Skocz do zawartości
rodzyngit

powrót po latach 140L + 60 sump

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Po kilku latach postanowiłem wrócić do słonej wody i po części a może i całościowo to opisać :)

A więc tak, udało mi się kiedyś okazyjnie nabyć kpl akwarium, szafka, sump i kilka innych gratów po morskim ale w związku z nawałem pracy i możliwością przeprowadzki postanowiłem zalać je "słodką wodą", teraz jest już wszystko unormowane, akwarium ma swoje miejsce, więc można wcielać w życie, początkową koncepcję :)

1. Akwarium - 70x45x45 z kominem po lewej stronie

2. Sump - obecnie 60x30x40

3. Obiegówka - Aquabee 2000/1

3. Cyrkulacja - Jebao RW-4

4. Oświetlenie - Pacific Sun Black Python XM 140W

5. Odpieniacz - body DIY (prawdopodobnie by Sebastek) + pompa Red Devil SP-3

6. Grzałka - HYDOR THEO 200W

Wyposażenie dodatkowe: Dolewka automatyczna Aqua-Trend Levelautomatic

 

Póki co kompletuję sprzęt, muszę ogarnąć nową szafkę i sumpa, wtedy dopiero zaczną się przygotowania pod zasalanie :)

 

Ogólnie wygląda to mniej więcej tak (do zdjęcia zdjęte fronty), ale będzie wymiana szafki na nową (białą), doszła też korona 10cm z czarnego PCV

poczatki.thumb.jpg.3ac00352af476d2d66a163818e9b67d2.jpg

 

Edytowane przez rodzyngit (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czy ta skała , to na pewno do morskiego?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, rodzyngit napisał:

Póki co kompletuję sprzęt, muszę ogarnąć nową szafkę i sumpa, wtedy dopiero zaczną się przygotowania pod zasalanie :)

oj chłopaki nie czytacie do końca .... ;)

Obecnie w akwarium pływają jeszcze muszlowce - tanganika, natomiast po wymianie szafki i przemeblowaniu będzie już żywa skała i planuję zasypać ok 2cm warstwę piachu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego odpieniacz od sebastka? będziesz chciał kupic od niego?

Sorry, nie doczytałęm ale też źle to napisałeś, od d**y strony :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odpieniacz jest już kupiony z tego ogłoszenia i domyślam się, że to jego produkcja, pompa już zamówiona

PS: swoją drogą, zastanawiam się czy nie jest od trochę za duży/mocny do 200L w obiegu, tym bardziej, że zamieram trzymać kilka rybek, ukwiał, miękie i LPS

 

Edytowane przez rodzyngit (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RW-8  juz zakupione ale raczej zostawie jedna i zawiesze w okolicach komina a druga wymienie na cos mniejszego :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dawno nic nie pisałem, bo i bardzo nie było o czym, sprzęt powoli się kompletuje,

płyty na nową szafkę już zamówione, po skręceniu wymierzę i zamówię nowego sumpa, a w międzyczasie zajmę się elektryką w szafce

wczoraj przyszła już pompa do odpieniacza (Red Devil SP3) ale nie bardzo mam ją gdzie przetestować :/

20170913_193000.jpg.67e23db753503585d205095341945eea.jpg

 

natomiast trafiła się okazja kupić (odratować) drugi zbiornik z całym życiem ... taki zakup "na aferę" ...  wiem, kilka osób może negować takie postępowanie, sam może i do końca nie przemyślałem ale poprzedni właściciel nie miał za bardzo czasu już zajmować się akwarium więc mam nadzieję, że większej krzywdy mu nie zrobię

587508730_1_1000x700_akwarium-morskie-72-l-sump-skala-odpieniacz-lampa-lublin-lublin_rev007.jpg.ffc3c14ef522b8b100c10688147edc1a.jpg

 

docelowo wszystko trafi do 140 plus pewnie dokupię trochę skały,

póki co będę starał się utrzymać parametry po przeprowadzce i równolegle uruchamiać zbiornik główny :)

