Skocz do zawartości
M@ti

Wysoka temperatura akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam problem z grzaniem się akwarium. Mam zamontowane 3 wentylatory oraz wkładam do panelu buteki z zamarzniętą wodą ,a temperatura dalej utrzymuje sie na poziomie 28c.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

musisz maksymalnie zwiększyć powierzchnię parowania wody - jak wiatraki są to masz odkryte akwarium ? jak nie to odkryj woda musi parować. 

ile wiatraków na to akwarium 130 litrów?  ja mam 3 sztuki na 250 l i daje radę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jakie masz te wiatraki, mam 1200l i jakoś trzymam przy tych upałach 26 rano i 27 pod wieczór na samych wiatrakach - 2 szt po 15 cm średnicy.


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podniosłem  pokrywę ,aby miała jak najwięcej przepływu powietrza. Mam 3 wentylatory 2x8cm i 1x10cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używam takiego chińczyka. Utrzymuje temperaturę maksymalnie 26,1 wieczorem, gdy rano w akwarium jest 25,7

 

New-Arrival-6-wentylatory-Agregaty-Ch-odzenia-Wentylatora-Zasilacza-12-V-Agregat-Fish-Tank-Akwarium.jpg_640x640.jpg


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie tez woda ma 28 st i nie widzę skutków ubocznych dla zwierzaków.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja niestety już zauważam. Calustrea ,a przynajmniej jedna z główek jest już skurczona jak i inne koralowce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiadomo na 100% czy to wina temperatury.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przed upałami nie było widać nic dziwnego. Dopiero teraz jak temperatura się podniosła .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie przez te upały jest ciągle max 25.1.Rano o 6-7 wietrze pokój i zamykam wszystkie okna i zasówam roletami.Moim zdaniem dużo to daje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też przy tych upałach mam 28 i nic złego się nie dzieje...przez noc spada do 26

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Ja mam maks 26,5 przy otwartych oknach i zamknietych roletach. Wentylatory dają radę, aczkolwiek parowanie spore.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 U mnie w 240l mam otwarte pokrywe 24h bo najwieksz temp.jest od oswiwtlenia. Nie mam na wiewu a temp max osiagneła 27 stopni 

Wiatrak plus dolewka chłodnaej wody weżykiem 6 mm bo odparowywanie duże plus kontrola zasolenia  i pomoze na szcztowe temp 

Edytowane przez balast (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dolewam ro z lodówki :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W temacie chlodzenia akwarium zimną wodą. Pomysły takie jak dolewanie RO z lodówki, wkładanie butelki z zamrożona wodą do sumpa itp sa oczywiscie poprawne w swoich zalozeniach ale w wiekszosci przypadkow calkowicie nieefektywne.

Ze wszystkich "lodówkowych" pomysłów nalepszy wydaje się pomysł z lodem. Mrozimy solankę i lód wsypujemy do sumpa. Problemem jest ilość. 

Robiąc proste obliczenia i pamietając ze ciepło wlaściwe wody to ok 4200 J/ kg K a ciepło przemiany fazowej (topienie się lodu) to ok 335 kJ/ kg K szybko dochodzimy do wniosku ze do obniżenia o 1K 100 litrów wody potrzebujemy ok 1.2 kg lodu.

Przy akwarium 500 litrowym potrzeba już 6 kg aby zbic temperaturę z 29 do 28 stopni C (12kg aby zejść do 27C).

 

Ilość potrzebnego lodu można policzyć ze wzoru:

m_lodu = delta_T * m_wody * 0.012

gdzie 

m_lodu - potrzebna masa lodu

delta_T - oczekiwana różnica temperatury

m_wody - masa wody w obiegu.

 

To oczywiście przybliżone obliczenia ale na potrzeby awaryjnego chlodzenia wystarczą

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sezon na "o ku...wa jak gorąco " uważam za otwarty ;-)

Dariusz Barcikowski
Wysłane z Samsung Galaxy S 7 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Balkon otworzony na max (słońce już zaszło za blok - do 13tej świeci prosto w okna) w pokoju temp. w okolicach 29-30st (ufff goooorąco) a w zbiorniku 27,1

za chłodzenie odpowiadają 2 went 12cm 

 

w takie dni jak dziś do zbiornika 60l dolewka wlewa do 2l ... normalnie to jakieś 0,5l odparowuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam .U mnie jest 30 st własnie ryby wysłały sms  :) . parowanie 2.5 l dziennie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A już myślałem że w tym roku takiego tematu nie będzie ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niestety ,ale jest :P.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie 29,5 na dworze, w pokoju 26 (chodzi wiatrak), w akwarium 28,5 - chyba czas wyłączyć światło. Według prognozy IMGW wysokie temperatury mają się utrzymać do 3 sierpnia.


700 litrów wody - a ile zabawy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie 28,5 i zaczynam sie stresowac, bo nie mam zadnego chlodzenia :)


333375eadbb608d26a4bf0cc0be7a994u1584a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie od rana temperatura skoczyła od 27c do 29c. Chłodzenie jest po prostu na maxa. 3wentylatory + zamrożone butelki i tak sobie idzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.