Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

witam mam prosbe czy jest ktos kto moze wyjasnic dokładniej  działanie lampy UV i zstsowanie w akwarium morskim ,pytam poniewaz  do mojego akwarium RED SEA REEFER 250 (244L w obiegu) zakupiłem sterylizator UV EHEIM REEFLEX 500( tylko 9w ale podobno działa jak mocniejsze odpowiedniki OK 14w-16w  dzieki specjalnej konstrucji , przeznaczony do akwarium 200-500L)czy urzadzenie jest konieczne ( mam na mysli ze naprawde pomaga w łatwiejszym utrzymaniu zbiornika , obronie przed glonami itp ,  czy to tylko jakis zbedny dodatek ) przegladajac internet spotkałem sie z rozbieznymi  opiniami na ten temat :ze uv zabija wszelkie bakterie w tym nitryfikacyjnczyli równiez te pozyteczne (oczyweiscie wszystkie które przeplywaja przez lampe a nie bakterie osiadłe ktore sa na skałach i w podłozu ) i jak kozystac z lampy czy lampa musi działać 24h/dobe czy tylko kilka godzin dziennie  ( dopytywałem w sklepie i powiedzieli ze moze działac 24h bez negatywnego wpływu na zycie w akwarium  ) lub moze tylko w przypadku wystapienia choroby , podmianie wody  lub aklimatyzacji nowych zwierzat ?znalazłem takze film od specjalistów z aqua medic w którym wrecz zalecaja uzycie takiej lampy lecz nie wyjasnili dokładnie ile i jak ?( link ponizej ...........................

i kolejne pytanie jesli chciałbym uzywac 24h a dozuje calcium , magnez , no pox firmy ( red sea ) podawane przez pompe dozujacą która dozuje do komory pompy obiegowej a pompa obiegowa podłaczona jest do sterylizatora UV to czy ma to wpływ na dozowane srodki tzn czy nie wytracaja sie przepływajac przez lampe uv (ponizej zdjecie podłaczenia )czy tez musze wyłaczac lampe na czas dozowania srodków????? Z góry dziekuje za pomoc !!!! pozdrawiam

IMG_2302.JPG

IMG_2304.JPG

IMG_2325.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heja...Sa rozne szkoly dotyczace UV-ki,jedni uzywaja inni tylko w razie klopotow,takich jak zakwit bakteri,gdzie lampa sprawdza sie wysmienicie.Moze tez zastapic wegiel,by uzyskac klarowna wode...Moja teoria jest taka ze jak sam napisales,bakterie sa w skale,piasku,siporax'ie,szkle i we wszystkich przedmiotach znajdujacych sie w wodzie,wiec nie potrzebuja byc w toni wodnej,chociaz i tak tam beda,gdyz nie ma mozliwosci wybic wszystkich bakterii...Przez UV musi byc opowiedni przeplyw,za szybki spowoduje ze bakterie i wolne rodniki glonow nie zostana zabite czy uszkodzone a zbyt wolny przeplyw da efekt taki ze bakterie beda namnazac sie szybciej,nizeli zostana unicestwione,dlatego sa wykresy przeplywu w zaleznosci od mocy lampy i w jakims temacie ktos zapodal...Jezeli zdecydujesz sie na stala prace UV to pamietaj ze wymaga ona regularnego czyszczenia oraz wymiany lampy bodajze co szesc miesiecy...Mnie ta lampa bardzo pomogla w poczatkowej fazie zakladania akwarium i dzieki niej pozbylem sie zakwitu a nawet byl czas ze wlaczalem ja na pare godzin dziennie,ale pozniej w koncu ja odlaczylem...Jedno jest pewne ze warto miec taka lampe jak zdarzy sie cos zlego w zbiorniku...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

innymi słowy UV-C zabija znajdujące się w wodzie bakterie (te dobre też) pływające glony i wszystko co jest podatne na działanie UV

--//-- miało się połączyć z postem wyżej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sa sterylizatory i klaryfikatory uv.

9w na powrocie z 250L akwarium bedzie dzialac jako klaryfikator wody, rozwali komorki glonow, ale nie ochroni ryb przed ospa.

