Skocz do zawartości
Tapajos32

Kolejne (które to już) 30L

Rekomendowane odpowiedzi

Multikani to filtr kubełkowy - z tego co wywnioskowałem przeglądając forum to dość kontrowersyjne rozwiązanie w morskim akwa,a może w tyn wypadku jest inaczej>?

A jak jest z odpieniaczami w takim litrażu? podobno w takich  "słoikach" więcej z nich szkody niż pożytku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Tapajos32 napisał:

Multikani to filtr kubełkowy - z tego co wywnioskowałem przeglądając forum to dość kontrowersyjne rozwiązanie w morskim akwa,a może w tyn wypadku jest inaczej>?

A jak jest z odpieniaczami w takim litrażu? podobno w takich  "słoikach" więcej z nich szkody niż pożytku?

Kontrowersyjne :D , dla tych co nie używali .Gdyby nie posiadanie DSB i Refugium=sump  na pewno dalej gościł by u mnie ten zestaw .A jak działało na nim akwarium możesz zobaczyć w moim temacie zbiornika .
Z odpieniaczem nie przesadzajmy , i tak ryb tam za dużo nie wsadzisz . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za radę - idę przegryść temat kaskada vs multikani :)  przy okazji znacie jakiś skimmer który pasuje do kaskady aquaclear?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprecyzuj o jaki skimmer chodzi. Skimmer powierzchniowy czy protein skimmer? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Sprecyzuj o jaki skimmer chodzi. Skimmer powierzchniowy czy protein skimmer? 
chodzi o skimmer powierzchniowy


Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też znalazlem tego gotowca, Silvia dzieki za sugestie ;) teraz szybka decyzja kaskada czy ten multikani i kolejny etap za mną [emoji14] czy ktos używał soli od dennerle? Chwalą się że niby specjalnie zbalansowana dla małych rafek, chwy marketingowy?

Wysłane z mojego BG2-W09 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie instalował filtra, tylko regularne cotygodniowe podmianki. Sól lepiej kup jakąś znaną, a jest tego sporo na rynku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I nie zapomnij o automatycznej dolewce RO.
Kaskadę miałem , zalety - kompaktowa . Wady - mało miejsca na media ,głośna ,upierdliwe czyszczenie .
Multikani , zalety - dużo miejsca na różne media , proste czyszczenie  ,bezgłośna pompa , możliwość rozbudowy wedle uznania i potrzeb   . Wady - zajmuje miejsce na podłodze, podłączenie rurami .
Cena podobna , za 120pln kupłem komplet  z pięcioma słoikami .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kibicuję abyś wybrał kubełek i otworzył oczy niedowiarkom i powtarzającym legendę, że kubełek w morskim nie powinien się znaleźć. Sam używałem kubełka do słodkiego i dużo mediów filtracyjnych + bezgłośna praca to jedna mega zaleta. Często zastanawiam się jakie są argumenty za tym, że kubełek to zło, bo jest to obieg zamknięty, więc teoretycznie nie różni się niczym od filtra wewnętrznego, który jest w powszechnym użyciu i jest już OK.

W kostce mam teraz kaskadę, ale to z tego względu, że była w zestawie, a jakbym miał robić składany zestaw i nie robiłbym sumpa, to zastosowałbym kubełek właśnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W słodkim kubełek mam od 19 lat i nie narzekam, widzę tylko same plusy. Mam też słodkie 25 litrów i tam nie mam żadnej filtracji, tylko regularne podmianki. Tak samo można w tytułowych 30 litrach, na samych regularnych podmiankach. Tylko nie można przesadzić z ilością ryb i innych zwierząt, które trzeba karmić. Karmimy z umiarem i wszystko będzie dobrze funkcjonować w oparciu o regularne podmianki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i poszedłbym w kubełek i to w ten polecany przez SU1 faktycznie udana konstrukcja problem jest niestety z ustawieniem tego u mnie a ze zalezy mi na kompaktowości calego akwarium zrezygnuje tez z kaskady i chyba zakupie to: https://erybka.pl/product-pol-15277-Tunze-Comline-R-Nanofilter-3161.html

ma toto skimmer i jednocześnie zasysa również wode od spodu, male i kompaktowe ale niepopularne jak widzę, co o tym myślicie?

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwykły filtr wewnętrzny ze skimmerem powierzchniowym i niewiele do niego zmieścisz. Najtańsze kaskady ze skimmerem można kupić o wiele taniej, za ułamek tej ceny. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie spełniać swoje zadanie będzie, skoro są tacy co u bez żadnego filtra a na samych podmiankach prowadzą zbiorniki. 

Mi osobiście szkoda byłoby miejsca w środku, bo 30 jest na prawdę mała i jak się rozrosną zwierzęta to fajnie byłoby zapewnić im trochę przestrzeni w i tak już miniaturowym litrarzu.

