Skocz do zawartości
Blizzard2009

[450+100] Salty AQA z Zabrza

Rekomendowane odpowiedzi

44 minuty temu, Coltrane napisał:

rewelacyjny aquascape!

Dzięki :) rewelacyjny to może nie, ale udało się stworzyć to co mniej więcej chciałem :)

14 minut temu, rafik73 napisał:

Jest super  -lecz będziesz miał mało miejaca na szczepki - z czasem sam dojedziesz do tego :) 

Czym kleiłeś skałę ???

Powiem szczerze, że jakoś nie udało się tego uchwycić na fotce, ale jest tam sporo półek na korale. Ale wiem jak to jest...ile by tego miejsca nie było to w pewnym momencie zabraknie przestrzeni na coś nowego - to jest bolączka każdego zbiornika - większy litraż tylko czasowo opóźnia ten moment :) Jesli chodzi o obsadę to raczej nie bedzie full patykowo, widzę to tak, że od połowy w górę sps, od połowy w dól lps + z racji tego że poprzednie akwarium ograniczało mnie mocno w temacie zakupu ładnych/większych ryb - tutaj chciałem zrobić też dużo miejsca do pływania dla pokolców.

Kleiłem Stone Fix'em, a miejsca łączenia skałek gdzie było widać dużo zaprawy obkleiłem małymi kawałkami skał (kropelką w żelu).



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajna konstrukcja, ale od dołu nie będziesz miał dobrej curkulacji, bo dziury pomiędzy dolnymi kawałkami skały, a dnem akwarium wypełni piasek - przerabiłem to u siebie [emoji6]

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raport z placu boju :)

Skałka od paru dni zalana - dziękuję forumowiczom za wodę z podmianek :)
Wczoraj wsypałem piach (ostatecznie padło na suchy piach, biały, bardzo drobny - taki jak lubię) - lekka zadyma była, ale udało się to zrobić z uniknięciem kompletnego mleka :) Dziś wlałem pierwszą porcję Special Blenda (wiedzieliście że mają nowe opakowanie? ) - od ostatniego startu zdążyłem zapomnieć jak to łokrutnie śmierdzi :)

Zapach szamba w salonie - żona przeszczęśliwa... :rolleyes:
 

IMG_20170902_190130_resized_20170902_070139276.jpg



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam parę pytań odnośnie odpieniacza i jego pracy:

1)   odpieniacz jest na regulowanej pompie jebao DC3000. Akwarium zalane parę dni temu. Czy pompę powinienem trzymać już od początku na max mocy? W związku z tym ze akwarium jest świeżo zalane to dać pompie pracować sobie na pol gwizdka czy już na pełne obroty? Czy może szukać złotego środka na zasadzie: max mocy i na sucho, albo polowa mocy i na mokro?

2)   piana, którą tymczasem tworzy odpieniacz jest bardzo niestała. Tzn opada i znika w sekundę po jego wyłączeniu. Czy jest to kwestia jakis złych ustawień, czy może powodem jest to że baniak jest świeży? Tzn spodziewałem się że w miarę szybko zacznie pienić normalnie w związku z 200l wody z podmianek, a nie tylko samą świeżą solanką. Jeśli waszym zdaniem taki jest powód to kiedy mogę spodziewać się bardziej normalnej pracy pienidła? Tzn produkcji piany która nie zniknie przy jego wyłączeniu  :)

3)   w świeżo zalanym baniaku jak bardzo na mokro ustawić ten odpieniacz? Ustawiałem go tak że piana sięgała mniej więcej do połowy kubka...ale przy takim ustawieniu zdarzyły mu się 2 przypadki w których ni stąd ni z zowąd nagle piana urosła tak że w 10 sekund zapełniła cały kubek. Więc jakie ustawienie będzie najlepsze biorąc pod uwagę to że nie będę tego obserwował 24/h :) ?

 



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mam parę pytań odnośnie odpieniacza i jego pracy:
1)   odpieniacz jest na regulowanej pompie jebao DC3000. Akwarium zalane parę dni temu. Czy pompę powinienem trzymać już od początku na max mocy? W związku z tym ze akwarium jest świeżo zalane to dać pompie pracować sobie na pol gwizdka czy już na pełne obroty? Czy może szukać złotego środka na zasadzie: max mocy i na sucho, albo polowa mocy i na mokro?
2)   piana, którą tymczasem tworzy odpieniacz jest bardzo niestała. Tzn opada i znika w sekundę po jego wyłączeniu. Czy jest to kwestia jakis złych ustawień, czy może powodem jest to że baniak jest świeży? Tzn spodziewałem się że w miarę szybko zacznie pienić normalnie w związku z 200l wody z podmianek, a nie tylko samą świeżą solanką. Jeśli waszym zdaniem taki jest powód to kiedy mogę spodziewać się bardziej normalnej pracy pienidła? Tzn produkcji piany która nie zniknie przy jego wyłączeniu  [emoji4]
3)   w świeżo zalanym baniaku jak bardzo na mokro ustawić ten odpieniacz? Ustawiałem go tak że piana sięgała mniej więcej do połowy kubka...ale przy takim ustawieniu zdarzyły mu się 2 przypadki w których ni stąd ni z zowąd nagle piana urosła tak że w 10 sekund zapełniła cały kubek. Więc jakie ustawienie będzie najlepsze biorąc pod uwagę to że nie będę tego obserwował 24/h [emoji4] ?

