Skocz do zawartości
SteFun

130l morskiej przygody

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od 20.08 jestem szczęśliwym posiadaczem mojej małej solniczki. Tematem interesowałem się od lat, na koncie majac doswiadczenia w hodowli słodowodnej ale tylko przyglądałem się barwnymi zdjęciami innych solniczek. Podziwiajac jej uroki. Miedzy czasie mój przyjaciel przedstawił mi swoj plan założenia akwa morskiego. Pomyślałem ze fajnie będzie wystartować z kimś znajomym. Zaczęło się od przekonywania mojej drugiej połówki do planu założenia małego 30l zbiornika. Negocjacje były ciężkie ale jak już się zgodziła to Reefmax przeszedł gładko. Ale znalazłem oferte trochę większego baniaczka od @Filip2 z naszego forum i tak oto zostałem właścicielem ponizszego zestawu. 

Blau Cubic Compact Reef LED

Wymiary: 52x58x63 cm
Pojemność: 130 litrów (w tym panel) 
Oświetlenie: 35 szt. LED
Tło: czarne

Sprzęt:
1. Oryginalne Akwarium, pokrywa z lampą 35 diod (25 szt. białych o temperaturze barwowej 14000K i 10 szt. niebieskich) 
2. Pompy cyrkulacyjne 2x Jebao RW-4
3. Odpieniacz Hydor Slim-Skim 250.65 (modyfikacja zestawu) 
4. Grzałka Aquel Gold 50W.
5. Filtr przepływowy oryginalny (odlaczony) 
6. Pompa obiegowa Tunze 1073.02 (modyfikacja zestawu) 

7. Lampa UV niepodłaczona 

Skała ceramiczna z Trzmiela ok 8kg 

Żywy piasek 9kg wyspany po 4 dniach 

W panelu: life bio fil 1000ml, kawałki skały ceramicznej, siporax 1l i chemi pure 300g

Start: Sól AF Sea Salt + suplementacja bakterii i pożywki 

 

Zdjecie przedstawia wystartowane akwarium po 4h filtracji. 

59a33fe1b49c7_2017-08-2723_53_41.thumb.jpg.5e873c82b5d1b40d618b53309f756b20.jpg

Akwarium 25.08 mierzone pierwsze  parametry 

No3 - 5mg
KH - 7,15
Zasolenie - 1,024
Temp ok 26.5°

W akwarium po 8 dniach 27.08 pojawiły się pierwsze glony i woda się mocno zclarowała, wcześniej były widoczne tylko białe nitki. 

59a3441b34b95_2017-08-2800_07_38.thumb.jpg.6fbb68fdbaf32dc03382abb0cf457642.jpg

 

 

 

Edytowane przez SteFun (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozkwit trwa, zastanawiam się co to za nalot. Mógłby mi ktoś podpowiedzieć co to za glony? Miejscami pojawia się też delikatny biały nalot, jak puder. Na samym początku 3 dni po uruchomieniu zaczely pojawiać się białe nitki. 

59a46225b9964_2017-08-2820_34_24.thumb.jpg.9fd797bea7ee7f1e7896bceb8e0dc4db.jpg

Na piasku taki sam nalot jak na skalę,  chciałbym się go pozbyć z piasku co sugerujcie żeby wpuścić? 

Miałem w planie w tym tyg wpuścić Garbika  dla rozwinięcia biologi i trzy ślimaki żeby przekopywały piasek.

Jutro robie testy, tym razem z amoniakiem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie nic kompletnie nie rob. Ma sie mielic az NO2 bedzie 0. Glony na skale to pewnie okrzemki. Same zejda. Baniak ma dojrzec sam. Nie rob podmian az nie wejdzie pierwsze zycie. Czekaj cierpliwie :)


MyReef 300 - 100x60x50h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, mihow1979 napisał:

Na razie nic kompletnie nie rob. Ma sie mielic az NO2 bedzie 0. Glony na skale to pewnie okrzemki. Same zejda. Baniak ma dojrzec sam. Nie rob podmian az nie wejdzie pierwsze zycie. Czekaj cierpliwie :)

Dzięki za rade. Rozumiem ze mam czekać z wpuszczeniem slimakow aż NO2 będzie na poziomie 0? 

