Skocz do zawartości
Fafki

Wysokie NO3, niskie kH, Ca i Mg na stałym poziomie

Rekomendowane odpowiedzi

Poradźcie...

Akwarium 180l, start w grudniu 2016. Pod koniec stycznia 2017 restart (zaczęliśmy z biobalami, ale radzono nam wymienić je na siporax i tak uczyniliśmy). Wszystko było ok do pewnego momentu kiedy nagle skoczyło NO3 do 15 (podejrzewamy, że przez kraba, który padł i nie zauważyliśmy tego od razu). Podmiany nie pomagały zbić NO3, więc zaczęliśmy dodawać cukier. Zadziałało. Od początku sierpnia spadło kH do 6,4. Dodaliśmy dwa razy sodę i wzrosło do 8,3. Dziś jest jeszcze niższe niż wcześniej 6,1.

 

Parametry wody 4.06.2017

NO3- 2 ppm

PO4- niewykrywalne

kH- 8,3 ppm

Ca- 400 ppm

Mg- 1230 ppm

zasolenie- 1025

Parametry wody dziś 2.09.2017

NO3-10 ppm

PO4- niewykrywalne

kH- 6,1 ppm

Ca- 370 ppm

Mg- 1230 ppm

zasolenie- 1025

Co mogło się stać? Czy dodawanie cukru mogło mieć wpływ na spadek NO3 i kH? Czemu NO3 znów zaczęło wzrastać (mamy dwa błazenki, jedną babkę kopiącą, dwie krewetki abonensis, jedną durbanensis, jednego mitraxa, dwa kraby czerwononogie, jednego niebieskonogiego, dwa ślimaki turbo, trzy babilonie, 4 nasariusy. Z korali 6 małych szczepek zoa, jedną palitoę, jedną discosomę, która od jakichś dwóch tygodni jest bardzo skurczona i jedną małą główkę eufilii- pozostałe prawdopodobnie "zeżarło" brown jelly). Zmagamy się też ze ślimakami osiadłymi, pojawiają się nawet cyrkulacji.

Prosimy o jakieś porady i opinie, bo mamy ochotę pozbyć się akwarium :-(

Marta i Michał

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Cukier? [emoji14] proponuje zlikwidować akwarium, nabrać więcej wiedzy i wrócić do hobby.

 

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

Jak macie PO4 niewykrywalne to NO3 sobie rośnie, jest to naturalna kolej rzeczy ;) Lanie wódki bez obecności PO4 w akwarium nic nie pomoże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, silvia napisał:

KH spada bo jest konsumowane - soda oczyszczona pomoże

NO3 rośnie bo filtracja / bakterie nie nadąża - wódka lub VSV (wódka cukier ocet) i dozowanie bakterii : http://nano-reef.pl/forums/topic/32494-vsv-method/

 

a co konsumuje to KH?

Czy dodawanie wódki ma sens jeśli PO4 jest niewykrywalne?

6 minut temu, michalfa napisał:

Jak macie PO4 niewykrywalne to NO3 sobie rośnie, jest to naturalna kolej rzeczy ;) Lanie wódki bez obecności PO4 w akwarium nic nie pomoże.

a co może pomóc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, silvia napisał:

1. Zgadnij :)

2. fakt niedoczytałem że PO4 jest niewykrywalne

o NO3 napisano ... wieeeele np. tu http://nano-reef.pl/forums/topic/49886-zbijanie-no3/

 

dzięki za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej...Nie wierze w zerowe PO4 a jesli test tego nie wykrywa to znaczy ze jest niskie i vodka czy VSV powinno zaskoczyc...Ja w poprzednich zbiornikach z powodzeniem uzywalem vodki a w obecnym akwarium i vodki i VSV i NO3 schodzilo bardzo powoli az wreszcie stanelo w miejscu na 5mg a dawki vodki byly coraz wieksze.Czytalem dobre opinie na temat Red Sea NO3 PO4X,wiec zakupilem i szybko mi NO3 zlecialo do zera a obecnie szukam idealnej dawki i podejrzewam ze bedzie to pomiedzy 2-2.5 ml na dobe...Nie wiem co w tym plynie dokladnie jest ale podejrzewam ze alkohol,aceton i cukier a kazdym z tych trzech,razem czy osobno mozna zbijac NO3...U mnie ten preparat zadzialal.Jezeli myslisz ze rzeczywiscie PO4 jest zerowe to daj troche wegla aktywowanego w skarpecie bez plukania,gdyz kazdy wegiel ma w sobie mniej lub wiecej fosforu...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, Iceberg napisał:

