Skocz do zawartości
frii23

Sprawdzenie zestawu kostka40 czyli 64L

Rekomendowane odpowiedzi

To mój pierwszy post, więc chciałbym wszystkich serdecznie przywitać!

Planuje założenie zbiornika 40x40x40, oczywiście solniczka, będzie to moja pierwsza przygoda z akwarystyką. Przez co nie do końca jeszcze ogarniam, ale z każdą dodatkową godziną tutaj jest coraz lepiej. Wracając do zestawu, będzie on raczej podobny do tego co można znaleźć w tym dziale, a mianowicie:

1. akwarium planuje zamówić z erybki, kostka 40cm OW, bez góry. Z tego co czytałem to ludzie są zadowoleni z akwa od erybki, czy może poszukać czegoś na allegro?

2. Oświetlenie od Sirius NANO, słyszałem że robi dobrze i w bardzo przystępnej cenie. Czy może lepiej coś innego i jeśli tak to co?

3. Kaskada FZN3  w niej 500g siporax, gąbka na wierzch, jak zbiornik dojrzeje to purigen/ chemipure? - tutaj proszę o Wasze rady

4. odpieniacza nie planuje, często można się spotkać z opiniami że na samych podmiankach jest ok, życia za dużo tam nie wsadzę, może 2 błazenki, ale to jak będę miał ekipe czyszczącą, a wcześniej dojrzały zbiornik

4. Falownik SW-2, czy lepiej dać dwie koralie 900(kostka nieduża, więc raczej nie chciałbym zapychać, szczególnie że panelu też nie planuje)? Czy jeszcze jakieś inne rozwiązanie?

5. Jakaś grzałka np. aquael Easy Heater 50W

6. 7kg żywej skały, tylko skąd najlepiej ją brać w Warszawie i okolicach, erybka podobno nie ma rewelacyjnej

7. Żywy piasek, myślę o 5kg, pytanie czy to dużo czy mało(jaka grubość mi z tego wyjdzie orientacyjnie), też jaki piasek polecacie, oraz kiedy go dodać do zbiornika? Od razu ze skałą?

8. bakterie biodigest podobno najlepsze, pytanie w jakich ilościach i jak często je dodawać i czy coś do bakterii?

9. Sól np. Instant Ocean bądź Red Sea, chyba nie ma to aż tak dużego znaczenia?

10. Testy, i tutaj wiem chyba najmniej, często się przewija Salifert NO2 NO3 PO4, PH4? KH? czy coś jeszcze?

11. Termometr, czyścik magnetyczny, aerometr, może miernik TDS? Czy coś jeszcze potrzebuje do takiego akwarium od zera?

Start na wodzie RO/DI, może potem spróbuję demi, ale to jak już dojrzeje, a w przyszłości filtr RO pewnie dokupię.

Co myślicie o tym zestawie, coś pominałem, coś jest nie tak? Z góry dzięki za rady i opinie!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

porozglądaj się po forum - podobnych tematów (z odpowiedziami)  jest co najmniej kilka

np. to zaraz pod Twoim tematem

http://nano-reef.pl/forums/topic/97224-słone-63l-kolejny-początkujący/

 

 

i kolejny

http://nano-reef.pl/forums/topic/96804-prośba-o-sprawdzenie-zestawu-do-60l-solniczki/

i jeszcze kilka tylko na 1 stronie tego działu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Ja bym takiej wielkości akwarium z opti nie kupował, szkoda kasy. Kupił bym z float, a różnicę w cenie zainwestował bym w coś innego np. coś ze sprzętu. 2. Może Jebao AK 60? 3. Nigdy nie miałem nic z tych rzeczy. 4. Może być SW-2, a jak będzie niewystarczające to dokupisz np. koralie nano. 5. Jakaś grzałka powinna być, a jaka sam zdecyduj. 6. 7kg może być. W Warszawie jest kilka sklepów, więc wybór spory jak na jedno miasto. 7. https://erybka.pl/product-pol-193-Natures-Ocean-Bio-Activ-Live-Samoa-Pink-4-54kg.html myślę, że warstwa będzie tak 1,5-2cm w zależności ile dna zajmie skała. Najpierw skała, potem piasek. 8. Ja nie dawałem bakterii przy starcie na żywej skale, ale sporo ludzi daje. 9. Jedna i druga dobre. 10. Na NO2 szkoda kasy, zrobisz sobie za kilka tygodni od startu w jakimś sklepie. Na początek no3, po4, potem Ca, mg, kh. 11. Może być. 12. Takich tematów jest sporo wystarczy poszukać na forum "jaki sprzęt, sprawdzenie zestawu, itd.". Jak sobie złożysz, tak będziesz miał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zgodzę się w temacie oszczędności na OW. Przy tym rozmiarze dopłata będzie niewielka, natomiast krawędzie w trapezie i polerowany rant klejone na bezbarwny silikon, wyglądają znacznie bardziej elegancko i prestiżowo. Tymbardziej przy kostce. 

Osobiscie już nigdy nie postawiłbym sobie w domu akwarium na czarnym silikonie i bez trapezowych krawędzi. 

