Skocz do zawartości
Blizzard2009

[450+100] Salty AQA z Zabrza

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki Panowie za wyjaśnienie :)

 

8 godzin temu, mihow1979 napisał:

Oooo widzę kolega tez na Marco Rocks wystartował :) Ja swojej wogole nie plukalem i poszla prosto do baniaka do swiezej solanki :) Dzisiaj dopiero po 9 dniach zaczely sie na skale pojawiac rdzawe kropki. Pewnie okrzemki...

....

Tak, Marco Rocks jest świetna. Juz prawie 3 tyg dojrzewania u mnie. Okrzemki zalały wszystko a teraz odchodzą od skały płatami :) znów pojawia się biała skała :)

8 godzin temu, Moljzesz napisał:

To jest to samo, mój też taki był jak był mały, kiedyś urwał mi się kawałek stopy gdy odrywałem ukwiała od skały i z tego kawałka wyrósł quadri. Najpierw był przejrzysty, potem taki różowy a teraz jest czerwony jak ten na dole na foto, choć w niebieskich ledach też tak fajnie świeci jak te wyżej

Mój się dziś podzielił znowu :)

 

 

Wszystko jasne ! Podzielił się? Jakbyś chciał się pozbyć to pisz do mnie priva :)



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ile czasu swiecisz? Od razu pelna para?


MyReef 300 - 100x60x50h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie, na początku świeciłem tylko 4-6 godzin i tylko niebieskimi (tzn 2x54W niebieskie), po tygodniu około 8h niebieskimi.

Pozniej juz 10h niebieskie i dodałem 2h reszty swietlówek. Teraz swiece ok 10h niebieskie i w ciagu dnia jakies 4-5h resztą swietlówek.

Generalnie więcej światła zacząłem dodawać gdy widziałem że nowe okrzemki się przestają pojawiać  :)



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No u mnie na razie 6h wszystkie na raz.

Jak dojdę do poziomu 10h to zrobię 2h niebieskie -> 6h wszystkie -> 2h niebieskie...

Mocno u ciebie sypnęło tymi okrzemkami. U mnie po 11 dniach na razie pojedyncze kropki :)


MyReef 300 - 100x60x50h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, mihow1979 napisał:

Mocno u ciebie sypnęło tymi okrzemkami. U mnie po 11 dniach na razie pojedyncze kropki :)

To nie sypnęło, to była inwazja germańskiego najeźdźcy :) zobacz parę fotek wyżej jak obsypało i skałę i piach.
Dziś mijają 3 tygodnie i piach jest czysty, a na skale jakieś niedobitki okrzemek...wyczyściłem tylną szybę i akwarium znów wygląda fajnie :)
Parametry już spoko: NO2 - 0, NH4 - 0, NO3 - 25 lub mniej nawet, KH - ok. 8,6, P04 - 0.

Jakoś wogóle nie było glonów zielonych (parę pojedynczych nitek tylko widziałem), tak że zastanawiam się czy mnie to minie czy mam się szykować dopiero :)
Rozważam testowego ślimaka...



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zielone może jeszcze wyjść jak pojawi się życie... Baniak przeszedł dopiero pierwszy etap dojrzewania, ale jego potencjał biologiczny jest mały i może zostać zachwiany przez dodanie życia...

Myślę, że parę ślimaków możesz spokojnie wspuścić... Po ok 1-2 tygodniach coś kolejnego. Najlepiej korale miękkie i też nie za dużo. Chodzi o to aby baniak miał czas na dostosowanie się biologicznie do życia, które trafiło do baniaka...


MyReef 300 - 100x60x50h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzis mija 8 dzien mojego dojrzewajacego zbiornika. Okrzemki lataja po calym zbiorniku, woda az wyglada jakby syf plywal, pojawia sie cyjano a glony zielone i brunatne juz na wszystkich skalach. Ciekawie to wyglada tylko nie bardzo wiem co mam z tym robic. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, kasiazUK napisał:

Dzis mija 8 dzien mojego dojrzewajacego zbiornika. Okrzemki lataja po calym zbiorniku, woda az wyglada jakby syf plywal, pojawia sie cyjano a glony zielone i brunatne juz na wszystkich skalach. Ciekawie to wyglada tylko nie bardzo wiem co mam z tym robic. 

