Skocz do zawartości
xyz2017

Wysokie NO3/ podawanie Zeostart3 ogólna ocena dawkowania Zeo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Po problemach z Derbesia i późniejszą walka z cyjano jestem w trakcie zbijania NO3 i stabilizacji parametrów i zastanawiam się czy coś zmienić. Zbiornik jest rok po zalaniu.

 

 

Na ta chwile, podaje takie dawki preparatów:

 

-ZeoBak 6kropli-PN SR PT

-Sponge power 6kropli-PN SR PT

-Zeostart3-Codziennie 1,4ml

-Zeolit 400ml z przepływem 350l/h-zmieniam go średnio raz na 5-6tyg (zwiększyłem do 800ml zeolitu)

-Węgiel aktywny zmieniany raz w miesiącu.

 

Dla stabilizacji parametrów leje KHbufer, Mg i Ca

 

 

Zbiornik 520+150l

Obsada Koralowa: LPS+szczepki SPS

 

Ryby: WYMIARY ZBIORNIKA (sama woda-netto) 510,35 litra

Długość -1475 mm

Szerokość -692 mm

Głębokość (tafla wody) -500 mm

 

SUMP 110l

 

 

OBSADA:

 

 

-Imperator (już powoli się odbarwia i będę musiał go oddać) zamienię na Xanthurum

-Chelmon

-Hepatus

-Zebrasoma Yelow

-Salarias

-Loretka

-Hexatenia

-Centropyge bicolor

-chalisoreus Chrysus (żółty wargacz)

-Dascylus arunaus

-2xNemo

-2x Pterapogon

-2x Mandaryn (parka)

-4x Chrysiptera parasema

 

 

Krewetki:

-3x Lysmata debelius

-2x Lysmata amoinesis

 

Ślimaki:

 

-10x Tectus

-200x Turbo

-10x Strombus

 

+3 rozgwiazdy piaskowe

 

Karmie zazwyczaj 4 kostki: 3 mniejsze plus jedna większa roślinna dla pokolcow. Od sierpnia płuczę mrożonki przed podaniem.

 

Postawienie zbiornika druga połowa lipca 2016 roku. Start na pełnym Zeo według instrukcji

 

 

Dodatkowo od tygodnia poddaje absorber z RedSea-(tak wiem ze jest drogi) Powoli widać efekty ) od sierpnia 2017 przestałem podawać (zrobiłem update tego posta)

 

Podmiany 10% tygodniowo sol RedSea.

 

Karmie 3-4kostki mrożonek dziennie w dwóch porcjach- cały pokarm znika w mgnieniu oka.

 

Światło PacificSun 8x54 około 13,5h na dobę.

 

 

Mam problem ze spadającym KH (dostosowuje dawkę KHbuffer, ale myśle nad alternatywą). Coś zmienić w stosowaniu Zeo na czas zbijania fosforanów? Dodam odrazu ze mieszam zeolit regularnie i nie mam możliwości zatrzymywania przepływu przez złoże. Brak pompy, obieg podłączony pod spływ wody z akwarium.

 

Poniżej wysyłam własne notatki z parametrami:

 

 

 

8 czerwca

po podmianie wody, podaje balance-A, Cyjano Clean i dwóch nakrętkach dziennie NO3PO4 od RedSea

 

No3- 25-50 ( bliżej 50)!!

PO4- 0,05!

Kh - 7,7

Mg - 1270

Ph - 7,7

 

 

 

3 lipca

Cyjano zajmuje niebezpiecznie dużo miejsca w akwarium. (Podaje absorber NO3)

NO3- 50-70!!!

PO4- 0,08!

Kh -5,1!!!

Ca -420

Mg - 1290

Ph - 8,2

 

 

 

7 lipca

Walka z Cyjano okazała się konieczna, podaje Chemicelan mimów wysokiego NO3 wyłączyłem odpieniacz do niedzieli, zwiększone dozowanie mg ca i kh

 

No3- 50!!

PO4- 0,05!

Kh - 7,0!

Ca - 380

Mg - 1290

Ph - 7,4

 

 

 

14 lipca

Odpieniacz przestał wariować 13 lip stosuje Absorber fosforanów red sea

 

No3- 50-100!!!!

PO4- 0,04

Kh -7,0

Ca - 390

Mg -1290!