 
Daj mu czas. Przez ok 2-3 tygodnie będzie tak pracował. Też zalewalem na "żywej" i świeżej wodzie. Mojemu zdarzyło się przelać ze 3 razy. Także uważaj. Odnośnie mocy, ja jechałem na maxa, a jak już było życie, to regulacja wg potrzeb - na sucho czy mokro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, SzymonH napisał:
22 godziny temu, Blizzard2009 napisał:
Mam parę pytań odnośnie odpieniacza i jego pracy:
1)   odpieniacz jest na regulowanej pompie jebao DC3000. Akwarium zalane parę dni temu. Czy pompę powinienem trzymać już od początku na max mocy? W związku z tym ze akwarium jest świeżo zalane to dać pompie pracować sobie na pol gwizdka czy już na pełne obroty? Czy może szukać złotego środka na zasadzie: max mocy i na sucho, albo polowa mocy i na mokro?
2)   piana, którą tymczasem tworzy odpieniacz jest bardzo niestała. Tzn opada i znika w sekundę po jego wyłączeniu. Czy jest to kwestia jakis złych ustawień, czy może powodem jest to że baniak jest świeży? Tzn spodziewałem się że w miarę szybko zacznie pienić normalnie w związku z 200l wody z podmianek, a nie tylko samą świeżą solanką. Jeśli waszym zdaniem taki jest powód to kiedy mogę spodziewać się bardziej normalnej pracy pienidła? Tzn produkcji piany która nie zniknie przy jego wyłączeniu  [emoji4]
3)   w świeżo zalanym baniaku jak bardzo na mokro ustawić ten odpieniacz? Ustawiałem go tak że piana sięgała mniej więcej do połowy kubka...ale przy takim ustawieniu zdarzyły mu się 2 przypadki w których ni stąd ni z zowąd nagle piana urosła tak że w 10 sekund zapełniła cały kubek. Więc jakie ustawienie będzie najlepsze biorąc pod uwagę to że nie będę tego obserwował 24/h [emoji4] ?

 

Daj mu czas. Przez ok 2-3 tygodnie będzie tak pracował. Też zalewalem na "żywej" i świeżej wodzie. Mojemu zdarzyło się przelać ze 3 razy. Także uważaj. Odnośnie mocy, ja jechałem na maxa, a jak już było życie, to regulacja wg potrzeb - na sucho czy mokro.

Zostaw sobie kropkę czy dwie zapasu, ta pompka lubi się przytkac, miałem ją na obiegu. Dawałem wtedy na foll i po jakimś czasie jak się przepłukała wracałem do poprzednich ustawień. 

Co do reszty to tak jak kolega wyżej pisal, musisz mu dać trochę czasu i jeszcze parę razy przeleje niestety póki się nie dotrze. Ja mam czujnik w kubku, który wyłącza odpieniacz gdy kubek jest pełny.


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może jest tak, ze on po prostu nie ma czym pienic? Jak nazwa mowi, to odpieniacz białek. Jeśli w akwarium jest tylko sucha skała, pozbawiona jakiejkolwiek organiki (pisałeś, że marco rocks), to on chyba nie ma z czego tej piany kleic i w tym momencie pracuje bardziej jako napowietrzacz? 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@SzymonH, @Moljzesz, @Nik@ dzięki za odpowiedź. Odpieniacz tymczasem ustawiony na prawie maksymalny przepływ wody (na sucho, żeby nie przelewał za często) i pompa na jakieś 2/3 mocy. Niech się dociera i napowietrza wodę :) Chociaż już wczoraj zauważyłem że po tym jak trochę musiałem pomoczyć łapy w sumpie, to piana zaczęła przez jakiś czas wyglądać tak jak powinna i sięgać wyżej do kubka..tak że już widzę, że będzie dobrze :)

Akwarium czeka na glony, woda delikatnie mętna, ale ciężko stwierdzić z jakiej przyczyny...albo jeszcze skała trochę zapyliła, albo jeszcze trochę trzyma po sobotnim wsypaniu piachu, ewentualnie bakterie szaleją po Special Blendzie :)  Myślę, że do tygodnia czasu zmętnienie minie samo - jak nie to pomyślę o węglu.


