Skocz do zawartości
pawelced

Przejście z wódki na ZEO

Rekomendowane odpowiedzi

Takie pytanie do kolegów i koleżanek którzy stosują metodę ZEO.

Czy normalnym jest gdy na starcie metody ZEO azotany oraz fosforany szybują do góry? Dodam że do startu ZEO lałem bakterie SPECIAL BLEND oraz Pana Tadeusza 40%

Na starcie metody miałem NO3- max 1, PO4- 0,03

Po 3 tygodniach mam NO3- 7-8, PO4- 0,19 (takie parametry mam od  2 tygodni)

Zaznaczę że stosuję metodę ZEO wg. poradnika (zeobak, zeostart, sponge power)

Jeśli to normalne to jak długo taki stan będzie trwał?

PS: dodam że od startu odpieniacz jakby mniej pieni.

Z góry dziękuje za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Realizowałem przejście z DSB na Zeolight. Uprzednio przygotowywałem się do tego dosyć długo (zwiększenie powierzchni filtracyjnej poprzez dołożenie skały/siporaxu/biokulek itp). wdrożenie składowych od Zeolight podzieliłem na 3 etapy po 2-4 tygodnie każdy. Założyłem, ze w okresie przejsciowym musi byc gorzej by było później lepiej ale tak się nie stało, parametry nie fikały.

Nie wiem czy traktowanie metody Zeo jako remedium na zbicie NO3 PO4 to dobra strategia..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niepotrzebnie przechodziles jak miales takie super parametry. Zeolight to calkiem inna metoda od zeovitu w Polsce malo stosowana a moze byc o wiele lepsza.

Edytowane przez Piotr1 (wyświetl historię edycji)

200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem na Zeovicie.

Przeszedłem na zeo ze względu na wyciągnięcie kolorów w SPSach. Ja wiem że miałem dobre parametry ale one nie dawały mi satysfakcjonujących kolorów korali SPS stąd wybrałem Zeo.

Nie jestem zmartwiony tym że przeszedłem na zeo. Tylko zastanawia mnie to że tak długo utrzymują mi się złe parametry. Może jest coś nie tak z moimi kropelkami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasadnicze pytanie - wystartowales na zeo od poczatku? (Wnioskuje ze nie).

Jezelie nie startowales od poczatku, to jest bardzo duza szansa ze jeszcze nie zaskoczylo i nie ma tez gwarancji ze zaskoczy.

 

Edytowane przez dzym (wyświetl historię edycji)

Było 340 litrów: http://nano-reef.pl/...042#entry344042

Obecnie (zdjęć na forum nie ma): 600 litrów słonej wody. Skała: 20kg, Piasek: 10kg albo i mniej. Korale i ryby: kolorowe; Światło: ATI 8x54W T5; Odpieniacz: Vertex Alpha 250; Obieg: RD6500; Cyrkulacja: ciągle za mała ale markowa :); Sól: Red Sea (niebieska) + Balling z Trace Elements od FM i węgiel ale to dla właściciela :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swieta prawda, parametry moga sie non stop pogarszac, ze zamiast poprawy kolorow poleca Ci korale, byl juz taki przypadek na forum.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kamienie zeolitowe działają powoli, łagodnie, trzeba zapewne czasu aby zauważyć działanie. To nie agresywny krótkodystansowy absorbent na NO3 PO4. Notowane niepowodzenia zmiany metody wynikają z rosnących parametrów czyli ginących korali i/lub niecierpliwości.

Mam takie poczynione obserwacje, że Zeovit od KZ od założenia akwarium łatwo się wdraża a w istniejącym już niekoniecznie. 

Nie zgadzam się z stwierdzeniem, że Zeolight to całkiem inna metoda od zeovitu; to też metoda probiotyczna z wykorzystaniem kamieni zeolitowych tylko innego producenta z innymi bazowymi produktami.

Edytowane przez Arturro (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przejścia z innej metody na zeo udają się raz na dziesięć. Z reguły przejście kończy się wysokimi nutrientami nawet po 2 latach (na tyle miałem cierpliwości).

Starty od zera udają się 10 na 10 (jeśli są robione zgodnie z wytycznymi i przewodnikiem).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co wy na to Jacek56 i MarcosB? W też uważacie że tak jest?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.