Hej...Nie wierze w zerowe PO4 a jesli test tego nie wykrywa to znaczy ze jest niskie i vodka czy VSV powinno zaskoczyc...Ja w poprzednich zbiornikach z powodzeniem uzywalem vodki a w obecnym akwarium i vodki i VSV i NO3 schodzilo bardzo powoli az wreszcie stanelo w miejscu na 5mg a dawki vodki byly coraz wieksze.Czytalem dobre opinie na temat Red Sea NO3 PO4X,wiec zakupilem i szybko mi NO3 zlecialo do zera a obecnie szukam idealnej dawki i podejrzewam ze bedzie to pomiedzy 2-2.5 ml na dobe...Nie wiem co w tym plynie dokladnie jest ale podejrzewam ze alkohol,aceton i cukier a kazdym z tych trzech,razem czy osobno mozna zbijac NO3...U mnie ten preparat zadzialal.Jezeli myslisz ze rzeczywiscie PO4 jest zerowe to daj troche wegla aktywowanego w skarpecie bez plukania,gdyz kazdy wegiel ma w sobie mniej lub wiecej fosforu...

chyba rzeczywiście spróbujemy z vodka, żeby obniżyć NO3.

A masz jakiś pomysł o co chodzi z KH? Czy vodka też może mieć jakiś wpływ na KH?

 

Edytowane przez Fafki (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KH powinno byc czesto sprawdzane,gdyz jego spadki i wzrosty nie sa dobre dla korali...Ja jeszcze nie mam duzego spadku Ca i Mg,ale KH owszem i warto sobie obliczyc jak ten parametr leci w dol i ile sody czyszczonej trzeba dziennie czy rzadziej wlewac do zbiornika...Jak bedziesz mial spadki Ca i Mg to warto zastanowic sie nad Balling'iem...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Iceberg napisał:

KH powinno byc czesto sprawdzane,gdyz jego spadki i wzrosty nie sa dobre dla korali...Ja jeszcze nie mam duzego spadku Ca i Mg,ale KH owszem i warto sobie obliczyc jak ten parametr leci w dol i ile sody czyszczonej trzeba dziennie czy rzadziej wlewac do zbiornika...Jak bedziesz mial spadki Ca i Mg to warto zastanowic sie nad Balling'iem...

a można zasilać akwarium i wódką i sodą? Czy to się jakoś nie będzie gryzło ze sobą i nie powodowało jakichś innych problemów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie,nie bedzie sie absolutnie gryzlo ze soba,ale jezeli jeszcze nigdy nie stosowales vodka method to poczytaj o tym,gdyz mozesz miec problemy,jezeli przedawkujesz...Nalezy zaczynac od malych dawek i progresywnie je zwiekszac...Tak jak napisalem wyzej,kiedys z powodzeniem stosowalem vodke a teraz akwarium to samo,ten sam prawie sprzet a stosujac vodke NO3 sie zatrzymalo i nizej nie chcialo zejsc,chociaz lalem juz sporo,dopiero plyn od Red Sea mi pomogl...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kalkulator wyliczył, że mamy dodać 10,8 grama sody, żeby podnieść KH do 8.

W jakiej ilości wody ją rozpuścić i przez ile dni dodawać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym rozpuscil w duzej szklance wody z akwarium i wlal polowe dzis i polowe jutro do sump'a...Ale nie zapomnij robic testow KH az dojdziesz do tego jakie jest dobowe zapotrzebowanie by ten parametr byl w miare staly...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Iceberg napisał:

Ja bym rozpuscil w duzej szklance wody z akwarium i wlal polowe dzis i polowe jutro do sump'a...Ale nie zapomnij robic testow KH az dojdziesz do tego jakie jest dobowe zapotrzebowanie by ten parametr byl w miare staly...

dzięki bardzo, bardzo. Tak właśnie zrobimy.