Edytowane przez rodzyngit (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłeś akwarium holenderskie :)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na pierwszy rzut oka może tak to wyglądać ;)  , póki co po przeprowadzce inwentarz się zgadza

niestety razem z glonami trzeba będzie powalczyć z aiptasią

 

natomiast na dzień dzisiejszy potrzebuję wody, niestety nie udało się przewieźć wraz z akwarium całej wody a filtr RO zamówię dopiero w poniedziałek

myślę, że najlepsza byłaby od kogoś z podmianki, póki co będę uzupełniał świeżą solanka o ile uda mi się dostać gdzieś wodę RODI - wybieram się do Mureny w Lublinie, orientuje się ktoś czy mają RO na sprzedaż ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na aiptasie kup jakieś krewetki. U mnie sprawdzone lysmata kuekenthali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, maciej01 napisał:

Na aiptasie kup jakieś krewetki. U mnie sprawdzone lysmata kuekenthali.

bardziej myślałem o ślimakach ale dopiero po przeprowadzce do większego zbiornika będę rozglądał się za ekipą czyszczącą :)

mam jeszcze jedno pytanie, ponieważ po przywiezieniu szkiełka piachu nie wsypywałem do akwarium, został w pojemniku i zalałem go solanką (uprzednio został przepłukany z całego syfu wodą z akwarium) , ile czasu może tak spędzić ? ew. czy trzeba go przemieszać, dolać świeżej wody ?

 

myślę, że w tym tygodniu uda mi się poskręcać szafkę co pozwoli zalać i wsypać piach do akwarium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak długo ten piach już tak przechowujesz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie minęły jeszcze dwie doby, to bym zaryzykował dodać ten piach do akwarium, ale teraz. Najpierw bym go przepłukał w solance, wodzie z akwarium. Jak ma leżeć dłużej, to wypłucz go dobrze w słodkiej wodzie, wysusz i niech sobie leży, aż zdecydujesz się że ma trafić do akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie będę już robił rewolucji w akwarium więc pójdę za Twoja radą i wysuszę piasek, jak już zaleję docelowe akwarium, ustawię skałę wtedy go wsypię

teraz pytanie jak to wysuszyć ?  porozkładać na papierze ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Normalnie, na papierze, foli, obrusie jak Tobie wygodniej. Byle wyschlo, ale przedtem musi być dobrze wypłukane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest mały progres :)  szafka już skręcona, pozostało jeszcze zabezpieczenie nawierconych otworów oraz uszczelnienie rogów silikonem

 

teraz mogłem już przymierzyć odpieniacz z pompą i początkowo był plan na sumpa o wymiarach 50x40x30h ale wtedy w szafce zostanie już tylko miejsce na pojemnik z dolewką i jakieś małe pierdołki, więc wpadł do głowy pomysł czy żeby zrobić sumpa 50x30x30h, w tym przypadku będzie miejsce na ew. pojemniki do balinga lub inne akcesoria

teraz pytanie do Was, czy bardziej przyda mi się dodatkowe miejsce w szafce czy komora w sumpie ?

 

sump.jpg

20170924_152223.jpg

Edytowane przez rodzyngit (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako, ze z przenosinami sie nie spieszy na spokojnie uszczelnilem powywiercane otwory oraz "odgruzilem" stary sump o wymiarach 60x30x40h, i poki co chyba taki zostanie, przegroda jeszcze nie wklejona bo zastanawiam sie czy podnosic odpieniacz czy przegrodze przyciac z wysokosci 

 

20171001_215757.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję przeprowadzki na większe akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akcja wydaje mi się zakończona powodzeniem, póki co włączyłem odpieniacz Twistman OB-100-IN ale docelowo będzie ten po lewej stronie na zdjęciu

chcę dosypać jeszcze piach i teraz pytanie czy robić to już czy odczekać jakiś czas ? (piach jest z działającego akwarium, wysuszony jakiś m-ac temu)

 

IMGP5464.jpg

IMGP5465.jpg

IMGP5466.jpg

IMGP5470.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajne akwarium! :) PS. a czemu chcesz się przesiąść na ten większy odpieniacz? Twistman 100 nie da rady w tym systemie? On jest do 300l. Pozdrawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Wam za mile slowa a co do twistmana to tez mi przyszla taka mysl zeby go zostawic, chociaz wydaje mi sie, ze ten drugi bedzie mial o wiele wieksza wydajnosc, aczkolwiek patrzac z drugiej strony planuje trzymac tylko miekie, ukwial, lps i ok 6-8 malych rybek wiec moze i dalby rade

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.