Skocz do zawartości
lukaszkrzyszczuk

Kolejna solniczka w Warszawie 30l

Rekomendowane odpowiedzi

Niebieskie przedstawiają wszystko w akwarium. Najbardziej lubią przewracać i przestawiac małe  szczepki i zjadać ślimaki. 


Mark 112

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój czerwony też mi utukł 2 ślimaki i to wcale nie takie małe. Szczepek jakoś nie przywraca

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niebieskie to killery i wandale, strasznie duże rosną. Czerwone nie rosną i nie demolują.

Spokojne też sa pustelniki śródziemnomorskie (clibanarius erythropus - czerwone końcówki nóg) - miałem przez rok 3 sztuki, niestety ostatnio mi padły - chyba ze starości lub głodu oraz ich krewniacy pustelniki kanaryjskie (Clibanarius aequabilis - zółte końcówki nóg) - mam teraz 5 szt. Też rosną dosyć szybko ale tak mocno nie demolują jak niebieskie i ładnie czyszczą skałę.

Moja starsza córka (6l) ma absolutnego fioła na punkcie pustelników. Męczy mnie cały czas żeby założyć jej w pokoju akwarium tylko z krabami :)

Edytowane przez mathom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując, niebieskie zostają na lepsze czasy, a weekend rozejrzę się za czerwonymi lub śródziemnymi (głupi ja, byłem we Włoszech i nie przywiozłem ;) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Update: dzień 25

Tak jak wspominałem, dotarł dodatkowy moduł aktyniczny Aquaela, więc trochę gorącego kleju i zabawy i jest już zamontowany.

Poniżej zdjęcia (oczywiście przekłamują trochę, bo jak zauważyłem, im więcej niebieskiego światła, tym gorzej wychodzi na zdjęciu, a dodatkowo woda trochę zmętniała):

Tak było (1 marine + 1 actinic):

large_25.jpg.0c0093bc4d032addd776800187525c75.jpg

Tak jest (1 marine + 2x actinic):

large_24.jpg.761d02f430611ea2e67eba200c2b8f01.jpg

Tak było (1 actinic):

large_27.jpg.9930a0685b32bf22a0b2fc0edde422fe.jpg

Tak jest (2x actrinic):

large_26.jpg.a5098695adb219dd5c619a159a3eb346.jpg

Chcę zastosować 2 włączniki czasowe, aby można było ustawić na jednym 2 moduły aktyniczne, a na drugim 1 moduł marine, co da, iż po jakiejś godzinie świecenia modułami actinic dojdzie marine, a na koniec świecenia wyłączy się wcześniej moduł marine i jeszcze chwile poświecą 2 moduły actinic.

Szkoda, że nie można oddać tego na zdjęciach, ale ogólnie jest bardziej niebiesko, co chyba mi pasuje, bo ten actinic i tak du** nie urywa sam w sobie, więc 2 moduły wyglądają lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo te oświetlenie Aquael jest ogólnie słabe. O wiele lepiej wygląda akwarium na power LED.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak mi się właśnie wydaje. Nie mniej, póki kostka się kręci, to będzie takie oświetlenie. Może kiedyś, jeżeli będzie decyzja o wymianie na większe szkło, będzie inne oświetlenie.

Nie mogę doczekać się jutra, kiedy pojadę po pierwsze życie do sklepu, cieszę się jak dziecko ;)

 

 

Edytowane przez lukaszkrzyszczuk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

update - dzień 28 (4 tygodnie od zalania)

Z racji, że woda już się trochę kręci, postanowiłem wpuścić pierwsze życie do zbiornika. Tak jak pisałem, chciałem krabika rozmiaru S i takiego właśnie nabyłem w sklepie w Markach. Byłem tam pierwszy raz i zrobił na mnie ogromne wrażenie pod względem dostępności "towaru". Wracając do krabika, jest to czerwononogi Clibanarius diguetti (tak jest na paragonie ;) ). Zwierzątko przyjechało do domu, trochę się aklimatyzowało i został położony na skale, gdzie jest trochę zielonych glonów nitkowatych. Od razu wybrał się na piknik i po kilku godzinach zbastował, widać było, że nażarł się dobrze. Czyści skałę idealnie. A wygląda tak:

large_28.jpg.1bdfdecb48c461d64881631f1ebe2b18.jpg

Do tego, wczoraj, sąsiad (pozdrawiam Darku jeżeli czytasz) sprezentował mi 2 korale: Caulastrea furcata (7 główek jeżeli dobrze policzyłem) i odłamany kawałek Pavona (wielkości paznokcia) - oba korale przyszły na podstawkach + umieszczone na kleju jak plastelina, więc póki co tak zostaną.