Ph - 7,3

 

 

 

22 lipca

 

Podaje Absorber suplementy 4kh-2mg-2Ca Zwiększę kh do 5 nakrętek

No3 - 50!!

PO4 - 0,04

Kh - 6,4!

Ca - 420

Mg - 1300

Ph - 7,4

 

 

 

 

 31 lipca od ostatniego posta dalej podawałem zalecana dawkę NO3PO4-X

Dodatkowo płynny uzupełniające od geotechnika

 

PN,SR,PT:

5 nakrętek KHbuffer

2 nakrętki Ca

2 nakrętki Mg

 

No3 - 0,00

PO4 - 0,02

Kh -6,7

Ca -470!

Mg -1350

Ph -8,5 (z zepsutego miernika) 7,3 (salifert)

 

 

Myśle ze zmniejszę dawkowanie Ca do 1 nakrętki i MG do 1,5. KH zwiększę do 6 nakrętek żeby dociągnąć do 8,0

 

  

6 sierpnia:

 

No3 - 25

PO4 - 0,04

Kh -6,7

Ca -420

Mg -1230

Ph. -8

 

 

23 lipca

 

No3 - 50

PO4 - 0,04

Kh - 6,7

Ca - 430

Mg -1270

Ph -7,56

 

 

29 sierpnia po odpaleniu balinga 3 dawki po 15ml. Dolewanej trochę preparatów z ręki.

 

No3 -50

PO4 -0,12

Kh -6,7

Ca -450

Mg -1260

Ph -7,8

Zasilenie 1,24

 

 

3 września dalej lalek po 3x15ml każdego roztworu (łącznie 45ml). Zaprzestałem lania z ręki i parametry się rozjechały..

 

No3 - 50!

PO4 - 0,06

Kh -6,1!

Ca -470!

Mg -1200!

Ph -7,95

 

Zasilenie 1,24!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. A dlaczego stosujesz tak mało zeolitu przy normalnych porcjach zeobaku i zeostartu ?

400ml jest na 150l wody a przepływ przez taką ilość powinien wynosić 180 l/h.

Na twój zbiornik powinieneś uzyc 1.6 litra zeolitu w przepływie 650 l/h.

Po każdej zmianie złoża zeobak podawaj codziennie przez 14 dni. Później tak jak teraz.

Złoże wymieniaj co 5 tygodni a jak opanujesz parametry to można co 6 tyg.

Jeśli masz możliwość to zeostart podawaj co 12h 0.7 ml a jeżeli to problem to można zrobić roztwór zeostartu z RO 1:19 i podawać z pompki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój zbiornik prawie 400 l funkcjonuje od września i mam podobny problem wysokie NO3, ale opanowałem już kH które kształtuje się od 7-8 . Stosowałem bufor seachem,ale to nie było dobre rozwiązanie. Bufor jak sama nazwa wskazuje stabilizuje środowisko w tym przypadku kH, ale tamten pomimo zapisu na ulotce nie podwyższał ph do 8

Ale z mojego skromnego doświadczenia wynika, że dla podniesienia kH lepiej jest stosować typowy balling, pomimo obaw o podwyższenie pozostałych parametrów Ca i Mg. Ja stosowałem NaHCO3 i wodę wapienną , ale jestem za stosowaniem jak już wspomniałem wyżej, zwykłego ballingu.

Ponadto zalecałbym nie zbijanie samego potasu, bo jak jego nie będzie to nie będziesz mógł np. za pomocą wódki zbić NO3, a w twoim przypadku azotany  jest to dużo większy problem niż potas. I może się okazać że nie będzie metody na jego zmniejszenie.W  dłuższym etapie bez obniżki NO3 padną ci LPS-y nie mówiąc o SPS-ach.

Ale musisz napisać czy masz suamp i czy masz makroglony do konsumpcji NO3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mnie zastanawia jedno czy na zasileniu ze zrzutu wody z akwarium nie osadzamy sobie detrytusu prosto na złożu zatykając mikropory, przecież to działa jako pierwszy stopień filtracji nawet przed odpieniaczem i drobiny mogą zatykać pory w zeolicie no chyba że masz coś w kominie co wyłapie paprochy.