Lampa uv nic nie zabija, promieniowanie niszczy dna i uniemozliwia reprodukcje komorek, stad nazwa sterylizator. Skutecznosc zalezy od przeplywu i mocy lampy. Mala lampa z duzym przeplywem to klaryfikator, zwiekszajac intensywnosc i czas oddzialywania promieniowania uzyskuje sie efekt sterylizacji. 

Zakladam, ze lampe 15w z przeplywem ok 500L/H mozna by juz nazwac sterylizatorem w takim akwarium.

Na wapno i magnez uv nie ma wplywu, nie jestem pewien skladu nopoxa, ale sadzac po dacie przydatnosci, to tez nie ma tam nic zywego.

Ogolnie wsrod atrakcyjnych cenowo, dostosowanych do domowego akwarium lamp nie ma sterylizatorow. Zostaje wiec tylko kwestia estetyki, i tu promieniowanie nie zastapi podmian, zrownowazonego karmienia czy odpieniacza. Dlatego zasadne jest stwierdzenie, ze lampa UV to gadzet dla wymagajacych krysztalowej wody w duzych zbiornikach.

Kwestia indywidualna jest blilansowanie dodatkowej grzalki, kosztow pradu i zarnikow z kosztami wegla aktywowanego. W stawie na dzialce jest to bardzo rozsadne i ekonomiczne rozwiazanie. W akwarium oswietlonym 1W na litr, z regularnymi podmianami i cala masa sprzetu filtrujacego, ktore oglada sie przez szybe a nie lustro wody, a od korali dzieli nas 30cm lampa bedzie duzo nizej na liscie zakupow. Strzelam, ze jakies 5% posiadaczy lamp uv w akwariach faktycznie ich potrzebuje i nie osiagnelo by podobnych efektow tanszymi metodami.

Ogolnie to jak to czesto w hobby bywa, ktos na sile probowal wprowadzic rozwiazanie przemyslowe do salonu, po drodze upraszczajac proces. Wtedy ludzie widzac cos znajomego, nie wnikaja w szczegoly. 

 

Edit: zabawne, ze w zagranicznych sklepach ten eheim jest okreslany jako klaryfikator, a w polskich probuja wmawiac, ze to sterylizator. Jak zwykle sto lat za murzynami.

Edytowane przez tihs (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
8 godzin temu, tihs napisał:

Lampa uv nic nie zabija,

i dlatego nazywana jest .. bakteriobójczą ? (pisałem o UV-C)

UV-A - długofalowe 400 nm - 315 nm
Występuje w promieniach słońca. Dotyczy procesów fotochemicznych, pigmentaryzacji. Efekt erytemalny jest znikomy.

UV-B - średniofalowe 315 nm - 280 nm
Ma podstawowe zastosowanie w terapii. Tworzy prowitaminę D. Występuje tu efekt pigmentaryzacji i erytemalny.

UV-C - krótkofalowe 280 nm - 100 nm
Posiada mocny efekt bakterio- i zarodkobójczy.
Powoduje oparzenia skóry (Erytema) i zapalenie spojówek(efekt koniunktywalny).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziekuje serdecznie za pomoc , poszperałem troche i okazuje sie ze obaj panowie maja racje EHEIM jak  podaje producent jest to sterylizator / klaryfikator przeznaczony do akwarium 300-500L a wszystko uzalznione jest od mocy przepływu (ja mam pompe z regulacja Jecod 4000 czyli moge zmniejszyc przepływ i stosowac przy chorobach) jak podaje producent zarówka ma tylko 9W  ale dzieki zastosowaniu specjalnego reflexu (budowa wenetrzna ma jakies lustro) obija swiatło i działa na wode jak zarówka ok 14w-15w w normalnym sterylizatorze , wiec juz to jest wartosc która moze zabijac bakterie znajdujace sie w toni  szczególnie w 244L ,na pudełku jest podane przy jakim przepływie ( przy 400L/h )działa jako sterylizator czyli usuwa bakterie a  kiedy jako klaryfikator (maks przepływ 800L/H),producent zaleca wymiane co 6 m-c wazniejsze jest dla mnie to czy moge go uzywac 24/h poniewaz moja pompa ma 4000 czyli Eheim działa u mnie cały czas  jako sterylizator  UV  (nie chodzi mi o koszty energii) i czy przy dozowaniu suplementów musze to wyłaczyc (oczywiscie gdy działa jako UV sterylizator) czy moze działac ! dziekuje za odpowiedzi i nie zlekcewazenie tematu moze komus sie przyda na przyszłosc bo naprawde ciezko znalezc jakies konkrety tyle opinii ile uzytkowników wiec ciezko sie połapac , wybaczcie moje pytania ale jestem dopiero na poczatku przygody z akwarium morskim i nie zawsze mozna znalezc konkretne odpowiedzi z danego  tematu a człowiek uczy sie całe zycie (szkoda by było stracic  zwierzaki) wiec chyba lepiej zapytać mądrzejszych kolegów z doswiadczeniem !pozdrawiam 

 

tutaj dane i specyfikacja (po ang.) 