Oczywiście to kwestia gustu, podejścia i finansów. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A oprócz finansów i gustu jeszcze czasu, ja nie lubię czyścić silikonu z glonów i mam czarny silikon. Przy małym akwarium łatwiej o zachwianie parametrów.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do szkła - szukając akwarium sam dla siebie, całkiem niezłe ceny optiwhite (w porównaniu np. z wycenami które dostałem z erybki) znalazłem w sklepie Clarias

np. 40x40x40, które chciałbyś założyć miałbyś tutaj

https://www.clarias.pl/akwarium-optiwhite-proste-40x40x40-64l6mm-p-4655.html

pytanie tylko jak u nich z jakością wykonania... macie może jakieś doświadczenia z nimi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

ale wiecie że Opti "robi różnicę" dopiero powyżej 8mm ? (no chyba że ktoś lubi patrzeć na krawędzie a nie na zbiornik)

proponuję skoczyć do szklarza "z drugiej ulicy" poprosić o pokaz : 2 kawałki szyb tej samej grubości np.6-8mm położone na białej kartce - sami oceńcie

Float_i_optiwhite_plasko.JPG

 

(szkoda że nie ma na fotce szkła Guardian)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, silvia napisał:

ale wiecie że Opti "robi różnicę" dopiero powyżej 8mm ? (no chyba że ktoś lubi patrzeć na krawędzie a nie na zbiornik)

Mogę się mylić, ale wydaje mi się, że faktycznie, różnica na białej kartce jest niewielka, ale za to dobrze zauważalna przy innych kolorach, co powoduje, że woda jest trochę jakby "zawieszona" i to nawet przy niewielkiej grubości szkła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opti i tylko opti  , bez urazy ale jak ktoś nie widzi różnicy to albo ma problemy z wzrokiem albo nie ma jak tego porównać .Mam na przeciwko siebie opti i float i nigdy więcej float .Mam sporo zbiorników i mimo że ponad 20 to hodowlane to jak bym miał wcześniej styczność z opti wszystkie byłyby właśnie takie . 
Do tego Float dość mocno wpływa na barwy  przynajmniej ja widzę dużą różnicę .Już nie wspominając o efekcie jasnych krawędzi . 300 -360L za 1000pln opti w bardzo przyzwoitej jakości . 70L 200 pln  itd ..  cena śmiech w porównaniu z resztą zestawu . 
 

ps: Komentarz osoby postronnej  , "K .. "  chwilami mam wrażenie że ta ryba pływa poza zbiornikiem , nie widać granicy szkła .

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

jak napisałem - zależy od grubości szyby a że zbiornik to ma być kostka 40x40 to szyba będzie 6mm - więc nie będzie ogromniej różnicy takiej jak np. przy szybie 10mm lub grubszej - nie zabraniam - uświadamiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, silvia napisał:

ale wiecie że Opti "robi różnicę" dopiero powyżej 8mm ? (no chyba że ktoś lubi patrzeć na krawędzie a nie na zbiornik)

proponuję skoczyć do szklarza "z drugiej ulicy" poprosić o pokaz : 2 kawałki szyb tej samej grubości np.6-8mm położone na białej kartce - sami oceńcie

Float_i_optiwhite_plasko.JPG

 

(szkoda że nie ma na fotce szkła Guardian)

bez przesady zdjęcie słabe ale widac ze z prawej lepsza przejrzystość, a tło i to co sie w nim znajduje raczej białe nie jest:P po dwa najbardziej szpecą ciemne krawędzie, od kiedy zobaczyłem pierwszy raz akwarium opti właśnie 8mm w ogóle float nie wchodził w grę gdzie dla mnie efekt wizualny najważniejszy, wiadomo widziałem opti zaglonione gdzie nawet szyba nie pomoże. ja w kostce 35x35x35 mam 8mm co też daje "urokowi" całości

Edytowane przez orthoptera (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Teraz, orthoptera napisał:

bez przesady zdjęcie słabe ale widac ze z prawej lepsza przejrzystość, a tło i to co sie w nim znajduje raczej białe nie jest

przecież NAPISAŁEM ŻEBY SIĘ samemu WYBRAĆ I POPROSIĆ O POKAZ :) (na żywo)  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem porównać to można tylko akwaria już działające, bo porównanie u szklarza może w ogóle nie pokazać różnic a na żywo różnice zdecydowanie są na korzyść oczywiście OW

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, silvia napisał:

przecież NAPISAŁEM ŻEBY SIĘ samemu WYBRAĆ I POPROSIĆ O POKAZ :) (na żywo)  

raczej gołego akwarium nie planuje wiec wizyta u szklarza pokarze tyle co fotka wyżej:) Lepiej skoczyć do akwarystycznego co nie zmienia faktu że wolałem 2 kilo skały mniej dac niż na opti oszczędzić:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, silvia napisał:

jak napisałem - zależy od grubości szyby a że zbiornik to ma być kostka 40x40 to szyba będzie 6mm - więc nie będzie ogromniej różnicy takiej jak np. przy szybie 10mm lub grubszej - nie zabraniam - uświadamiam

Mam 6 mm i różnica jest hm . jak baba i chłop .I nie mowa o pustym , różnicę widać jak zalejesz i zapalisz światło  .Z twoich wypowiedzi wnioskuję że nie masz w domu porównania , i bazujesz na "fotografi" ....

