Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Dokładnie 3 miesiące temu założyłem pierwsza solniczke mająca 50l. Teraz mam plan założyć 240l. 

Mam szkło o wymiarach 100x40x60 przednia szyba optiwhite, grubość szyby to 1cm. Akwarium to moje dawne słodkowodne. 

Akwarium jest bez panela oraz by było bez sumpa (brak miejsca) 

Mój plan na to akwarium jest następujący:

Filtracja to Kaskada

Odpieniacz wewnętrzny hydro skimer slim 250.65

Cyrkulacja to hydro Koralia evolution 5600 plus druga Koralia nano 900 z kostki.

Skała sucha około 15kg później przeniosę skałe z 50 i będzie razem około 21kg

Oświetlenie to 90w w ledach oraz 3x24 t5 

Piasek to zwykły kwarcowy. 

Koralowce głównie miękkie i kilka lps 

Ryby to jeszcze nie wiem dokładnie jakie, na pewno Błazny z 4 i dwa pterapogny a co dalej to zobaczy się. 

 

Myślicie że mój plan wypali? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawiez akwa do szklrza nie przerobi na wymiar 120x60x40. To nie duzo roboty a szerokosc 40 to strasznie wąsko.

Piasek kwatcowy tez nie za dobry pomysl. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przechodziłem przez taki projekt dwa lata temu. Akwarium 250l w spadku po słodkim na filtrze zewnętrznym, odpieniacz AM blue i reszta gratów wewnątrz akwarium. Na początku super - akwarium morskie działa, człowiek się cieszy  ale na dłuższą metę jest to  udręka. Po sześciu miesiącach przesiadłem się na standardowy zestaw, czyli akwarium + sump. Z mojego doświadczenia nie polecam. Lepiej poczekać, przespać się z tematem, dołożyć parę pln i zrobić to raz, a dobrze. No ale zrobisz jak będziesz uważał. Jak nie przesadzisz z obsadą to może jakoś będzie to latało... może. :) Powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jaka udręka? ;) da tylko inne podłoże i może ruszać z większym zbiornikiem. U osoby z Łodzi widziałem zbiornik działający na takiej zasadzie i był jak z bajki, spsy soczyste itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dla czego nie kwarcowy?? stosuje się go w dsb więc w głównym pewnie tez się sprawdzi. Kwestia estetyki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piasek chxe by mieć krewetke pistoletowa

Ja też widziałem właśnie na takiej zasadzie akwaria które były bardzo piękne. Właśnie z tąd mój pomysł 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, sosin napisał:

Przechodziłem przez taki projekt dwa lata temu. Akwarium 250l w spadku po słodkim na filtrze zewnętrznym, odpieniacz AM blue i reszta gratów wewnątrz akwarium. Na początku super - akwarium morskie działa, człowiek się cieszy  ale na dłuższą metę jest to  udręka. Po sześciu miesiącach przesiadłem się na standardowy zestaw, czyli akwarium + sump. Z mojego doświadczenia nie polecam. Lepiej poczekać, przespać się z tematem, dołożyć parę pln i zrobić to raz, a dobrze. No ale zrobisz jak będziesz uważał. Jak nie przesadzisz z obsadą to może jakoś będzie to latało... może. :) Powodzenia

Opinia, opinią. Uzasadnij dlaczego udręka? Konkrety :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.akwarystyczny24.pl/piasek-koralowy-wapienny-1kg-naturalne-podloze-do-akwarium-morskiego-tanganika-malawi-p-1557.html

Ja mam taki piasek i jest calkiem calkiem. A dlaczego nie kwarcowy? Trzeba poszukac bo nie pamietam ale cos sie z nim dzieje. Okrzemki lepiej rosna czy cos. Jakies przwciwskazania sa. Dsb to dsb a glowny to główny.

Co do tego ze bez sumpa to fakt jest gorzej ale nie jest to jakas straazna udreka moim zdaniem da sie utrzymac i to bez wiekszego problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.07.2017 o 10:28, fresz33 napisał:

Jaka udręka? ;) da tylko inne podłoże i może ruszać z większym zbiornikiem. U osoby z Łodzi widziałem zbiornik działający na takiej zasadzie i był jak z bajki, spsy soczyste itd.

Udręką dla mnie było wyciągnięcie raz w tygodniu filtra z szafki tylko po to, żeby wymienić watę filtracyjną. Zbiornik stał na filtrze Aqua Nova 2000. To największy filtr zewnętrzny tej firmy. Zalany z wkładami ważył ok. 25kg. Później odpowietrzanie i przy uruchamianiu kupa syfu szła do akwarium. Poza tym odpieniacz wewnątrz, który regularnie puszczał bąbelki powietrza do akwarium. Z sumpem jest o wiele wygodniej, takie moje zdanie :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego udreka.wiadomo ze sump wygodniejszy niz kubelek. Do slonego nigdy bym kubelka nie dal. 

Odpieniacz moze byc za maly. Moim zdaniem powinno sie dawac ciut wiekszy niz podaje producent. Poszukaj delteca moze uzywanego. Albo tunze jakies.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek
54 minuty temu, kanio10 napisał:

Teraz coraz częściej "starzy wyjadacze" rezygnują z odpieniacza i dobrze na tym wychodzą więc warto się zastanowić czy w ogóle w to inwestować...