The EHEIM Reeflex UV 500 is a higly effective UV sterilizer/clarifier unit for fresh and marine water aquariums from approx. 300 up to 500 litres. The EHEIM Reeflex UV 500 clarifiersuse UV-C radiation to clean aquarium water in fresh and sea water aquariums and are operated in the filter systems water cycle (discharge side) or by using a separate circulation pump (not included). Aquarium water permanently flows through a glass tube and past the UV-C bulb inside the aluminium body. As a result, free-floating algae, bacteria, fungi, viruses and other pathogens are reduced or eliminated. The EHEIM Reeflex UV 500 clarifiers ensure that aquarium water is clean and crystal-clear, keeping the fish healthy.

Benefits of the EHEIM Reeflex UV 500
+ quickly and effectively reduces microorganisms in the water
+ eliminates torpidity caused by algae or bacteria
+ internally fitted high gloss aluminium reflects the UV-C light and ensures extra efficient sterilisation
+ excellent results with low energy consumption (1,8 times higher effectiveness than conventional UV-sterilisers)
+ no performance loss, as the water is redirected using a special design
+ ideal also for breeder tanks, reduces risk of infection
+ attached purification bacteria are retained in the filter, because only floating organisms are captured
+ simple and safe maintenance and cleaning
+ AUTO-OFF: automatic safety cut-off when changing lamp
+ simple fastening in or on cabinet or side of tank

technical Data EHEIM Reeflex UV 500:
- for fresh and marine water from 300 up to 500 litres
- through flow 400-800 l/h
- pressure max. 0.80 bar
- power consumption 230V/50 Hz 9 W
- hose connection: 16/22 mm
- Dimensions (width x height x depth) 106 x 383 x 149 mm

372221.jpg

ADE-075.jpg

s-l1600.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście masz rację, promieniowanie UV-C jest szkodliwe, a jego długotrwałe oddziaływanie zabójcze. 

Temat dotyczy lamp do akwarium i mówienie, że zabije ona życie to wprowadzanie w błąd. Może i się czepiam ale napisałeś, że lampę stosuje się jedynie w przypadku pojawienia się choroby i zabije przez ten czas przy okazji całe życie. Przy właściwym przepływie promieniowanie ma czas jedynie uszkodzić najbardziej wrażliwe białka czyli dna, uniemożliwiając przetrwanie plagi. Dlatego moim zdaniem mówi się w skrócie bakteriobójcza.

Lampę można stosować prewencyjnie przez cały czas, dodatkowo ma jeszcze kilka zalet. Co do mitów to bakterie siedzą na skale, siporaxie i wszystkim innym, a te które znalazły się w toni wodnej były za słabe, żeby czegoś się trzymać i tak wkrótce by zdechły. Kolonie zooplanktonu też nie rozwijają się w toni wody, a pojedyncze osobniki poparzone przez lampę nie mają wpływu na jej stabilność.

Przekonanie o tym, że lampa coś zabija prowadzi do tego, że niektórzy montują ją przed odpieniaczem - aby wywalić to co ma potem zgnić w zbiorniku. Moim zdaniem jest to błąd i lampa powinna być ostatnim etapem filtracji, aby zmaksymalizować jej efektywność.

