Skocz do zawartości
Tapajos32

Kolejne (które to już) 30L

Rekomendowane odpowiedzi

Witam  Was to mój pierwszy post:)

Forum "rozczytuję" już odo dawna - stopniowo chłonąc wiedzę niezbędną by rozpocząć przygodę z akwarystyką morską - mam pewne doświadczenie z akwarystyką słodkowodną - niemniej szybko zorientowałem się że "słona woda" to troszkę inna bajka, startuję więc z pozyzji

"zielonego" morszczaka.....

Udało mi się wynegocjować z moją Szanowną Małżonką ;) całe 30 L wody morskiej - "brawo ja" -więcej niestety nie da rady, przynajmniej na razie....

Do rzeczy:

Prosiłbym o komentarz co do trafności wyboru i ewentualnie polecenie czegoś lepszego w zamian.....

Obsady na razie nie planuję - napewno będą same miękkie korale, czy LPS też mogę wprowadzić?

Zastanawiam się nad "real reef rock" - czy może lepiej iść w żywą skałę ? A jeśli tak to znacie jakieś źródło żywej skały o dobrej jakości?

Akwarium - http://www.sklepdennerle.pl/pl/p/DENNERLE-Kostka-NanoCube-30-l/106

Oświetlenie - tu pod wpływem impulsu zakupiłem już -  beleczkę Chihiros A301M - wersje słodkowodne miały niezłe opinie - natomiast co do wersji morskiej nie mogę znaleść jakiejkolwiek recenzji... nie wiem czy będzie w miarę ok

Pompa cyrkulacyjna - myślę o Jebao SW2

Filtracja - kaskada czy coś takiego jak Tunze comline nanofilter 3161 - to akurat filtr wewnętrzny z możliwością schowania w nim grzałki.....

To na razie podstawowy sprzęt o jaki chciałem zapytać ....

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po co sobie utrudniać:) nie lepiej aquael 30l gotowy zestaw? lampa ma być do morskiego :) z roślinnej nie ma nic:) tunze sw-2 trochę za droga jak do kostki 30 i będzie musiała chodzić na min. siły:) może koralia 900? jak masz sobie sam skompletować to zrób 50 l bo ta sama cena co 30 a filtracja uciagnie 

Edytowane przez Deklus (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do filtracji to zdecydowanie kaskada - nie wsadzaj sobie do środka filtra bo i tak jest mało miejsca - wiem sam mam 30. FZN-3 - bardzo dużo osób ma na takim litrażu i prawe każdy sobie chwali. Dodatkowej cyrkulacji bym nie dawał (przynajmniej na początku) bo będziesz miał straszną pralkę, ewentualnie później zawsze można dołożyć.

Żywa, czy sucha wybór należy do ciebie wszystko ma swoje zalety i wady. Co do RRR to ostatnio widziałem kilka tematów z problemami przy dojrzewaniu tego typu skały,

Spokojnie miękkie i LPS- y ci pociągną kwestia czasu i systematyczności oraz pewnej ilości przyswojonej wiedzy.

Można pójść w zestaw tak jak radzi Deklus tyle że znając życie pewnie zaraz będziesz dokładał dodatkową lampkę do tej z zestawu ;) Jeżeli ci się nie śpieszy zajrzyj a targowisko - znajdziesz dużo ofert sprzętu używanego i skompletujesz sobie taki zestaw za połowę ceny.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Deklus - lampka w zestawie Aquaela - jest jak rozumiem czytając forum zbyt słaba - troszkę źle zrozumiałeś lampka którą kupiłem jest w wersji "morskiej" - pisałem że wersja "słodkowodna" miała dobre opinie a o "slonej" wersji niewiele informacji....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, silvia napisał:

lampka - np. wpisz w google Sirius NANO LED , albo na fejsie: ledsirius

Lampkę mogę polecić u mnie świetnie się sprawdza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze są takie lampy z namiastką sterowania http://twojarafa.pl/oswietlenie/840-nemolight-aqua-marine-18w-led.html, lub https://erybka.pl/product-pol-13741-Jebao-Matrix-LED-AK-60.html. Skałę proponuję żywą, LPS też możesz wprowadzić do akwarium. Jebao SW-2 może być, plus że ma regulację mocy, wydajności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Tapajos32 napisał:

Deklus - lampka w zestawie Aquaela - jest jak rozumiem czytając forum zbyt słaba - troszkę źle zrozumiałeś lampka którą kupiłem jest w wersji "morskiej" - pisałem że wersja "słodkowodna" miała dobre opinie a o "slonej" wersji niewiele informacji....

pisałeś,że chcesz mieć głownie miękasy:) a pod tą lampką one mi rosły:) zresztą dunka i favia też:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam lampę firmy Chibiros tylko tą z przezroczystą ramą i wszystko super. Mogę polecieć z czystym sumieniem :)

Też miałem obawy kupując, ale nie żałuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co w końcu z tą pompką cyrkulacyjną widzę że jeśli chodzi o tak małe kostki zdania są podzielone, część z Was poleca Coralie nano ale chyba to Jebao SW 2 jest słabsze bo dolny zakres ma 500l/h a Coralia ma na stałe około 900 l/h - nie chcę małej pralki :)

No i to jebao ma sterownik.....