Caulastrea po kilkunastu minutach wypuściła polipy w poszukiwaniu jedzenia, a po kilkunastu godzinach zaczęła się pompować. Pavona też wypuszcza polipy, więc na chwilę obecną wszystko wydaje się ok.

Zdjęcia:

large_29.jpg.35373ab32b360545a02ee0003e80fde9.jpg

large_90.jpg.83bf7b4715eac42000d08f77ff2b49fb.jpg

large_31.jpg.a7a8fcbf4e1fe6db471b2dbe1222f012.jpg

Jedynie co mnie martwi, to temperatura, która spadła do jakiś 23st. - chłodniejsze dni, wietrzenie + nieogrzewanie mieszkania (bo lubimy mieć zimno w domu) i woda się wychłodziła. Muszę kupić grzałkę, nie ma co kombinować. Chciałbym umieścić ją w kaskadzie, ale mam oryginalne koszyki. Czy ktoś z Was ma jakiś model grzałki, który zmieścił się w koszyku, ewentualnie na koszykach po szerokości (jeżeli to możliwe ze względu na wątpliwe zanurzenie). Zastanawiam się nad Aquael EasyHeater 25W (z regulatorem) albo Fluval Edge 25W (wyposażona tylko w termostat ustawiony na jakieś 26st.). Nie wiem, czy 25W wystarczy, ale liczę, że w obiegu jest jakieś 30l. Aquael powinien grzać do zadanej temperatury raczej, Fuval do 26st. o ile przy takiej mocy da radę ogrzać 30l.

Jakby ktoś miał jakieś sugestie to chętnie przyjmę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile stopni utrzymujesz w domu? Jak lubisz mieć zimno w domu to lepiej kup mocniejszą grzałkę np. 50W, bo 25W morze nie dogrzać akwarium lub będzie grzała cały czas tak jak grzałka bez termostatu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W domu jakieś 21st, ale jak przyjdzie zima, to będzie pewnie około 20.

Chciałbym włożyć coś do kaskady, ale szukając czegoś najmniejszego, co zmieściłoby się pionowo to raczej ciężko, w poziomie to raczej nie wejdzie. Myślałem też aby wyciąć odpowiednio koszyk, to może wtedy jakoś by upchnął.

Najcieńsze, to chyba Aquael Easyheater, ale też ciężko znaleźć wymiary :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, rodzyngit napisał:

Fajne, bardzo fajne, zwłaszcza, że sterownik jest poza akwarium, ale boje się, że akwarium i życie może nie przetrwać czasu dostawy, licząc optymistyczne 2-3 tygodnie. Szkoda, że nie da rady kupić takich wynalazków w Polsce ;)

Poszukam jeszcze na alledrogo i olx, może coś się trafi, co podpasuje. Ewentualnie może ktoś się trafi, co miał jakieś sprawdzone rozwiązanie w kostce 30L.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

póki co wrzuć do akwarium normalną grzałkę a jak przyjdzie z chin to sobie wymienisz, co prawda będziesz miał dwie grzałki ale dodatkowa/zapasowa zawsze się przyda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja z kaskady wyjąłem koszyki, wkłady włożyłem luzem i zmieściła się też grzałka 25W do baniaka 50L :)


MyReef 300 - 100x60x50h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, po wyjęciu koszyków grzałka by się zmieściła a ja niedawno je tam włożyłem bo luźno ułożony siporax powodował, że Kaskada była dość głośna. Teraz mam zagwozdke, czy wyjmować koszyki raz jeszcze i starać się uciszyć kaskadę i spokojnie włożyć grzałkę, czy szukać takiej co wejdzie po lekkiej modyfikacji koszyków ;) powoli skłaniam się ku temu aby wyciąć w koszykach miejsce na grzałkę i ją tam umieścić. Ni nic, mam 2 tygodnie wolnego, bo mi się Rysio urodził wczoraj, wiec coś pokombinuje.

i na koniec pytanie: krabik zeżarł cała zieleninę ze skał, ryb nie karmie, bo ich nie mam, wiec co mu dać jeść aby nie padł z głodu? Niebawem wjedzie krewetka ale to jeszcze kilka dni, wiec nie mam co karmić poza krabikiem, bo 2 korale liczę, ze jeszcze kilka dni się jakoś będą żywiły zanim kupię jakieś koralowe papu. 