A co ze piaskiem, podobno jak się go nie przekonuje to twardnieje/skleja się. Jak z tym jest? 

Glony na piasku powinienem odssać? 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak. No2 ma byc 0 abys mogl wpuscic pierwsze zycie. Nawet slimaki. To trucizna. Zerowe no2 to oznaka ze biologia dojrzala. Wtedy powinienes tez zaobserwowac wzrost no3.

Piasek mozesz wzruszac jakims patykiem albo czyms innym. Ja kupilem sobie taki chwytak do sadzenia roslin za 15zl. Przydaje sie tez do innych prac w baniaku :)


MyReef 300 - 100x60x50h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.08.2017 o 22:50, mihow1979 napisał:

Tak. No2 ma byc 0 abys mogl wpuscic pierwsze zycie. Nawet slimaki. To trucizna. Zerowe no2 to oznaka ze biologia dojrzala. Wtedy powinienes tez zaobserwowac wzrost no3.

Piasek mozesz wzruszac jakims patykiem albo czyms innym. Ja kupilem sobie taki chwytak do sadzenia roslin za 15zl. Przydaje sie tez do innych prac w baniaku :)

Parametry z dziś

NO2 - 0,2mg

NO3 - 10mg 

PO4 - 0mg 

W piątek ponawiam testy 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli w piątek NO2 będziesz miał na takim poziomie, to pierwsze ślimaki możesz wrzucić :)

Z życiem powoli - baniak jeszcze dojrzewa, więc łatwo zachwiać jego biologię...


MyReef 300 - 100x60x50h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde ta skala super wygląda ,sam ukladales czy to gotowiec jak to wszystko jest połączone ,klej inne patenty .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NO2 ma być "0" i nic żywego na razie nie wpuszczaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, tegu82 napisał:

Kurde ta skala super wygląda ,sam ukladales czy to gotowiec jak to wszystko jest połączone ,klej inne patenty .

Część była klejona. Tak naprawdę dwa największe półki jedna po środku po lewej, druga na dole po prawej. Kilka godzin przeczesywałem elementy w sklepie, a potem kombinowałem kolejne godziny aby stworzyć jak najwięcej miejsca. Zastanawiam się cały czas czy jakiś most od spodu nie dokleić. 

 

18 godzin temu, maciej01 napisał:

NO2 ma być "0" i nic żywego na razie nie wpuszczaj.

Parametry z piątku: 

NH4: 0

NO2: 0 

NO3: 0

 

Do akwarium w piątek zawitały:

1x Chrysiptera Hemicyanea

2x Nassarius Sp.

1x Calcinus Red

 

Akwarium coraz bardziej cieszy oko. Dziś garbik zwany przez moją narzyczoną "Pipinem" pięknie się wybarwił, ale nadal jest nieśmiały. Widzę potężną różnicę w czystości piasku po wpuszczeniu ślimaków. Krab na razie urywa w zakamarkach skał.  

Aktualnie prowadzę nieustanną walkę z cyrkulatorami, nie mogę znaleźć idealnego ustawienia. Codziennie próbuję nowych kombinacji i obserwują piasek.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z cyrkulatorami będziesz walczył ponownie jak dasz do akwarium korale, a potem ponownie jak te korale podrosną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, maciej01 napisał:

Z cyrkulatorami będziesz walczył ponownie jak dasz do akwarium korale, a potem ponownie jak te korale podrosną.

Są jakieś schematy działających ustawień? 

 

 

Ile światła powinienem dostarczać? 

Mam opcje 25 diod białych z 4 niebieskimi lub/oraz 6 niebieskich (każda ma 2w) 

Na razie świeciłem wszystkim, ostatnio zmieniam konfigurację że świecę od 8-18 całość 25 białe 4 niebieskie + 6 niebieskich 

a od 18-24 używam tylko 6 niebieskich. 