 

Zebym nie byl w poprzednim poście źle zrozumiany podkreślę: nie neguję zasadności używania lamp UV, są w akwarystyce od ponad 40 lat :)

Zwracam uwagę na rozróżnienie ich zastosowania i fałszywy marketing. Są sterylizatory pierwszego i drugiego stopnia oraz klaryfikatory - ta sama lampa pełni różne funkcje, zależnie od przepływu, jak podkreślił Iceberg.

uvsterilizationlevels.jpg

obrazek z artykułu: Aquarium UV Sterilization

a dla zainteresowanych tematem: http://www.uvsterilizerreview.com

 

EDIT: ani ja mądrzejszy i do tego bez doświadczenia, ale odpowiem :P

 

w tych linkach co podałem są tabelki, na ich podstawie do pozbycia się glonów przepływ powinien być poniżej 280L/W czyli Twoje 9W na powrocie jest akurat :)

Do sterylizacji 1go stopnia zalecany przepływ jest poniżej 100L/W czyli albo bypass do tej lampy albo 20W na powrocie

Do sterylizacji 2go stopnia teoretycznie poniżej 50L/W to daje przepływ 300-400 L/H przez lampę 9W

Co do dozowania zasada jest prosta: na ballinga i inne suplementy mineralne, które po otwarciu możesz trzymać przez rok w szafce nie ma wpływu. Przed dozowaniem fito amino bakterii i innych rzeczy trzymanych w lodówce wyłącz lampę, bo inaczej palisz hajsB)

Edytowane przez tihs (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
23 minuty temu, tihs napisał:

Oczywiście masz rację, promieniowanie UV-C jest szkodliwe, a jego długotrwałe oddziaływanie zabójcze. 

Temat dotyczy lamp do akwarium i mówienie, że zabije ona życie to wprowadzanie w błąd. Może i się czepiam ale napisałeś, że lampę stosuje się jedynie w przypadku pojawienia się choroby i zabije przez ten czas przy okazji całe życie.

 

delikatnie mówiąc ... to nadinterpretacja tego co napisałem - oczywiście że "szybkość sterylizacji" zależy od mocy i przepływu

poza tym podałem link do reefhub.pl - który w/g mnie jest wiarygodnym źródłem, widziałem też wątki w których UV-ka włączona była 24h - tyle że w zbiorniku były np. pokolce i robili to doświadczeni "posoleni" więc w/g mnie lampa jest na tym etapie jest po prostu zbędna - gdyby była niezbędna to każdy posolony miałby co najmniej 2 sztuki (jedna zapasowa) - ale może przydać się w razie zakwitu "tego czy tamtego"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok , dziekuje za pomoc chyba wszystko w miare klarownie i czytelnie wyjasnione i potwierdzone linkami z innych zródeł , mam nadzieje ze pomoze to innym akwarystom w podjeciu decyzji o zakupie UV-ki i celach jej uzywania , dziekuje raz jeszcze i pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, silvia napisał:

" Lampe UV stosuje się jako sterylizator wody w przypadku np. pojawienia się ospy czy innych patogenów. "

innymi słowy UV-C zabija [...] wszystko co jest podatne na działanie UV

Ehh nie ma tu żadnej nadinterpretacji :) Jest zwykla interpretacja, brzmi następująco: " Lampę UV stosuje się jako sterylizator wody ponieważ UV-C zabija całe życie które zostanie nią napromieniowane, ponieważ wszelka materia ożywiona jest podatna na działanie UV." ale luzik, nie czepiajmy się nawzajem słówek.

 

Po przeczytaniu właśnie tego fragmentu RH z Twojego linka zdecydowałem się uściślić, ponieważ kolega pytał o szczegóły działania lampy, a informacje na RH są jak najbardziej wiarygodne, ale skrótowe - tym samym zawierają uproszczenia.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

dobra - też użyłem skrótu myślowego - nie myślałem o "wszelkim" życiu (ryby ślimaki itd.) ale przede wszystkim o patogenach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tym przepływem trzeba uważać w lampach UV z świetlówką w środku, one przy małym przepływie lubią się przegrzać te świetlówki :( i spalać obudowę jeśli ta jest z plastiku a nie ze szkła kwarcowego - dobrze jest kupić lampę z komorą ze szkła kwarcowego. Ja miałem w słodkim plastikową tanią lampkę, przepływ spadł i jak otwierałem lampkę cała obudowa w środku była żółta i nadpalona.

Ja się teraz zastanawiam czy nie zrobić sobie takiego mini zestawu na osobnej słabej pompce do walki z ospą - bo walczę już od 2 tygodni i powoli mam dość, a kończy mi się nadtlenek wodoru do odkażania wody - polyp lab medic. Rano nie ma kropek, wieczorem są i tak w koło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.