Edytowane przez lukaszkrzyszczuk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

update: dzień 32

Szybki update co z solniczką. Zakupiony krab zeżarł wszystko (za dużo tego nie było), a teraz siedzi i w zasadzie nic nie robi, zmienia tylko codziennie miejsce leżakowania. Wczoraj dostałem jakieś mrożonki od sąsiada, to wrzuciłem niewielka cząsteczkę, aby coś tam sobie skubną i co wylądowało w miarę blisko zostało skonsumowane, więc może z głodu nie padnie. Otrzymane korale widać, że mają się dobrze, Caulastrea napompowana, ale nie tak idealnie. Nie wiem, czy to możliwe, ale ten konkretny egzemplarz nawet u sąsiada nigdy nie był tak nadmuchany, jak inne które posiadał, więc może to kwestia tej sztuki, ale dla mnie wygląda i tak b. ładnie. Pavona polipuje, wydaje mi się, że trochę zmieniła kształ, ale to raczej niemożliwe w ciągu niecałego tygodnia?!

Dodatkowo, zrobiłem dolewkę grawitacyjną z baniaka po wodzie, zestawu kroplówki i dodatkowego zaworka - wszystko póki co szczelne, nic nie przecieka, ale będę robił kontrolę codziennie na wszelki wypadek, a pewnie za jakiś czas trzeba będzie zrobić nowy "zestaw" na wszelki wypadek i podmienić, bo koszt całkowity, to baniak po wodzie i kroplówka za 1,5zł. Zaworek jest częścią regulującą przy akwarium, więc może być wykorzystywany wielokrotnie, bo pełni rolę kranika, który kapie do akwarium. Dokładna regulacja pewnie zajmie kilka dni, ale i tak lepiej niż dolewać codziennie, co w takiej kostce może robić różnicę w zasoleniu.

Chciałbym wrzucić więcej życia, korali. W tym celu odezwałem się do jednego z hodowców z Warszawy, czekam na kontakt, ale jakoś nie spieszno drugiej stronie, pomimo, że chciałbym zostać trochę złota u niego, dziwne ;)

Dzisiaj bez zdjęć, bo czasu trochę mało, ale jak będą, to zrobię edit.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, lukaszkrzyszczuk napisał:

update: dzień 32

Szybki update co z solniczką. Zakupiony krab zeżarł wszystko (za dużo tego nie było), a teraz siedzi i w zasadzie nic nie robi, zmienia tylko codziennie miejsce leżakowania. Wczoraj dostałem jakieś mrożonki od sąsiada, to wrzuciłem niewielka cząsteczkę, aby coś tam sobie skubną i co wylądowało w miarę blisko zostało skonsumowane, więc może z głodu nie padnie. Otrzymane korale widać, że mają się dobrze, Caulastrea napompowana, ale nie tak idealnie. Nie wiem, czy to możliwe, ale ten konkretny egzemplarz nawet u sąsiada nigdy nie był tak nadmuchany, jak inne które posiadał, więc może to kwestia tej sztuki, ale dla mnie wygląda i tak b. ładnie. Pavona polipuje, wydaje mi się, że trochę zmieniła kształ, ale to raczej niemożliwe w ciągu niecałego tygodnia?!

Dodatkowo, zrobiłem dolewkę grawitacyjną z baniaka po wodzie, zestawu kroplówki i dodatkowego zaworka - wszystko póki co szczelne, nic nie przecieka, ale będę robił kontrolę codziennie na wszelki wypadek, a pewnie za jakiś czas trzeba będzie zrobić nowy "zestaw" na wszelki wypadek i podmienić, bo koszt całkowity, to baniak po wodzie i kroplówka za 1,5zł. Zaworek jest częścią regulującą przy akwarium, więc może być wykorzystywany wielokrotnie, bo pełni rolę kranika, który kapie do akwarium. Dokładna regulacja pewnie zajmie kilka dni, ale i tak lepiej niż dolewać codziennie, co w takiej kostce może robić różnicę w zasoleniu.

Chciałbym wrzucić więcej życia, korali. W tym celu odezwałem się do jednego z hodowców z Warszawy, czekam na kontakt, ale jakoś nie spieszno drugiej stronie, pomimo, że chciałbym zostać trochę złota u niego, dziwne ;)

Dzisiaj bez zdjęć, bo czasu trochę mało, ale jak będą, to zrobię edit.