Wg mine by-pass z głównej pompy obiegowej jest wygodniejszy i daje możliwość regulacji przepływu,  albo osobna pompa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za mało kamyków na taki litraż. Podłączenie na spływie to kiepski pomysł. Przy ZeoVit nie jest zalecane stosowanie absorberów na PO4 bo powoduje to problemy z NO3. To jest skuteczna metoda ale przy "obciążonym" zbiorniku trzeba długo czekać na efekty (kilka ładnych miesięcy).
Podbijasz Ca trzeba korygować KH.


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Tak długo jak będziesz lał adsorbery Zeo nie zaskoczy. Marnujesz tylko czas i pieniądze. Jeżeli przechodzisz na zeo, to resztę wywal (żeby nie kusiła). Samo przejście z innej metody na zeo może trwać dość długo (u mnie 3 miesiące)

Zeobak, Zeofood, Zeostart  i  kamyki (w odpowiedniej ilości, bo Twoja dawka ma się nijak do zaleceń producenta) i nic więcej, tylko potrząsać kamykami i czekać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tak długo jak będziesz lał adsorbery Zeo nie zaskoczy. Marnujesz tylko czas i pieniądze. Jeżeli przechodzisz na zeo, to resztę wywal (żeby nie kusiła). Samo przejście z innej metody na zeo może trwać dość długo (u mnie 3 miesiące)
Zeobak, Zeofood, Zeostart  i  kamyki (w odpowiedniej ilości, bo Twoja dawka ma się nijak do zaleceń producenta) i nic więcej, tylko potrząsać kamykami i czekać.


Dzięki wszystkim z odpowiedzi- szerzej odpisze później (brak czasu).

Brodaty: startowałem na Zeo wiec tego problemu nie mam na ta chwile.




Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Za mało kamyków na taki litraż. Podbijasz Ca trzeba korygować KH. 

 

Dodałem kamyków teraz jest 800ml- wiem ze powinno być więcej, ale zobaczymy jak będzie się zachowywać NO3.  

Wysyłam dzisiejsze testy +wcześniejsze dla porównania.

 

 

 

31 lipca od ostatniego posta dalej podawałem zalecana dawkę NO3PO4-X

Lałem

 

PN,SR,PT:

5 nakrętek KHbuffer

2 nakrętki Ca

2 nakrętki Mg

 

Myśle ze zmniejszę dawkowanie Ca do 1 nakrętki i MG do 1,5. KH zwiększę do 6 nakrętek żeby dociągnąć do 8,0

 

No3 - 0,00

PO4 - 0,02

Kh -6,7

Ca -470!

Mg -1350

Ph -8,5 (z zepsutego miernika) 7,3 (salifert)

 

 

Zastanawiam się czy przerwać stosowanie NO3PO4-X drastycznie- do zera. Czy zmniejszać dawkę podobnie jak w przypadki wódki..?

 

 

22 lipca

 

Podaje Absorber suplementy 4kh-2mg-2Ca Zwiększę kh do 5 nakrętek

No3 - 50!!

PO4 - 0,04

Kh - 6,4!

Ca - 420

Mg - 1300

Ph - 7,4

 

 

14 lipca

Odpieniacz przestał wariować 13 lip stosuje Absorber fosforanów red sea

No3- 50-100!!!!

PO4- 0,04

Kh -7,0

Ca - 390

Mg -1290!

Ph - 7,3

 

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Normalnie jakbyś się bał kamieni. Poprawy możesz nie odczuć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to źle do tego podchodzisz. Jeśli chcesz jechać na zeo to na zeo i nic więcej. Żadnych absorbentów, żadnego no3po4-x. Instrukcja Zeovitu jasno mówi że nie wolno podawać żadnych absorbentów (czy adsorbentów? - chodzi o wszystkie wyciągaczki z wody no2/no3/po4). NO3PO4-X to nic innego jak odpowiednik zeostartu - czyli pożywki dla bakterii (w mojej opinii). Dać kamieni tyle ile przewiduje instrukcja zeovitowa. Lać bakterie, wstrząsać kamieniami, lać pożywkę dla bakterii i inne suplementy.

Masz wysokie no3:

-czy płuczesz mrożonki? Jeśli znikają to super, ale przy złych parametrach warto je przepłukać, przy zerowych no3/po4 ja wrzucam bez płukania

-Czy masz jakieś plagi - dino/cyjano itp?