Jezeli zależy Ci na kompaktowosci to Kaskada aquaela taka jak jest w zestawie. Poza akwarium wystaje pudełko jakieś 20x15x10cm? Wiec jest dość kompaktowe. Można tam ukryć malutka grzałkę wiec i to jest jakiś plus. No i kosztuje polowe tego. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ma zajmować jak najmniej miejsca to albo kaskada, albo nic tylko podmianki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w takim razie kaskada :) powiedzcie mi co z przykrywaniem akwarium, pewnie będe tam miał jakąś małą babeczke a słyszałem że babki skaczą jak głupie, przykrywac czy nie ?

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście przykrywam, ale to ze względu na ogromna ilość kurzu w domu, bo za oknem budowa. Z szybą odparowuje mniej wody. A wygląd to kwestia gustu - osobiście wolałbym bez szyby mieć akwarium. Co do skaczących ryb, to może koledzy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z kaskadą i innymi wystajacymi sprzetami ciężko szczelnie przykryć akwarium. Mnie z 54l mimo przykrycia wyskoczyly blazenki, cinctus i valenciennea wardii.

A jaką Ty chcesz babkę do tych 30l? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś z Elecatinus lub Stonogobiosps albo Discordipinna coś małego w każdym razie,, kostki aquaela mają wyciętą pod kaskade szybe nakrywkową niestety Dennerle daje szybę przy ktorej nie da się zamontować kaskade, chyba że ją przytnę ale wtedy akwa nie będzie całkiem przykryte.

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze swojego przykrego doświadczenia wiem, ze ryba potrafi wyskoczyc przez tak małą szparę, że wydaje się, ze się w niej nie zmieści. Ale jednak się zmieści. 

Ja bym nie próbowała trzymać babek w 30l,  nawet tych najmniejszych. Wystarczy mała szpara lub chwila nieuwagi przy czyszczeniu czy wkładaniu rąk i chlup... nawet nie zauważysz, kiedy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Czy Plectranthias inermis w takim razie będzie alternatywą ? Ryba niewielka okoł 4-5 cm max i z tego co rozeznałem pędząca raczej stacjonarny tryb życia... no i jest ze strzępielowatych co samo w sobie jest ciekawe :)

Co prawda na tym etapie rozmowa o obsadzie to pewnie chyba zbyt przedwczesne....

Czy w takim razie jednak filtr wewnętrzny ? wtedy będzie w miwarę szczelnie....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie miałam tej rybki, ale ponoć jest bardzo płochliwa i wymaga większego litrażu

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dobrze załapałem, to nie masz gotowego zestawy Aquaela nanoreef tylko robisz własny. Ale patrząc jak to jest rozwiązane w gotowcu, możesz sam dociąć szybę na przykrycie. W nanoreef jest to tak rozwiązane, że na tylnej krawędzi przykrywającej szyby jest wycięte miejsce na wylewkę kaskady, tak, że idealnie wszystko pasuje i szczeliny pomiędzy przykrywą a ściankami akwarium to jakieś 5-7mm. Do tego zastosowane są narożniki przytrzymujące szybę, które można kupić za kilka złotych na alledrogo. Jakbyś chciał, to mogę podrzucić fotki, jak to jest rozwiązane.

Co do obsady, to na forum są specjaliści, którzy na pewno coś doradzą. Ja mam miniaturowego błazenka, który jest uroczy, ale to dlatego, że sąsiad ma 300l i jestem z nim dogadany, że jak ryba podrośnie i będzie źle się czuła, to powędruje do dużego zbiornika sąsiada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jeżeli dobrze załapałem, to nie masz gotowego zestawy Aquaela nanoreef tylko robisz własny. Ale patrząc jak to jest rozwiązane w gotowcu, możesz sam dociąć szybę na przykrycie. W nanoreef jest to tak rozwiązane, że na tylnej krawędzi przykrywającej szyby jest wycięte miejsce na wylewkę kaskady, tak, że idealnie wszystko pasuje i szczeliny pomiędzy przykrywą a ściankami akwarium to jakieś 5-7mm. Do tego zastosowane są narożniki przytrzymujące szybę, które można kupić za kilka złotych na alledrogo. Jakbyś chciał, to mogę podrzucić fotki, jak to jest rozwiązane.
Co do obsady, to na forum są specjaliści, którzy na pewno coś doradzą. Ja mam miniaturowego błazenka, który jest uroczy, ale to dlatego, że sąsiad ma 300l i jestem z nim dogadany, że jak ryba podrośnie i będzie źle się czuła, to powędruje do dużego zbiornika sąsiada.
mam dennerle nano cube 30 jest tam pokrywa szklana i plastikowe spinki na których się ją mocuje ale nie ma tego wycięcia na kaskade, takie wyciecie musialbym zlecic u szklarza....trzeba by je wymieżyć na konkretną kaskade, nie wiem czy nie prosciej dac jedna filtr wewnetrzny? własciwie to raczej duza ilość żywej skały będzie głównym medium biofiltracji

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.