 

 

 

 

Edytowane przez SteFun (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Schematów na ustawienie cyrkulatora nie ma. Musisz sam ustawić metodą prób i błędów, tak żeby nie było martwych stref. Świeć 12h, najpierw zapalają się niebieskie, a po jakiejś godzinie reszta-białe. Białe gasną po około 10 godzinach i 1 godzinę po nich niebieskie. Tak to w skrócie wygląda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20 dzień od startu

59b43f70a466e_2017-09-0920_38_56.thumb.jpg.465bae4dff837ba9ef8ce5994a105a8b.jpg

Dino puściło po 2 dniach. 

W środę kleiłem panel bo miał lekki przeciek do komory pompy. Aktualnie panel szczelny, oddzielny od reszty zbiornika. Pompa zwiększyła momentalnie przepływ w panelu, musiałem cofnąć Hydora by zwiększyć przepływ przez grzebień. 

Dodatkowo do panelu doszedł Matrix  od Sachema 500ml. Glony spagetti + lampka aquaela  sunny 6500k. 

Schemat mam taki (rozpisane kolejno) 

1 komora - Odpieniacz Hydor 

2 komora - life bio fil 1000ml, glony spagetti 

3 komora - wata, matrix, sera siporax 1000ml, chemi pure 312g

4 komora - pompa tunze 

Niestety watę nie mogę dać przed Hydora bo automatycznie za mały mam przepływ i w 3 oraz 4 komorze zastanawiam się zeby prznieść ja na spód 2 komory lub do 4 komory przed pompę. 

59b44483cbf62_2017-09-0920_42_34.thumb.jpg.86bf99c35a6fb59eebb5710bd0875619.jpg

 

 

 

 

Edytowane przez SteFun (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

77 dzień od startu

Trochę miedzy czasie się zmieniło, doszła obsada i korale. Stopniowo rozłożone w czasie. Pierwsze zoa wskoczyły ok 25 dnia od startu. Międzyczasie walczyłem z dino. Ostatnio pojawiło się cyjano ale w zasadzie przez to powróciłem do zabawy z cyrkulacją. Cyrkulacja to najbardziej męcząca rzecz w tym akwarium :D zaraz po świetle xD

Wyrzuciłem aktualnie wyżej pokazane światło z planelu i zrezygnowałem ze spagetti. Dorzuciłem 1l siporaxu. Wszystko rośnie i póki co ma się dobrze. Na piasku w nocy można spotkać liczne życie co cieszy. Pozostaje obserwować i planować.

Parametry: 

Zasolenie: 1,024

NO3 - 0

PO4 - 0 (mini-hanka) 

KH 8.6

PH 8.0 

CA - 440 

MG - 1380

Suplementacja: 

Mam za sobą kilka podmianek. Zmieniam sól na NĒOMARINE REEF SALT od Brightwella. 

Zacząłem stosować Brightwella Microbacter7 i pożywkę BioFuel 

Używam Iodium, Alkaline 8.3 od Brightwella. PurpureUp od Caribsea Purple Up

Dla korali AF Aminomix + BW Phytogreen M (10-15ΜM) 

 

Aktualna obsada: 

1x Siganus Vulpinus

1x Chrysiptera Hemicyanea

2x Nassarius Sp.

