Skocz do zawartości
jarromir

Wieloszczety i wezowidla.

Rekomendowane odpowiedzi

Czytam sobie właśnie o tych stwozonkach i opiniach nt. Ich dobroczynne działania dla systemu akwa.

Co robić gdy mi z każdej skały i spod każdego kamienia wyłazi bądź wezowidla,  bądź wieloszcxety. 

Likwidować?  Czy nie likwidować? 

Albo jakaś rybkę która sobie z tym pozytecznie poradzi (akwa ma niewiele ponad 150l)


Pacific sun pandora hyperion s

240l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wężowidłami się nie przejmuj. Z wieloszczetami już gorzej. Są pożyteczne ale mogą narobić problemów jak urosną. Ja osobiście wywalam wszystkie jakie wypatrzę. Ciężko mi odróżnić te nieszkodliwe od tych szkodliwych więc na wszelki wypadek wszystkie lecą w kibel. Kilka większych sztuk zrobilo sobie domek w briareum i koral przestał polipowac bo go podrażnialy.

Twoja decyzja. Są tacy co nie narzekają i cieszą się z ich obecności, ale i tacy co budują płapki żeby się ich pozbyć bo ryby im giną.

Edytowane przez Darek85 (wyświetl historię edycji)

Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wężowidła są spoko, a wieloszczety...Ja jestem zwolennikiem szkoły głoszącej, że dopóki piwo z lodówki i chipsy z szafki nie giną - możesz spać spokojnie :D:D:D.


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo wieloszczet jak mały to jest ok. Problem zaczyna się jak patrzysz sobie w akwarium A tam wychodzi 15 cm skurczybyk i boisz zasnąć z nim w jednym pokoju.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie briareum coś się nie otwierał

i znalazłem pod nim dużego wieloszczeta.

Nie sądziłem ze robal może go zachamowac i podrażnic.

Czyli jednak kibel.

Wezowidel jak wyłazi oddam trochę komuś ew.

 


Pacific sun pandora hyperion s

240l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Mi w brairerum jak zrobił nore też sie nie otwierało. Ogolnie ich nie wywalam. Ladnie czyszcza zakamrki skaly. Ale jakbym znalazł takie 15+ innego koloru niz te zwykle to wywale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam mojego ponad rok, byl malutki, teraz okolo 35cm wychodzi tylko noca, strat zadnych i nie przeszkadza mi on, a   jak wyjdzie  i delikatnie poswiece latarka to fajnie nawet sie go oglada. Jak znajde fote bo gdzies jest to podesle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wieloszczety te większe wywalaj, one się chyba szybko mnożą. Później ciężko się ich pozbyć - będą wszędzie. A jak będą głodne to nie wiadomo za co się wezmą. Są też ryby które je jedzą, ale chyba za duże do twojego akwa.


było 450 l. (180x50x50).
jest 100 l. z panelem (80x50x35) - Setka ze śledzikiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

krewetka boksująca dobrze sobie radzi z wieloszczetami , czyszcząca też nieraz  skonsumuje sobie robala :)

Edytowane przez komar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krewetki boksujące, Stenorhynchus seticornis – Arrow Crab –  jest specem od wieloszczetów, ale raczej nie w małym baniaku.  małe wieloszczety padają łupem hexatenii, chrysusa i babek.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Było u mnie  wieloszczetów jak mrówek , w nocy podłoże sie ruszało , wężowideł też nie miej .po wprowadzeniu  kilku ryb w tym hexy ekipa  tak wyplewiła ogródek że nie ma ani sztuki o żadnej porze dnia i nocy  .Tylko nie wiem co się stało z tymi 10 -15 cm bo jakoś ciężko mi uwierzyć że takie małe rybki by to wszamały .Fakt nie raz widze jak hexa nie może czegoś połknąć to rozrywa o skały na kawałeczki , no ale żeby cos co jest 3 -4 x dłuższe od niej .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, tez ostatnio zaczęła mnie drażnić plaga wieloszczetów, nigdy mi jakos nie przeszkadzały poza tym kiedy brałem jakąś szczepke ze skałką do ręki (bardzo nie chce ich dotknąć :) Obecnie chce skupić sie na karmieniu korali do mordek i wpienia mnie kiedy nasypie precyzyjnie papu na polipy, fungie czy grzybki a po chwili widze jak te dziady nawet po kilka sztuk wpełzają w środek korala i zabieraja wszystko.
Myślałem o Arrow crab (podoba mi sie) ale nigdzie nie jest dostępny  pytanie co innego ??
Boksująca odpada, miałem kiedyś wpełzła w skały i po jakims czasie padła tyle ja widzialem
Hexatenia ? docelowo kiedyś chce mieć parkę mandarynów  wiec pewnie by je ganiała, pozatym mam ich setki i watpie ze by sobie poradziła.
czy jest cos jeszcze ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Major Chrysus https://reefhub.pl/a-imie-moje-aefw/

Wg opinii niektórych aktywnych forumowiczów plaga wieloszczetów = obfite jedzenie. Za dużo im z Pańskiego (rybno-koralowego) stołu zostaje.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie wieloszczęty, małe wężowidła i kiełże EKSTERMINUJĄ (dosłownie) krewetki kuekenthali. Straszne są cholery, potrafią wyciągnąć ukwiałowi prawie połknięte żarcie z pyska, które wciągał 15 minut bohatersko broniony przeze mnie manipulatorem. Oczywiście aiptazji nie tykają :/

ps. mam też wężowidło Ophiolepis superba i notorycznie ma poogryzane nogi - jestem na 99% przekonany że to robota krewetek.

Edytowane przez mathom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.