI 10x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Efendi napisał:

Moja próba wyłączenia odpieniacza zakończyła się po 24h, tak jak wcześniej wspomniał fal skoki pH był za duże z 8.1 do 7.73. 

W jakim miesiącu to było ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Arturro napisał:

W jakim miesiącu to było ?

 

48h temu:)


145x70x65H, sump 200L, BK 250, RRR 25kg, 2xVortech MP40, ATI 10x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.07.2017 o 08:01, Efendi napisał:

Moja próba wyłączenia odpieniacza zakończyła się po 24h, tak jak wcześniej wspomniał fal skoki pH był za duże z 8.1 do 7.73. Dodam że baniak jest obsługiwany przez reaktor a obsada to 95% same SPSy. Okna jak to w lecie pootwierane (baniak stoi w salonie około 25 m2) więc w zimie byłoby bardzo ciężko. To tyle w temacie testów na pozbycie się odpieniacza.

Piotr, a co Cię podkusiło aby wyłączyć odpieniacz???


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Piotr, a co Cię podkusiło aby wyłączyć odpieniacz???


Jeśli mam się wypowiadać w danym temacie to muszę przeprowadzić test na własnym organizmie[emoji16]


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro

145x70x65H, sump 200L, BK 250, RRR 25kg, 2xVortech MP40, ATI 10x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, mam pytanie 

odpieniacz wogole nie chce pienić    , zeby cos pienił musze zatykac rure splywu z odpieniacza  i troszke to jest problematyczne bo nie idzie go wogole  wyregulowac  i nieraz mi przeleje kubek

akwarium mam 200 L a odpieniacz schuran 120 na pompie aquabebe 2000 L  ( nie jest zbyt mala ta pompa ?) dodam ze  no3 i po4  mam 0 ,0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Efendi napisał:

 


Jeśli mam się wypowiadać w danym temacie to muszę przeprowadzić test na własnym organizmie[emoji16]


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk Pro

 

Twój eksperyment : włączyłem odpieniacz, zostawiłem dozowanie kwaśnej wody z reaktora przez całą noc i zaobserwowałem spadek pH rano. Można i tak,  tylko w jakim celu?


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, Seba6001 napisał:

Cześć, mam pytanie 

odpieniacz wogole nie chce pienić    , zeby cos pienił musze zatykac rure splywu z odpieniacza  i troszke to jest problematyczne bo nie idzie go wogole  wyregulowac  i nieraz mi przeleje kubek

akwarium mam 200 L a odpieniacz schuran 120 na pompie aquabebe 2000 L  ( nie jest zbyt mala ta pompa ?) dodam ze  no3 i po4  mam 0 ,0

 

Jak nie pieni sztywnej piany to po prostu nie ma co pienić, czysta woda - nie ma się co przejmować, zapieni jak przesadzisz z karmieniem, coś zdechnie itp - jest to taki wentyl bezpieczeństwa na wypadek jak by pojawiło się zanieczyszczenie biologiczne, gnijąca gdzieś ryba w zakamarkach albo przesadzenie z karmieniem mrożonkami. Jak masz ustawiony system i jest równowaga biologiczna to w sumie tych zanieczyszczeń nie ma tak dużo dla odpieniacza, oczywiście jak nie jest przerybione akwarium. 

Odpieniacz nie musi wywalać w koło piany trzeba ustawić tak by wywalał jak najmniej właśnie - wg mnie, bo tak to spada zasolenie niepotrzebnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, Seba6001 napisał:

Cześć, mam pytanie 

odpieniacz wogole nie chce pienić    , zeby cos pienił musze zatykac rure splywu z odpieniacza  i troszke to jest problematyczne bo nie idzie go wogole  wyregulowac  i nieraz mi przeleje kubek

akwarium mam 200 L a odpieniacz schuran 120 na pompie aquabebe 2000 L  ( nie jest zbyt mala ta pompa ?) dodam ze  no3 i po4  mam 0 ,0

Hej,sa dwa AB,obydwa 2000l/h z tym ze jeden(moj) ma pobor pradu 33w a drugi mniej (18w?) i roznia sie one podnoszeniem wody...Schuran ma trzy rodzaje regulacji,sila pompy,powietrze i wylot...U mnie pompa jak i powietrze na max'a,ale na poczatku tez mi albo przelewal albo nie pienil i kombinowalem wszystkimi trzema regulacjami...Schuran jak i inne odpieniacze musza troche popracowac,woda sie zabrudzic i "zlapac" biologie,wtedy pieni idealnie...Nie wiem jak stare jest Twoje akwarium,ale po pytaniu podejrzewam ze niezbyt,dlatego trzeba troche poczekac...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Iceberg napisał:

Hej,sa dwa AB,obydwa 2000l/h z tym ze jeden(moj) ma pobor pradu 33w a drugi mniej (18w?) i roznia sie one podnoszeniem wody...Schuran ma trzy rodzaje regulacji,sila pompy,powietrze i wylot...U mnie pompa jak i powietrze na max'a,ale na poczatku tez mi albo przelewal albo nie pienil i kombinowalem wszystkimi trzema regulacjami...Schuran jak i inne odpieniacze musza troche popracowac,woda sie zabrudzic i "zlapac" biologie,wtedy pieni idealnie...Nie wiem jak stare jest Twoje akwarium,ale po pytaniu podejrzewam ze niezbyt,dlatego trzeba troche poczekac...

@Icebergjak często czyścisz dyszę?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Katani,dyszy nie czyszcze zbyt czesto,wlasciwie dobrze ze mi przypomniales,przy nastepnej podmianie przeczyszcze go calego,niech pochodzi troche na occie...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Jacek56 napisał:

Twój eksperyment : włączyłem odpieniacz, zostawiłem dozowanie kwaśnej wody z reaktora przez całą noc i zaobserwowałem spadek pH rano. Można i tak,  tylko w jakim celu?

Jacku...proszę....chyba sam sobie odpowiedziałeś na pytanie. 


145x70x65H, sump 200L, BK 250, RRR 25kg, 2xVortech MP40, ATI 10x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy prawdopodobnie tylko wyczyścić dyszę obrasta i zmniejsza się przepływ powietrza. U mnie jak wyczyszczę to dokładam regulator na wężyki powietrza bo przelewa.

Wysłane z mojego SM-J510FN przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.