2x Cypraea Annulus

1x Calcinus Red 

1x Lysmata Amboinensis

2x Lysmata Wurdemanni 

1x Sabellastarte Spectabilis

Kilka sztuk wężowideł

 

Korale:

1x Plerogyra Sinuosa

1x Euphyllia Paradivisa fluo tipy

1x Riccordea Florida green fluo

1x Anthelia

1x Caulastrea Furcata green fluo

1x Briareum Green fluo

1x Discosoma Green fluo

1x Rhodactis Green fluo

1x Montripora Talerzowa red 

6x zoa różne odmiany (m.in. vallentine's day) fluo

1x Capnella 

1x Sacro fluo

23313390_1490189004399806_1979831722_o.thumb.jpg.5a5ee8fab68358a6bdc35ec7430cd0a6.jpg

Zdjęcie nie powala ale nie jestem aktualnie wstanie zrobić lepsze. Światło nie pomaga :) 

 

W planie: 

2x bałazenki 

1x rozgwiazda piaskowa 

1x Porcelanka

 

Z korali: 

1x Ricordea Florida Orange fluo

1x Duncanopsammia axifuga

1x Acanthastrea 

1x Gorgonia lub Pseudo Gorgonia 

1x Tubastrea

1x Euphilia 

1x Caulastrea Furcata blue fluo

Kilka gatunków zoa żeby przemieszać kolory 

Może sinluaria extra fluo 

 

Pytania i pomysły: 

Ciągle zastanawiam się nad wpuszczeniem w najbliższym czasie ukwiałów quadri i crassa. Zrobiłbym to równocześnie z wprowadzeniem bałazenków. 

Nie wiem jak rozwiązać kwestię dolewki. Nie bardzo jak mam zrobić to pływakowo bo poziom nie jest stabilny, wystarczy że nie zauważę że przestawił mi się odpieniacz. Może ktoś ma doświadczenie jak to rozegrać przy panelu. Na razie wpadłem na pomysł żeby wstawić dozownik lub pompę perystaltyczną aby dozowała minimalną ilość wody np 1l wody w ciągu dnia. Wartość wyparowanej wody jest zmienna, resztę dolewałbym ręcznie. Tańszy pomysł to jakieś pudełko/baniak 5l z podłączoną kroplówką i wyliczoną ilością kropli. 

 

Zastanawiam się czy coś jeszcze mam dozować na pewno w planie mam dokupić stront. Nie wiem czy potrzebuję coś jeszcze.

Jakiś pierwiastek typu fluor? Potrzebuję uwydatnić niektóre kolory. 

 

W przyszłym tygodniu planuję rozgwiazdę bo ślimaki się trochę opierdzielają, a chciałbym poprawić jakość podłoża :) 

Edytowane przez SteFun (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie automatyczna dolewkę np centry ATO z pomkną dc i już pamiętaj ze poziomy w panelach w dużej mierze zależą od przepływów i grzebienia spływu do panela dbaj żeby odpieniacz nie chodził na mokro czyli podnieś go troszkę akwarium fajne gratuluje

Co do quadri i błazenkow nie ma znaczenia kiedy to zrobisz generalnie jeśli sie zaprzyjaźnią z pazydelkami to z przypadku bo są głównie hodowlane a nie dzikuski 

A tak w ogóle nie za mało masz tych niebieskich ledow? Sam robiłeś? Czy to pozostałość po słodkowodnym?


tu w sumie nie trzeba nic pisać :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 6.11.2017 o 00:48, marcinsoroka napisał:

Kup sobie automatyczna dolewkę np centry ATO z pomkną dc i już pamiętaj ze poziomy w panelach w dużej mierze zależą od przepływów i grzebienia spływu do panela dbaj żeby odpieniacz nie chodził na mokro czyli podnieś go troszkę akwarium fajne gratuluje

Co do quadri i błazenkow nie ma znaczenia kiedy to zrobisz generalnie jeśli sie zaprzyjaźnią z pazydelkami to z przypadku bo są głównie hodowlane a nie dzikuski 

A tak w ogóle nie za mało masz tych niebieskich ledow? Sam robiłeś? Czy to pozostałość po słodkowodnym?

Tydzień temu wskoczyły 2x błazny,  rozgwiazda piaskowa, Quadricolor red fluo, Montipora samarensis, Acanthastrea lordhowensis i Dunka. 

Co do ledów to oryginalne z zestawu. Zestaw jest pod morskie. Mam 25 ledów 14tys k + 4 ledy niebieskie i do tego osobny kanał do 6 niebieskich. 