 

:) nie tylko złoto się liczy :) w życiu.

Co do krabika mam takiego samego z marek, przyjechał na gapę w szczepce koralowców - warto przetrzepywać dokładnie cały worek i to co jest na dnie - bo on tam był właśnie na dnie worka. Żyje u mnie już około roku, zmienił muszlę już dwa razy - musisz mu zapewnić nowe muszelki trochę większe od tej którą ma obecnie, a w przyszłości jeszcze jedna albo dwie większe. Dodawaj jod ale nie za dużo dla takiej kostki będziesz musiał rozcieńczać kroplę jodu od AF dwoma kroplami wody RO i dodawać tak z jedną kroplę tego roztworu raz na tydzień, a jak będzie więcej korali miekikch to wtedy częściej - jod jest ważny dla skorupiaków w przechodzeniu wylinki. 

roztwór można sobie trzymać w strzykawce "insulinówce" z igłą ładnie z niej krople lecą, nawet mniejsze niż z zakraplacza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, kasa to nie wszystko ;) OK, oddaje honor koledze, z którym się jednak dzisiaj spotkałem. Byłem, widziałem i to jest istny słony świr w dobrym słowa znaczeniu! Cała hodowla, dziesiątki zbiorników, krewetki, błazenki, makro glony, krewetki, wielki szacunek.

update: dzień 33

Pojechałem do kolegi z konkretnym planem, ale oczywiście nie wyszło w 100% to co chciałem, ale i tak jest nieźle, przynajmniej dla mnie.

Zakupiłem sinularia zielona super fluo:

large_32.jpg.109c75c72672837753f09f1118873945.jpg

briareum zielone:

large_33.jpg.b5ead51773a3e2587cfd62fea0f5ae42.jpg

oraz dostałem gratis caulastrea pomieszana z xenią na podstawce:

large_34.jpg.bc5cb4a8fc9f05712086003528c7a973.jpg

Wszystko po jakiś 3h super się napompowało. Zdjęcia pod niebieską lampą bo już akwa idzie spać.

W międzyczasie, sąsiad dał 3 malutkie ślimaki:

large_36.jpg.fd78c7e9fa567309370e3f82f8150363.jpg

A obecnie całość wygląda tak:

large_35.jpg.f1f47f8426eb252ada6e8fad569e3272.jpg

Nowe korale na podstawkach, które póki co położyłem, bo muszę pomyśleć, czy to będzie ich docelowe miejsce, ale jak dla mnie jest ok. Wiem, że xenia może zacząć złazić z podstawki na skałę, ale w sumie, to niech idzie, tym będę martwił się za jakiś czas, jeżeli w ogóle.

Obecnie jeszcze poluje na jakieś disco, myślę nad red dragon, bo to co jest w akwarium teraz jest dość zielone, więc może ładnie byłoby to przełamać czerwienią.

Zbiorniki wygląda póki co ładnie i czysto, okrzemki zniknęły całkowicie, na szybach łażą miniaturowe białe robaczki, krab gdzieś się zmył za skałę. Jest tylko jedna rzecz, która mnie martwi, z kawałka żywej skały wychodzi co jakiś czas taki coś, co przypomina apitasie (wybaczcie za jakość zdjęć, ale lepiej się nie dało telefonem):

large_38.jpg.ec0885ea9423ef0b3c87e533f9eef4e4.jpglarge_37.jpg.d9210e5d5bb542296d26f19951a8ceb2.jpg

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo to jest aiptasia, jak byłeś u "nanokaczora" Konrada to mogłeś kupić krewetkę na aiptasie. Ślimak to columbella https://pl.reeflex.net/kategorie/139.html#columbella

Edytowane przez maciej01 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie dawaj xeni na skałę. Ja uwielbiam xenie i mam też w swoim akwarium, ale przy dobrych warunkach jest inwazyjna i opanuje Ci całą konstrukcję.

Poznaję, że caulastrea i sinularia są od Konrada :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, byłem u Konrada, jest niesamowity, widać, ze to jego życie, pozazdrościć tylko takiej pasji i możliwości spełniania się!:) 

Nie byłem pewny co to jest, a krewetki na aiptasie sa jakieś takie niewielkie i chyba bałbym się aby była razem z krewetka czyszcząca , bo taka zamierzam kupić może niebawem. 