Dobrze powiedziałeś "starzy wyjadacze", którzy nie muszą robić testów co kilka dni bo znają swoje akwarium i widzą co się dzieje. Tak samo z odpieńkiem, ktoś kto ma dobrze zorganizowaną biologie w akwa, wie co z czego się bierze to może rezygnowaç. Ale ktoś kto dopiero zaczyna to powinien się zastanowić. Jakby nie patrzeć odpieniacz wybacza wiele błędów. Typu przekarmienie, coś przypadkiem wpadnie do wody, a zdarzało się nieraz to jakby nie spojrzeć raczej odpieni a napewno pomoże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja odpoeniacz mam głównie po to żeby pH utrzymać wyższe. Ustawiłem go tak że pół kubka syfu zbiera mi się raz na miesiąc. Do zabijania nutrientow mam DSB. Trzeba przy stawianiu akwarium pomyśleć jaka technika się chce je prowadzić. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety ja nie mam miejsca na DSB bo brak miejsca na sump. Jak by było miejsce też inaczej bym myślał i do tego podchodził. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz 60cm wysokości akwa, ja bym nasypał 15cm tego kwarcowego piasku, bo tani jest jak barsz, posadził parę ładnych glonów i wtedy te miękasy i parę LPSów razem z rybami będą miały szansę na szczęśliwą starość ^_^

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15cm kwarcowego piasku na całej powierzchni dna stworzy po paru miesiącach wydajne dsb.

Wspomniałeś, że nie będzie sumpa ani panelu, a na szersze akwarium nie ma miejsca. Jako filtrację planujesz dwie koralie i 20kg skały, pisałeś też o kaskadzie ale bez jej szczegółów.

Moim zdaniem do utrzymania LPSów i co najmniej sześciu średnich ryb sama skała nie wystarczy, dlatego mając dane możliwości nasypał bym 10-15cm piasku, zmiejszył tym samym głębokość i przy okazji wspomógł naturalną filtrację.

Jeśli chcesz polegać na odpieniaczu to musisz wybrać znacznie większy, tak jak to zrobiłeś w kostce 50L i masz dedykowany do 100L. Niestety jest mało modeli, które łączą instalację bez sumpa i panelu z wysoką wydajnością. Deltec MCE 600 zbiera niezłe opinie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wiem o tym że odpieniacz muszę mieć mocniejszy. A w kaskadzie myślę o siporaksie plus wata na górę. 

W akwarium nie ma być sps tylko miekasy i może z dwa trzy gatunki lps. Pokolce góra trzy sztuki i to małe. A reszta to nie wiem, pewnie błazny i pterapogony 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Wata to chyba zły pomysł, chyba że będziesz ją wymieniał codzienie...

2. 3 pokolce to trochę dużo jak na 240, ale to moje zdanie.

jeżeli chodzi o odpieniacz - ja w 250 litrach mam delteca 1351 i daje rade

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek
Dnia 28.07.2017 o 09:06, Krewetka:) napisał:

Tak wiem o tym że odpieniacz muszę mieć mocniejszy. A w kaskadzie myślę o siporaksie plus wata na górę. 

W akwarium nie ma być sps tylko miekasy i może z dwa trzy gatunki lps. Pokolce góra trzy sztuki i to małe. A reszta to nie wiem, pewnie błazny i pterapogony 

Mam w dwóch kaskadach litr siporaxu i w każdym wata. Wymieniam co 3-5 dni. Zależy od parametrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje zdanie w kwestii pokolcow jest podobne, jak powyżej. Mam jednego żółtka w 360 i mialam zamiar dołożyć  tymczasowo malego  hepatusa, ale zrezygnowałam pomimo, że mam w planach na najbliższe miesiące powiększyć do 700l. Hipotetycznie moglabym to zrobić, dołożyć tego hepcia, bo postawie te 700. Ale boje się agresji żółtego i wolę poczekać. 

Na dziś uważam, że sam jeden żółtek czy inny mały pokolec do 240l to max albo za dużo. Te rybki się nie nadają do akwariów poniżej 400l na dłuższą metę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 pokolce w 240 wytrzymają Ci kilka miesięcy i będziesz musiał oddać lub pogodzić się z tym że któregoś wyrzucisz do kosza....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też jestem w trakcie zakładania 240l bez sumpa. Co do żółtka to spędziłem kilka godzin czytając o nim. Cudowna to ryba, ale do 240l to się nadawać nie będzie. Owszem, można kupic małą sztukę, ale gdy podrośnie to będzie potrzebował nowego domu. Mi to rozwiązanie nie odpowiada, wole stabilność a nie ciągłe zmiany. 

Co do obsady to u mnie koncepcja zmieniła się już wielokrotnie i cały czas modyfikuje. Planuje dobrać tak ryby, aby podobnie sie odżywialy, nie byly względem siebie agresywne, wybieram gatunki spokojne, oczywiście takie które sa ładne, dobrze jakby miały funkcje pożyteczne :) Akwarium obecnie dojrzewa więc mam czas na przemyślenia. Do rybek dodam korale miękkie i może łatwe lps, również po selekcji.

Dużo informacji o akwariach bez sumpa znajdziesz na zagranicznych forach. Tak taki sposób prowadzenia morszczyzny jest popularniejszy niż w Polsce.

Edytowane przez Pawel_Q (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.