Skocz do zawartości
szutarek78

Barlinecka pięćsetka z SPS

Rekomendowane odpowiedzi

Jak czytam i oglądam jestem pelna podziwu wymiany skały z takimi koralami,mistrzostwo:clapping


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, @Beti napisał:

Jak czytam i oglądam jestem pelna podziwu wymiany skały z takimi koralami,mistrzostwo:clapping

Było juz bardzo gęsto. Do tego to coś na skale z którym nie wiedziałem jak sobie poradzić. Co do podziwu to dziękuję ale na brawa jest jeszcze za wcześnie. Hihi. 

 

ps. Trzeba przyznać że operacja była iście chirurgiczna i wcale nie mniej nerwowa niż u pacjenta na otwartym sercu :D.  Moja kochana żona dzielnie znosiła moje złości, burczenie i warczenie. Do tego starała się mnie niczym nie prowokować :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@szutarek78 właśnie jestem na kilka dni przed podobną wymianą. Powiedz mi proszę, skałę AF moczyłeś jakoś wcześniej?? Robiłeś jakieś szczególne zabiegi po przekładce (węgiel, większa podmiana, dodatkowe bakterie itp???)
U mnie powinno być łatwiej ponieważ w porównaniu do Ciebie mam same zwykłe burki a nie korale...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, dadario napisał:

@szutarek78 właśnie jestem na kilka dni przed podobną wymianą. Powiedz mi proszę, skałę AF moczyłeś jakoś wcześniej?? Robiłeś jakieś szczególne zabiegi po przekładce (węgiel, większa podmiana, dodatkowe bakterie itp???)
U mnie powinno być łatwiej ponieważ w porównaniu do Ciebie mam same zwykłe burki a nie korale...

skała moczyła się jakiś miesiąc  w obiegu działającego systemu. Prócz picia melisy nic więcej szczególnego nie robiłem. Większa podmiana wynikła z samej przekładki. Podczas operacji poszło jakieś 140l świeżej solanki. Węgiel mam cały czas w obiegu. Kilka dni przed przekładką był wymieniany wiec do teraz nie ruszałem. W weekend planuje włożyć jakieś 300ml PM minus. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@szutarek78 dzięki za info... Niby plan jakiś mam na to zadanie, ale zawsze lepiej wiedzieć więcej niż mniej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak dziś korale polipowały po wczorajszej podmianie wody :D

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem okazję kilka razy widzieć na żywo, poprzednia wersja na mnie robiła ogromne wrażenie ale teraz! Jasność, kolory jak trzeba i wszystko polipuje jak na filmie powyżej. To nie do końca ta zmiana skały tak działa ale na pewno Twoje podejście do osiągania celów! szukanie problemów i ich rozwiązywanie, rzetelne analizowanie parametrów po częstych wynikach ICP to musi się w końcu udać na tyle, żebyś nie tylko nas zadowalał widokiem Twojego akwarium ale sam poczuł, że to ten kierunek i ta chwila :D :) Jak "dorosnę" to też tak ukierunkuję myślenie, żeby zbliżyć się do Twojego akwa- narazie to mam tylko kilka... kilkanaście :D szczepek na dobry początek :D 

Tymczasem, Tomasz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za miłe słowa. Czuję się zmotywowany do dalszej walki o idealną kondycję i wybarwienie zbiornika. :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie zbiornik REWELACJA! Brawa sie należą, bo to już jest Hi Level..


Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, twistman napisał:

Jak dla mnie zbiornik REWELACJA! Brawa sie należą, bo to już jest Hi Level..

Krzysiek wielkie dzięki. :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś mnie podkusiło i postanowiłem ponownie zacząć mierzyć PH w zbiorniku. A tak dobrze żyło mi się w błogiej niewiedzy :).  Jakież było moje zdziwienie gdy po kalibracji sondy, pod koniec dziennego cyklu świecenia Wartość ph doszła do zaledwie 7.98Ph. Rano była tragedia. PH poniżej 7.64. Postanowiłem działać. 

Zakupiłem wodorotlenek wapnia. Wsypałem dwie czubate łyżki do zbiornika dolewki, wymieszałem i zaczęło się dozowanie kalkwaser. W pierwszej chwili myślełem że to jest to. Ph sukcesywnie rosło. Pod koniec dnia doszło nawet do 8.18. Rano było dalej słabo 7.7. Pomyślałem że zbiornik potrzebuje czasu na reakcję. Niestety na ph wpływ miało to niewielki za to, jakimś cudem mocno zaczęło rosnąć mi KH. I tak pomimo skręcania odcieku z reaktora ph poszybowało do wartości8 dkh wieczorem i 9dkh rano.  Kalkwaser jak szybko został wdrożony tak samo szybko z niego zrezygnowałem. W zamian znowu wystawiłem wężyk pobierający powietrze do odpieniacza za okno.  Wokoło mnie, same stare dymiące kamienice. Zobaczymy co zbiornik powie na to. Póki co korale wyglądają chyba dobrze.