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, elektryk2e napisał:

Nie zgodzę się w temacie oszczędności na OW. Przy tym rozmiarze dopłata będzie niewielka, natomiast krawędzie w trapezie i polerowany rant klejone na bezbarwny silikon, wyglądają znacznie bardziej elegancko i prestiżowo. Tymbardziej przy kostce. 

Osobiscie już nigdy nie postawiłbym sobie w domu akwarium na czarnym silikonie i bez trapezowych krawędzi. 

Oczywiście to kwestia gustu, podejścia i finansów. 

Np. w tym sklepie dopłata będzie spora https://sklep.roslinyakwariowe.pl/kalkulator-akwarium.php?length=40&depth=40&height=40&thickness=6&x=58&y=13. Ja bym tyle nie dopłacił do takiej wielkości akwarium, do większego z grubszą szybą raczej wybiorę opti. Wększość z nas za chwilę przechodzi na większe akwarium. Kupić opti do małego akwarium dla lepszego samopoczucia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrym kompromisem jest Guardian. Mam 200l z Guardiana i jestem zadowolony.

Wysłane z mojego XT1650 przy użyciu Tapatalka


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, maciej01 napisał:

Np. w tym sklepie dopłata będzie spora https://sklep.roslinyakwariowe.pl/kalkulator-akwarium.php?length=40&depth=40&height=40&thickness=6&x=58&y=13. Ja bym tyle nie dopłacił do takiej wielkości akwarium, do większego z grubszą szybą raczej wybiorę opti. Wększość z nas za chwilę przechodzi na większe akwarium. Kupić opti do małego akwarium dla lepszego samopoczucia?

w tym sklepie ceny po prostu są spore, w erybce kostke 40 OW wycenili na 250zł, float na 160, więc udeżającej różnicy nie ma. W innym sklepie mi powiedzieli że do takiego zbiornika, to wypadałoby 8mm, 6mm to tylko ze wzmocnieniami...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 minutę temu, frii23 napisał:

W innym sklepie mi powiedzieli że do takiego zbiornika, to wypadałoby 8mm, 6mm to tylko ze wzmocnieniami...

można dać też szybę 12mm - ot tak żeby sklep zarobił :)

ale wystarczy sprawdzić "kalkulator"

DIN32622.png

ps. propo opti i nie opti

 

ps2. jaką grubość szyby ma DENNERLE NanoCube 60 l 38x38x43 ? - "zwykła piąteczka" a przednia szyba jest gięta czyli długość x3 (jakoś da się bez wzmocnień)

ps.3

opti - za niecałe 250zł wysyłką

http://allegro.pl/akwarium-optiwhite-40x40x40-64l-wroclaw-i5759261253.html

 

szyba 6mm - zero wzmocnień i 5 lat gwarancji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, ze w tym podlinkowanym temacie nie jest podane gdzie szklo bylo kupione... to bysmy wiedzieli na ktory sklep uwazac ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skąd taka spora różnica w cenie opti? Może te tańsze opti to Guardian? Tak samo cena kostki 40 w erybce ze szkła float za 160zł to lekka przesada. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opti white jest droższe w produkcji, kwestia technologii, szkło guardian jest patentem firmy guardian i jest taki ulepszona technologia szkła float. Guardian ma bardziej niebieskie zabarwienie niż zielone wiec jest bardziej przejrzyste niż zielone ale nie aż tak przejrzyste jak prawie bezbarwne opti ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
6 minut temu, maciej01 napisał:

Skąd taka spora różnica w cenie opti? Może te tańsze opti to Guardian? Tak samo cena kostki 40 w erybce ze szkła float za 160zł to lekka przesada. 

tego się raczej nie dowiemy .. może : ktoś kupuje szkło bezpośrednio / w hurtowni / detalu , inna grubość szkła , "obowiązkowe" wzmocnienia , producent sam klei i szlifuje a ktoś inny zamawia .. i sprzedaje jako "wyrób własny" czyli do ceny dolicza dodatkowo swój zysk

roześlij zapytanie do kilku sprzedawców - np. potrzebuję szyby opti taka grubość takie wymiary , szlif i polerka - porównaj wycenę :) i masz jasność 

aaa i ile to może potrwać - bezpośredni producent zarobi w "przerwie na kawę" a kto zamawia u podwykonawcy - poda ... jakiś tam( bardziej lub mniej odległy) termin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lub ktoś robi kogoś w konia sprzedaje Guardian pod swoją nazwą "opti", bo też tak może być. Miej świadomy klient kupi bo tanio i będzie się cieszył, że ma opti.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 minuty temu, maciej01 napisał:

Lub ktoś robi kogoś w konia sprzedaje Guardian pod swoją nazwą "opti", bo też tak może być. Miej świadomy klient kupi bo tanio i będzie się cieszył, że ma opti.

problem w tym że kłamstwo "ma krótkie nogi" ale jak ktoś (za kilka zł) lubi tracić czas w sądach ,,,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.