Tak na przyszłość - pytanie odnośnie stosowania węgla (bo lata już nie używałem) - dalej stosuje się gotowanie RODI i zalewanie go parę razy wrzątkiem przed użyciem żeby Po4 wypłukać i żeby generalnie lepiej działał czy już te węgle teraz nie potrzebują takich operacji?

 



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mętna woda jest po Special Blendzie.Też lałem i przestałem. Nie było potrzeby. Wsadziłem od razu na testy kawałek acropory i dała radę. Później przekładka reszty życia ze starego akwarium i gra gitara.  Na glony możesz się nie doczekać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda juz dzis krysztal no i chyba moge powiedziec "zaczelo sie" [emoji5]
08591b03fc626e97eb131d1087b4ecd1.jpg8515369fd9da7a45328893ff9f8f1d86.jpg



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie w dojrzewaniu akwarium najbardziej fascynuje to, jak szybko proste organizmy zajmują wolne nisze ekologiczne. Z dnia nadzień, z tygodnia na tydzień widać zmiany.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krótki raport. Dojrzewamy...odpieniamy [emoji5]
Obraz nędzy i rozpaczy [emoji5] czyli tak jak ma byc [emoji5]b1e994a395e95fa21bc20a0ab7969267.jpgff6fadb1de2325b47e6aa04b81bc6b26.jpgaa166cb51e8900b772d672be2b9f307b.jpg

Wysłane z mojego HUAWEI GRA-L09 przy użyciu Tapatalka



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 tydzień po zalaniu, okrzemki zaczynają odpuszczać. Zanim znikną całkiem - parę fotek ku pamięci :)
Parametry się polepszają:

NO2: 0
NH4: <0.15
NO3: 50
PO4: 0
KH: ~8

 

IMG_9164.jpg

IMG_9165.jpg

IMG_9166.jpg

IMG_9167.jpg

IMG_9169.jpg



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na zdjęcia poprzedniego szkła i aquascaping obecnego to będzie ciekawie, na pewno będę śledził wątek :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proszę niech mnie ktoś oświeci w temacie ukwialow czerwonych. Czy te dwa zdjecia ponizej to w obu przypadkach quadri czerwony? Czy moze ten jaskrawo różowy to inny model? A moze to to samo, tylko inne karmienie lub oswietlenie? Jak to jest?5b3c73a9f927982414561993da00d783.jpg15faedc5d77ad4ddf839513e12ec04c2.jpg

Wysłane z mojego HUAWEI GRA-L09 przy użyciu Tapatalka



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to są chyba zupełnie inne odmiany barwne quadricolora, tak mi się wydaje bynajmniej - mam różową - dam znać jak zmieni kolor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kiedyś dawno, dawno temu miałem malutkiego czerwonego wielkości 2zł, kupiony w sklepie za konkretną kasę.
Był czerwony, zrobił się różowy i zaczął zanikać. Nic z niego nie zostało.


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ukwiały różowe tylko prześwietlone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Deklus napisał:

Ukwiały różowe tylko prześwietlone.

Kolega ma racje te dwa są różowe bardzo ładnie sie prezentują w akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oooo widzę kolega tez na Marco Rocks wystartował :) Ja swojej wogole nie plukalem i poszla prosto do baniaka do swiezej solanki :) Dzisiaj dopiero po 9 dniach zaczely sie na skale pojawiac rdzawe kropki. Pewnie okrzemki...

Skale tez zamawialem przez internet i jak otworzylem pudlo doznalem szoku. Skala rewelacyjna. Fajnie sie uklada. U siebie jej nie kleilem. Sama stoi :)

Fajny baniak bedzie. Gratuluje

Edytowane przez mihow1979 (wyświetl historię edycji)

MyReef 300 - 100x60x50h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.09.2017 o 23:16, Blizzard2009 napisał:

Proszę niech mnie ktoś oświeci w temacie ukwialow czerwonych. Czy te dwa zdjecia ponizej to w obu przypadkach quadri czerwony? Czy moze ten jaskrawo różowy to inny model? A moze to to samo, tylko inne karmienie lub oswietlenie? Jak to jest?5b3c73a9f927982414561993da00d783.jpg15faedc5d77ad4ddf839513e12ec04c2.jpg

Wysłane z mojego HUAWEI GRA-L09 przy użyciu Tapatalka
 

To jest to samo, mój też taki był jak był mały, kiedyś urwał mi się kawałek stopy gdy odrywałem ukwiała od skały i z tego kawałka wyrósł quadri. Najpierw był przejrzysty, potem taki różowy a teraz jest czerwony jak ten na dole na foto, choć w niebieskich ledach też tak fajnie świeci jak te wyżej.

o tu go widać pod dużym u góry jest malutki poniżej

d474fbe02bd858c4.jpg

Mój się dziś podzielił znowu :)

O proszę tu w zbliżeniu 

4ef4b4a5dc86b449.jpg

Edytowane przez Moljzesz (wyświetl historię edycji)

39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.