Skocz do zawartości
g_o_n

Wieloszczet - prośba o identyfikację.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Wczoraj dostałem dodatkowych 3 gratisowych mieszkańców do zakupionych pięknych szczepek zoa. Obecnie przebywają w izolatce bo nie jestem pewien, że są bezpieczne. W sumie akwarium z którego brałem szczepki wygląda pięknie i nic złego nie widać było żeby się tam działo ale bezpieczny sprawdza 2 razy ;)

Przeszukałem http://pl.reeflex.net  ale niestety nic podobnego nie znalazłem. Jedyne zdjęcie wieloszczeta na które natknąłęm się w necie i  który wygląda prawie identycznie na 90% (tylko są zdecydowanie mniejsze) zamieszczam poniżej.

maxresdefault.jpg

 

Niestety  nie mogę wkleić w tej chwili zdjęć rzeczywistych wieloszczetów gdyż było około północy jak je zauważyłem i robienie zdjęć o takiej godzinie i takim świetle żyjątkom z z których największy ma jakieś 30mm na max rozciągnięty a pozostałe 2 jakieś 2-3 mm było by bez sensu. Jak wrócę do domu to postaram się podrzucić zdjęcia rzeczywiste.

 

Prosił bym kolegów i koleżanki z forum o poradę czy zwierzak jest bezpieczny czy lepiej profilaktycznie nie wpuszczać?

Dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

opinie w kwestii wieloszczetów są podzielone, ja osobiście przeprowadzam natychmiastową egzekucję nad każdym


 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,jezeli wylazly Ci z Zoa to znaczy ze tam ich jest jeszcze sporo i dopoki nie wyrosna na monstra to sa pozyteczne,ja jednak wywalam wieloszczety,jezeli mam okazje ale specjalnie na nie nie poluje...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli radzą koledzy profilaktycznie nie wpuszczać. Wątpię aby były jakieś niebezpieczne bo zrobiły by spustoszenie w akwarium z którego pochodzą. W sumie gatunek i poziom zagrożenia są dla mnie ważne gdyż możliwe że mniejsze okazy się dostały razem ze szczepkami. Tych gagatków znalazłem pod kawałkiem skałki po włożeniu szczepek do akwarium gdy profilaktycznie sprawdzałem czy przypadkiem coś pożytecznego  miniaturowego nie wpadło w gratisie ;) i nie pływa sobie w toni. 

 

Sprawa wyjaśniona - można spokojnie zamykać.
Dziękuję za pomoc.

Edytowane przez g_o_n
Zamknięce tematu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja osobiście się ich pozbywam jak tylko wyjdą i uda mi się jakiegoś złapać na początku miały po 1cm-5cm a ostatnio wyłowiłem osobnika który miał prawie 20cm w 50L akwarium....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście nigdy nie spuściłem żadnego wieloszczeta w kanał, wszystkim pozwalałem żyć w swoich akwariach, a pewnie większość przenosiłem do kolejnych razem ze skałą i koralami. Nigdy nie widziałem, żeby którykolwiek drażnił jakiegoś mieszkańca akwarium, a w ogóle rzadko je widuję w ciągu dnia. A niektóre to naprawdę dorodne sztuki. 

Ja bym zostawił. Pożyteczni padlinożercy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie miałem nic do wieloszczetów , Nawet jak w nocy pokrywały dno .Utwierdziłem się w przekonaniu że są ok gdy większe sztuki widziałem wypchane podłożem .Żarły detrytus aż miło .Niestety po wpuszczeniu ryb dosłownie znikły .Widzę tylko większe sztuki . 

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większość jest zdecydowanie nieszkodliwa.  Kilka lat temu złapałem takiego grubego na palec i z 60 cm długości. Nie zdążyło się aby za jego kadencji coś mi w akwarium znikło

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pełno wieloszczetów i np takie maluszki jak Sexy shrimp - całe stadko, i nic ich nie rusza - żyją sobie spokojnie i machają tyłkami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wieloszczet ze zdjęcia wygląda na eurythoe. Te są względnie nieszkodliwe, choc lepiej nie nadziac się na nie gołą dłonią. Igielki powbijają się w skórę i trochę się to potem paprze i swędzi. Moze tez czasem podgryzac pletwy rybkom przydennym, czy śpiącym w skale. U mnie babeczki ptereleotris evides śpiące pod skałą czasem mają powbijane w ciało igły wieloszczeta, ktore po kilku dniach na szczescie znikaja bez sladu. Zdarza się tez czasem zoltkowi nadziac na te igly.

Ale nie każdy wieloszczet jest łagodny. Eunice czy hermodice (fireworm) polują na wszystko, w tym na żywe ryby czy krewetki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Nik@ napisał:

lepiej nie nadziac się na nie gołą dłonią. Igielki powbijają się w skórę i trochę się to potem paprze i swędzi.

Się nadziałam, efekt przereklamowany ;-) Też cały czas żyłam w strachu przed nimi ale kiedyś to nastąpiło. Coś tam się powbijało, ale, dajmy na to, w porównaniu do takiej opuncji zupełny lajcik :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

koledze w akwarium 500 l po kilku latach inny wieloszczet urósł do wielkości ok 2m  i polował na ryby i korale .

aby go eksmitować trzeba było rozebrać całą skałę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.08.2017 o 09:54, apofis napisał:

koledze w akwarium 500 l po kilku latach inny wieloszczet urósł do wielkości ok 2m  i polował na ryby i korale .

aby go eksmitować trzeba było rozebrać całą skałę :)

Fajnie jakbyś zorganizował jakieś zdjęcie chętnie bym go zobaczył :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.