Skocz do zawartości
szutarek78

Barlinecka pięćsetka z SPS

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, szutarek78 napisał:

Zastanawiam się. Nie wiem jednak do końca jak to ugryźć ani gdzie to zmieścić.

Zerknąłem na moje pojemniki... mają po 2,5 litra. Starczyłoby na 4 dni. Nawet 5l nie starczy na 2 tygodnie, więc co tydzień trzeba miksować prochy.

Opcjonalnie miksować w 20l kanistrach i potem dolewać. Tylko trzeba mieć miejsce na taki zapas.

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim akwa jak przekroczyłem 300 ml to odpaliłem reaktor i raczej nie wrócę do Ballinga. Mieszanie prochów doprowadzało mnie do szewskiej pasji. Teraz na trzy miesiące spokój.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, norbi2222 napisał:

W moim akwa jak przekroczyłem 300 ml to odpaliłem reaktor i raczej nie wrócę do Ballinga. Mieszanie prochów doprowadzało mnie do szewskiej pasji. Teraz na trzy miesiące spokój.

Poza wygodą widzisz jakąś różnicę. Chodzi mi o koralowce. Jak uzupełniasz mikro przy reaktorze ?, Możesz podsłać jakąś fotkę zbiornika na prv ? 

 

Edytowane przez szutarek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, szutarek78 napisał:

Poza wygodą widzisz jakąś różnicę. Chodzi mi o koralowce. Jak uzupełniasz mikro przy reaktorze ?, Możesz podsłać jakąś fotkę zbiornika na prv ? 

 

Przede wszystkim widzę przy reaktorze większą stabilność, co prawdopodobnie poprawiło wzrost koralowców. Przy pełnym ballingu i cotygodniowych podmianach (około 7%) brakowało mikro w zbiorniku. Teraz przy reaktorze podaje dwa razy w tygodniu stront, fluor i jod po cztery krople. Potas i metale po jednej dwie krople raz w tygodniu - podaje je tylko dla tego, że kupiłem i szkoda wyrzucić. Na testach ICP nie ma metali, a potas jest w normie. Teraz w grudniu dla potwierdzenia zrobię test i zobaczę, czy takie dawkowanie jest wystarczające, korale nie wykazują braków, a zobaczę co pokaże ICP


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, szutarek78 napisał:

Dawno nic nie było :(. Nadszedł więc czas na kolejny foto update.

36a.jpg

36b.jpg

36c.jpg

36d.jpg

36e.jpg

36g.jpg

36i.jpg

36j.jpg

36k.jpg

36l.jpg

36m.jpg

36n.jpg

 

 

 

Pięknie :)

co do ballinga ja rozrabiam w 10L bankach, starcza mi na miesiąc, ca stężone x2 czyli co dwa miesiące. Leje po 230ml na dobę, ca 115ml


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 2.12.2018 o 14:04, szutarek78 napisał:

Dawno nic nie było :(. Nadszedł więc czas na kolejny foto update.

 

 

36c.jpg

36d.jpg

36e.jpg

36g.jpg

 

 

36k.jpg

 

36m.jpg

Baniaczek bardzo ładny :D 

Ładne koraliki  

 

p.s

Ten glonki taki meszek to po czym na skale ? 

Jakieś cjano widać ?  ?

Tak jakoś to na fotkach widać, czy to kwestia światła ?

 

 

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak. Na skale jest jakiś meszek. Nie wiem jak się tego pozbyć ani co to jest. Cyjano też miejscami niestety się pojawia. Dziwne bo skała z poprzedniego zbiornika a tam nie miałem żadnego meszku ani cyjano.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki meszek też mnie przesladuje. U mnie no3 na poziomie 3 a po4 na poziomie 0,02-0,06. I tak się waha. Jak wrzucam rowe to po tygodniu znika na tydzień i po kolejnym tygodniu znowu się pojawia. Zauważyłem, że jak zwiększam dozowanie nitraphos minus z 2ml/100l do 3,6ml na 100l meszek jest w odwrocie oczywiście przy stosowaniu bakterii specjal Blend microbe lift w ilości 2x co deklaruje producent. Przy tym wszystkim przyrosty acr są na poziomie 1cm/miesiąc a montipory w okolicach 1,5-2cm na miesiąc. Jedynie seriatopora oszalała i rośnie 4cm na miesiąc. Ciekawe jak u Ciebie zachował by się zbiornik przy takich pożywkach przy tak licznej obsadzie. 

Wybarwienie twardzieli bardzo ładne. Podoba mi się. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

         Po długich przemyśleniach, obliczeniach, kalkulacjach i konsultacjach. W zbiorniku zagościł reaktor wapnia, wraz z komorą szlifującą. Sprzęt został zakupiony u rodzimego producenta, Twistmana. Na szczęście nie sprawdziły się moje obawy związane z trudnością obsługi oraz skomplikowania sprzętu. Z telefoniczną pomocą producenta :) udało mi się szybko podłączyć i uruchomić sprzęt.  Nie było też większych problemów z przejściem z metody ballinga. Dozowaniem Co2 do reaktora steruje komputer akwarystyczny AQUARC. Jako zasyp zastosowałem zasyp KNOPA. Jedynie w pierwszej dobie mały skok KH do góry. W ciągu następnych 2 dni udało mi się ustabilizować parametry i od jakiegoś tygodnia trzymają się stabilnie.  Wydaje mi się że zamiana ballinga na reaktor była strzałem w dziesiątkę.