-W czym Ci przeszkadza NO3? Czy kolory korali są nie takie jak trzeba? Czy co się dzieje? Z tego co kojarzę to za oceanem w zeovicie nie mierzą raczej NO3 i jeżeli wszystko działa i kolorki są to nie ma co się przejmować

 

Jeżeli masz wysokie NO3, a nie masz problemów z plagami to szybkie zbicie tego spowoduje nierównowagę pomiędzy no3 a po4 co w efekcie da wszystko co najgorsze.

 

Mg na poziomie 1290 to nic złego. U mnie waha się w granicach 1200-1300 i nic się nie dzieje - nie podaję magnezu z ballingiem. Jedynie jest uzupełniany przy podmianach.

Jak lejesz ballinga, to czy lejesz po równo płynów? KH, Ca, SBS - tak przy Zeovicie też się leje wszystkie trzy płyny (ewentualnie gdy szyby zbyt szybko zachodzą można zmniejszyć ilość sbs w porównaniu do innych preparatów). Sam, długi czas nie podawałem SBS, ale z czasem kolory były bardzo blade (pastelowe).

Alternatywa dla KHbuffora, to zwykły wodorowęglan sodu (NaHCO3) - około 9zł za kilogram (84g na litr wody, co daje ok. 11,9l roztworu). http://nano-reef.pl/forums/topic/62787-metoda-ballinga/

 

Jeżeli standardowa metoda nie daje zamierzonych efektów do Twoich - wysokie NO3 - to możesz spróbować dać małe refugium do sumpa, czy jakiś filtr glonowy algeescrubber itp. Ja się tym wspomagałem żeby wyciągnąć lepsze kolorki, ale przez to musiałem lać więcej supli, co widać nawet po niezachodzących szybach.

 

Co do dozowania ballinga na nakrętki, to lepiej kub w apcete strzykawkę i na mililitry sobie lej.

 

Nie wiem co na to inni, ale takie moje zdanie. Musisz zdecydować się na jedną konkretną metodę i trzymać się jej konsekwentnie. Wybacz za haotyczny post, ale pisany w pracy na raty :P


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedz. Odpisałem specjalnie dużymi literami żeby było czytelniej. To nie jest krzyczenie [emoji4]

 

 

 

Masz wysokie no3: -czy płuczesz mrożonki? Jeśli znikają to super, ale przy złych parametrach warto je przepłukać, przy zerowych no3/po4 ja wrzucam bez płukania

TAK

 

-Czy masz jakieś plagi - dino/cyjano itp?

OPISAŁEM SYTUACJE W ZBIORNIKU, WE WCZEŚNIEJSZYCH POSTACH-NO3 JEST POZOSTAŁOŚCIĄ PO PLADZE DERBESJI I PÓŹNIEJSZEJ KONIECZNEJ KURACJI CHEMICELANEM. JESTEM JUŻ PO WOJNIE, ALE MUSZĘ USTABILIZOWAĆ SYTUACJE

 

-W czym Ci przeszkadza NO3? Czy kolory korali są nie takie jak trzeba? Czy co się dzieje? Z tego co kojarzę to za oceanem w zeovicie nie mierzą raczej NO3 i jeżeli wszystko działa i kolorki są to nie ma co się przejmować

PO WYSOKICH STĘŻENIACH NO3 POJAWILO SIĘ CYJANO I SPSy ZBRĄZOWIAŁY

 

Jeżeli masz wysokie NO3, a nie masz problemów z plagami to szybkie zbicie tego spowoduje nierównowagę pomiędzy no3 a po4 co w efekcie da wszystko co najgorsze.

PO4 JEST NISKIE I TERAZ JEST NIERÓWNOWAGA

 

Mg na poziomie 1290 to nic złego. U mnie waha się w granicach 1200-1300 i nic się nie dzieje - nie podaję magnezu z ballingiem. Jedynie jest uzupełniany przy podmianach.

Jak lejesz ballinga, to czy lejesz po równo płynów? KH, Ca, SBS - tak przy Zeovicie też się leje wszystkie trzy płyny (ewentualnie gdy szyby zbyt szybko zachodzą można zmniejszyć ilość sbs w porównaniu do innych preparatów). Sam, długi czas nie podawałem SBS, ale z czasem kolory były bardzo blade (pastelowe).

JESZCZE NIE LEJE BALINGA, ALE TEN TEMAT POWSTAŁ ABYM ZNALAZŁ ODPOWIEDZ CZY GO ODPALAĆ. PROBLEMEM SĄ MAŁE SPADKI Ca w PORÓWNANIU DO DUŻYCH SPADKÓW MG I KH, JAK BĘDĘ LAŁ WSZYSTKIEGO PO RÓWNO TO MOGĘ NIE USTABILIZOWAĆ PARAMETRÓW NA ODPOWIEDNIM POZIOMIE.