Te 6 niebieskich jest jako oświetlenie nocne. Słaby aparat + słabe światło niebieskie. 

 

Aktualne parametry

Podskoczyło mi NO3 - 10 i Po4 - 0,1 

Ca - 420

MG - 1380

Spadek KH 7.2 

PH. 7.8 

W poprzednim poście parametry były mierzone z tydzień wcześniej. Ale widzę wyraźny spadek KH. Fakt że ograniczyłem dolewanie alk 8.3. 

W przyszłym tygodniu zrobię dokładniejsze testy sprawdzając spadek. Testy robię Salifertem. Przyznam bez bicia że mniej mierzę ostatnio i dlatego nie zaobserwowałem spadku. 

 

Na wieczną rafę odeszła jedna porcelanka która wybrała opcję smażenie się na półce panelu, dziwię się że nie wskoczyła z powrotem do wody. No cóż, szkoda. 

 

W akwarium zaczyna brakować miejsca. Jest plan rozbudowy na większy litraż. Ale aktualnie zblokowany przez drugą połowę. 

 

 

 

 

Edytowane przez SteFun (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj zdjęcie w normalnym oświetleniu, to zobaczymy czy zaczyna brakować miejsca, bo ostatnie było w niebieskim i nie wiele tam widać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, maciej01 napisał:

Daj zdjęcie w normalnym oświetleniu, to zobaczymy czy zaczyna brakować miejsca, bo ostatnie było w niebieskim i nie wiele tam widać.

Nie przepadam za tym światłem, brakuje mi niebieskiego :)  Aktualnie nie posiadam żadnego sensownego aparatu, więc jakość komórkowa. 

20171117_180036.jpg

Na tej półce gdzie zoa to mam zaplanowane tylko zoa. 

Na lewej dolnej półce mam w planie żeby obok rhodacisa zamieszkała tubastrea. 

Jest trochę miejsca na piasku ale jest ono zarezerwowane dla Fungi i ewentualnie 

20171117_180451.jpg

Z tyłu za tym anthilasem planuję postawić jakąś euphilię. 

Na górne półki ze dwa spsy jeszcze, np milka. 

 

20171117_180056.jpg

Docelowo Dunka poleci wyżej. A buble ma całą półkę. Tu jest na czas wędrówki quadri. 

 

20171117_182217.jpg

A tutaj Jaś wędrowniczek. 

 

Na razie na piasek nic nie kładę, próbuję dojść z nim do ładu. Bo a to cyrkulacja nie ta, a to detrytuks się zbiera w jednym miejscu. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz tam jeszcze trochę miejsca. Te korale co planujesz zmieszczą się i pewnie zostanie jeszcze miejsce na inne, które sobie później zaplanujesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio doszła jedna berghia. Odrazu po wpuszczeniu złożyła jaja. Później znikła. Czekam, jeszcze tydzień :)

received_1972735196086897.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się zrobić dwa lepsze zdjęcia moich cukierków :)

Do ekipy doszła:

- Fungia Orange 

- Zoa Devils Armor

- Zoa Sunny D 

- Zoa Haiiwan

- Milka 

- Pavona

 

 

Euphilia miała amputacje dostałą jakiejś choroby udało mi się odratować jedną dużą główkę, dwie podwójne poleciały. Pomogła kąpiel w dipie.

Miałem ostatnio wyjazd i po nim trochę parametry mi się rozregulowały. 

Zakupiłem dolewkę Tunze osmolator nano  oraz UPS Sinus Pro-500E 

 

Powoli zastanawiam się nad pompą dozującą, chciałbym to wszystko zautomatyzować, mam duże spadki KH. I chciałbym mieć stałe dozowanie pożywki. 

c86cae36517e5.jpg

d01dbcac1eacf.jpg

cfc47521ce6db.jpg

113749a884332.jpg

ae266837f9cbe.jpg

 

 

Edytowane przez SteFun (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.