37.jpg

Od tygodnia zmianie  uległo również karmienie koralowców. I tak codziennie do zbiornika podaję 5 kropli AF Energy, Build oraz 3 krople AF Amino Mix. Do tego wszystkiego z pompy leci 4ml na dobę AF No3Po4 Reducer.

efekt zmian poniżej.

37b.jpg

 

Edytowane przez szutarek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@szutarek78 co to ten No3Po4 Reducer? Chodzi o nitraphos minus? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, dla syna napisał:

@szutarek78 co to ten No3Po4 Reducer? Chodzi o nitraphos minus? 

tak chodzi o nitraphos minus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, szutarek78 napisał:

tak chodzi o nitraphos minus

Ta dawka podana przez Ciebie to na całość czy na 100l?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, MaciejK napisał:

Co to za komputer Aquarc?

Aqua RC to komputer zaprojektowany i zrobiony pod moje potrzeby. 

Teraz, dla syna napisał:

Ta dawka podana przez Ciebie to na całość czy na 100l?

Dawka na całośc. 4ml na cały zbiornik. Mam niewykrywalne No3 testem kropelkowym oraz 0.002 Po4 na ICP . Ilość zer nie pomylona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w końcu, powoli i nieśmiało moje montiporki zaczynają oblewać dno zbiornika.

38.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładnie :) niebawem zrobi się dywan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękne akwa i super korale, montipory robią wrażenie. Radek, gdzie Ty i Grzegorz zdobywacie te montipory, ja też chcę. Jak urosną, to podzielisz się?

Zadowolony jesteś ze zmiany na reaktor? Bo ja nie wyobrażam sobie powrotu do Ballinga.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, norbi2222 napisał:

Piękne akwa i super korale, montipory robią wrażenie. Radek, gdzie Ty i Grzegorz zdobywacie te montipory, ja też chcę. Jak urosną, to podzielisz się?

Zadowolony jesteś ze zmiany na reaktor? Bo ja nie wyobrażam sobie powrotu do Ballinga.

Wielkie dzięki. Staram się niezmiernie. :). Co do pochodzenia montipor to mogę zdradzić że ja :D, zdobyłem je od Grześka. Jak urosną to nie ma problemu, zawsze chętnie się dzielę. Ze zmian jakie zauważyłem po przejściu na reaktor to o wiele większa stabilność. Nie ma takich skoków jak przy dozowaniu ballinga. Podczas gdy w zbiornikach prowadzonych na ballingu wystarczyło bardziej pogrzebać w akwarium, i już trzeba było obniżać kh 0 5-10-15ml na dobę. Tutaj tego nie ma. Jak ustawiłem odciek to chyba ze 2 razy lekko kręciłem w jedną czy drugą stronę. W tym momencie odcieku mam około 50ml na minutę przy ph 6.3-6.4 w reaktorze.  Dzisiaj wysłałem wodę na badanie ICP. Zobaczymy jak będzie z mikro. 

ps. Zapomniałem dodać że nie muszę co tydzień niczego mieszać. A to  w moim przypadku mega plus na korzyść reaktora.

A jakie są twoje odczucia co do reaktora ? 

 

Edytowane przez szutarek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, szutarek78 napisał:

A jakie są twoje odczucia co do reaktora ? 

Ja ma dokładnie te same obserwacje jak Ty. Szczególnie stabilność, mam wrażenie, że koralowce szybciej rosną, nowe szczepki szybciej się aklimatyzują. Jedynie nie mogę wyczuć jeszcze suplementacji mikro. Błąd jaki popełniłem, to kupiłem za mały reaktor do obsady akwarium, co powoduje, że muszę go czyścić średnio co 3 miesiące, ostatnio 3,5 wytrzymał. Robi się mleko (sporo muł z rozpuszczonego złoża) w reaktorze i to znak, że trzeba czyścić i dosypać  złożę. Ja też używam Knapa, już mi się kończy i przy następnej dosypce uzupełnię ARM.

Szkoda, że reaktor rodzimego producenta nie może stać poza sumpem, przynajmniej tak jest napisane w opisie. Zastanawiałem się nad tym reaktorem do nowego akwarium, jednak ta cecha go dyskwalifikuje i szukam produkt innego producenta.

Edytowane przez norbi2222
Z duplikowałem wpis (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jaki masz reaktor, na ile litrów zasypu , jak duże akwarium i ile obecnie masz ustawione odcieku  ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu jest mój temat

Akwarium ma wymiar 80x70x60 w obiegu na chwilę obecną jest około 370-380 l. Reaktor to  Bubble Magus  CR120WP jak wyjąłem gąbki to weszło około 2,5 l zasypu. Kupiłem taki, bo nie mam miejsca w szafce i tylko ten mi się mieścił. Nie wiem dokładnie jak duży jest odciek, gdzieś około 2,5 l na godzinę (wnioskuje po ustawieniu pokrętła na pompie). KH utrzymuję w granicach 7,6, a Ca 450.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, norbi2222 napisał:

szukam produkt innego producenta.

deltec pf601 może stać poza sumpem. Miałem taki, ostatnio się sprzedał. 100% szczelny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z opisu reaktora twistmana wyczytać można że używa się go zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz sumpa

http://twistman.eu/pl/p/Reaktor-Wapnia-Calc-Reactor-Medium-ZESTAW/364

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.