 

 

 

Jeżeli standardowa metoda nie daje zamierzonych efektów do Twoich - wysokie NO3 - to możesz spróbować dać małe refugium do sumpa, czy jakiś filtr glonowy algeescrubber itp. Ja się tym wspomagałem żeby wyciągnąć lepsze kolorki, ale przez to musiałem lać więcej supli, co widać nawet po niezachodzących szybach.

MAM MAŁE REFUGIUM

 

 

 

  

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do ballinga to może tak się wydawać że nie ustabilizuje się. Ale lejąć po równo zobaczysz w pewnym momencie że parametry same się wyrównują. U mnie też tak było, że na początku lałem nierówno. Później zacząłem lać po równo przez ok miesiąc i wszystko się wyrównało.

Jeżeli masz jeszcze cyjano to może trochę je przedmuchuj. U mnie wyskoczyło po tym jak pompa padła. Ja użyłem jednej małej buteleczki cyano clen'a i dużą butlę coral snow. Cyano clean mi się skończył, a coral swno'a leję profilaktycznie ze dwa razy w tygodniu i cyjano odeszło. Przy cyjano też bym odpuścił chwilowo podmianki wody

Refugium powinno Ci wyciągnąć parametry, ile czasu świecisz? Najlepiej by było w w nocy, np. od 20:00 do 10:00


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9866666:

 

Jeśli tak mówisz to odpalę balinga po powrocie z urlopu..

 

 

 

Jest jeszcze druga sprawa: bezpośrednio przed wyjazdem zrobiłem podmianę wody i sprawdziłem parametry.. Coś mi nie gra, wszystko spadło łeb na szyje w ciągu tygodnia....!?

 

 

Poniżej dwa badania 6 sierpnia i 31 lipca:

 

 

31 lipca:

 

No3 - 0,00

PO4 - 0,02

Kh -6,7

Ca -470!

Mg -1350

Ph -8,5 (z zepsutego miernika) 7,3 (salifert)

 

 

6 sierpnia:

 

No3 - 25

PO4 - 0,04

Kh -6,7

Ca -420

Mg -1230

Ph. -8

 

 

6 sierpnia- NO3 skoczyło bo zbyt drastycznie zaprzestałem stosowania NO3PO4X. Z 18ml na dobę do 0.

Odnośnie pozostałych parametrów to nie wiem z czego wynikają takie spadki.

 

TEORIE:

1.) BRAK LANYCH PREPARATÓW

Osoba która mnie zastępuje w tych sprawach jak jestem w trakcie wyjazdu ZARZEKA SIĘ ZE LALA PREPARATY(powiedziałem ze nic się nie stanie jak przez tydzień nie było lane, ale muszę widzieć-dalej twierdzi ze lala zalecane dawki)

2.) SOL była z jednego wiadra i zasolenie się nie zmieniło się

3.) TESTY wykonywałem dwa razy z Rych samych opakowań (Salifert)

4.) POPRAWIONE PARAMETRY z wcześniejszego tygodnia zwiększyły zapotrzebowanie korali.?

5.)??????

 

 

Jak dla mnie opcja "1.)" Ale ta osoba wie ze nie byłbym zły gdyby zapomniała...hmmm może jest coś innego, ale spadek jest dość duży..

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej czwórka :)

Jak Ci się zaaklimatyzują korale to z tygodnia na tydzień będziesz podnosił ilość lanego ballinga. U mnie w 375l akwarium był czas że lałem po ok. 250ml płynów (ale przyszło lato, gorąco, i dałem ciała z temperaturą...teraz trwa regeneracja i leję się po 130ml dziennie).

Moim zdaniem jak odpuściłeś NO3PO4X i możesz chwilowo zauważyć skok NO3. Na ten czas możesz delikatnie zwiększyć ilość zeostartu (bo są to w sumie podobne preparaty - pożywka dla bakterii)


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach


Ogólnie, przekazałem żeby zwiększyć ilość lanych preparatów. (Kh i Mg) Za dwa dni wracamy z urlopu-pierwsze co robię to sprawdzam parametry ;)

Raczej czwórka [emoji4]
U mnie w 375l akwarium był czas że lałem po ok. 250ml płynów (ale przyszło lato, gorąco, i dałem ciała z temperaturą...teraz trwa regeneracja i leję się po 130ml dziennie).