Wracając do filtra czy ktoś miał doświadczenia z tym ? : https://erybka.pl/product-pol-15277-Tunze-Comline-R-Nanofilter-3161.html

Czy jednak kaskada ? 

PS : Silvia - widziałem te gotowe zestawy - ale jednak wolę większą swobodę w dobieraniu komponentów do akwa ;)

Edytowane przez Tapajos32 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hydor koralia nano jest polecana, bo jest po prostu sporo tańsza od Jebao SW-2. W takim małym akwarium można obyć się bez filtracji mechanicznej, wystarczą regularne cotygodniowe podmianki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kaskada od aquaela się sprawdza więc po co kombinować.Mam koralie oraz sw-2 I normalne że sw2 jest o niebo lepsza.Jest mniejsza i ma sterownik.Jeżeli masz kasę na jebao to bez wahania ją wybierz.A nóż widelec założysz kiedyś większe akwa,to Ci się przyda.

Edytowane przez Deklus (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To daj 40L przecież się nie kapnie a jak to wytłumaczysz że minus skała podłoże i wew wyposażenie to jak raz 30L netto :P .
Ja bym wybrał Multikani i z 4 słoiki  plus SW-2 .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SU1 czytales w moich myslach sam juz tez na to wpadlem :D czyli idąc za waszymi radami 40l i kaskada (lampka juz jest) mam pytanie odnosnie soli widze ze w takich kostkach najczesciej stosujecie instant ocean bo jest stosunkowo uboga - tzn uboga tylko na czas dojrzewania a pozniej bogatsza?

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze,że to nie będzie pierwsze i ostatnie kłamstewko jakie Twoja partnerka usłyszy na temat tego baniaka:).

"-Ile dałeś za te korale?

-100 zł 

-masakra jak drogo"

A tak na serio wywalisz trzy stówy :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Instant Ocean wcale nie jest taką ubogą solą, za jaką jest uważana. Większość z nas startuje na tej soli, a potem przechodzi na bogatszą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak z kwestia wilgoci przy tak malym baniaczku Żona jest uczulona [emoji14] czesciowe przykrywanie szybą jest zbędne?

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wilgoć to problem wentylacji a nie akwarium  . Mam w domu 1000 L odkrytej wody w 26 zbiornikach i jedyny problem jest jak żonka zrobi pranie ,a na dworzu leje od kilku dni . I to "problem" z wskazaniem wilgotnościomierza i odczuwaniem  dyskomfortu conajwyżej .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SU1 az 26 zbiorników wszystko slone? Pogratulowac, ja zanim przeprowadzilem sie do żony mialem w domu 450 l i faktycznie zero wilgoci ale teraz w naszym domu obserwuje czasem zimą wode skraplającą sie na szybach od wewnątrz

Wysłane z mojego BG2-W09 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, Tapajos32 napisał:

SU1 az 26 zbiorników wszystko slone? Pogratulowac, ja zanim przeprowadzilem sie do żony mialem w domu 450 l i faktycznie zero wilgoci ale teraz w naszym domu obserwuje czasem zimą wode skraplającą sie na szybach od wewnątrz

Wysłane z mojego BG2-W09 przy użyciu Tapatalka
 

Słone tylko jedno 100L w obiegu , 200 ogólny reszta  krewetkaria .
Na oknach przy mrozie zawsze coś tam się pojawi , mimo wilgotności poniżej 30% .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tapajos32 

Zapomnij o 30l zbiornikach.

Obsługa takiego akwarium to tragedia.

Miejsca na korale niewiele.

Ryby pływające w takim akwarium, że tak powiem... nie za bardzo mają gdzie pływać.

Na starcie narzucisz sobie tylko ograniczenia.

Zacznij od zmierzenia szafki, ile maksymalne masz miejsca na akwarium; szerokość, głębokość. 

Lampę zakup na samym końcu.

Podstawa to filtr kaskadowy, ja używam fzn-3 aquaela i jest ok, ale jeżeli kupisz inny to polecam, żeby miał dużo miejsca na wkłady biologiczne.

Akwarium z minimum 6mm szkła.

Stawiaj na minimum 40cm wysokości.

Falownik podstawa to żeby miał regulacje obrotów, np. jebał sw-2.

Porządny zasilacz z dużą ilością gniazd też się przyda. 

Zanim kupisz cokolwiek pytaj na forum czy to kupić.

Powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba pytać, tylko czytać i wszystko przeanalizować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hurin niestety klamka juz zapadła mam już 30 od Dennerle i lampke Chihirosa 18w później będzie więcej ale to 30 to narazie taki kompromis z Żoną ;) zdaję sobie z ograniczeń w tak małym litrażu liczę że sie przekona i wtedy minimum 60 postawie
Maciej 01 cały czas pilnie studiuje forum niemniej na końcu i tak pojawią się pytania :) teraz zastanawiam sie nad filtracją

Wysłane z mojego BG2-W09 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na prawdę, to w takim małym akwarium żadnej mechanicznej filtracji nie potrzeba. Warunkiem jest mała obsada do karmienia, umiarkowane karmienie, regularne cotygodniowe podmianki i to wystarczy. Tylko, że większość ma filtr Aquael FZN 3 i w nim różności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem Multikani z ceramiką i węglem , to był strzał w dychę .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.