43a.jpg

43b.jpg

43c.jpg

 

Edytowane przez szutarek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radek, w moim akwarium Ph również nie powala, pod koniec dnia mam niecałe 8, a rano 7,6. To  pewnie efekt reaktora. Przez chwilę zastanawiałem się, czy coś z tym robić, również myślałem o kaltwasser. Jednak po przemyślanach odpuściłem, koralowce rosną, wybarwiają się, to po co to zmieniać.

Twoje również rosną  i  wyglądają pięknie:clapping


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, norbi2222 napisał:

Radek, w moim akwarium Ph również nie powala, pod koniec dnia mam niecałe 8, a rano 7,6. To  pewnie efekt reaktora. Przez chwilę zastanawiałem się, czy coś z tym robić, również myślałem o kaltwasser. Jednak po przemyślanach odpuściłem, koralowce rosną, wybarwiają się, to po co to zmieniać.

Twoje również rosną  i  wyglądają pięknie:clapping

Niby rosną ale.. Tak niskie ph jest niedopuszczalne. Wypacza wszystkie procesy zachodzące w akwarium. Myślę że jeżeli da się coś zrobić żeby było lepiej to trzeba to robić :).  Oczywiście istnieje ryzyko że się w którymś momencie przekombinuje. Ale .... W końcu to niby zabawa. uffff :)

ps.  dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, szutarek78 napisał:

Niby rosną ale.. Tak niskie ph jest niedopuszczalne. Wypacza wszystkie procesy zachodzące w akwarium. Myślę że jeżeli da się coś zrobić żeby było lepiej to trzeba to robić :).  Oczywiście istnieje ryzyko że się w którymś momencie przekombinuje. Ale .... W końcu to niby zabawa. uffff :)

ps.  dzięki.

Tak, masz rację, że trzeba coś zrobić. W moim przypadku odpieniacz zaciąga powietrze z zewnątrz, podniosłem KH z 7 do 8, odciek leci w pobliżu odpieniacza i niewiele to zmieniło. Jeszcze mam pomysł, żeby wężyk z odciekiem dać przy samym wlocie pompy dpieniacza.  Jeżeli to nic nie zmieni, to nie mam już pomysłów, prócz kalwasser.

Edycja. Jeszcze dodałem dodatkową kolumnę, żeby odgazować odciek.

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
37 minut temu, szutarek78 napisał:

Niby rosną ale.. Tak niskie ph jest niedopuszczalne. Wypacza wszystkie procesy zachodzące w akwarium.

Pojawia się u mnie ciekawość i pytanie właśnie jakie procesy wypacza? Jeżeli wszystko rośnie jest "kolorowe", parametry w normie to co jest jeszcze do poprawy? Ja odkąd mam zbiornik nigdy nie mierzyłem ph.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, fresz33 napisał:

Pojawia się u mnie ciekawość i pytanie właśnie jakie procesy wypacza? Jeżeli wszystko rośnie jest "kolorowe", parametry w normie to co jest jeszcze do poprawy? Ja odkąd mam zbiornik nigdy nie mierzyłem ph.

Na początek wypacza proces kalcyfikacji. Zarówno korali jak i alg wapiennych. Zaburzony proces kalcyfikacji (słabszy lub brak wzrostu alg wapiennych) wpływa stymulująco na rozwój niepożądanych glonów oraz sinic. Spadki PH w zbiorniku powodują również skoki ca jak i kh. To tak w wieeeeeeeeeeeelkim skrócie :). Można by długo o tym pisać. 

Niektórzy posiadają akwaria morskie, nie mierzą żadnych parametrów i uważają żę mają piękne zbiorniki :) . Ja tak nie potrafię i niestety muszę posiłkować się wskazaniami testów oraz odczytami mierników. Na podstawie tego staram się wyciągać wnioski  i podejmować konkretne działania.