Do ilu stopni doszła temperatura w zbiorniku.. ja tez mailem problem z temperatura ale podłączyłem pod czujnik duży wentylator dmuchając na lampe i zbiornik- teraz jest Ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwiększyłem dawkowanie i parametry się ustabilizowały. Widać ze korale zaczęły rosnąć. Jutro podłączę pompę dozującą do Zeostartu i wymienię zeolit. Mam nadzieje ze NO3 zacznie w końcu spadać...

 

23 sierpnia

No3 - 50

PO4 - 0,04

Kh - 6,7

Ca - 430

Mg -1270

Ph -7,5

 

Zrobiłem update pierwszego psota dla porównania parametrów..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powoli do przodu. Na forach zeovitu oni nawet nie zwracają uwagi na NO3, a jedynie na PO4.

Jakbyś miał jakieś pytania to pisz, lub cytuj bo nie często tu bywam a tak dostanę mailem przypomnienie :)


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpaliłem Balinga i parametry trochę się rozjechały po tym jak przestałem dolewać z ręki.

 

 

 

23 lipca (bez balinga)

 

No3 - 50

PO4 - 0,04

Kh - 6,7

Ca - 430

Mg -1270

Ph -7,56

 

 

29 sierpnia po odpaleniu balinga 3 dawki po 15ml. Dolewalem trochę polowe preparatów z ręki.

 

No3 -50

PO4 -0,12

Kh -6,7

Ca -450

Mg -1260

Ph -7,8

 

 

3 września dalej lalem po 3x15ml każdego roztworu (łącznie 45ml). Zaprzestałem lania z ręki i parametry się rozjechały..

 

No3 - 50

PO4 - 0,06

Kh -6,1

Ca -470

Mg -1200

Ph -7,9

 

 

Zastanawiam się czy nie odlać płynu Ca i dolać więcej Mg?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Lej po równo - wyrówna się. Podnieś KH do 7, lub nawet 7.7 i będzie bezpiecznie

 

 

Zrobiłem testy i KH wyszło dokładnie 7,7. Niestety Mg poleciał z 1300 do 1230, a Ca podskoczyło o 10 do 1480

Nie zrobic podmianki w płynie do balinga z Ca. Np Odleję 300ml płynu i wleje 300ml roztworu Mg do bańki 5l?

 

Niestety NO3 stoi w miejscu (czekam może Zeo zaskoczy na nowo) Niepotrzebnie podawałem absorber- tak jak pisałeś przy Zeo się nie podaje innych preparatów. Dodatkowo martwi mnie powolny wzrost PO4- może podam CoralSnow?

 

Dzisiejsze wyniki:

 

18 września

 

No3 - 50

PO4 - 0,10

Kh -7,7

Ca -480!

Mg -1230!!

Ph -7,84

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, xyz2017 napisał:

 

Zrobiłem testy i KH wyszło dokładnie 7,7. Niestety Mg poleciał z 1300 do 1230, a Ca podskoczyło o 10 do 1480

Nie zrobic podmianki w płynie do balinga z Ca. Np Odleję 300ml płynu i wleje 300ml roztworu Mg do bańki 5l?

 

Niestety NO3 stoi w miejscu (czekam może Zeo zaskoczy na nowo) Niepotrzebnie podawałem absorber- tak jak pisałeś przy Zeo się nie podaje innych preparatów. Dodatkowo martwi mnie powolny wzrost PO4- może podam CoralSnow?

 

Dzisiejsze wyniki:

 

18 września

 

No3 - 50

PO4 - 0,10

Kh -7,7

Ca -480!

Mg -1230!!

Ph -7,84

 

Tylko spokój Ciebie uratuje ;) Tak jak pisał kolega samo się wyrównanie, tylko trzeba czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co zrobić z PO4? Dodawać coś, czy czekać?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, xyz2017 napisał:

Co zrobić z PO4? Dodawać coś, czy czekać?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Miałem trochę przygód przy przejściu na zeo, potrącił trochę korali, zaskakiwolo bardzo długo, w sumie to ponad 8 miesiąc, PO4 u Ciebie to jest jakaś tragedia. Tak więc SPOKÓJ ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zeo jest od początku


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.