Skocz do zawartości
endriu3005

oswietlenie sumpa

Rekomendowane odpowiedzi

Po co oswietlac sump ? Chcesz tam zalozyc refugium ? Nie zapomnij zaciemnic odpieniacz, bo sie w nim zadomowia glony wapienne.

Moze cos tam wyrosnie, ale opis jest chyba  innej lampy ("dl. 40cm szer. 12").


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Stani napisał:

Po co oswietlac sump ? Chcesz tam zalozyc refugium ? Nie zapomnij zaciemnic odpieniacz, bo sie w nim zadomowia glony wapienne.

Moze cos tam wyrosnie, ale opis jest chyba  innej lampy ("dl. 40cm szer. 12").

Witaj Stani, mam refugium, i mam taka podobna  lampe ale inna barwa swiatla zwykla biala jak halogen zewentrzny przed dom. Slabo rosna glony i planuje wymianic lampe na taka zeby te refugium zaczelo dzialac ;) a co do odpieniacza tu juz mam przegrode na swiatlo bo jak mowisz glony sie zadomowily:D juz wczesniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś czytałem że czerwone ledy są najlepsze do refugium, sam właśnie montuję lampę na nich.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Wiciak napisał:

Gdzieś czytałem że czerwone ledy są najlepsze do refugium, sam właśnie montuję lampę na nich.

Dla zieleniny Full Spektrum .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gdzieś czytałem że czerwone ledy są najlepsze do refugium, sam właśnie montuję lampę na nich.
Witaj. Robisz sam lampe ? Mozesz cos wiecej napisac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam małe refugium więc będzie 12W, 2x Red, 2x cool white + zasilacz stałoprądowy 600mA dla 4 diód power led po 3W + radiator 30cm na wymiar + troszkę pracy własnej, jakiś pierdół i lampa gotowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dla zieleniny Full Spektrum .
Ta co ogladam to niby tez full spectrum, ale czy nie za slaba ?
4 godziny temu, Stani napisał:

Po co oswietlac sump ? Chcesz tam zalozyc refugium ? Nie zapomnij zaciemnic odpieniacz, bo sie w nim zadomowia glony wapienne.

Moze cos tam wyrosnie, ale opis jest chyba  innej lampy ("dl. 40cm szer. 12").

Stani. ale w pod tym linkiem lamla jest inna niz ty podales  rozmiar: 115mm (L) * 90mm (W) * 80mm (H)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja mam małe refugium więc będzie 12W, 2x Red, 2x cool white + zasilacz stałoprądowy 600mA dla 4 diód power led po 3W + radiator 30cm na wymiar + troszkę pracy własnej, jakiś pierdół i lampa gotowa
To najlepiej czerwone i biale nie jak te z niebieskim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, endriu3005 napisał:
7 godzin temu, Wiciak napisał:
Ja mam małe refugium więc będzie 12W, 2x Red, 2x cool white + zasilacz stałoprądowy 600mA dla 4 diód power led po 3W + radiator 30cm na wymiar + troszkę pracy własnej, jakiś pierdół i lampa gotowa

To najlepiej czerwone i biale nie jak te z niebieskim

W moim przypadku to będzie ogólne oświetlenie pod szafką dlatego dodałem białych, na tyle się nie znam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W moim przypadku to będzie ogólne oświetlenie pod szafką dlatego dodałem białych, na tyle się nie znam [emoji4]
Ok dzieki, zamowie i zobacze [emoji16]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zimne białe światło 6500k jest najmniej wydajne do fotosyntezy, ma za to najszersze spektrum. Czerwony <665nm to podstawa i tego potrzeba jak najwięcej. Niebieski 420nm-450nm ma głównie wpływ na łodygi, więc przy uprawie morskich glonów jest moim zdaniem mniej istotny. Do tego czerwone diody są dużo mniej wydajne od niebieskich w produkcji PAR na wat, więc stosunek 2:1 i 3:2 jest dobry do sałaty, ale spagetti będzie rosło lepiej pod 3:1 a nawet 4:1.

Oddzielna kwestia to moc, do uprawy glonów dla rozrywki te 12W spokojnie wystarczy. Jeśli chcesz przez refugium zbić no3/po4 w 500L to według mnie trzeba przeznaczyć ze 100L i tam z ok 50-80 W led red/blue. 

Nie wiem ile masz miejsca i jakie plany, ale do swojego zastanawiałem się nad taką lampką 25W za stówkę typu plug and play: link do aliexpress

ewentualnie takie 60W za 50.- jeśli masz jakiś zasilacz i jakiekolwiek pojęcie o łączeniu kabelków  :P

są też żarówki 3:2 15W za dychę i taką wsadziłem u siebie do lampki z klipsem za drugą dychę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj tihs.

Rozumie ze ta lampke ktora przedstawilem jest ok tylko potrzebowalbym z 5szt tak to rozumie ? :rolleyes:

te  linku plug and play sa ok myslisz dac  razem te 5szt i   podlaczyc ? nastepne 60 w 5szt one sa z zasilaczem juz jezeli o te chodzi i sa rozne typy mysle ze E lub F, chyba ze cos ten link jest nie ten

mam komore w sumpie na glony  dl 48cm szer 22cm wys mysle ze dosc miejsca.