To już jest  takie hobby :)

Edytowane przez szutarek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Teraz, szutarek78 napisał:

Na początek wypacza proces kalcyfikacji. Zarówno korali jak i alg wapiennych. Zaburzony proces kalcyfikacji (słabszy lub brak wzrostu alg wapiennych) wpływa stymulująco na rozwój niepożądanych glonów oraz sinic. Spadki PH w zbiorniku powodują również skoki ca jak i kh. To tak w wieeeeeeeeeeeelkim skrócie :). Można by długo o tym pisać. 

Niektórzy posiadają akwaria morskie, nie mierzą żadnych parametrów i uważają żę mają piękne zbiorniki :) . Ja tak nie potrafię i niestety muszę posiłkować się wskazaniami testów oraz odczytami mierników. Na podstawie tego staram się wyciągać wnioski  i podejmować konkretne działania.

Acropory dopiero u mnie ruszają bo miałem za mało światła a glonów wapiennych mam na kilogramy na szybach i skale. Innych glonów nie miałem. Natomiast po podkręceniu mocy lampy musiałem zwiększyć dozowanie ballinga - kh i ca bo zwiększyła się kalcyfikacja u spsów. Dla przypomnienia nie mam odpieniacza.

Widać na tylnej szybie grube skorupy alg wapiennych.

0PKzPWY.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, fresz33 napisał:

Acropory dopiero u mnie ruszają bo miałem za mało światła a glonów wapiennych mam na kilogramy na szybach i skale. Innych glonów nie miałem. Natomiast po podkręceniu mocy lampy musiałem zwiększyć dozowanie ballinga - kh i ca bo zwiększyła się kalcyfikacja u spsów. Dla przypomnienia nie mam odpieniacza.

Widać na tylnej szybie grube skorupy alg wapiennych.

0PKzPWY.jpg

Mamy zupełnie inne akwaria jak i ich obsady.  Z moich kilkuletnich obserwacji wynika jednak że z jakiegoś powodu zbiornik znacznie lepiej wygląda w okresie letnim niż zimowym. Popyt na ballinga również zawsze miałem całkiem inny zimą i latem. Ale kążdy zbiornik i każdy akwarysta jest inny :). To co sprawdza się u jednego wcale nie musi działać u drugiego. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 minutę temu, szutarek78 napisał:

Mamy zupełnie inne akwaria jak i ich obsady.  Z moich kilkuletnich obserwacji wynika jednak że z jakiegoś powodu zbiornik znacznie lepiej wygląda w okresie letnim niż zimowym. Popyt na ballinga również zawsze miałem całkiem inny zimą i latem. Ale kążdy zbiornik i każdy akwarysta jest inny :). To co sprawdza się u jednego wcale nie musi działać u drugiego. 

Uważam tak samo, pytałem tylko o to jakie procesy wypacza niskie ph żeby się czegoś więcej nauczyć ;)  jak widać można i bez mierzenia ph prowadzić zbiornik :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radek, masz jakiś pomysł co można zrobić, żeby podnieść Ph bez kalwasser. Przed chwilą przełożyłem wężyk z odciekiem pod zasys pompy odpieniacza, zobaczę za kilka dni, czy zaszła jakaś zmiana.

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, fresz33 napisał:

Uważam tak samo, pytałem tylko o to jakie procesy wypacza niskie ph żeby się czegoś więcej nauczyć ;)  jak widać można i bez mierzenia ph prowadzić zbiornik :P 

Jasne że można. Pytanie tylko do czego się dąży, co chce się osiągnąć, jakim kosztem, i czy chce się iść s górki czy pod górkę :P. Widziałem np zbiornik ze stałymi   fosforanami poza skalą fotometru w którym żyło acropor. Żyć żyły ale jak wyglądały ... W każdym razie właściciel zbiornika był zadowolony. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 minutę temu, szutarek78 napisał:

Jasne że można. Pytanie tylko do czego się dąży, co chce się osiągnąć, jakim kosztem, i czy chce się iść s górki czy pod górkę :P. Widziałem np zbiornik ze stałymi   fosforanami poza skalą fotometru w którym żyło acropor. Żyć żyły ale jak wyglądały ... W każdym razie właściciel zbiornika był zadowolony. 

 

No jeden lubi kolory zeovitowe a inni np takie :P

9138890_hg2aZVH.jpg

9138891_6oOIxhJ.jpg

9138892_1mseAfA.jpg

9138931_-CLi1Q5gtQuVRX-S9tsmjBusnVTpJX2T

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszego ranka zbiornik powitał mnie takim widokiem .:( Pomimo święta, ślimaki nie próżnowały. 

44a.jpg

44b.jpg

44c.jpg

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.