I z wódką też będziemy działać. Mamy rowa phos wyjąłbyś najpierw, żeby zacząć dodawać wódki?

Iceberg, a jeszcze zapytam? Karmisz mrożonkami? Przepłukujesz je? Do tej pory nie przepłukiwaliśmy (kostkę rozpuszczaliśmy w szklance w wodzie z akwarium i wlewaliśmy) może przez to NO3 wzrastać?

Edytowane przez Fafki (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz,kiedy zaczalem zbijac NO3 przy pomocy vodki a potem Red Sea to nie plukalem,gdyz test Saliferta na PO4 nie zmienial koloru,czyli mozna bylo przyjac ze tego fosforu bylo naprawde bardzo malo,ale ze NO3 schodzilo w dol,wiec znaczy to ze jednak nie byl on zerowy,jak pokazywal test,dlatego ja testom na PO4 nie wierze i mysle ze sa raczej po to by zauwazyc ze dzieje sie cos naprawde zlego...Nigdy nie stosowalem Rowa Phos,wiec trudno mi powiedziec czy wyjac czy zostawic...Moze najlepszym rozwiazaniem bylo by pozyczenie od kogos Hanny,gdyz ona juz daje bardziej prawdziwy wynik...Kiedy zaczniesz lac vodke to w zaleznosci od zbiornika juz w tydzien,dwa powiniennes widziec ze NO3 ma tendencje spadkowe...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sprawy,zycze wyprowadzenie parametrow na prosta...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdz sobie poziom PH bo to on jest ściśle powiązane z poziomem KH, korale które masz raczej nie są odpowiedzialne aż za taki spadek KH.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę tu niekonsekwencji:

NO3:

- nie podałeś wyposażenia akwarium, masz w ogóle jakiś odpieniacz?

- ustabilizowane akwarium o pojemności 180L nie "zauważy" śmierci jednego kraba

- 15 ppm to jeszcze nie koniec świata, powiem nawet że dla korali jakie masz, niższe nie jest wskazane

KH

- 10g na 180L?  coś chyba nie tak z kalkulacją

- jak duże podmianki robisz, może na soli o niskim KH, ślimaków trochę masz ale żeby aż taka konsumpcja? wątpię.

- jak chcesz coś działać z KH to zacznij od pomiaru pH, te dwa parametry na siebie wpływają.

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, pinki napisał:

Sprawdz sobie poziom PH bo to on jest ściśle powiązane z poziomem KH, korale które masz raczej nie są odpowiedzialne aż za taki spadek KH.

Widzę, że tutaj występuje problem odwrotny niż u mnie. Szkoda, że nasze baniaki są daleko. Chętnie bym przygarnął 20l tygodniowo z takiego zbiornika w zamian odstąpiłbym swoje 20l. Temat byłby rozwiązany w obu akwariach przynajmniej przez jakiś czas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, piotr7 napisał:

Trochę tu niekonsekwencji:

NO3:

- nie podałeś wyposażenia akwarium, masz w ogóle jakiś odpieniacz?

- ustabilizowane akwarium o pojemności 180L nie "zauważy" śmierci jednego kraba

- 15 ppm to jeszcze nie koniec świata, powiem nawet że dla korali jakie masz, niższe nie jest wskazane

KH

- 10g na 180L?  coś chyba nie tak z kalkulacją

- jak duże podmianki robisz, może na soli o niskim KH, ślimaków trochę masz ale żeby aż taka konsumpcja? wątpię.

- jak chcesz coś działać z KH to zacznij od pomiaru pH, te dwa parametry na siebie wpływają.

P.

Odpieniacz Tunze9004

180l razem z panelem, bez około 140.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 ml wodki dziennie, odpieniacz na "mokro" i NO3 nie powinno rosnac.

Poniewaz korale u Ciebie prawdopodobnie rosna to zwiekszylo sie zapotrzebowanie i od tego czasu warto co tydzien sprawdzac Ca, Mg i kH i odpowiednio podnosic (Balling).


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.