 

Godzinę temu, tihs napisał:

Zimne białe światło 6500k jest najmniej wydajne do fotosyntezy, ma za to najszersze spektrum. Czerwony <665nm to podstawa i tego potrzeba jak najwięcej. Niebieski 420nm-450nm ma głównie wpływ na łodygi, więc przy uprawie morskich glonów jest moim zdaniem mniej istotny. Do tego czerwone diody są dużo mniej wydajne od niebieskich w produkcji PAR na wat, więc stosunek 2:1 i 3:2 jest dobry do sałaty, ale spagetti będzie rosło lepiej pod 3:1 a nawet 4:1.

Oddzielna kwestia to moc, do uprawy glonów dla rozrywki te 12W spokojnie wystarczy. Jeśli chcesz przez refugium zbić no3/po4 w 500L to według mnie trzeba przeznaczyć ze 100L i tam z ok 50-80 W led red/blue. 

Nie wiem ile masz miejsca i jakie plany, ale do swojego zastanawiałem się nad taką lampką 25W za stówkę typu plug and play: link do aliexpress

ewentualnie takie 60W za 50.- jeśli masz jakiś zasilacz i jakiekolwiek pojęcie o łączeniu kabelków  :P

są też żarówki 3:2 15W za dychę i taką wsadziłem u siebie do lampki z klipsem za drugą dychę.

Witaj tihs.

Rozumie ze ta lampke ktora przedstawilem jest ok tylko potrzebowalbym z 5szt tak to rozumie ?

te  linku plug and play sa ok myslisz dac  razem te 5szt i   podlaczyc ? nastepne 60 w 5szt one sa z zasilaczem juz jezeli o te chodzi i sa rozne typy mysle ze E lub F, chyba ze cos ten link jest nie ten

mam komore w sumpie na glony  dl 48cm szer 22cm wys mysle ze dosc miejsca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komorę 48x22 oświetlisz dwoma takimi z Twojego linku i będzie ok - glony ładnie urosną. Razem wyjdzie tyle samo, co te paski za stówkę. Paski zajmną napewno mniej miejsca, rozproszenie światła też będzie lepsze z małej odległości.

Ten zestaw 60W moim zdaniem jest super, ale nie dodają zasilacza, możesz kliknąć w link do innej aukcji za 9$, tyle że gdzie indziej można taniej. 3-4 sztuki spokojnie oświetlą taką komorę, a te ekstra zostaną na wymianę albo reaktor fito.

 

Co do samej wielkości refugium, taka komora to fajny dodatek, może poprawić parametry i populację zooplanktonu. Nie zastąpi Ci odpieniacza czy zrównoważonego karmienia - ale będzie działać niezależnie jaką lampę tam powiesisz. Jakbyś chciał jechać na samym refugium, albo masowo uprawiać glony na biopaliwo czy kosmetyki to wtedy te waty i proporcje mają istotne znaczenie.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, tihs napisał:

Komorę 48x22 oświetlisz dwoma takimi z Twojego linku i będzie ok - glony ładnie urosną. Razem wyjdzie tyle samo, co te paski za stówkę. Paski zajmną napewno mniej miejsca, rozproszenie światła też będzie lepsze z małej odległości.

Ten zestaw 60W moim zdaniem jest super, ale nie dodają zasilacza, możesz kliknąć w link do innej aukcji za 9$, tyle że gdzie indziej można taniej. 3-4 sztuki spokojnie oświetlą taką komorę, a te ekstra zostaną na wymianę albo reaktor fito.

 

Co do samej wielkości refugium, taka komora to fajny dodatek, może poprawić parametry i populację zooplanktonu. Nie zastąpi Ci odpieniacza czy zrównoważonego karmienia - ale będzie działać niezależnie jaką lampę tam powiesisz. Jakbyś chciał jechać na samym refugium, albo masowo uprawiać glony na biopaliwo czy kosmetyki to wtedy te waty i proporcje mają istotne znaczenie.

 

Dzieki bardzo, te paski 60w sa ok nawet bardziej mi sie podobaja bo beda na cala komore wzdluz, i mozna spokojnie jescze do czegos uzyc jak mowisz  lub dolozyc kiedy bedzie za malo,

mam pytanie jaki typ jast najlepszy ze tak zapytam ? ten F czy E ?

a zasilacz ten 12v 5a 60w ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do wszystkich pasków na raz 60w będzie mało, tutaj jest 80W za 10$ a za 13-15$ znajdziesz ip67 

Ciężko powiedzieć, który będzie lepszy do cheato, o ile w ogóle dało by się zaobserwować różnicę. sam będę teraz kupował 4:1 ale to ma być eksperyment, więc nie będę polecał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, tihs napisał:

do wszystkich pasków na raz 60w będzie mało, tutaj jest 80W za 10$ a za 13-15$ znajdziesz ip67 

Ciężko powiedzieć, który będzie lepszy do cheato, o ile w ogóle dało by się zaobserwować różnicę. sam będę teraz kupował 4:1 ale to ma być eksperyment, więc nie będę polecał.

ok dzieki, ja chyba tez sie na mowie na te tasmy. Mam pytanie odnosnie zasilacza ten wiekszy jak kupie i nie bede chcial wszystkich ledow podpiac na raz nie bedzie za duzy na np. 3 szt ? pytam zeby pozniej znow nie kupowac jak bede chial podpiac 5 szt

dodam ze w refugium mam glony jak na zdjeciu

refugium.jpg

Edytowane przez endriu3005 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.