Co do żeni to może faktycznie zamienię ja miejscem z briareum, które swoją droga o poranku znalazłem na piasku, wiec krab ma się dobrze;) 

mam jakiś opór przed przyklejeniem, bo boje się ze jak przykleje podstawki do skaly to później będę miał problem w przypadku zmiany aranżacji, lub gdyby z koralem coś poszło nie tak, słuszne obawy?

Może ktoś jest z Warszawy i ma jakieś grzybki kolorowe na zbyciu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

update: dzień 36

W akwarium minimalne zmiany. Doszła Cladiella od kolegi Rafa0302 za którą bardzo dziękuję. Dodatkowo również od Rafała nabyłem niebieską discosoma fluo. Grzybek o bardzo ładnych kolorach, w końcu przełamana obecna zieleń.

large_41.jpg.f3d20ffea2c219e5f6fd96a997f96f95.jpg

large_42.jpg.e7293a24f7efc27a4332d261fb4a8fa3.jpg

Jestem w trakcie ustalania nabycia szczepki pseudogorgoni, chociaż martwi mnie to, że nie jestem w stanie ustalić, czy koral ten jest w stanie wyżywić się tylko światłem, czy trzeba go dokarmiać, bo co opis, to inna informacja. Martwię się, czy jeżeli faktycznie wymaga karmienia, to czy nie padnie mi po kilku dniach, bo póki co niczego nie karmię.

Dodatkowo, zauważyłem, że na szkielet caulastrea ciągle przychodzą ślimaki, które są (3 sztuki) i coś tam skubią. Nie wiem, czy skubią delikatny glon zielony, czy samego korala. Ciężko mi ocenić, czy jest on tak idealnie wyczyszczony do białego z glonów, czy ślimaki dobierają się do tkanki.

large_36.jpg.fd78c7e9fa567309370e3f82f8150363.jpg

large_39.jpg.de21e9fc4c346948d01d805d3238565d.jpg

large_40.jpg.c9213c6ec8edbdd08e3df7a43c40501f.jpg

Jakby ktoś miał jakieś przemyślenia, to chętnie posłucham.

Przestawiłem też pavone, bo podobno lubi silny strumień, więc myśląc, że tak będzie na górze skałki, tam właśnie powędrowała, ale chyba jednak silnej faluje woda na przodzie akwarium, bo widać to po xeni, którą trochę rzuca na boki, więc pewnie pavona wróci na piasek.

Nie chcąc nadszarpnąć domowego budżetu, zastanawiam się, czy lepiej kupić jakieś papu dla korali czy mikroelementy, za co będą mnie bardziej kochały, jakieś sugestie? Co do pokarmu, to myślałem nad Polyp Lab Reef-Roids , co do mikro nie mam pojęcia, ale powiedzmy, że nie chciałbym wydać więcej niż 50zł. Zapotrzebowanie na mikro pewnie jest niewielkie, więc tutaj stosowanie pewnie 1 kropli tygodniowo, więc pojemność preparatu mnie nie interesuje, bo pewnie i tak wystarczy na długi czas.

I całość:

large_43.jpg.6b5d5dc4f8031e0081cbe9c4891316af.jpg

Edytowane przez lukaszkrzyszczuk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

update: dzień 39

Do akwarium zawitał malutki błazenek, wielkość około 4 cm, więc ma jeszcze trochę zapasu na przyszłość. Uprzedzając komentarze o litrażu, etc. umówiłem się z sąsiadem, z drzwi obok, że jak tylko błazenkowi będzie za ciasno, to powędruje do jego 250l. Nie chcę męczyć rybki, więc wszystko w granicach rozsądku.

O taki o:

large_44.jpg.12d520f62a3c6befd82b5938b4cd0b9e.jpg

 

Pytanie zagadka - obserwując skałę (ten kawałek żywej) i miejsce gdzie ma glony wapienne zauważyłem, że na obrzeżach purpurowych glonów są miejsca, które intensywnie świecą na kolor czerwono-pomarańczowy. Zdecydownie jest to coś fluo, bo intensywniej świeci w świetle niebieskim. Porównałbym to do koloru palącego się papierosa.

Poniżej zdjęcie ale mało wyraźne, bo te świecące kropki są na prawdę malutkie:

large_45.jpg.292777d1a1b90d6a43d08c7e92dea63e.jpg

Z przykrych wiadomości, to jest to, że znalazłem już 2 aiptasie (pierwsza potraktowana aiptasia-x pożyczonym od sąsiada - wydaje się, że zadziałało; druga dopiero co zauważona - na podstawce korala - też ją potraktuję tym samym, aby nie zdążyła się za bardzo rozsiać).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.