Nic. Czekac


MyReef 300 - 100x60x50h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy jesli po 8 dniach nadal nic nie wylazlo z LR to znaczy ze juz nie wyjdzie wogole?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyjsc moze nawet po roku.  Nie ma reguly. Wszystko zalezy od skaly


MyReef 300 - 100x60x50h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pięknie :)

w planach też mam podobne ale początkiem roku.

możesz wrzucić zdjęcie sumpa (zaplecza) ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fotki aktualnie nie mam, cyknę przy okazji. Tymczasem mogę Ci pokazać projekt sumpa. 4 komory, od lewej: odpieniacz, siporax, adsorbery, pompa. Siporaxu mam chyba 10l, a komora na adsorbery na razie pusta :)
 

Sump_ostateczny_120x40x43_FINALNY.jpg



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leci 6 tydzień. 3 ślimaki (trochusy & tectus) i jeżowiec ładnie oczyściły skałę, parametry już fajne: NO3-10, PO4-0, KH-ok.8,5. Dalej raz w tygodniu leję special blenda. Glonów zielonych nie było...zakładam że już nie będzie. Dołożyłem 120cm DIY belkę Led zrobioną na listwie aluminiowej o szerokości ok 3,5cm. 20 diod, 20W, 18 diod Royal blue i 2 aktyniczne 420nm - ładnie uzupełniają moją lampę T5 świecąc rano i wieczorem. Zaczynam robić cotygodniowe podmianki.

Dodawanie życia czas zacząć :)



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy ryb w wodzie. Sexguttata już się zadomowiła, a w prezencie dostała od razu taką oto antywyskokową siatkę nad głową :)
 

IMG_20171010_213601_resized_20171010_093641312.jpg



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Nik@ napisał:

Jakiej wielkości oka?

Oka 15mm  :)



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak wygląda teraz skała? 

Podejrzewam, że na marco rocks, prócz chwilowej ostrej inwazji okrzemek i chwilowego zielonego nalotu nic spektakularnego, jak bujne, zielone łąki czy dino się nie wydarzyło?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, laszek napisał:

Jak wyoko masz wodę od krawędzi?

W sensie ile od lustra wody do krawedzi akwarium? Jakies 3-4cm chyba

22 minuty temu, Nik@ napisał:

A jak wygląda teraz skała? 

Podejrzewam, że na marco rocks, prócz chwilowej ostrej inwazji okrzemek i chwilowego zielonego nalotu nic spektakularnego, jak bujne, zielone łąki czy dino się nie wydarzyło?

Skała Marco Rocks to nadal wg mnie najlepszy wybór jeśli chodzi o zakup suchej. Okrzemki atakowały ostro (widac na fotkach pare postów wcześniej), ale żadnych innych spektakularnych plag nie było :) zero łąk, zero dino itd. Okrzemki po 3-4 tyg zaczeły odpuszczać i jak tylko parametry pozwoliły to wpuściłem kilka ślimaków (stożków), które tam gdzie przeszły po skale tam zostawiały ją bielutką jak po zakupie :)



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to za siatka? masz linka do sklepu gdzie ją zakupiłeś? I czy ona jest sztywna czy całkiem elastyczna? Dałoby się ją zwinąć na rurkę ?

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@katani siatka jest wyglądem zbliżona do takiej siatki na krety jaką można kupić w marketach budowlanych (jest z tworzywa, sztywność też taka sama jak ta na krety), tylko że w marketach one mają przeważnie kolor czarny lub ciemna zieleń, a ja szukałem czegoś jasnego. Znalazłem siatkę do suszarni owoców :) w opisie pisze że jest przezroczysta, ale w rzeczywistości jest biała i lekko prześwitująca - wczoraj zamontowałem ją wieczorem jak już było tylko niebieskie światło nad akwarium i nie zauważyłem żadnej straty w oświetleniu. Poza tym siatka jest tania :) Tutaj link do sklepu: https://siatkowy.com/siatkadosuszeniaowocow-p-1032.html

Usztywniłem ją na krawędziach profilami klamrowymi z Castoramy, tymi - https://www.castorama.pl/produkty/narzedzia-i-artykuly/artykuly-metalowe/okucia-budowlane/profile/profil-klamrowy-pcv-cezar-15-x-8-x-1000-mm-bialy.html#product

i wszystko ładnie się trzyma bez żadnego klejenia.

 



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hm ja chciałem zrobić siatkę na bazie rolety do okien, żeby można było zwinąć łatwo w czasie prac, i rozsunąć po zrobieniu. Pytanie, czy ta będzie na tyle elastyczna, żeby się zwinęła jak roleta. Raczej nie...

Nie widać cienia siatki w wodzie?

 

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwinąć się da, ale z racji tych 15mm oczek to raczej nie aż tak ciasno jak roletę. Do celów przesyłki było to nawinięte na wałek o średnicy około 8cm. Cienia siatki nie widziałem.



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patent z siatką ciekawy :)

A teraz przydałaby się fotka całości :)


MyReef 300 - 100x60x50h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.