Skocz do zawartości
Coltrane

Nutrienty SPS=ULNS czy na pewno?

Rekomendowane odpowiedzi

czytałem sobie wczoraj R2R i wątek WWC kopara mi opadła

https://www.reef2reef.com/threads/wwc-900-gallon-broodstock-reef-build-and-progression-thread-need-i-say-more.242225/page-17

LED Radion G4 a woda 
Nitrate <5ppm, Phosphate 0.08ppm, Alkalinity 8.6dkh, Calcium 450ppm, Magnesium 1440ppm, pH 7.9-8.2, Salinity 1.025sg, Temperature 78 degrees

9138890_hg2aZVH.jpg
9138891_6oOIxhJ.jpg

9138892_1mseAfA.jpg
9138893_WWC_2801-2.jpg

9138894_ncRwD1U.jpg

9138895_JAOZxyf.jpg

9138896_ilduGL1.jpg

 

 

kolory są troche przesadzone, chociaż @Debora była tam osobiście i opowiadała że korale piękne, zdjęcia robią tylko w niebieskim swielte led a na obiektywie maja żółty filtr,  kondycja zwierzaków rewelacja
 

czytając wątek trafiłem na kolejny temat gdzie NO3 i PO4 są tak jakby ignorowane

https://www.reef2reef.com/threads/tank-parameters-of-some-masters.295215/

 Jeff Leung of AquaWorld in Pittsburgh Alk 7, Ca 455, Mg 1440, NO3 54, PO4 .04, Sr 7.3, and temp 74-75.

9138931_-CLi1Q5gtQuVRX-S9tsmjBusnVTpJX2T

 

Brad Syphus Alk 7.8-8, Ca 400, Mg 1300, NO3 20, PO4 .10-.20, Sr ?9138937_17017127_10210792579228385_97181

 

Na koniec perełka, Jason Fox tutaj chyba nic wiecej nie trzeba dodawać jakie on ma okazy Alk 8-9, C 400, Mg 1400, NO3 5-10, PO4 .08-.10, Sr 9 and temp 77
9138981_GetFileAttachment-3.jpg

9138982_GetFileAttachment-1.jpg

 

 

 

Co o tym myślicie? może ULNS albo nawet niskie poziomy NO3 i PO4 to nie jest ten "klucz" do sukcesu
może jest on zupełnie gdzie indziej? może rozbudowane złoża biologiczne które poprostu udostępniają nieograniczone ilości pożywki bakteryjnej?


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przekładając to na Nasze Polskie realia , mało kto pozwoli sobie na mega filtrację z sumpem większym od zbiornika , z lampami led w ilości 6-8 szt lub więcej przy cenie za sztukę 5 tyś i w górę . Ze zdjęć wynika że są to większe zbiorniki , stabilne gdzie poziomy nutrientów nie skaczą powodując plagi . Jest to przykład na to że wielkość - ilość ma znaczenie a samo ULNS to tylko jedna z dróg to pięknych kolorów . Nie od dziś wiadomo że ilość żywej skały w zbiorniku ma ogromne znaczenie , mocna filtracja ale przede wszystkim stabilizacja jest najważniejsza . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mnie np powala to jak pakuja na zbiornik 1100l 6x400w mh + t5+ led kolorki i kondycja taka ze głowa boli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zbiornik z WWC ma 3500l  i tak nad nim świecili na początku


6 250w Radiums MH - 4 1/2 Hours, 4 Aquablue Special T5 6 Hours, 2 Purple Plus T5 6 Hours, 8 BluePlus T5 9 Hours, 6 ReefBrite XHO Actinic LED 12 Hours

9140044_wwvc.jpg

 


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale Po4 zawsze ponizej 0.1 cudów nie ma.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no3 nawet w okolicach 10 jest ok i kolory też mogą byc super to samo tyczy się po4 w okolicach 0,1

dazenie do "absolutnych 0" to fikcja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś w tym musi być. 

Godzinę temu, diesel810 napisał:

no3 nawet w okolicach 10 jest ok i kolory też mogą byc super to samo tyczy się po4 w okolicach 0,1

dazenie do "absolutnych 0" to fikcja

Coś w tym musi być. Niektóre korale, w zbiorniku kolegi z No3  5ppm, były o niebo ładniejsze niż te same korale w moim baniaku z NO3 0.0 - 0.2. 

Edytowane przez szutarek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U @Nik@Tricolor rosła i nawet nienajgorzej wyglądała w No3 50.

Tak wogóle to też pokazuje, że da się ładne SPS pod LED.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Do tego dołożyć brak odpieniacza w sumpie i macie zupełnie odmienną teorię prowadzenia zbiornika.



Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie o to chodzi, coraz więcej osób również przestaje świecić na wariata.


Tylko gdyby to było takie proste to wszystkie akwaria by powalały i nikt nie miał plag a jest wręcz przeciwnie, garstka wypasów na ULNS i jeszcze mniejsza grupa wg schematu z pierwszego posta. Coś więcej musi być na rzeczy

Edytowane przez Coltrane (wyświetl historię edycji)

dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się głębiej zastanowić to np. cyjano nie potrzebują azotu, bo sinice potrafią wiązać wolny azot atmosferyczny, a ten w wodzie zawsze jest. Czynnikiem limitującym jest węgiel i fosfor, ewentualnie mikroelementy. Więc wysokie NO3 nie znaczy od razu plaga cyjano.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokladnie tak, wg kalkulatora Redfield Ratio z Reefhub.pl przy moich azotanach NO3 2.5-5 i fosforanach PO4 0-0,01 powinienem mieć wysyp zielonych glonów którego oczywiście nie mam, czasami tylko troche cyjano na piachu sie pojawia

Edytowane przez Coltrane (wyświetl historię edycji)

dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja nie mam odpieniacza, zbiornik z spsami ( acropory rosną , mają ładne kolory ). Świecę lampą DIY na ledach. Za filtrację robi w sumpie żywa skała i w przegrodzie watolina. Po4 mam 0 a No3 2. Mam też oczywiście ryby które mają co produkować. Zbiornik zaraz będzie miał 3 miesiące i jedyne glony jakie mam to wapienne. Nie dolewam żadnych bakterii, tylko na starcie dałem biodigest. Prowadzę zbiornik zupełnie inaczej niż wszyscy i jest cacy [emoji14]

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co mozna poczytac to przy wyzszych parametrach sps powinny zapitalac ze wzrostem (oczywiscie parametry stałe ) typu no3 2,5-5 po4 0,05 ca 460

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

znowu jak konkretna cyrkulacja to albo akwarium wysokie albo bez piachu ;d

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, fresz33 napisał:

Ja nie mam odpieniacza, zbiornik z spsami ( acropory rosną , mają ładne kolory ). Świecę lampą DIY na ledach. Za filtrację robi w sumpie żywa skała i w przegrodzie watolina. Po4 mam 0 a No3 2. Mam też oczywiście ryby które mają co produkować. Zbiornik zaraz będzie miał 3 miesiące i jedyne glony jakie mam to wapienne. Nie dolewam żadnych bakterii, tylko na starcie dałem biodigest. Prowadzę zbiornik zupełnie inaczej niż wszyscy i jest cacy [emoji14]

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka
 

Szczepy bakterii warto odnawiać. 


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.